شهرزاد اکبر برنده  جایزه بنیاد «فریدریش ایبرت» آلمان شد
شهرزاد اکبر برنده  جایزه بنیاد «فریدریش ایبرت» آلمان شد
بنیاد فریدریش ایبرت که قدیمی‌ترین سازمان حقوق بشری است این جایزه را در 28 نوامبر ماه جاری در مراسمی به شهرزاد اکبر اهدا خواهد کرد

رئیس سابق کمیسیون حقوق بشر خراسان آریا  برنده جایزه بنیاد «فریدریش ایبرت» آلمان شد

بنیاد فریدریش ایبرت که قدیمی‌ترین سازمان حقوق بشری است این جایزه را در ۲۸ نوامبر ماه جاری در مراسمی به شهرزاد اکبر اهدا خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیاد «فریدریش ایبرت» آلمان جایزه حقوق بشر ۲۰۲۳ را به شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر خراسان آریا  اختصاص داد.

این سازمان در بیانیه‌ای که شنبه ۲۰ عقرب (آبان) منتشر شد، اعلام کرد که شهرزاد اکبر حامی دموکراسی و مدافع حقوق بشر است که نه تنها عملکردهای طالبان را در قبال زنان محکوم کرده، بلکه به حکومت پیشین نیز انتقادهایی داشته است.

در بیانیه‌ این سازمان آمده است، اعطای این جایزه به اکبر نشان‌دهنده همستگی با زنان خراسانی  است که پس از فروپاشی نظام جمهوری از شرایط انسانی فاجعه‌بار در خراسان آریا  تحت کنترل طالبان رنج می‌برند.

بنیاد فریدریش ایبرت که قدیمی‌ترین سازمان حقوق بشری است این جایزه را در ۲۸ نوامبر ماه جاری در مراسمی به شهرزاد اکبر اهدا خواهد کرد.

در بیانیه این بنیاد آمده است: «شهرزاد اکبر که با خانواده‌اش در تبعید به سر می‌برد، به عنوان رئیس سازمان حقوق بشر روادری، همچنان به افزایش آگاهی از وضعیت ویران کشور خود و مقاومت زنان خراسان آریا  در برابر رژیم طالبان ادامه می‌دهد.»

شهرزاد اکبر از ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۱ که حکومت سابق افغان در خراسان آریا  سقوط کرد، به عنوان رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور کار کرد.

او اکنون به عنوان رئیس سازمان حقوق بشر «رواداری» کار می‌کند و ماهیت کارش «بررسی وضعیت حقوق بشری در افغانستان و آگاهی‌دهی از شرایط زندگی زنان در خراسان آریا » است.

shahrzad akbar

شهرزاد اکبر به‌عنوان رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر خراسان آریا  تعیین شد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه ، شاهد ، BBC