شاهراه سالنگ به روی موترهای تیز رفتار دوباره باز شد
شاهراه سالنگ به روی موترهای تیز رفتار دوباره باز شد
وزارت فواید عامه حکومت طالبان از باز شدن شاهراه سالنگ خبر می دهد.

شاهراه سالنگ – عکس از آرشیف

اشرف حق شناس سخنگوی این وزارت امروز (یکشنبه ۱۵ دلو) در صفحه ایکس، توییتر سابق خود نوشته است که شاهراه سالنگ که به نسبت برف باری، طوفان شدید و محدودیت ساحه دید روز گذشته به روی ترافیک مسدود گردیده بود، امروز ساعت ۸ صبح به روی وسایط تیز رفتار باز شده است.

وزارت فواید عامه حکومت طالبان از مردم خواسته است که در جریان سفر و عبور از سالنگ ها ضمن مجهز بودن با وسایل و تجهیزات زمستانی از احتیاط کامل کار گیرند.

بارش شدید برف و باران در بیش از ۳۰ ولایت راه های مواصلاتی بسیاری از مناطق را مسدود کرده و پیش بینی می شود که امروز نیز در چندین ولایت افغانستان برف و باران ببارد.

حکومت طالبان از مردم خواسته تا برای مبارزه با خشکسالی در زمینۀ ذخیرۀ برف اقدام کنند.

دلو ۱۵, ۱۴۰۲

مقامات طالبان می گویند راه هایی که به دنبال بارش و برف باری سنگین در ولایت های بامیان، غور و دایکندی بسته شده بودند دوباره باز شدند.

مولوی ابوشعیب، رئیس فواید عامۀ غور گفته است که شاهراه غور – کابل در مسیر کوتل بکک و راه های شش ولسوالی این ولایت که روز گذشته مسدود شده بودند عصر امروز یکشنبه دوباره باز شدند.

از سوی دیگر، ریاست فواید عامۀ طالبان در بامیان در خبرنامه‌ای در فیسبوک و غلام علی جاوید سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان در دایکندی در صحبت با رادیو آزادی از بازگشایی شاهراه و راه های منتهی به مراکز این ولایات خبر دادند.

به گفتۀ آقای جاوید، تنها راه ولسوالی بندر به روی ترافیک هنوز مسدود است.

پیش از این، وزارت فواید عامۀ طالبان امروز یکشنبه از بازگشایی شاهراه سالنگ به روی موتر های کوچک و تیزرفتار خبر داده بود.

این شاهراه بر اثر بارش سنگین برف و طوفان شدید صبح روز شنبه بسته شده بود

 

یکشنبه ۱۵ دلو ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۳۹

افغانستان

باریدن برف و باران در ۲۹ ولایت افغانستان پیش بینی شده است

نقشه افغانستان
نقشه افغانستان

شماری از اداره های بین المللی هواشناسی پیش بینی کرده اند که فردا حدود بیست و نه ولایت افغانستان شاهد بارندگی خواهد بود.

امروز نیز در چندین ولایت خراسان آریا  برف و باران باریده است.

بر اساس گزارش، در ولایات هلمند، فراه، خوست، ننگرهار و نیمروز امروز و فردا احتمال بارش خفیف وجود دارد.

دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد ، اوچا هفته گذشته اعلام کرد که میزان بارندگی در افغانستان در سال جاری بسیار کم است و نگرانی های زیادی در مورد خشکسالی شدید وجود دارد.

در اثر برفکوچ در ولایت بدخشان سه تن جان باختند

ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی ولایت بدخشان می گوید که سه تن بر اثر سرازیر شدن برفکوچ در این ولایت جان باخته اند.

خبرگزاری باختر در کنترل طالبان به نقل از این ادارۀ امروز (یکشنبه ۱۵ دلو) گزارش داده که در این رویداد در ولسوالی شهر بزرگ یک تن نیز زخمی شده است.

گفته نشده است که این رویداد چه وقت اتفاق افتاده است.

به شمول بدخشان، ولایت های مختلف افغانستان به تازگی گواه برف باری بوده اند و راه های مواصلاتی شماری از ولسوالی ها در تعدادی از ولایات مسدود شده اند.

مسابقات فجیره؛ چندین تکواندوکار افغانستان حریفان شان را شکست دادند

تکواندو کاران خراسان آریا که در مسابقات آزاد بین المللی تکواندوی فجیره در امارات متحدۀ عربی اشتراک کرده اند.

