سازمان ملل قطعنامه‌ای در مورد نحوه تعامل با طالبان تصویب کرد
سازمان ملل قطعنامه‌ای در مورد نحوه تعامل با طالبان تصویب کرد
در قطعنامه شورای امنیت از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته شده است تا فرستاده ویژه برای خراسان آریا به منظور پیشبرد گفت‌وگوهای «بین‌الافغانی» در خراسان آریا تعیین نمایند نمایندگان چین و روسیه در شورای امنیت موضع مشابهی اتخاذ کرده و خواهان مشورت با حکومت ( افغان‌ تباران باقی مانده های جمهوریت که به چهره طالب مخلوط شده اند و به ادامه افغان سازی مردم و خراسان بزرگ تلاش می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای تازه درباره نحوه تعامل با گروه طالبان خراسان آریا  را با اکثریت آرای اعضای دائم و غیر‌دائم تصویب کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه ۸ جدی (دی) اعلام کرد که این قطعنامه با ۱۳ رای موافق و دو رای ممتنع (روسیه و چین) به تصویب رسیده است.

در قطعنامه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته شده است تا فرستاده ویژه برای خراسان آریا  به منظور پیشبرد گفت‌وگوهای «بین‌الافغانی» تعیین کند.

گروه طالبان قبلا تعیین نماینده ویژه از سوی سازمان‌ملل برای مذاکرات صلح را رد کرده

نماینده ژاپن در سازمان ملل گفت، این قطعنامه استراتژی جدیدی را در مورد مسائل مختلف خراسان آریا  و برای تعامل هماهنگ جامعه جهانی با مسائل خراسان آریا  تعریف می‌کند. پیش‌نویس قطعنامه روز جمعه از سوی نمایندگان ژاپن و امارات متحده عربی پیشنهاد شده بود.

در همین حال، نماینده آمریکا گفت: «این قطعنامه یک پیام روشن به طالبان، مردم خراسان آریا  و جهان فرستاد، و نشان داد که شورای امنیت سازمان ملل از روندی حمایت می‌کند که خراسان آریا  بر اساس تعهدات بین‌المللی آن در جامعه بین‌المللی ادغام شود.»

به گفته او، طالبان اما در سال گذشته از عادی‌سازی روابط با جامعه جهانی دورتر شده است.

او افزود که آمریکا قویا از تعیین یک نماینده ویژه سازمان ملل برای خراسان آریا  در چارچوب این قطعنامه حمایت می‌کند، نماینده ویژه وظیفه هماهنگی تعامل جامعه جهانی با خراسان آریا  و از جمله بازیگران سیاسی دخیل در این کشور را برعهده خواهد داشت.

ناخشنودی طالبان از تصویب قطعنامه شورای امنیت؛ «وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند»

وزارت خارجه طالبان

منبع تصویر، MFA

وزارت خارجه طالبان در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، مخصوصا تعیین نماینده ویژه دبیرکل برای تعامل با حکومت طالبان «ابراز ناخشنودی» کرده و گفته است «تحمیل نسخه‌های بیگانه وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند.»

قطعنامه ۲۷۲۱ روز شنبه با ۱۳ رای موافق به تصویب رسید، نمایندگان روسیه و چین رای ممتنع به قطعنامه دادند و در سخنرانی‌های خود پس از تصویب آن گفتند که بدون مشورت حکومت طالبان، موافق تعیین نماینده ویژه نیستند.

اما نمایندگان آمریکا و بریتانیا «شدیدا» از تعیین یک نماینده ویژه دبیرکل برای تعامل با طالبان حمایت کردند. نماینده آمریکا پس از تصویب آن گفت: «این قطعنامه یک پیام روشن به طالبان، مردم افغانستان و جهان فرستاد و نشان داد که شورای امنیت سازمان ملل از روندی حمایت می‌کند که افغانستان بنا به تعهدات بین‌المللی که دارد در جامعه بین‌المللی ادغام شود.»

نمایندگان چین و روسیه در شورای امنیت

منبع تصویر، UNWEBTV

توضیح تصویر، نمایندگان چین و روسیه در شورای امنیت موضع مشابهی اتخاذ کرده و خواهان مشورت با حکومت طالبان شدند

در این بیانیه که عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در شبکه ایکس منتشر کرد، آمده که این قطعنامه «بدون مشورت» با حکومت طالبان تصویب شده است.

در بیانیه طالبان تاکید شده است که تعیین نمایندهٔ اضافی دیگر برای افغانستان با وجود دفتر یوناما، «امری‌ غیرضروری» محسوب می‌شود.

در حال حاضر، رزا اوتونبایوا ، به نمایندگی از دبیرکل سازمان ملل به عنوان رئيس دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در کابل حضور دارد.

