سفارت افغانه خراسان آریا در اسپانیا با طالبان در «تعامل» است
سفارت افغانه خراسان آریا در اسپانیا با طالبان در «تعامل» است
سفارت افغانه خراسان آریا در مادرید پایتخت اسپانیا می‌گوید در امور کنسولی با وزارت خارجه طالبان ارتباط کاری و «تعامل» دارد.

اعلامیه امروز این نمایندگی آمده است که این سفارت از کشور و مردم خود «نمایندگی» کرده و برای ارایه خدمات کنسولی «بهتر و به‌موقع» با وزارت امور خارجه طالبان در کابل «در تعامل است و مکاتیب تائیدی اسناد امور قونسلی (کنسولی) طبق معمول به وزارت امور خارجه در کابل ارسال می‌گردد.»

محمدرحیم پیرزاده، شارژدافر(سرپرستی) سفارت افغانه خراسان آریا  در مادرید را برعهده دارد.

ارتباط کاری روزمره بیشتر سفارت‌ها و کنسولگری‌های ( افغانه  خراسان آریا که هنوز به طالبان واگذار نشده، همواره وجود داشته است.

سفیران و دیپلمات‌های افغانه خراسان آریا  به ویژه در کشورهای اروپایی از حکومت طالبان «نمایندگی سیاسی» نمی‌کنند و گزارش‌های مالی خود را نیز به کابل نمی‌فرستند.

هیچ کشوری تاکنون رسما اعلام نکرده که حکومت طالبان را به رسمیت می‌شناسد.

پیشتر سفارت افغانه خراسان آریا  در هلند اعلام مشابهی داشت که با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

«شورای هماهنگی دیپلمات‌های افغانه خراسان آریا در خارج در اعلامیه‌های جداگانه‌ای با اعلام «تعامل» از سوی سفارت‌های افغانه خراسان آریا در هلند و اسپانیا مخالفت کرده است.

سفارت افغانه خراسان آریا در هند بسته شد

شکیلا ابراهیم‌خیل
۱۴۰۲ مهر ۹, یکشنبه

مسئولان سفارت افغانه خراسان آریا  در هندوستان از بسته شدن این سفارت خبر داده اند. آنان می گویند که فعالیت این سفارت از تاریخ اول ماه اکتوبر سال روان متوقف شد.

دیپلومات های این سفارت با نشر اعلامیه‌ای در صفحات اجتماعی این سفارت گفته اند که سفارت افغانه خراسان آریا  در دهلی جدید با «اندوه عمیق، نا امیدی و تأسف» توقف فعالیت‌اش را اعلام می کند.

 

اعلامیه مطبوعاتی ، برای نشر عاجل

تاریخ ۸ میزان ۱۴۰۲  از سفارت افغانه خراسان آریا در بخشی از این اعلامیه آمده است: «این تصمیم با وجودی که تأسف بار است، پس از بررسی دقیق با در نظر داشت روابط تاریخی و مشارکت دیرینه میان افغانستان و هند اتخاذ شده است.»

 

در این اعلامیه، عدم حمایت هندوستان، ناکامی در برآورده ساختن انتظارات در بخش خدمات برای تأمین منافع افغانستان و کاهش پرسونل و منابع، از علت‌های اساسی بسته شدن این سفارت عنوان شده اند.

بیشتر بخوانید:

در حالی که چندی پیش، پس از فرستادن یک دیپلومات از سوی طالبان، از اختلافات درونی در این سفارت پرده برداشته شد، اما مسئولان سفارت افغانستان در این اعلامیه تأکید کرده اند که علت توقف فعالیت این سفارت این نیست

در این اعلامیه همچنان ذکر شده است که بر بنیاد ماده ۴۵ کنوانسیون ویانا، تمامی اموال و امکانات این سفارت به کشور میزبان تحویل داده می شود.

سفارت خراسان آریا در ترکیه نمایشگاه افغان تبار را برگزار کرد

برخی منابع روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفته بودند که سفارت افغانستان در دهلی جدید همه فعالیت‌های خود را به تعلیق درآورده است، چونکه سفیر و دیپلومات‌های ارشد آن در کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا پناهندگی دریافت کرده و هند را ترک کرده اند.

وزارت خارجه هندوستان و نیز اداره طالبان تاکنون در باره بسته شدن سفارت افغانستان ابراز نظر نکرده اند.