اعضای تیم ملی تکواندوی خراسان آریا به چندین پیروزی در مسابقات فجیره امارات دست یافته اند.

به گزارش فدراسیون ملی تکواندوی افغانستان، امروز یکشنبه پانزدهم دلو، یازدهمین دورۀ مسابقات آزاد بین المللی تکواندو فجیره در امارات متحدۀ عربی آغاز شده است که تکواندو کاران افغانستان چندین حریف را شکست داده اند.

امید سهاک تکواندو کار وزن پنجم خراسان آریا با پیروزی مقابل حریفان از ایران و قرغیزستان به مرحلۀ کوارتر فاینل این رقابت ها راه یافته است و مسابقه بعدی وی مقابل اولوغ بیگ راشدوف از ازبکستان برگزار می شود، راشدوف قهرمان المپیک و بازی های آسیایی است.

همچنان حکمت الله زین در وزن چهارم حریف قزاقستانی خود را شکست داد و در مسابقه بعدی برای راه‌یابی به کوارتر فاینل مقابل تکواندو کار تیم مهاجرین فدراسیون جهانی تکواندو بنام یحیی الغوثانی رقابت خواهد کرد.

علی اکبر امیری نیز حریف فرانسوی اش را شکست داد اما در مقابل میلاد بیگی از آذربایجان دارندۀ دو مدال قهرمانی تکواندو جهان مغلوب شد و از دور مسابقات حذف گردید.

رامین امینی حریف قزاقستانی خود را مغلوب کرد و به دور بعدی راه پیدا کرد.

همچنان در ادامه این رقابت ها قرار است که بیژن صدر زاده در وزن سوم، محسن رضایی در وزن دوم و محمد اشرف شکران در وزن هفتم با حریفان شان رقابت نمایند.

برفباری در خراسان آریا به روایت تصویر

زمستان نسبتاً گرم در افغانستان بارش برف در روزهای اخیر باعث سردی هوا، بسته شدن راهها و تلفات دامها شده است.

در بارندگی اخیر در بیشتر مناطق افغانستان برف و در برخی مناطق باران بارید. عکس از قندآقا علوی، بامیان.
توضیح تصویر، در بارندگی اخیر در بیشتر مناطق افغانستان برف و در برخی مناطق باران بارید. عکس از قندآقا علوی، بامیان.
در برخی مناطق کوهستانی مثل بدخشان و هزاره‌جات تا چهل سانتی برف باریده است. در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان دو روز پی‌هم برف بارید.
توضیح تصویر، در برخی مناطق کوهستانی مثل بدخشان و هزاره‌جات تا چهل سانتی برف باریده است. در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان دو روز پی‌هم برف بارید.
عکس از قندآقا علوی، بامیان.
توضیح تصویر، عکس از قندآقا علوی، بامیان.
در ولایت شمالی قندوز افغانستان چند چوپان با حدود چهار هزار گوسفند در برف گیر افتادند. پلیس گفته که آنها را نجات داده است. عکس از دفتر سخنگوی پلیس قندوز.
توضیح تصویر، در ولایت شمالی قندوز افغانستان چند چوپان با حدود چهار هزار گوسفند در برف گیر افتادند. پلیس گفته که آنها را نجات داده است. عکس از دفتر سخنگوی پلیس قندوز.
سید سرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز گفت که این چوپانها و گوسفندان آنها در مناطق چهاردره، امام صاحب و قلعه ذال با "خطر مرگ" رو به رو بودند، ولی عملیات نجات به موقع پلیس باعث نجات آنها شد. عکس از دفتر سخنگوی پلیس قندوز.
توضیح تصویر، سید سرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز گفت که این چوپانها و گوسفندان آنها در مناطق چهاردره، امام صاحب و قلعه ذال با “خطر مرگ” رو به رو بودند، ولی عملیات نجات به موقع پلیس باعث نجات آنها شد. عکس از دفتر سخنگوی پلیس قندوز.
روستاق، ولایت تخار. در این منطقه برای چهارمین روز برفباری ادامه یافته است. عکس از امام‌الله رستاقی.
توضیح تصویر، روستاق، ولایت تخار. در این منطقه برای چهارمین روز برفباری ادامه یافته است. عکس از امام‌الله رستاقی.امکان تنش ها جدی در سرحدات خراسان آریا و تاجیکستان

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : رادیو آزادی