طالبان در نورستان بر خانه یک فرمانده محلی پیشین حمله کردند
طالبان در نورستان بر خانه یک فرمانده محلی پیشین حمله کردند
۸صبح، نورستان: منابع محلی در نورستان می‌گویند که طالبان بر خانه یک فرمانده محلی پیشین در این ولایت حمله کرده‌اند

منابع روز چهارشنبه، ۱۸ اسد، می‌گویند که این رویداد دوشنبه‌شب هفته جاری در ولسوالی نورگرام نورستان رخ داده است.

این فرمانده نعمت‌الله نام داشت و از جمله فرماندهان محلی نورستان به شمار می‌رود.

منابع می‌افزایند که طالبان ابتدا به خانه این فرمانده راکت و بمب دستی پرتاب کردند و سپس خانه وی را به آتش کشیدند که خانه به‌گونه کامل در آتش سوخت.

به گفته منابع، در جریان حمله طالبان فرمانده نعمت‌الله و خانواده‌اش در خانه نبودند و به آن‌ها آسیبی نرسیده است.

طالبان در نورستان تا کنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.نورستان تا کنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

این در حالی است که پس از سلطه طالبان بر خراسان آریا این گروه برخلاف اعلام عفو عمومی همواره دست به بازداشت نظامیان و فرماندهان حکومت پیشین زده و در مواردی آنان را حتا به قتل رسانده‌اند.

انتقام‌جویی علنی طالبان؛ نظامیان پیشین نباید مورد عزت و احترام قرار گیرند

طالبان در دو سال گذشته به‌طور دوام‌دار از نظامیان پیشین انتقام گرفته‌اند. در تازه‌ترین مورد، محمد وسف وفا، والی طالبان برای بلخ و از چهره‌های نزدیک به ملا هبت‌الله‌آخوندزاده، رهبر این گروه، در نشستی در شهر مزار شریف گفته است که مسوولان و جنگ‌جویان این گروه نباید نیروهای امنیتی پیشین را ببخشند. او تاکید کرده که طالبان باید گذشته را به یاد بیاورند و دست از تایید و تکریم نظامیان پیشین بردارند. او در بخشی از سخنانش به گفته‌های ملا هبت‌الله نیز اشاره کرده که در آن، علیه نظامیان پیشین سخن رفته است. طالبان در جریان دو سال گذشته نظامیان پیشین را در ولایت‌های مختلف بازداشت و شکنجه کرده یا به قتل رسانده‌اند. براساس گزارش‌ها، ده‌ها تن از این نیروها، ناپدید شده و شمار زیاد دیگر هم‌اکنون در زندان‌ها زیر شکنجه طالبان دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در جریان بیش‌تر از سه ماه گذشته ۷ نظامی زیر شکنجه جان باخته، ۴ نیروی امنیتی تیرباران شده و بیش‌تر از ۲۰ تن دیگر بازداشت شده‌اند. در عین حال، بازداشت ده‌ها تن دیگر به‌دلیل نگرانی خانواده‌های‌شان رسانه‌ای نشده است.

یک نوار تصویری در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که جریان سخنرانی محمدیوسف وفا، والی طالبان برای بلخ و از چهره‌های نزدیک به ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه، را نشان می‌دهد. این مقام طالبان در این نوار تصویری مقام‌ها و جنگ‌جویان این گروه را به بازخوانی حوادث و جنگ ۲۰ سال گذشته نیروهای امنیتی علیه طالبان، ترغیب می‌کند. والی طالبان برای بلخ در این نوار تصویری که ظاهراً در نشستی در شهر مزار شریف ثبت شده، خطاب به طالبان می‌گوید که آنان نباید نیروهای امنیتی حکومت پیشین را قابل بخشش بدانند، با آنان نان بخورند و دوستی کنند. این مقام طالبان به نقل از ملا هبت‌الله گفته است که نباید نیروهای امنیتی پیشین تایید و عزت شوند. او در این نوار تصویری می‌افزاید: «ما را به پشت تانک‌ها کشاندند. علیه ما حرف‌های زشت می‌گفتند. آن لحظه‌ها را شما چه‌گونه فراموش می‌کنید که در عقب رنجر می‌کشاندند و امروز آنان را به صفوف‌تان آورده، همراه‌شان نان می‌خورید؟ به مجاهدین خود اول توجه داشته باشید.»