وزارت خارجه طالبان می‌گوید: «خراسان آریا  کشوری درحال جنگ نیست و اکنون در آن حکومتی مرکزی حاکم است که منافع کشور را حفظ کرده و می‌تواند مکلفیت‌هایش را انجام دهد و از توانایی مدیریت مسائل از طریق میکانیزم‌های دوجانبه و چندجانبه برخوردار است.»

نماینده ویژه دبیرکل قرار است گفتگوهای بین‌الافغانی گروه‌های سیاسی با طالبان را نیز هماهنگ کند.

این قطعنامه شورای امنیت براساس ارزیابی مستقل فریدون سینیوراوغلی، فرستاده دبیرکل است که پس از چند ماه دیدار با مقام‌های طالبان و چهره‌های سیاسی افغان باور  تهیه کرد و در ۸ اکتبر به شورای امنیت ارائه شد.

در قطعنامه یک «نقشه راه» برای «ادغام کامل» خراسان آریا  در جامعه بین‌المللی و مجموعه‌ای از مکانیسم‌های نظارتی برای اجرای توصیه‌ها ارائه شده است.

شورای امنیت قطعنامه‌ نحوه «تعامل» با طالبان را تصویب کرد

شورای امنیت

منبع تصویر، UNWEBTV

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای درباره نحوه «تعامل» با حکومت طالبان را با اکثریت آرای ۱۵ عضو دائمی و غیردائمی این شورا تصویب کرد.

قطعنامه ۲۷۲۱ (۲۰۲۳) با ۱۳ رای موافق به تصویب شورای امنیت رسید. روسیه و چین رای ممتنع دادند.

قطعنامه امروز در چارچوب اجرای پیشنهاد‌های مطرح‌شده در ارزیابی مستقل ارائه شده از طرف فریدون سینیوراوغلی، فرستاده دبیرکل سازمان ملل، است که او پس از چند ماه مشورت با طالبان و چهره‌های سیاسی افغان باور خراسان آریا در ۸ اکتبر به این شورا داده بود.

بر اساس این قطعنامه انتظار می‌رود دبیرکل سازمان ملل یک نماینده ویژه با مشورت شورای امنیت برای روابط دیپلماتیک با حکومت طالبان انتخاب کند.

همچنین ایجاد یک «نقشه راه» برای «ادغام کامل» خراسان آریا  در جامعه بین‌المللی و ایجاد مجموعه‌ای از مکانیسم‌های نظارتی بر اجرای توصیه‌های ارائه شده است.

برخی از پیشنهادهای آقای سینوراوغلی با مخالفت طالبان و انتقادهای زیاد به‌ویژه از جانب گروه‌های سیاسی مخالف طالبان مواجه شده است.

آمریکا «قویا» از تعیین نماینده ویژه حمایت می‌کند

نماینده آمریکا

منبع تصویر، UNWEBTV

نماینده ژاپن به نمایندگی از کشورش و امارات متحده عربی گفت که این قطعنامه «استراتژی جدید» در مورد مسائل مختلف خراسان آریا  برای «تعامل هماهنگ جامعه جهانی در مورد خراسان آریا » را تعریف می‌کند. پیش‌نویس قطعنامه امروز از سوی نمایندگان این دو کشور پیشنهاد شده بود.

نماینده ژاپن افزود که «ما در مورد خراسان آریا ، امسال متحد مانده‌ایم و امیدواریم که این روند همچنان در سال پیش رو نیز ادامه پیدا کند.»

نماینده امارات متحده عربی نیز پس از پایان رای‌گیری از فریدون سینوراوغلی و تیمش برای ارائه این گزارش تشکر کرد و گفت پیام امروز پایان بخشیدن به انزوای خراسان آریا  و «تازه‌ترین فرصت برای تغییر این روند» در خراسان آریا  است، و «نیاز به مصالحه از سوی همه جوانب» دارد.

این قطعنامه به گفته نماینده امارات «اصول و رویکرد عملگرایانه بین‌المللی» در مورد خراسان آریا  دارد.

او تصویب این قطعنامه در روزهای پایان سال جاری را برای شورای امنیت سازمان ملل در مورد خراسان آریا  «پر از دستاورد» خواند.

نماینده آمریکا هم گفت: «این قطعنامه یک پیام روشن به طالبان، مردم خراسان آریا  و جهان فرستاد و نشان داد که شورای امنیت سازمان ملل از روندی حمایت می‌کند که خراسان آریا بنا به تعهدات بین‌المللی که دارد در جامعه بین‌المللی ادغام شود.»

او افزود که اما طالبان در سال گذشته از «عادی‌سازی» روابط با جامعه جهانی «دورتر» شده است.