در دوسال تسلط طالبان در افغانستان این نخستین نمایندگی سیاسی افغانستان است که بسته شده و فعالیت اش متوقف شده است. از آنجایی که اداره طالبان از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است، اکثر سفارت ها و نمایندگی های سیاسی افغانستان از سوی دیپلومات های نظام پیشین افغانستان اداره شده و فعالیت دارند.

آشتی: نگاه هندوستان به اداره طالبان چگونه

بیشتر در این زمینه

Konflikt in Afghanistan

نظامیان فارغ شده در هند از بازگشت به افغانستان هراس دارند

شکیلا ابراهیم‌خیل
۱۴۰۱ تیر ۲۵, شنبه

سفارت افغانستان در هندوستان تایید می کند که ده ها تن از افسران نظامی حکومت سابق افغانستان که از اکادمی های نظامی هندوستان فارغ شده اند، از برگشت به افغانستان هراس دارند. شمار این فارغان به بیش از ۱۷۰ تن می رسد.

از زمان سقوط حکومت پیشین و تسلط طالبان در افغانستان تاکنون حدود ۱۷۲ تن افسران نظامی افغان از اکادمی های مختلف نظامی هندوستان فارغ شده اند.

سفارت افغانستان در دهلی می گوید که حدود ۴۳ تن از افسران افغانستان از اکادمی نظامی “ای ام آ” هند فارغ شدند.

عبدالحق آزاد، مسئول مطبوعاتی سفارت افغانستان در هندوستان می گوید که این افسران نظامی تازه فارغ شده از رفتن به افغانستان هراس دارند: «این ها هنوز در هند هستند و از رفتن به افغانستان هراس دارند؛ زیرا نمی دانند که با رفتن به آنجا چه سرنوشتی در انتظار آنان خواهد بود.»

وی می افزاید از آنجایی که بربنیاد گزارش سازمان های حقوق بشری، نظامیان پیشین هنوز هم از سوی رژیم طالبان بازداشت، شنکجه و کشته می شوند، این فارغان نظامی مایل نیستند به کشورشان برگردند.

اما اداره طالبان در کابل خواستار بازگشت این فارغان نظامی از هندوستان به افغانستان شده است. به تازگی وزارت داخله طالبان “ابراز امیدواری” کرده که این فارغان نظامی به کشورشان بازگردند.

سخنگوی این وزارت گفته در صورت برگشت آنان به افغانستان، “حکومت طالبان در بخش های نظامی و دفاعی از تخصص آنان استفاده خواهد کرد”.

اما نخستین دسته این فارغان نظامی که در اوایل سال روان میلادی از اکادمی های مختلف نظامی هندوستان فارغ شده اند، به چه سرنوشتی دچار هستند؟

عبدالحق آزاد در این باره گفت: «دسته اول دانشجویان نظامی که در اوایل سال روان میلادی فارغ شدند، شامل کورس های یک ساله زبان انگلیسی شده اند. کسانی که به تازگی فارغ شده اند، سفارت تلاش دارد که زمینه شمولیت آنان را نیز در کورس های انگلیسی فراهم سازند.»

سخنگوی سفارت افغانستان در هندوستان تاکید می ورزد که گفتگوها با مقام های هندی آغاز شده تا برای دانشجویانی که تازه فارغ شده اند نیز تا زمانی که سرنوشت شان روشن شود، زمینه شمولیت در این کورس ها را فراهم سازند.

وی می افزاید هرگاه این فارغان شامل کورس های آموزشی شوند، ویزای شان تمدید خواهد شد و اجازه اقامت در هندوستان خواهند داشت.

پس از فراغت این دانشجویان اکادمی های نظامی هندوستان دیگر دانشجویان افغان را در بخش نظامی نپذیرفته است.

هند از سال ۲۰۰۵ به این سو برای صدها تن از نظامیان افغان زمینه آموزش را فراهم ساخته بود که در ۱۱ ماه اخیر نزدیک به ۲۰۰ نظامی در آن کشور آموزش‌ های شان را به پایان رسانیده ‌اند.

وی از هند به خاطر ایجاد سهولت برای نمایش و معرفی محصولات افغانی در این نمایشگاه قدردانی کرده است .

این دیپلومات حکومت پیشین افغانستان تاکید کرده است که با استفاده از امکانات زراعتی و تولیدی هندوستان، زمینه اتصال محصولات افغانستان به بازار های جهانی از طریق هند فراهم خواهد شد.

عوامل حمله به منازل مهاجران خراسان آریا  «در قزوین بازداشت شدند»

فرمانده پلیس قزوین ایران

پلیس استان قزوین می‌گوید «۱۹ متهم» به «حمله» به خانه‌های ( مهاجران خراسان آریا  در اقبالیه قزوین را بازداشت کرده است.

