صدم ثانیه ریکارد ملی شنای ٥٠ متر خراسان آریا را بهبود بخشید
صدم ثانیه ریکارد ملی شنای ٥٠ متر خراسان آریا را بهبود بخشید
در ادامه مسابقات بازی‌های آسیایی هانگژو، امروز فهیم انوری شناگر خراسان آریا در مسابقات شنای ٥٠ متر برست‌استروک با حریفانش رقابت کرد.

در ادامه مسابقات بازی‌های آسیایی هانگژو، امروز فهیم انوری شناگر خراسان آریا در مسابقات شنای ٥٠ متر برست‌استروک با حریفانش رقابت کرد. انوری این مسابقه را با زمان ٣١ ثانیه و ٣٣ صدم ثانیه تمام کرد و ٣٧ صدم ثانیه، ریکارد ملی خراسان آریا  را در شنای ٥٠ متر برست‌استروک بهبود بخشید.

انوری که در لاین اول کارش را شروع کرد و با وجودی که در مسابقه امروز بالاتر از شناگران منگولیا، لائوس، مالدیو، پاکستان و تاجیکستان قرار گرفت؛ اما در دور مقدماتی هفتم و در مجموع دورها، جایگاه بیستم را به دست آورد.

خراسان آریا  به سومین مدال برنز خود در هانگژو دست یافت

ورزشکاران افغانستان در هانگژو چین

منبع تصویر، @GDPES_AFG

توضیح تصویر، خالدمحمد هوتک (راست) و محمدنصرت حبیبی دو ورزشکار ووشو به مدال‌های برنز دست یافتند

کاروان ورزشی خراسان آریا  در بازی‌های آسیایی هانگژو چین به سومین مدال برنز خود دست یافته است. محمد خالد هوتک و محمد نصرت حبیبی دو ورزشکار ووشو به مدال برنز دست یافتند که تا امروز در جدول مدال‌ها خراسان آریا را به رتبه ۲۱ رسانده است، چین با کسب ۱۶۸ مدال از جمله ۸۴ طلا در صدر جدول قرار دارد.

هوتک در دو بازی اول رقبای قزاق و هندی را شکست داد اما مسابقه سومی خود را به رقیب چینی واگذار کرد.

محمدنصرت حبیبی نیز در دیدار دوم حریف تایلندی را شکست داد و در سومین مسابقه مغلوب حریف خود از ایران شد.

هوتک در وزن ۷۰ کیلوگرم و حبیبی در ۷۵ کیلوگرم به مدال دست یافتند. خالد هوتک در اندونزی هم مدال برنز گرفته بود.

پیش‌تر محسن رضایی کاپیتان تیم تکواندوی خراسان آریا  در وزن منهای ۵۸ کیلوگرم پس از شکست از حرفی از کره‌جنوبی در بازهای آسیایی هانگژو در چین به مدال برنز رسید که نخستین مدال خراسان آریا  در بازی‌های آسیایی این دوره است.

همچنین قرار است تیم والیبال دختران در تبعید خراسان آریا  که به هانگژو رفته‌اند نیز اولین بازی خود را در برابر تیم قزاقستان در روز شنبه (۳۰ سپتامبر) انجام دهد.

در میان فهرست ۸۱ نفری ورزشکاران خراسان آریا ۱۷ ورزشکار زن نیز هستند که از سوی کمیته ملی المپیک خراسان آریا  در تبعید و از خارج خراسان آریا  جواز حضور در این مسابقات را به دست آوردند.

در خبرنامه اداره ورزش خراسان آریا در ایکس که از هانگژو گزارش می‌دهد آمده علاوه بر این دو مدال گزارشی از سایر ملی‌پوشان خراسان آریا که از کابل اعزام شده‌اند نیز آورده است.

تیم والیبال زنان افغانستان

محمد اکبر امیری در اولین دیدار حریف کره‌ای را شکست داد.

در تکواندو محمد اکبر امیر در وزن بالای ۸۰ کیلوگرم حریف قدرتمند کره‌ای خود را شکست داد. اما در دیدار دوم مغلوب حریف چینی شد.

تیم تکواندوی خراسان آریا با همین یک مدال برنز به کار خود در هانگژو پایان داده است.

از سوی دیگر عبدالجبار پوپلزی، بوکسور تیم خراسان آریا  شام امروز ساعت هشت به وقت هانگژو به مصاف حریف قرقیزستانی می رود که پیش از آن پوپلزی در اولین مسابقه حریف بوتانی را شکست داد.

