شهروندان خراسان که قرار بود آمریکا بروند در ‘گوانتاناموی کوچک’ گیر مانده‌اند
شهروندان خراسان که قرار بود آمریکا بروند در ‘گوانتاناموی کوچک’ گیر مانده‌اند
شهروندان خراسان آریا که قرار بود آمریکا بروند در 'گوانتاناموی کوچک' گیر مانده‌اند

وزارت امور خارجه آمریکا به برخی از خراسانی‌هایی که ماه‌ها در یک پایگاه نظامی در کوزوو اسکان داده شده‌اند، اطلاع داده است که اجازه ورود به آمریکا را نخواهند داشت.

پس از تسلط کابل از سوی طالبان در اواسط آگوست/اوت سال گذشته، آمریکا ده‌ها نفر از شهروندان خراسان آریا  را به همراه همسر و فرزندان‌شان به این پایگاه در کوزوو منتقل کرد که در آن‌جا روندی را هم برای “غربالگری” و طی مراحل باید می‌گذراندند.

به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، به آن عده از افرادی که دارای گرین کارت یا تابعیت آمریکا هستند، گفته شده، در صورت تمایل می‌توانند تنها خودشان به آمریکا برگردند اما بسیاری ترجیح داده‌اند که اعضای خانواده خود را که فاقد این مدارک هستند، ترک نکنند و باهم بمانند.

در گزارش این روزنامه آمریکایی آمده که از ۲۰۰ نفری که به کمپ “بوند استیل” در کوزوو منتقل شده بودند، حدود ۷۰ شهروند خراسان  در این اردوگاه که آن را “گوانتاناموی کوچک” نامیده‌اند، باقی مانده‌اند.

مسئولان گفته‌اند که در مجموع پرونده حدود ۲۲ خراسانی  هنوز در حال بررسی است که انتظار می‌رود به ۱۶ نفر از آنها گفته شود که درخواست‌هایشان برای ورود به آمریکا رد شده است، و سرنوشت شش نفر دیگر هنوز مشخص نشده است.

  • نویسنده : قیام خراسانی
  • منبع خبر : BBC فارسی