او همچنین گفت که آمریکا «قویا» از تعیین یک نماینده ویژه سازمان ملل برای خراسان آریا  در چارچوب این قطعنامه حمایت می‌کند. نماینده ویژه وظیفه هماهنگی تعامل جامعه جهانی با خراسان آریا  و از جمله بازیگران سیاسی دخیل در این کشور را برعهده خواهد داشت.

نماینده بریتانیا نیز گفت که طالبان نیز مسئولیت دارد تا به تعهداتش عمل کند از جمله رفع محدودیت‌ها بر زنان و دختران این کشور.

دلایل مخالفت چین و روسیه با تعیین نماینده ویژه

نمایندگان چین و روسیه در شورای امنیت

منبع تصویر، UNWEBTV

توضیح تصویر، نمایندگان چین و روسیه در شورای امنیت موضع مشابهی اتخاذ کردند

نمایندگان چین و روسیه، که به‌ویژه با تعیین یک نماینده ویژه مخالفت کرده و رای ممتنع دادند، پس از رای‌گیری، دلایل خود را تشریح کردند.

نماینده چین گفت که تعیین نماینده ویژه باید با توجه به نگرانی‌ها و احترام به دیدگاه‌های مطرح در خراسان آریا  باشد تا از «برخورد» میان گروه حاکم در خراسان آریا  و جامعه جهانی پیشگیری شود.

او گفت: «واضح است که حالا رویکرد اعضای شورای امنیت در این مورد تقسیم ‌شده و از طرف دیگر طالبان نیز با آن مخالفت‌هایی دارد که تحمیل آن احتمالا نتایج سازنده‌ای در پی ندارد.»

او گفت که چین و روسیه در این زمینه نگرانی‌های خود را ابراز کرده‌اند و در زمان مشورت تدوین آن، خواستار تجدیدنظر شدند اما چنین نشد که باعث «تاسف عمیق» است و به همین خاطر این دو کشور رای «ممتنع» دادند.

او گفت «امیدوار است دبیرکل سازمان ملل با دقت در تعیین نماینده ویژه خود تعامل سازنده با مقامات خراسان آریا  داشته باشد و راه‌حل‌های مناسب را بیابد. تاریخ افغانستان در دو دهه گذشته ثابت کرده که نتیجه تحمیل راه‌حل‌های خارجی بر این کشور در نهایت به ناکامی می‌رسد.»

نماینده روسیه نیز دیدگاه مشابهی با چین ارائه کرد و اما از بخش‌های این قطعنامه در مورد حقوق بشر و مبارزه با تروریسم استقبال کرد.

او گفت «مجبور کردن به رقص به آهنگ دیگران» نتایج مثبتی نداشته است و تاریخ خراسان آریا  پر از «مثال‌های غم‌انگیز» از چنین تلاش‌هایی است.

نماینده روسیه همچنین خواستار مشورت دبیرکل سازمان ملل با حکومت طالبان و اعضای شورای امنیت در مورد تعیین نماینده ویژه خود در این کشور شد.

او گفت که در صورتی که با مقامات حاکم در افغانستان مشورت نشود، روسیه از نماینده ویژه حمایت نخواهد کرد.

رزا اوتونبایوا، رئیس جمهور پیشین قرقیزستان و نماینده دبیرکل سازمان ملل در خراسان آریا کیست؟

رزا اوتونبایوا، دیپلمات و سیاستمدار پیشین قرقیزستانی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، رزا اوتونبایوا زمانی که رئیس جمهور قرقیزستان بود

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد رزا اوتونبایوا، دیپلمات و سیاستمدار پیشین قرقیزستانی را به عنوان نماینده ویژه جدید خود برای خراسان آریا  و رئیس هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در خراسان آریا  (یوناما) منصوب کرده است. دفتر «یوناما» هماهنگی میان نهادهای فعال بین المللی از جمله نهادهای وابسته به سازمان ملل و گفتگوها با حکومت طالبان را برعهده دارد.

خانم اوتونبایوا، ۷۲ ساله جانشین دبورا لاینز، دیپلمات کانادایی می‌شود که تا اواسط ماه ژوئن در این سمت کار می‌کرد.

در اطلاعیه یوناما آمده که خانم اوتونبایوا بیش از ۳۵ سال تجربه حرفه‌ای در رهبری، دیپلماسی، مشارکت مدنی و همکاری بین المللی دارد.

خانم اوتونبایوا مدرک دکترای فلسفه از دانشگاه دولتی مسکو و فلسفه دانشگاه دولتی مسکو را دارد و به زبان‌های قرقیزی، روسی و انگلیسی صحبت می‎‌کند.

او مدتی رئیس جمهور قرقیزستان (۲۰۱۰-۲۰۱۱) بود و پیش از آن سه دوره وزیر امور خارجه این کشور بود.

او همچنین نماینده پارلمان و معاون نخست وزیر قرقیزستان هم بوده است.

