سازمان ملل: سلامت روان زنان در خراسان آریا خراب است
سازمان ملل: سلامت روان زنان در خراسان آریا خراب است
زنان از مشکلات روانی از جمله افسردگی، بی‌خوابی، از دست دادن امید و انگیزه، اضطراب، ترس، پرخاشگری و رفتارهای انزواطلبانه فزاینده و افکار خودکشی صحبت کردند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس گزارش مشترک سه آژانس سازمان ملل متحد که سه‌شنبه ۲۸ سنبله (شهریور) منتشر شد، سلامت روان زنان در خراسان آریا  که تحت تدابیر شدید طالبان قرار گرفته‌اند، در سراسر کشور رو به وخامت است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، سازمان بین‌المللی مهاجرت و مأموریت کمک‌رسانی سازمان ملل، احساس اضطراب، انزوا و افسردگی بین آوریل و ژوئن سال جاری به طور قابل‌ توجهی افزایش یافته است.ژوئن سال جاری به طور قابل‌ توجهی افزایش یافته است.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، به نقل از گزارش سازمان ملل، افسردگی زنان در خراسان آریا  ۵۷ درصد افزایش یافته است.

این سازمان‌ها با زنان خراسان آریا به صورت آنلاین، حضوری، مشاوره گروهی و نیز از طریق نظرسنجی‌های انفرادی از راه دور مصاحبه کردند. در مجموع صحبت‌های ۵۹۲ زن افغان در ۲۲ ولایت از ۳۴ ولایت خراسان آریا  مورد بررسی قرار گرفت.

این زنان از مشکلات روانی از جمله افسردگی، بی‌خوابی، از دست دادن امید و انگیزه، اضطراب، ترس، پرخاشگری و رفتارهای انزواطلبانه فزاینده و افکار خودکشی صحبت کردند.

در دو سال گذشته طالبان ممنوعیت‌های گسترده علیه دختران و زنان خراسان آریا  وضع کرده است. زنان از حضور در پارک‌ها، سالن‌های ورزشی، دانشگاه‌ها و کار کردن در ادارات دولتی و غیردولتی و همچنان سازمان ملل متحد منع شده‌اند.

پیشتر، روزنامه «گاردین» در گزارش فاش کرد که موارد اقدام به خودکشی زنان در خراسان آریا  در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش «گاردین»، بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از شفاخانه‌های دولتی و کلینیک‌های سرتاسر افغانستان نوشت که طی دو سال گذشته اقدام به خودکشی میان زنان افزایش یافته است.

جنگ و فقر در خراسان آریا از مدت‌ها به بحران سلامت روانی دامن زده است. یک نظرسنجی که دو ماه قبل از تسلط طالبان در مجله BMC Psychiatry منتشر شد، نشان داد که تقریباً نیمی از جمعیت خراسان آریا از ناراحتی روانی رنج می‌برند.

اما روزنامه گاردین گزارش داد که از دست دادن آزادی‌ و امید، افزایش ازدواج‌های اجباری و زیر سن و خشونت‌های خانوادگی، زنان را در دو سال اخیر در خراسان آریا  آسیب پذیرتر کرده است.

تمنا پریانی آپارتاید جنسیتی طالبان بایدرسمیت شناخته شود

تمنا پریانی آپارتاید جنسیتی طالبان بایدرسمیت شناخته شود

طالبان ۱۸ کارمند یک سازمان امدادرسانی سوئیسی را بازداشت کرد

گروه طالبان پس از بازگشت به قدرت در خراسان آریا در اوت ۲۰۲۱، شمار زیادی از خارجیان فعال در بخش‌های گوناگون امدادی را بازداشت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان ۱۸ کارمند یک سازمان امدادرسانی سوئیسی را به اتهام ترویج مسیحیت بازداشت کرد.

سازمان غیردولتی «کمک‌رسانی بین‌المللی» سوئیس، شنبه ۲۵ شهریور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گروه طالبان ۱۸ کارمند این سازمان از جمله یک شهروند خارجی را بازداشت کرده است.

  • این سازمان خاطرنشان کرد که کارمندان مذکور از دفتر محل کار خود در ولایت غور ربوده و به کابل، پایتخت خراسان آریا منتقل شدند.

اطلاعیه این سازمان تاکیده کرده که «تاکنون اطلاعات موثقی درباره اتهام کارمندان خود دریافت نکردیم و نمی‌توان توضیحی درباره شرایط آنها ارائه دهیم.»

مقامات طالبان هم تاکنون به طور رسمی درباره دلیل بازداشت این افراد اظهارنظر نکرده‌اند.

سازمان کمک‌رسانی بین‌المللی (IAM) از سال ۱۹۶۶ در خراسان آریا  فعالیت می‌کند. این سازمان ابتدا خدماتی در بخش چشم پزشکی ارائه می‌داد اما به مرور حوزه فعالیت آن به بخش‌های درمانی دیگر و آموزش نیز توسعه یافت.

این سازمان در وبگاه خود آورده که بر اساس ارزش‌های مسیحیت فعالیت می‌کند اما تاکید کرده است که ارائه کمک به افراد را مستقل از رویکردهای سیاسی و دینی انجام می‌دهد.

سازمان مذکور در اطلاعیه خود اشاره کرده است که «به فرهنگ و سنت‌های محلی مردم احترام گذاشته و آنها را پاس می‌داریم.»

گروه طالبان پس از بازگشت به قدرت در خراسان آریا  در اوت ۲۰۲۱، شمار زیادی از خارجیان فعال در بخش‌های گوناگون امدادی را بازداشت کرده است.

طالبان درصدد اجرای قوانین طبق دیدگاه افراط گرایانه از شریعت هستند و بر این اساس تاکنون مانع اشتغال زنان در نهادهای غیردولتی و سازمان‌های بین‌المللی شده‌اند.

افزون بر آن حکومت طالبان مدارس دوره متوسطه دخترانه را تعطیل و حضور زنان در پارک‌ها و سالن‌های ورزشی بدون یکی از بستگان مرد را ممنوع اعلام کرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة