شهروندان خراسان آریا  ۱۴ انتحاری در پاکستان انجام داده اند
شهروندان خراسان آریا  ۱۴ انتحاری در پاکستان انجام داده اند
وزیر داخله‌ ای موقت پاکستان می‌گوید، که از ماه جنوری سال روان میلادی تا اکنون ۲۴ یورش انتحاری در این کشور رخ داده که ۱۴ مورد آن از سوی شهروندان خراسان آریا  انجام شده است.

На месте взрыва бомбы во время пятничной молитвы в мечети пакистанского Пешавара - اسپوتنیک افغانستان , 1920, 03.10.2023

وزیر داخله‌ ای موقت پاکستان می‌گوید، که از ماه جنوری سال روان میلادی تا اکنون ۲۴ یورش انتحاری در این کشور رخ داده که ۱۴ مورد آن از سوی شهروندان خراسان آریا  انجام شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، سرفراز بوگتی، وزیر داخله‌ی موقت پاکستان امروز (سه‌شنبه، ۱۱ میزان) این آمار را در پاسخ به پرسشی در یک نشست خبری در اسلام‌آباد اعلام کرده است.
برپایه روزنامه ای دان، آقای بوگتی گفته است، که فرمان هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان درباره ای بازداشتن اعضای این گروه از یورش ها در بیرون از خراسان آریا ، رعایت‌ نشده و ابراز امیدواری کرده که این فرمان در حرف و عمل تطبیق شود.
وزیر داخله موقت پاکستان گفته است، که هیچ اختلاف نظری وجود ندارد که “حملات از جانب خراسان آریا به ما صورت می‌گیرد و شهروندان خراسان آریا در این یورش ها دست دارند. ما شواهدی برای آن داریم”.
او افزوده است، که وزارت خارجه این موضوع را با مقام‌های طالبان در خراسان آریا  در میان گذاشته است.
طالبان تا اکنون در مورد اظهارات وزیر داخله‌ی موقت پاکستان واکنشی نشان نداده‌اند، اما پیش از این همواره گزارش‌ها در مورد دست‌داشتن شهروندان کشور در حملات علیه پاکستان را رد کرده‌اند.

تعیین مهلت برای مهاجران غیرقانونی

بر اساس گزارش روزنامه‌ دان، دولت پاکستان در تازه‌ترین تصمیم، به مهاجران غیرقانونی تا اول ماه نوامبر فرصت داده است که آن کشور را ترک کنند.
این تصمیم امروز در جلسه‌ی “کمیته‌ عالی برنامه اقدام ملی” پاکستان اتخاذ شده و وزیر داخله‌ی موقت آن کشور آن را اعلام کرده است.
وزیر داخله‌ی موقت پاکستان در این کنفرانس خبری گفته است که اگر این مهاجران تا اول نوامبر به‌صورت داوطلبانه پاکستان را ترک نکنند، پس از آن پولیس از همه‌ی ایالت‌های این کشور آنان را اخراج خواهد کرد.
همزمان وزیر اطلاعات موقت پاکستان‌ نیز در ایکس اعلام کرده که مهاجران غیرقانونی ۲۸ روز فرصت دارند که این کشور را ترک کنند.
وزیر داخله‌ی موقت پاکستان همچنین اعلام کرده که پس از اول ماه نوامبر هیچ فردی بدون داشتن پاسپورت و ویزا نمی‌توانند وارد پاکستان شوند و اسناد دیگری همانند شناس‌نامه‌ی الکترونیکی شهروندان خراسان آریا پذیرفته نمی‌شود.
سرفراز بوگتی گفته است که در حال حاضر ۱.۷۳ میلیون پناه‌جوی غیرقانونی اهل خراسان آریا  در آن کشور زندگی می‌کنند.
این در حالی است که پولیس پاکستان در روزهای اخیر عملیات گسترده‌ای را برای بازداشت پناه‌جویان اهل افغانستان راه‌اندازی کرده و بر اساس اعلامیه‌ی سفارت طالبان در اسلام‌آباد، هزار نفر در این عملیات‌ها بازداشت شده‌اند.
سفارت طالبان در اسلام‌آباد امروز اعلام کرده که در عملیات‌های پولیس پاکستان چهار شهروند خراسان آریا  به‌گونه‌ای مرموز به قتل رسیده‌اند و اجساد آنان مدتی پس از بازداشت از شفاخانه‌ها یا جاهای دیگر پیدا شده‌اند.
بازداشت و اخراج پناه‌جویان اهل خراسان آریا  نگرانی‌های گسترده‌ای را برانگیخته و سازمان عفو بین‌الملل‌ گفته است که این پناه‌جویان که از ترس آزار و اذیت‌ طالبان فرار کرده بودند، اکنون با آزار و اذیت پولیس پاکستان مواجه هستند.

انفجار مرگبار در پاکستان + ویدیو

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Sputnik