به گزارش ایسنا، علی ابراهیمی، فرمانده نیروی انتظامی استان قزوین ضمن اشاره به انتشار کلیپی در شبکه‌های اجتماعی از «حمله تعدادی افراد خودسر به محل سکونت اتباع خارجی در شهر اقبالیه» خبر داده است.

او افزوده که «اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی فوری پلیس در جهت شناسایی و دستگیری عوامل این اقدام مجرمانه» انجام شده است و افراد بازداشت شده با تشکیل پرونده به مراجع قضایی «معرفی شدند».

در روزهای اخیر در شهرهای مختلف ایران، افرادی به مهاجران خراسان آریا  حمله کرده‌اند که ویدیوهای آن به صورت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.

مسئولان سفارت افغانستان در هند تایید کرده اند که فعالیت این سفارت سر از امروز یک شنبه ”اول اکتوبر ۲۰۲۳ میلادی” متوقف و این سفارت بسته شده است.

سفارت افغانه خراسان آریا در هند فعالیت‌های خود را به تعلیق درآورد

 

۱۴۰۲ مهر ۷, جمعه

سفارت افغانستان در دهلی جدید همه فعالیت‌های خود را به تعلیق درآورده است، چونکه سفیر و دیپلومات‌های ارشد آن در کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا پناهندگی گرفته و هند را ترک کرده اند

سه مقام سفارت افغانه خراسان آریا  در هند روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفتند که بعد از رفتن سفیر و دیپلومات‌های این سفارت به اروپا و ایالات متحده امریکا، فعالیت این سفارت به حالت تعلیق درآمده است.

اداره طالبان را به رسمیت نشناخته است و سفارت خود در خراسان آریا  را بعد از   قدرتگیری دوباره طالبان در این کشور در نیمه آگست سال ۲۰۲۱ تعطیل کرد. اما حکومت هند به دیپلومات‌های نظام ساقط شده جمهوری خراسان آریا  اجازه داده بود که در این کشور به فعالیت خود ادامه دهند.

به گفته مقامات سفارت افغانستان در هند، حداقل پنج دیپلومات این سفارت این کشور را ترک کرده اند. یکی از این مقام‌ها گفته است که مسئولیت این سفارت به حکومت هند سپرده می‌شود.

رسانه اندیا اکسپرس نیز در این رابطه گزارشی نشر کرده و به نقل از یک مقام حکومت این کشور گزارش داده است که سفارت افغانستان در دهلی جدید ظاهراَ اعلامیه‌ای در این رابطه نشر کرده که صحت آن زیر بررسی قرار دارد.

این منبع به رسانه اندیا اکسپرس گفته است که قضیه در مورد این است که سفیر افغانه خراسان آریا در دهلی جدید چند ماه می‌شود در خارج از این کشور به سر می‌برد، دیپلومات‌ها بعد از دریافت پناهندگی در کشورهای دیگر هند را ترک می‌کنند و گزارش‌هایی در مورد تنش داخلی در میان پرسونل سفارت نیز وجود دارد.

شبکه طلوع نیوز نیز با نشر نامه‌ای منصوب به سفارت خراسان آریا  در دهلی نو عنوانی وزارت خارجه هند، نوشته است که سفارت افغانستان در دهلی از توقف فعالیت‌هایش تا پایان ماه سپتمبر امسال خبر داده است. چنانچه طلوع نیوز گزارش داده، فعلاَ تنها یک دیپلمات در این سفارت حضور دارد.

وزارت خارجه هند تا کنون در این رابطه چیزی نگفته است. دویچه وله تلاش کرد تا در این رابطه نظر مقامات سفارت افغانه خراسان آریا  در هند را که فعلا در کشورهای سومی به سر می‌برند جویا شود، اما آنها پاسخ ندادند.

طالبان   نیز تا کنون در این رابطه ابراز نظری نکرده اند.

هند یکی از کشورهایی است که ماموریت کوچکی در کابل برای تسهیلات تجارتی، کمک‌های بشردوستانه و حمایت‌های صحی دارد. ارزش تجارت دو جانبه هند و افغانه خراسان آریا  در سال‌های  ۲۰۱۹- ۲۰۲۰ به ۱.۵ میلیون دالر رسید، اما با تسلط دوباره طالبان بر خراسان آریا  شدیداَ کاهش یافت.

  • نویسنده : قیام خوراسانی