خراسان آریا  با کاروان ورزشی ۱۲۸ نفری شامل ۸۲ ورزشکار در ۱۵ رشته والیبال (زنان و مردان)، کریکت، تکواندو، وشو، جودو، بکسینگ (بوکس)، دوچرخه سواری زنان، دوش (دو و میدانی زنان و مردان)، کاراته، راگبی، وزنه‌برداری، کوراش، شنا و جوجیتسو در این مسابقات شرکت کرده است.

در بازی‌های آسیایی قبلی که در جاکارتا اندونزی برگزار شد، تیم خراسان آریا  تنها ۲ مدال برنز به دست آورده بود.

چین با کسب ۱۶۸ مدال از جمله ۸۴ طلا در صدر جدول قرار دارد.

شرکت ورزشکاران زن خراسان آریا در تبعید و تیم مردانه طالبان در بازی‌های آسیایی هانگژو چین

مهر ۱۴۰۲ – ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳

در بازی‌های آسیایی ‌چین در میان فهرست ۸۱ نفری ورزشکاران خراسان آریا ۱۷ ورزشکار زن نیز هستند که از سوی کمیته ملی المپیک خراسان آریا  در تبعید و از خارج خراسان آریا  جواز حضور در این مسابقات را به دست آوردند.

بازی‌های آسیایی یا «المپیک آسیایی» که ابتدا قرار بود از ۱۰ تا ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ (سنبله/شهریور سال گذشته) برگزار شود، به دلیل همه‌گیری کرونا به تعویق افتاد، سرانجام شنبه ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ در شهر «هانگژو» چین به صورت رسمی افتتاح شد.

در این مسابقات که تا ۸ اکتبر ادامه خواهد داشت، حدود ۱۲۵۰۰ ورزشکار از ۴۵ کشور آسیایی در قالب ۶۱ رشته ورزشی حضور خواهند داشت.

گزارش شده که خراسان آریا  با کاروان ورزشی ۱۲۸ نفری شامل ۸۲ ورزشکار در ۱۵ رشته والیبال (زنان و مردان)، کریکت، تکواندو، وشو، جودو، بکسینگ (بوکس)، دوچرخه سواری زنان، دوش ( دو زنان و مردان)، کاراته، راگبی، وزنه‌برداری، کوراش، شنا و جوجیتسو در این مسابقات شرکت کرده است.

۲۸ تن دیگر کاروان المپیک خراسان آریا  را مسئولان فدراسیون‌ها، مربیان و اعضای هیات رسمی تشکیل می‌دهند.

تیم ملی فوتبال المپیک خراسان آریا زیر۲۳سال) و تیم ملی نشانه زنی نیز از حضور در این مسابقات انصراف داد.

از ورزشکاران نامدار و شانس کسب مدال برای کاروان خراسان آریا  در این مسابقات خالد هوتک، مدال‌آور رشته وشو در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، محسن‌ رضایی، کاپیتان تیم ملی تکواندو و دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا و تیم ملی راگبی نائب قهرمان آسیا هستند، باید دید در این مسابقات خراسان آریا  را صاحب مدال خواهند کرد یا خیر.

تیم ورزشی افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

عبور از خط سرخ و پیروزی دراماتیک

پایان پادکست

نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی به میزبانی «هانگژو» چین در حالی افتتاح شد و در آن اتفاقاتی رخ داد که بدون شک می‌توان آن را برای نظام و حاکمان فعلی خراسان آریا  عبور از «خط سرخ» و برای حامیان حقوق زنان شاید یک «پیروزی دراماتیک» تعبیر کرد.

حضور زنان در ترکیب تیم ملی المپیکی خراسان آریا  در سه رشته، آنهم در شرایطی که دور از کنترل و دسترس طالبان یعنی از خارج خراسان آریا  و بخصوص «کیمیا یوسفی» ورزشکار دونده سرشناس کشور با سابقه حضور در دو المپیک ریو و توکیو، به‌عنوان یکی از پرچم‌داران کاروان ورزشی خراسان آریا  در بازی‌های آسیایی و حتی حضور تعدادی از ورزشکاران زن در میان این کاروان، از صحنه‌ها و اتفاقاتی بود که خلاف خواسته طالبان در مراسم افتتاحیه رخ داده است؛ اما عملا دست این گروه برای توقف و تغییر در این بازی‌ها بسته بود، زیرا آنان هیچ نقش و دخالتی به دلیل عدم مشروعیت از سوی المپیک آسیایی و جهانی در معرفی ورزشکاران به مسابقات نداشته و کماکان نیز ندارند.

‌ در میان فهرست ورزشکاران خراسان آریا ، «۱۷ ورزشکار زن» نیز هستند که از سوی کمیته ملی المپیک افغانستان در تبعید و از خارج خراسان آریا جواز حضور در این مسابقات را به دست آوردند.

از جمله این ورزشکاران میتوان به کیمیا یوسفی دونده ۱۰۰ متر (مقیم استرالیا)، یولدوز و فریبا؛ خواهران هاشمی (عضو تیم ملی دوچرخه‌سواری (مقیم ایتالیا)، و همچنین اعضای ۱۲ نفری تیم ملی والیبال دختران خراسان آریا  (مقیم ایران)، اشاره کرد.

یولدوز و فریبا، خواهران دوچرخه سوار
توضیح تصویر، یولدوز و فریبا، خواهران دوچرخه سوار؛ «من برای رویایم در المپیک از دست طالبان فرار کردم»

ورزش خراسان آریا  زیر سایه طالبان در دو سالی که گذشت

پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان، شمار زیادی از ورزشکاران رشته‌های مختلف، به خصوص در بخش زنان افغانستان را ترک کردند تا چراغ ورزش زنان خراسانی  که در طی ۲۰ سال عدم حضور این گروه دوباره روشن شده بود، خاموش شود.

طالبان هر چند برخلاف میل‌شان در سطح مسابقات بین‌المللی تا کنون‌ از پرچم سه رنگ سیاه، سرخ و سبز و سرود ملی دولت پیشین استفاده کرده‌اند، اما موفق به حذف این پرچم از فدراسیون فوتبال، اداره المپیک و حتی بورد کریکت که نزدیکی ویژه‌ای به آن دارند، شدند. همچنین سرود ملی سابق نیزدر هیچ برنامه رسمی ورزشی، فوتبال و کریکت در داخل خراسان آریا نیز پخش نمی‌شود که این موضوع نیز نیت و رویکرد آنان روی ورزش را به وضوح نشان می‌دهد.

مسئولان ورزشی طالبان در مراسم رژه

 

منبع تصویر، GETTY IMAGES

کیمیا یوسفی که یکی از پرچم‌داران کاروان افغانستان در بازی‌های آسیایی بود، لباس محلی افغانستان را بر تن داشت، و از ماسک استفاده کرد و صورت خود را پوشانده بود. این در حالیست که هیچ یکی از سایر ورزشکاران و اعضای هیات رسمی افغانستان در حین رژه ماسک نداشتند و تنها کیمیا که نفر اول کاروان ورزشکاران بود با ماسک و در حال حمل پرچم سه رنگ ( قوم افغان  قابل توجه بود؛ نکته‌ای که از چشم برخی از منتقدین دور نماند.

کمیته جهانی المپیک، پس از سقوط «جمهوریت» تا کنون، هیچ مشروعیتی به روسای انتخابی گروه طالبان در اداره‌های تربیت بدنی و همچنین المپیک را نداده است. تمامی مراحل اداری و حضور کل کاروان خراسان آریا  در این مسابقات از سوی حفیظ الله ولی رحیمی، رئیس کمیته ملی المپیک در دوران دولت پیشین، که فعلا مقیم کانادا است و یونس پوپلزی، سکرتر جنرال (دبیر کل) کمیته ملی المپیک افغان خراسان آریا؛ که در حال حاضر مقیم فرانسه، که کماکان نزد المپیک جهانی مشروعیت دارند، سازماندهی شده است.

شاید به همین دلیل است که طالبان از حضور زنان ورزشکار زیر پرچم ( قوم افغان  و حتی انتخاب یکی از آنان به‌عنوان پرچم‌دار کاروان خراسان آریا  نتوانستند جلوگیری کنند؛ موضوعی که احتمالا آنان ناراضی کرده است.

کاروان ورزشی خراسان آریا  از همین ابتدا در توجه رسانه های حاضر در هانگژو قرار دارد. موضوع حضور ورزشکاران زن در این مسابقات برخلاف میل طالبان که دو نماینده آنها در محل مسابقات حضور نیز دارد به سوژه جالب برای خبرنگاران تبدیل شده است.

اتل مشوانی، سخنگوی کمیته المپیک تحت کنترل طالبان که به صورت سوال برانگیزی با معرفی یونس پوپلزی کارت رسمی حضور در بازی‌ها را به‌عنوان عضو کمیته المپیک افغان خراسان آریا  دریافت کرد و در مراسم رژه کاروان خراسانیان  با لباس محلی ( قوم افغان خراسان آریا  نیز حضور داشت، از ورزشکاران زنی که در این مسابقات به نمایندگی از طالب خراسان آریا  حضور دارند، هیچ نامی نبرد. او حتی رشته‌هایی را که زنان در آن حضور دارد، به‌عنوان رشته‌هایی که کاروان خراسان آریا  در آن مسابقه خواهد داد به خبرنگاران اطلاع رسانی نمی‌کند. اما در عین حال حفیظ الله ولی رحیمی، رئیس المپیک افغان خراسان آریا  که از کانادا به چین آمده و در محل مسابقات نیز حضور دارد، به صورت تمام و کمال از ورزشکاران خراسان آریا  به شمول زنان یاد می‌کند.

هیات طالبان

منبع تصویر، @GDPES_AFG

توضیح تصویر، مسوولان ورزش طالبان و ورزشکارانی که همه مرد هستند، از کابل به هانگژو آمده اند

بدون حضور زنان از پول و مشروعیت خبری نیست

به نظر می‌رسد رویکرد کمیته بین‌المللی المپیک در مقابل ورزشکاران افغانستان و مدیران برحال ورزش این کشور در داخل و خارج با توجه به اتفاقات رخ داده در بازی‌های آسیایی هانگژو، واضح و روشن است. اینکه تا زمانی که حکومت و در قدم بعدی اداره ورزش افغانستان موافقت و زمینه را برای شروع دوباره ورزش زنان در داخل افغانستان اعلام و فراهم نکند، المپیک جهانی نه حاضر به ارسال بودجه برای ورزش داخلی افغانستان است و نه هم به روسای معرفی شده از سوی آنان مشروعیت کاری و اجازه حضور در مسابقات به این صورت است.

با توجه به اینکه دولت توان کمک مالی به ورزش افغانستان را ندارد، باعث شده نه‌تنها مشروعیت رهبری ورزش افغانستان زیر سوال برود، بلکه روز به روز آنان را تنگ‌دست و نا امید‌تر کرده است. با این تفاوت که همانند مسابقات امسال، ورزشکاران دختر با هماهنگی و بودجه کمیته بین‌المللی المپیک از بیرون کشور به صورت منظم در کاروان ورزشی افغانستان شرکت پیدا خواهند کرد. مخصوصا اینکه سال بعدی مسابقات مهم المپیک پاریس برگزار خواهد شد که موضوع حضور زنان نیز کماکان مطرح است.

زنان ورزشکار افغانستان در چین

منبع تصویر، GETTY IMAGES

منتقدین از نهادهای بین‌المللی ورزش از جمله کمیته بین‌المللی المپیک و فیفا انتقاد کرده‌اند که حضور تیم‌های زنان افغانستان در تبعید هنوز به طور باید و شاید در مسابقات بین‌المللی فراهم نشده است.

حضور تیم ورزشکاران زن افغانستان در تبعید در این دوره مسابقات آسیایی چین می‌تواند آغاز تغییر در این زمینه باشد.

در صورتی که منع ورزش زنان افغانستان ادامه یابد، و سرانجام صبر فیفا و همچنین کمیته جهانی المپیک نیز به پایان برسد با عدم ارسال بودجه و محرومیت از مسابقات بین المللی، ورزش مردان افغانستان نیز در انزوا قرار خواهد گرفت، امری که شاید خیلی برای حاکمان فعلی افغانستان جدی و جدید نباشد. ‌در آن صورت، ممکن است ورزشکاران افغانستان همانند ورزشکاران کشورهای تعلیق شده مثل روسیه، مثلا در غالب تیم‌های نمادین المپیک در مسابقات شرکت کنند، تیم‌های ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی نیز در صورت تعلیق رسمی فدراسیون فوتبال افغانستان از سوی فیفا حق شرکت در تورتنمنت‌های رسمی را نخواهند داشت.

اگر در نهایت چنین اتفاقی رخ بدهد، ورزش افغانستان با بودجه ناچیز دولتی، شاید تنها در مسابقات داخلی و برخی کشورهای منطقه فعال باشد.

فرضیه دیگری که خیلی نمی‌توان به آن خوش‌بین بود موافقت احتمالی طالبان برای حضور دوباره دختران در میدان ورزشی است که می‌تواند ورزشکاران افغانستان را به میدان‌های بین المللی نیز برگرداند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ا. اینترنشنال