این اظهارات چهره نزدیک به رهبر طالبان در حالی رسانه‌ای شده است که این گروه در جریان دو سال گذشته به‌طور سیستماتیک و هدف‌مند نیروهای امنیتی حکومت پیشین را بازداشت و شکنجه کرده یا به قتل رسانده است. طالبان در جریان بیش‌تر از سه ماه گذشته ۷ تن از نظامیان پیشین را زیر شکنجه کشته‌اند. افزون بر این، ۴ تن دیگر را تیرباران و ده‌ها تن دیگر را بازداشت کرده‌اند.

شکنجه‌هایی که با مرگ پایان می‌یابد

به‌تازه‌گی یک نظامی پیشین در ولسوالی جرم بدخشان پس از شکنجه طالبان جان باخته است. این نظامی پیشین که فریدون نام داشت، در جریان ۸ ماه گذشته، ۴ بار به اتهام همکاری با حکومت قبلی از سوی طالبان بازداشت و مکرراً شکنجه شد. منابع می‌گویند که گرده‌های فریدون در پی شکنجه طالبان از فعالیت بازماند و به جان باختنش منجر شد.

گزارش‌ها می‌رساند که شکنجه نظامیان پیشین در بازداشت‌گاه‌های طالبان به یک رویه عادی بدل شده است. منابع می‌گویند که یک افسر ارتش حکومت پیشین به‌نام آصف‌ خان خیبر پس از ۱۵ ماه در زندان طالبان، زیر شکنجه جان باخته است. به گفته منابع، میرویس نورزایی، نظامی دیگری است که زیر شکنجه طالبان در ولایت هرات جان باخته است. سید معراج‌الدین، فرمانده یک کندک ارتش پیشین در ولایت جوزجان و محمد ابراهیم جهادیار، یکی از جنرالان وزارت دفاع حکومت پیشین نیز تحت شکنجه طالبان جان باخته‌اند.

آمارها نشان می‌دهد که اعضای خانواده‌‌های طالبان نیز نظامیان پیشین را به قتل رسانده‌اند. اعضای خانواده یک جنگ‌جوی کشته‌شده طالبان در ولایت بغلان یک نظامی پیشین را از خانه‌اش بیرون کرده و پس از شکنجه به دار آویخته‌اند. این نظامی پیشین محمدهاشم نام داشته و در یکی از پاسگاه‌های امنیتی حکومت قبلی در روستای حسین‌خیل بغلان مرکزی وظیفه اجرا می‌کرد. برخی از نیروهای امنیتی پیشین در نتیجه شکنجه طالبان به حالت کوما رفته‌اند. یک عضو پولیس سرحدی در ولایت قندهار، پس از شکنجه طالبان به کوما رفته و سپس به خانواده‌اش تسلیم داده شده است.

بازداشت و کشتار دوام‌دار نظامیان پیشین

طالبان در جریان دو سال گذشته ده‌ها تن از نظامیان پیشین را تیرباران کرده‌اند. آمار دقیق از تیرباران این نیروها توسط طالبان مشخص نیست، اما در کم‌تر از ۴ ماه گذشته، ۴ نظامی پیشین تیرباران شده‌اند. مجاهد، یک تن از فرماندهان پولیس محلی پیشین، توسط طالبان در روستای زیارت نورلام صاحب ولسوالی علینگار ولایت لغمان تیرباران شد. به گفته منابع، جنگ‌جویان طالبان پس از تیرباران این نظامی پیشین، از ساحه فرار کردند. فضل، پولیس در حکومت قبلی نیز در شهر شرنه، مرکز ولایت پکتیکا، به قتل رسید. منابع می‌گویند که این نظامی پیشین، در میانه‌های سرطان، مورد تیراندازی دو فرد موترسایکل‌سوار قرار گرفت. منابع این حادثه را به طالبان نسبت می‌دهند و می‌گویند که این نظامی پیشین به‌تازه‌گی از ایران برگشته بود. محمد جعفر، عضو نیروهای ویژه ارتش حکومت پیشین در ولسوالی وامای ولایت نورستان نیز تیرباران شد. به گفته منابع، جسد تیرباران‌شده این نظامی پیشین، در میانه‌های ثور سال جاری پیدا شد.

طالبان افزون بر تیرباران کردن نظامیان، غیرنظامیانی را که از این گروه انتقاد می‌کردند نیز به قتل رسانده‌اند. یک باشنده ولسوالی روی دوآب سمنگان هنگامی که می‌خواست از یک فرمانده محلی این گروه به وزیر داخله طالبان شکایت کند، کشته شد.

طالبان در دو سال گذشته به‌رغم اعلام عفو عمومی، در ولایت‌های مختلف دست به انتقام‌‌جویی زده‌اند. این گروه، در جریان انتقام‌گیری‌هایش به وابسته‌گان نظامیان پیشین هشدار داده که از صحبت با رسانه‌ها خودداری کنند. برخی از منابع در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تایید می‌کنند که نزدیکان آنان در بازداشت طالبان به‌‌سر می‌برند، اما بنابر هشدار این گروه، نمی‌توانند جزییات بازداشت وابسته‌گان‌شان را رسانه‌ای کنند.

طالبان در ادامه سیاست انتقام‌گیری، ده‌ها تن از نیروهای امنیتی پیشین را بازداشت کرده‌اند. کمال‌الدین، فرمانده کندک ریاست محافظت عامه حکومت پیشین در ولایت میدان‌وردک، در ریاست «۰۳۱» استخبارات طالبان زندانی و به‌گونه شدید شکنجه شده است. احمد فواد و شکور، نظامیان دیگری هستند که در ولایت‌های کابل و بادغیس بازداشت و شکنجه شده‌اند. خان عالم، طلا محمد، وثیق‌الله، ثناءالرحمان، صبرو رضایی، غیاث‌الدین، شیرین آغا، الماس سروری، مسلم، بریالی، جنرال حسین‌خان سنگین، جمشید و ده‌ها تن دیگر از نظامیان پیشین در ماه‌های پسین بازداشت و شکنجه شده‌اند.

والی طالبان برای بلخ در حالی صحبت از انتقام‌جویی از نیروهای امنیتی پیشین می‌کند که براساس یکی از فرمان‌های نشرشده ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، کشتار اسیران جنگی از سوی این گروه تایید شده، به شرط این که از آن عکس‌برداری نشود. طالبان در جریان سال جاری شماری از فرمان‌های ملا هبت‌الله آخوندزاده را در یک جریده رسمی نشر کردند که بسیاری از عملکردهای پنهانی و فراقانونی این گروه را در دو سال گذشته آشکار می‌کند.

این در حالی است که سازمان‌های حقوق بشری به‌شمول کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به‌طور پیوسته از بازداشت، شکنجه و کشتار نیروهای امنیتی پیشین، به‌شدت ابراز نگرانی کرده‌‌اند. این نهادها از طالبان خواسته‌اند تا به آزارواذیت و قتل نیروهای امنیتی پیشین، نقطه پایان بگذارند. پیش از این، کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته که طالبان نظامیان پیشین را به‌گونه «ظالمانه بازداشت، شکنجه و سپس به‌صورت بی‌رحمانه با ابزارها و روش‌های بسیار دردآور» به قتل می‌رسانند. گفتنی است که روزنامه نیویارک‌تایمز در گزارش تحقیقی‌ای ۶ ماه نخست حاکمیت طالبان را بررسی کرده که در آن، وعده طالبان مبنی بر عفو عمومی «فریب» توصیف شده است.

حمله راکتی جبهه آزادی افغان درستان آریا  بالای طالبان در بدخشان؛ یک طالب کشته شد

۱۸ اسد ۱۴۰۲

۸صبح، بدخشان: منابع محلی در بدخشان از حمله راکتی نیروهای جبهه آزادی افغان در خراسان آریا  بالای پاسگاه طالبان در شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت خبر می‌هند.

منابع روز چهارشنبه، ۱۸ اسد، به روزنامه ۸صبح گفتند که این حمله نیمه‌های شب گذشته بالای پاسگاه طالبان واقع در درب ورودی میدان هوایی فیض‌آباد صورت گرفته است.

منابع در مورد تلفات برخواسته از این رویداد چیزی نگفته‌اند، اما جبهه آزادی در توییتی ادعای می‌کند که در پی این حمله یک طالب کشته و سه عضو دیگر این گروه زخمی شده‌اند.

مسولان محلی طالبان در بدخشان تا کنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

تحرکات نظامی جبهه‌های ضد طالبان در این اواخر در نقاط مختلف کشور افزایش یافته است.

این در حالی است که روز گذشته نیز در نتیجه حمله نیروهای جببه مقاومت ملی افغانستان در خراسان آریا  به رهبری احمد مسعود در ولسوالی شهدای این ولایت، چهار طالب و یک عضو این جبهه کشته شدند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ۸صبح