شولتس از اخراج پناهجویان مجرم حمایت کرد
شولتس از اخراج پناهجویان مجرم حمایت کرد
در واکنش به حمله مرگبار یک مهاجر افغان در شهر مانهایم، صدراعظم آلمان از اخراج پناهجویان مجرم و استرداد آنها به خراسان آریا و سوریه حمایت کرد. استرداد پناهجویان مجرم از آلمان به همسایگان سوریه و افغانستان در دست بررسی است.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز پنج‌شنبه (ششم ژوئن) در سخنانی در پارلمان این کشور با محکوم کردن مجدد  حمله یک مهاجر اهل خراسان آریا  به مراسمی در شهر مانهایم قاطعانه تأکید کرد:  «چنین مجرمانی باید اخراج شوند، حتی اگر اهل خراسان آریا  یا سوریه باشند.» او گفت “مجرمان خطرناک و تروریست” جایی در آلمان ندارند.

شولتس در سخنرانی خود به جزئیات طرح اخراج این گروه از پناهجویان اشاره‌ای نکرد و تنها گفت این طرح در وزارتشولتس در سخنرانی خود به جزئیات طرح اخراج این گروه از پناهجویان اشاره‌ای نکرد و تنها گفت این طرح در وزارت کشور در دست بررسی است و این وزارتخانه با همسایگان خراسان آریا  و سوریه وارد گفت‌وگو شده است. او تصریح کرد آلمان دیگر ستایش از جنایات تروریستی را تحمل نخواهد کرد و کسانی نیز که چنین اقداماتی را تجلیل می‌کنند بر خلاف ارزش‌های آلمان عمل کرده و “مستحق اخراج” هستند.

شولتس همچنین تشدید قوانین کیفری و سختگیرانه‌تر شدن مقررات حمل سلاح و چاقو را از دیگر پیامدهای حمله مرگبار مانهایم خواند.

حمله در مانهایم جمعه گذشته (۱۱ خرداد) رخ داد  و ضارب در مجموع شش مرد از جمله یک افسر پلیس را در میدانی در مرکز شهر در مراسمی که از سوی جنبش ضداسلامی “پاکس یوروپ” برگزار شده بود، با چاقو مجروح کرد. میشائیل اشتورتسن‌برگر، عضو هیئت مدیره این جنبش در میان مجروحان است. افسر پلیس که ۲۹ سال داشت، ساعاتی بعد به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.

پس از روی کار آمدن مجدد طالبان در خراسان آریا  در اوت سال ۲۰۲۱، دولت آلمان استرداد پناهجویان به این کشور را متوقف کرد. پیش از آن نیز به دلیل شرایط امنیتی دشوار حاکم در این کشور، توافق شده بود تا تنها پناهجویان مرد و مجرمان و کسانی که تهدید تروریستی تلقی می‌شوند، به افغانستان بازگردانده شوند. شولتس با تأکید بر اجرای مجدد این توافق در سخنرانی خود در پارلمان تصریح کرد: «حمله مرگبار با چاقو به یک افسر جوان پلیس بیانگر یک ایدئولوژی انسان‌ستیزانه و اسلام‌گرایی افراطی است.»

از آنجایی که بازگرداندن پناهجویان به افغانستان و سوریه از طریق هواپیما مستلزم همکاری طالبان و دولت بشار اسد با دولت آلمان است، شولتس در سخنرانی خود گفت که این کشور استرداد پناهجویان با هواپیما به کشور‌های همسایه را در دست بررسی دارد. حکومت طالبان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده و آلمان نیز با این گروه تعاملات دیپلماتیک ندارد.

تردید حزب سبزها

با این حال حزب‌سبزها، که یکی از احزاب ائتلافی دولت به شمار می‌رود، نسبت به عملی بودن اخراج پناهجویان افغان و سوری ابراز تردید کرده است.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از حزب سبزها نگران است که اسلام‌گرایان افراطی به رغم اخراج از آلمان، برنامه‌ریزی برای اجرای حملات تروریستی را از کشورهای یادشده به پیش‌برند. بریتا هاسلمان، رئیس فراکسیون سبز‌ها در پارلمان روز پنج‌شنبه خواستار آن شد تا پناهجویان مجرم پس از گذراندن حبس و دوره مجازات خود در آلمان، از این کشور اخراج شوند. او با این حال اضافه کرد دولت باید به طور مداوم وضعیت در تمامی کشورهای مبدأ را بررسی کند تا نسبت به شرایط امنیتی در آن کشورها اطمینان حاصل شود.

فریدریش مرتس، رئیس حزب دموکرات مسیحی و رهبر اپوزیسیون، خواستار اقدام فوری و قاطعانه شولتس شده و گفت: «دیگر زمان هشدار و محکومیت، مماشات و بیانیه گذشته است. مردم خواهان پاسخ شفاف و صریح نهادهای مسئول هستند.»

در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار پناهجوی افغان در آلمان سکونت دارند که قرار است از این کشور اخراج شوند. بیش از ۱۱ هزار نفر از آنها دارای اقامت موسوم به “تحمل‌شده” هستند و بنا بر قوانین مهاجرتی آلمان به دلیل نواقصی در پرونده آنها نظیر وضعیت سلامتی یا مفقود بودن اوراق هویتی، امکان اخراج فوری این دسته از پناهجویان امکان‌پذیر نیست.

حدود ده هزار پناهجوی سوری نیز در حال حاضر در فهرست اخراج از آلمان قرار دارند که وضعیت اقامتی حدود ۹ هزار تن از آنان نیز “تحمل‌شده” است.

شولتس: با اسلام‌گرایان خشونت‌طلب شدیداَ برخورد می‌کنیم

۱۴۰۳ خرداد ۱۴, دوشنبه

حمله مرگبار به افسر پلیس در مانهایم حیرت و تأسف مردم آلمان را برانگیخت. مجلس آلمان جلسه ویژه درباره خشونت علیه پلیس برگزار می‌کند. صدراعظم می‌گوید “آلمان با تمام ابزار قانونی علیه اسلام‌گرایان خشونت‌طلب اقدام خواهد کرد”.

پس از حمله مرگبار با چاقو به یک افسر پلیس در مانهایم، غم و اندوه در سراسر کشور حاکم شد. وزارت کشور آلمان اعلام کرد، در بزرگداشت افسر کشته‌شده، خودروهای رسمی پلیس فدرال به گل‌های سوگواری تزئین می‌شوند.

وزارت کشور ایالت بادن-وورتمبرگ نیز دستور داد که تمامی خودروهای گشت پلیس ایالتی را با گل سوگواری بپوشانند. پرچم‌های قایق‌های پلیس آب و ساختمان‌های پلیس و وزارت کشور نیمه‌افراشته شد. جمعه آینده، یک هفته پس از این جنایت، از این افسر جوان پلیس نیز با یک دقیقه سکوت یاد می‌شود.

مراسم سوگواری او نیز برنامه‌ریزی شده است. سخنگوی پلیس گفت، هنوز مشخص نیست که این مراسم چه زمانی انجام خواهد شد. آنها نخست می‌خواهند به خانواده قربانی فضایی برای غم و اندوه بدهند.

توماس اشتروبل، وزیر داخلی ایالت بادن-وورتمبرگ گفت: «ما غمگین، غمگین، غمگین هستیم.» یک گردهمایی برای عصر امروز دوشنبه سوم ژوئن در مانهایم برنامه‌ریزی شده است که این سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی نیز می‌خواهد در آن شرکت کند.

شولتس: اسلام‌گرایان بدانند ما سرسخت‌ترین مخالف آن‌ها هستیم

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در پیام دوم خود در پلتفرم ایکس (توییتر سابق) احساسات و تأسف عمیق خود را بار دیگر ابراز کرد. او گفت که خبر مرگ این جوان پلیس ۲۹ ساله او را به شدت شوکه کرده است: «تعهد او به تأمین امنیت همه ما، سزاوار بالاترین قدردانی است.» او افزود که افسر پلیس کشته‌شده از حق همه افراد برای بیان عقیده خود دفاع کرده بود.

صدراعظم گفت: «اگر افراطی‌ها بخواهند با خشونت این حقوق را محدود کنند، باید بدانند که ما سرسخت‌ترین مخالفان آنها هستیم. ما با استفاده از تمام ابزار حاکمیت قانونمدار خود دست به اقدام خواهیم زد.»

جلسه ویژه پارلمان در مورد خشونت علیه نیروهای پلیس

این رویداد، موضوع اسلام‌گرایایی و خشونت علیه افسران پلیس را، بار دیگر در کانون بحث‌ها در محافل مختلف قرار داده است. وینفرید کرچمان، نخست‌وزیر ایالت بادن-وورتمبرگ گفت: «این اقدام وحشتناک به طرز دردناکی برای همه ما روشن می‌کند که افسران پلیس هر روز در معرض چه خطرات اغلب غیرقابل پیش‌بینی‌ای قرار دارند.»

به گزارش روزنامه “راینیشر پست”، بنا به درخواست فراکسیون پارلمانی دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی بوندستاگ، پارلمان باید در یک جلسه فوری خارج از دستور به موضوع اقدام و خشونت علیه نیروهای پلیس بپردازد.

یوخن کوپلکه، رئیس سندیکای پلیس (GdP)، به این روزنامه گفت: «جلسه فوری در پارلمان اکنون مهم‌تر از هر زمان دیگری است. بوندستاگ آلمان باید موضوع خشونت علیه افسران پلیس و موضوع خشونت با چاقو را با هم بحث کند.» و سپس «قاطعیت در اجرای اخراج مجرمان و حمایت از افسران پلیس باید دنبال شود.»

محل وقوع جنایت: بر روی کاغذی در کنار دسته‌های گل نوشته شده: "کسی که پلیس‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد، در واقع به همه ما حمله می‌کند!"
محل وقوع جنایت: “کسی که پلیس‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد، در واقع به همه ما حمله می‌کند!”عکس: Thomas Frey/dpa/picture alliance

دیرک ویزه، نایب رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات، خواستار “گسترش مناطق ممنوعیت حمل چاقو” شد. او افزود، این امر می‌تواند “پلیس را در سطح محلی تقویت کند و اثر پیشگیرانه داشته باشد”، حتی اگر نتوان از هر جنایتی، “به ویژه در مورد مجرمان فردی افراطی یا خودانگیخته”، پیشگیری کرد.

اقدام سخت علیه اسلام‌گرایی

نانسی فزر، وزیر کشور آلمان گفته است که عامل این جنایت باید “با حداکثر شدت قانون” مجازات شود. این سیاستمدار سوسیال دموکرات گفت: «اگر انگیزه اسلام‌گرایانه تأیید شود، نشان خواهد داد که ما باید با چه قدرتی با ترور اسلامی برخورد کنیم.»

ریکاردا لانگ، یکی از دو رئیس حزب سبزها، در برنامه تلویزیونی شبکه اول آلمان، با اشاره به این رویداد مرگبار، اسلام‌گرایی را “دشمن جامعه آزاد” توصیف کرد. او گفت دقیقا به همین دلیل، از نظر سیاست امنیتی و کلیت جامعه، باید با آن برخورد و مبارزه کرد.

این رهبر حزب سبزها اذعان کرد که حزب او “شاید در گذشته از بحث در این باره خودداری کرده”، به این دلیل که “آنها فکر می‌کردند، این بحث در نهایت به نفع پوپولیست‌های راست‌گرا تمام خواهد شد”.

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : DW