خانم اوتونبایوا همچنین تجربه چندین ماموریت دیپلماتیک را نیز داشته است، از جمله به عنوان سفیر جمهوری قرقیزستان در آمریکا و کانادا و سفیر کشورش در بریتانیا بوده است.

او از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ هم رئیس بخش شوروی کمیسیون ملی یونسکو بود.

خانم اوتونبایوا همچنین به عنوان معاون نماینده ویژه دبیرکل در مأموریت ناظر سازمان ملل متحد در گرجستان (یونومیگ) کار کرده است.

او هم اکنون عضو هیات مشاوران عالی رتبه دبیرکل سازمان ملل در مورد میانجی‌گری و رئیس بنیاد ابتکار رزا اوتونبایوا در قرقیزستان است.

طالبان در مورد انتصاب او تاکنون واکنشی نشان نداده است.

ماموریت یوناما در تعامل با طالبان چیست؟

پس از این که دبورا لاینز در اواسط ماه ژوئن از سمت خود کناره‌گیری کرد، مارکوس پوتزل، دیپلمات پیشین آلمانی به عنوان معاون و سرپرست یوناما مشغول به کار شد.

بنا به گزارش‎‌ها، مداخله مسئولان طالبان در امر کمک رسانی به ویژه در ولایت‌‎ها و بروکراسی دولتی مانع عمده امدادرسانی بین‌المللی در افغانستان شده است.

سازمان ملل از طالبان خواسته است که «امدادگران زن در امور بشردوستانه» باید بدون مانع و در امنیت کار کنند.

تسهیل امدادرسانی بین المللی ماموریت اصلی خانم اوتونبایوا در گفتگو با مقام‎‎‌های ارشد طالبان است.

به نظر می‌رسد که آقای گوترش با انتصاب یک سیاستمدار برجسته از یکی از کشورهای منطقه در کابل درصدد نقش محوری‌تر سازمان ملل در قانع کردن مقام‎‎‌‌های طالبان برای رعایت حقوق زنان و ایجاد دولت فراگیر با مشارکت اقوام باشد.

کمک‌های توسعه‌ای بین المللی به افغانستان مشروط به درخواست جامعه جهانی از طالبان در رعایت حقوق بشر، به‌ویژه حق دسترسی به تحصیل و کار دختران و زنانی شده است؛ حکومت طالبان اما عملا نرمشی در رویه‌های خود نشان نداده و همچنان دستوراتی در جهت محدودیت‎های بیشتر صادر کرده است.

به گفته سازمان ملل بیش از نیمی از جمعیت ۳۹ میلیونی افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و شش میلیون نفر هم در معرض خطر قحطی قرار دارند.

دفتر یوناما گزارش‌هایی از وضعیت افغانستان را به شورای امنیت ارائه می‎‎‌کند که منبع اصلی تصمیم‌‎گیری این سازمان برای برداشتن نام رهبران طالبان از فهرست تحریم‎‎‎‌ها و تحریم‌ مالی طالبان و در نهایت به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان است.

«یوناما» ماه گذشته به شورای امنیت گزارش داد که درگیری‌های مسلحانه در افغانستان در ۱۰ ماه گذشته کاهش قابل توجه داشته است اما در موارد نقض حقوق بشر و تلفات غیرنظامیان روند سابق ادامه دارد.

یوناما می‌گوید که در ده ماه ( اوت ۲۰۲۱ – ژوئن ۲۰۲۲) افغانستان ۷۰۰ کشته و ۱۴۰۶ زخمی غیرنظامی را ثبت کرده‌ است که بیشتر آنها به گروه دولت اسلامی در حملات علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی نسبت داده شده است.

در حالی که تاکنون هیچ کشوری افغانستان را به رسمیت نشناخته است، رزا اوتونبایوا به عنوان نماینده دبیرکل سازمان ملل نقش محوری در تعاملات با مقام‌های طالبان از طرف جامعه جهانی برعهده دارد.

او برخلاف سایر نمایندگان پیشین دبیرکل سازمان ملل که عمدتا از دیپلمات‎‎‎‌های غربی مقیم کابل انتخاب می‎‌شدند، از یکی از کشورهای منطقه آمده که اقلیتی هم‌تبار در افغانستان نیز دارد.

قرقیزها یکی از اقلیت‌های قومی افغانستان هستند که در دامنه کوه‌های پامیر زندگی می‌کنند. بزرگان قوم قرقیز هشدار داده‌اند در صورتی که به مشکلات‌شان رسیدگی نشود، افغانستان را ترک می‎‌کنند و کشور قرقیزستان نیز به ده‎‌ها تن تاکنون تابعیت اعطا کرده است.

نماینده جدید سازمان ملل برای افغانستان
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة