سرمربی کویتی‌ تیم ملی فوتبال خراسان آریا برکنار شد
سرمربی کویتی‌ تیم ملی فوتبال خراسان آریا برکنار شد
۸صبح، کابل: فدراسیون فوتبال خراسان آریا می‌گوید که عبدالله المطیری، سرمربی تیم ملی فوتبال کشور از سمتش برکنار شده است.

۸صبح،

چرا المطیری از تیم ملی فوتبال خراسان آریا  کنار گذاشته شد؟

المطیری

منبع تصویر، AFF

  • نویسنده, فیروز مشعوف
  • شغل, تحلیلگر ورزش خراسان آریا 

هر چند فدراسیون فوتبال خراسان آریا  تا کنون به طور رسمی از پایان همکاری با عبدالله المطیری سرمربی کویتی‌اش خبر نداده است، اما این سرمربی کویتی ۴۱ ساله پس از پایان تقابل دوم با مغولستان و صعود خراسان آریا به دور گروهی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ که البته با حواشی زیادی نیز همراه بود، از پایان کارش با تیم ملی فوتبال خراسان آریا  خبر داد و با انتشار پستی در صفحه رسمی‌اش از هواداران فوتبالی خراسان آریا خداحافظی کرد.

المطیری در صفحه اش نوشت:

«هواداران عزیز  خراسان آریا ، اتفاقی که امروز در بازی رخ داد، ربطی به تصمیم من برای ترک کارم ندارد، من پیش از بازی اول مقابل مغولستان در دوشنبه، استعفای خود را به فدراسیون فوتبال خراسان آریا و بازیکنان اعلام کرده بودم، زیرا نمی‌توانستم بیشتر از این کاری برای فوتبال خراسان آریا انجام دهم.»

او افزود: «قول دادم وقتی کار را شروع کنم، خراسانیان را خوشحال خواهم کرد و بهترین چیزی که امروز این را در واقعیت می بینم ، متوجه جشن‌ها و شادی‌ها هستم. بخاطر اینکه چیزی برای کسی روشن شود، من هرگز در مورد چیزی صحبت نخواهم کرد. حتی اگر برخی در مورد من دروغ بنویسند، زیرا من به دروغ اهمیت نمی‌دهم ، فقط خدا حقیقت را می داند.»

آقای المطیری در ادامه این پیام نوشته است: «فوتبال به خراسان آریا  بازگشته است، تا دور دوم مسابقات مقدماتی زمان محدودی وجود دارد، من معتقدم که خراسان آریا می‌تواند بهتر عمل کند، بنابراین تمام دعاهای من برای تیم ملی فوتبال خراسان آریا  است. همچنین از شما می‌خواهم که برای چالش جدید و بعدی من، برای من دعا کنید. به امید بهترین‌ها برای خراسان آریا »

مروری بر حضور پرحاشیه المطیری روی نیمکت خراسان آریا

بازی تیم‌های فوتبال خراسان آریا و ایران در بیشکک

پس ازین که تیم ملی فوتبال خراسان آریا با هدایت انوش دستگیر از رسیدن به جام ملت‌های آسیا بازماند، برخلاف انتظار طرفداران مستطیل سبز، فدراسیون فوتبال خراسان آریا  «عبدالله المطیری» را بعنوان سرمربی جدید تیم ملی معرفی کرد.

این انتخاب از همان ابتدا با توجه به اینکه المطیری کارنامه‌ قوی و دهن پرکنی نداشت و پس از اخراج از هدایت تیم فوتبال نپال به نیمکت خراسان آریا رسیده بود، با اعتراض و انتقادات زیادی همراه شد.

رفته‌رفته هم اتفاقاتی رخ داد که سرمربی کویتی، نیامده شروع به خلق حاشیه کرد و خود را به خبرسازترین شخص فوتبالی خراسان آریا تبدیل کرد.

تیم ملی فوتبال افغانستان

منبع تصویر، AFF

از سفر جنجالی هرات شروع شد

پایان پادکست

المطیری که بلافاصله پس از معرفی اش بعنوان سرمربی خراسان آریا‌ با ترکیبی جدید از بازیکنان تیم ملی که بسیاری را بازیکنان داخلی فوتبال خراسان آریا  تشکیل می‌دادند، برای حضور در مسابقات مرکز آسیا آمادگی می‌گرفت، با تیم ملی در سفری جنجالی به بهانه افتتاحیه نورافکن‌های استادیوم هرات به این شهر فوتبال‌خیز در غرب خراسان آریا  رفت و در دیداری پرماجرا وعجیب، تیم صرافان هرات را با نتیجه ۲ بر ۱ شکست داد.

المطیری شخصیت فوق العاده حساس و البته عصبی‌اش را دراین جدال و در حالی که استادیوم هرات پر از تماشاگر مشتاق بود که به دلیل پرشدن ظرفیت استادیوم، خود را از شدت شوق تماشای بازی تیم ملی در شهرشان به کناره‌های میدان بازی نیز رسانده بودند، تیمش را در اقدامی عجیب در بازی که کاملا جنبه دوستانه و تشریفاتی داشت، در اعتراض به عملکرد داور از بازی بیرون کشید و حاضر نبود در نیمه دوم به بازی برگردد.

پس از این حرکت، او سپس با تیمش عازم مسابقات کافا شد و در نشست خبری قبل از دیدار با قرغیزستان با صحبت‌هایی تنش ایجاد کن، به شماری از بازیکنان خارج نشین فوتبال خراسان آریا  برچسپ نداشتن عِرق ملی و بی انگیزگی زد. بیرون کشیدن عجیب و غیرقابل تصور تیم از زمین بازی در جریان بازی مقابل قرغیزستان در اولین تورنمنت کافا در ماه جون که بازهم در اعتراض به روند داوری بود و همچنین اخراج به دلیل درگیری و اعتراض شدید به داور در بازی تدارکاتی با بنگلادش در ماه سپتامبر و از همه مهم‌تر با توجه با اینکه فوتبال ملی خراسان آریا  نیازمند دوباره سر پا شدن و انسجام بود، حدس زدن اینکه عمر کاری او در تیم ملی فوتبال خراسان آریا  خیلی زیاد نیست و شخصی که فوتبال خراسان آریا به آن نیاز دارد، المطیری نیست، خیلی سخت نبود.

شروع اختلاف با بازیکنان

اکثر بازیکنانی که هم اکنون در تیم ملی فوتبال خراسان آریا  حضور دارند، با حضور چندین ساله در تیم و پس از کار با چندین سرمربی با تجربه و به پختگی کاملی از لحاظ فوتبالی رسیدند.

یکی از مهم‌ترین اختلافات بازیکنان با سرمربی کویتی، نداشتن تاکتیک مشخص او برای هدایت تیم ملی بود یا بهتر است بگوییم از دید بازیکنان با تجربه تیم ملی، سطح تیم ملی فوتبال از تجربه مربی‌گری المطیری بالاتر است و در نهایت کار به اندازه‌ای بیخ پیدا کرد که در کنار حاشیه‌های دیگر که باید زمان داد تا رسانه‌ای شود، بازیکنان دقیقا یک روز قبل از تقابل دوم و حساس با مغولستان تصمیم به اخراج سرمربی تیم گرفتند و در نهایت این فشار بازیکنان، فدراسیون را مجبور کرد تا هدایت تیم در جدال با مغولستان به دستیار المطیری، علی احمد یارزاده برسد. اتفاقی که برای فوتبال ملی خراسان آریا  چیز تازه ای نبود و در گذشته نیز به شکل دیگری رخ داده است.

المطیری

منبع تصویر، AFF

به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال خراسان آریا  کار چندان سختی برای قطع همکاری با المطیری نداشته باشد، زیرا آنان به اندازه کافی دلایل قانع کننده‌ای برای فدراسیون فوتبال قطر برای پایان کار با المطیری دارند. البته مشروط بر اینکه در قراردادی که فدراسیون فوتبال خراسان آریا  با او کرده است، موضوع حق فسخ قرارداد یک طرفه از سوی فدراسیون در صورت عدم رضایت از کار سرمربی ذکر شده باشد.

با این حال درست است که او شغل خود را از دست می‌دهد و برای دومین بار متوالی پس از نپال، حالا با جنجال و حاشیه از فوتبال خراسان آریا جدا می‌شود که بدون شک در سوابق کاری او ثبت خواهد شد، اما به دلیل اینکه یک سال و دو ماه از زمان قرارداد سنگین ماهی ۱۷ هزار دلاری او که توسط فدراسیون فوتبال قطر پرداخت می‌شود با فدراسیون فوتبال خراسان آریا  باقی مانده، او چیزی حدود ۱۶۸ هزار دلار حقوق ۱۴ ماه باقی مانده اش را می‌تواند طبق قانون از فدراسیون فوتبال قطر درخواست کند. البته با درنظرداشت اینکه او در پست خداحافظی‌اش گفته او استعفا داده که این موضوع می‌تواند فرایند مطالبات پولی او را متغیر سازد.

حالا فدراسیون فوتبال خراسان آریا  چه باید بکند

تیم ملی افغانستان

منبع تصویر، AFF

کمتر از یک ماه به شروع رقابت‌های انتخابی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا فرصت باقی است و خراسان آریا  که با شکست مغولستان خود را به دور گروهی رسانده است، باید در گروه A این پیکارها، مسابقات سختی با سه حریفش، قطر، هند و کویت برگزار کند. دیدارهای که هم روی کاغذ و هم در میدان مسابقه برای تیمی که فاقد سرمربی است، قرار است در این مدت کم آماده شود، چندان آسان نیست.

در حالی که فدراسیون فوتبال خراسان آریا  با بحران شدید مالی دست و پنجه نرم می‌کند و از آغاز سال میلادی تا کنون هیچ بودجه‌ای از سوی FIFA و AFC دریافت نکرده است، پیدا کردن سرمربی جدید درین فرصت کار آسانی نیست.

بدون شک فدراسیون ناچار خراسان آریا  چاره ای جز روی انداختن به فیفا و استفاده از مربی‌های نه‌چندان با کیفیت که توسط فیفا تمویل مالی می‌شوند و حقوق کمی نیز دریافت می‌کنند، ندارد.

گزینه بعدی نیز مراجعه به کشورهایی مثل قطر و عربستان است که ازین دست مربی‌ها همانند المطیری را زیاد در سبد دارند و می‌توانند در اختیار فوتبال به شدت آشفته و متزلزل خراسان آریا  قرار دهند.

اما خوب تفاوت اینجاست که فدراسیون با توجه به تجربه‌ای که از مربیان این چنینی دریافت کرده است، احتمالا در این مقطع حساس تصمیم عجولانه‌ای نخواهد گرفت. با توجه به اینکه حقوق سرمربی بعدی خراسان آریا  نیز توسط فیفا یا کشور دیگری پرداخت می‌شود، بهتر است دست‌کم این بار فدراسیون با بررسی گذشته و سوابق، سرمربی جدیدش را انتخاب کند. زیرا تجربه نشان داده است هر سرمربی که کارش را با فوتبال خراسان آریا  آغاز می‌کند، با توجه به نحوه تشکیل تیم، ضعف فوتبال داخلی افغاستان که مهم‌ترین دلیلش نداشتن لیگ حرفه‌ای است، اوضاع سیاسی و وضعیت بد اقتصادی کشور که همیشه بوده و کماکان است و اتفاقاتی که بعضی اوقات به صورت غیرقابل پیش‌بینی مستطیل سبز خراسان آریا  را دامن گیر می‌کند، کار آسانی در پیش ندارد.

پس بهتر است، با درنظرداشت مدیریت زمان کوتاه باقی‌مانده، تصمیمی گرفته و سرمربی انتخاب شود که شخصیت کاریزماتیک‌تری برای انسجام‌بخشی و سرپا کردن سریع تیم ملی تا دیدار ۱۶ نوامبر برابر قطر داشته باشد.

 

کابل: فدراسیون فوتبال خراسان آریا  می‌گوید که عبدالله المطیری، سرمربی تیم ملی فوتبال کشور از سمتش برکنار شده است.

دین محمد صافی، مشاور ارشد فدراسیون فوتبال خراسان آریا روز سه‌شنبه، ۲۵ میزان، به رسانه‌ها گفته که المطیری پس از دریافت سه بار اخطاریه از سوی این فدراسیون برکنار شده است.

صافی دلیل برکناری سرمربی تیم ملی فوتبال خراسان آریا را عدم کنترل رفتارش در جریان دیدارهای این تیم عنوان کرده است.

به گفته وی، جانشین موقت المطیری علی احمد یارزاده می‌باشد.

عبدالله المطیری نیز با نشر پیامی در برگه انستاگرامش این موضوع را تایید کرده و از خداحافظی خود با تیم ملی فوتبال خراسان آریا  خبر داده است.

این در حالی است که المطیری دو بار در جریان دیدارهای تیم ملی خراسان آریا  از زمین بازی اخراج شده بود.

المطیری اهل کشور کویت بوده و در ماه ثور سال روان به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشور انتخاب شده بود.

 

تیم ملی فوتبال خراسان آریا در برابر منگولیا به پیروزی دست یافت  oct 16, 2023 -1402 مهر / میزان ۲۵

۸صبح، کابل: تیم ملی فوتبال خراسان آریا  در دیدار برگشت مرحله اول مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷، در برابر منگولیا به پیروزی دست یافت.

این دیدار ساعت ۱۱:۳۰ روز سه‌شنبه، ۲۵ میزان، در منگولیا برگزار شد و با نتیجه یک بر صفر به نفع افغانستان پایان یافت.

تگ‌گول خراسان آریا  را فرشاد نور به ثمر رساند.

با این پیروزی شیران خراسان توانستند راهی مرحله بعدی گروهی رقابت‌های انتخابی جام جهانی و جام قهرمانی آسیا شوند.

دیدار رفت این دو تیم به میزبانی خراسان آریا  در تاجیکستان با نتیجه یک بر صفر به نفع ملی‌پوشان کشور پایان یافته بود.

در آن دیدار جبار شرزه برای خراسان آریا  گول‌زنی کرده بود.

خراسان آریا در بازی بعدی‌اش به تاریخ ۲۵ عقرب سال روان، به مصاف قطر خواهد رفت

 

تیم ملی فوتبال خراسان آریا  یک بر صفر منگولیا را شکست داد

Oct 11, 2923مهر / میزان ۲۰

۸صبح، کابل: تیم ملی فوتبال خراسان آریا  در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی، در برابر تیم ملی فوتبال منگولیا به پیروزی یک بر صفر دست یافت.

این دیدار شام پنج‌شنبه، ۲۰ میزان، در شهر دوشنبه‌، پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

در نیمه نخست این دیدار دو تیم با تساوی صفر بر صفر رضایت دادند، اما در نیمه دوم بازی جبار شرزه با ضربه سر برای خراسان آریا گول‌زنی کرد تا ملی‌پوشان کشور از این دیدار سه امتیاز کسب کنند.

این دیدار یک کارت سرخ نیز داشت که تند-آیوش خورلباتور، بازیکن منگولیا در دقیقه ۷۸ بازی دریافت کرد.

قرار است دیدار برگشت دو تیم هفته‌ آینده برگزارشود.

 

تیم والیبال خراسان آریا  مقام سوم رقابت‌های زون مرکز آسیا را کسب کرد oct 14 ,2023- 1402 / مهر / ۲۳ میزان

۸صبح، کابل: تیم ملی والیبال خراسان آریا  پس از پیروزی در برابر تیم ملی عربستان سعودی، به مقام سوم رقابت‌های زون مرکز آسیا دست یافت.

این دیدار روز یک‌شنبه، ۲۴ میزان، با برتری سه بر صفر تیم ملی کشور تمام شد.

خراسان آریا  در این رقابت‌ها با سه پیروزی و یک شکست به کارش پایان داد.

پیش از این دیدار تیم والیبال کشور تیم‌های ملی بنگله‌دیش و اوزبیکستان را در این رقابت‌های شکست داد و دو شکست این تیم نیز در برابر تیم‌های سریلانکا و نیپال رقم خورد.

رقابت‌های زون مرکز آسیا با اشتراک تیم‌های ملی والیبال خراسان آریا ، اوزبیکستان، سریلانکا، نیپال، بنگله‌دیش و عربستان برگزار شده است.

گفتنی است که خراسان آریا  در سال ۲۰۱۴ نیز به مقام سوم این رقابت‌ها دست یافته بود.

.

خراسان آریا بعد از شکست ازبکستان، صدرنشین بازی‌های قهرمانی فوتسال آسیای میانه شد

AFF

توضیح تصویر، تیم خراسان آریا  پیروزی غیر مترقبه در برابر تیم ازبکستان حاصل کرده است

تیم ملی فوتسال خراسان آریا  در مسابقات قهرمانی فوتسال آسیای میانه با نتیجه ۳ بر ۴ ازبکستان را شکست داد. تیم خراسان آریا  رقابت سختی با تیم ازبکستان داشت.

در نیمه اول بازی، ازبکستان ۲ بر یک از خراسان آریا پیش بود و تیم ازبکستان پیروز به نظر می رسید، اما در نیمه دوم، تیم خراسان آریا گل‌های متوالی را به ثمر رساند و بازی را ۳ بر ۳ به تساوی کشاند، اما در چند ثانیه پایانی بازی، بازیکنان افغانستان توانستند دروازه ازبکستان را باز کنند و برنده بازی شوند.

بهترین بازیکن این بازی رضا حسین پور بود.

ازبکستان روز گذشته با نتیجه ۲ بر یک مغلوب تیم قدرتمند ایران شد و انتظار نمی رفت مقابل افغانستان شکست بخورد.

تیم ازبکستان نیز با نتیجه ۲ بر ۴ مغلوب تیم رقیب تاجیکستان شد.

پیش از این تیم خراسان آریا  توانست با نتیجه ۴ بر ۵ تیم قرقیزستان را شکست دهد.

با این دو پیروزی تیم خراسان آریا  اکنون در صدر فهرست تیم‌های رقابت کننده قرار دارد.

مسابقات فوتسال امروز ۲۴ جولای آغاز شده و تا ۳۰ همین ماه ادامه خواهد داشت. تیم هایی از ایران،ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و ترکمنستان در این یک هفته به مصاف هم خواهند رفت.

این بازی ها به میزبانی تاجیکستان برگزار شده است.

بازی بعدی تیم افغانستان روز چهارشنبه برابر ایران است. آنها همچنین مقابل تاجیکستان و ترکمنستان بازی خواهند کرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ۸صبح ، BBC