طالبان: نزدیک به ۲۵ میلیون دیار خراسانی زمرد پنجشیر را فروختیم
طالبان: نزدیک به ۲۵ میلیون دیار خراسانی زمرد پنجشیر را فروختیم
طالبان: به ارزش نزدیک به ۲۵ میلیون دیار به پول خراسان آریا مقداری از زمرد پنجشیر را فروختیم این است آخر افتخار و سیاست به نام افغان توسط رهبران و تبلیغات اسلام مخلوط به مردم خراسان آریا می گردد

 

 

خبرگزاری باختر تحت اداره‌ی طالبان به نقل از مسوولین ریاست معادن پنجشیر گفته که برای اولین‌بار «زمرد استخراج شده‌ای قانونی» در این ولایت به ارزش ۲۴ میلیون و ۵۶۹ هزار دیار پول خراسانی  به فروش رسیده است.

در اعلامیه‌ای که امروز (پنج‌شنبه، ۲۳سنبله) در سایت خبرگزاری باختر به نشر رسیده آمده‌ است که پیش از این زمرد پنجشیر به اسم کشورهای منطقه در بازارهای اروپا و امریکا به فروش می‌رسید.

در خبرنامه ذکر شده که این اولین باری‌ست که زمرد پنجشیر طی پروسه‌ی دواطلبی با حضورداشت ۱۵۰ تجار به فروش می‌رسد.

طالبان چندی پیش اعلام کردند که تجهیزات لازم برای استخراج معادن زمرد در پنجشیر مستقر شده است.

خراسان آریا  دارای معدن غنی از دانه‌های کم یاب و نایاب می‌باشد؛ اما به دلیل ناآرامی‌ها مداوم و جغرافیای بسته، هنوز فرصت استخراج اکثر این معادن فراهم نشده است.

این در حالی‌ست که طالبان «تاراج معادن» را در خراسان آریا آغاز کرده‌‌اند که بارها مورد انتقاد چهره‌های مخالف این گروه، کارشناسان و شهروندان روبه‌رو شده‌اند.شهروندان روبه‌رو شده‌اند.

 

طالبان: تطبیق «عدالت عمری» در خراسان آریا  به بسیار خوبی جریان دارد

افغانستان دو سال پس از تسلط طالبان بر این کشور بدون قانون اساسی است و بر اساس دستورات ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه اداره می‌شود؛ اما طالبان تأکید کرده‌اند که تطبیق «عدالت عمری» در خراسگان آریا به «بسیار خوبی» جریان دارد  نظر به مامعله رهبران جهادی افغان باور  که به کمک امریکا و جاسوسان جمهوریت طالب به قدرت رسیدن دل جمع به کمک طالبان فارسی زبان بی هویت پیش می برند .

خبرگزاری باختر تحت اداره‌ی طالبان در مطلبی نگاشته: «چندین نظام از جمله جمهوری سعی کردند کارهای را انجام دهند؛ اما در اثر (بی‌عدالتی) در این زمینه شکست خوردند.»

در ادامه مطلب آمده: «در نظام قبلی این یک قانون شده بود که قدرت‌مندان در نظام جای‌گاه بزرگی داشته باشند و دولت مرکزی را به چالش می‌کشیدند؛ اما نه کسی می‌توانست آن‌ها را دستگیر کند و نه به خانه‌های‌شان توسط واحدهای صفری هجوم برده می‌شد و نه شکنجه می‌شدند؛ اما یک فقیر که صدای حقیقت را بلند کرد، بلافاصله بازداشت و سال‌ها بدون هیچ حرفی در زندان نگه‌داری می‌شد.»

با این حال علاوه بر تفاوت‌ها و محرومیت‌های گسترده «غیرقابل توجهی» طالبان بر مردم به‌ویژه در قسمت زنان در این مطلب آمده است که تلاش برای اجرای عدالت در زندگی واقعی در حال انجام است و در حال حاضر اقدام‌های این گروه «نمونه بارز و مثال‌زدنی است که این مجموعه به خوبی پیش می‌رود.»

با این همه طالبان پس از تسلط بر خراسان آریا  دستوری مبنی بر تعلیق یا لغو قانون اساسی صادر نکردند و رژیم این گروه به اساس فرمان‌های ملا هبت‌الله، رهبر این گروه به پیش می‌رود.

منابع محلی: کارمندان افغان یک موسسه مددرسان و همکار خارجی‌شان بازداشت شده‌اند

 

 

منابع محلی از ولایت غور به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان “۱۸ کارمند یک موسسه مددرسان” را در ولسوالی لعل و سرجنگل این ولایت بازداشت کرده است.

به گفته منابع، هفت زن، به‌شمول یک “شهروند امریکایی” نیز در بین بازداشت‌شدگان اند.

به گفته منابع، شهروند امریکایی و دو نفر دیگر روز سه‌شنبه، ۱۴ سنبله و ۱۵ نفر دیگر از جمله شش زن روز چهارشنبه، ۲۲ سنبله بازداشت شدند.

منابع محلی گفتند افراد بازداشت شده کارمندان موسسه‌ای به نام ماموریت کمک بین‌المللی (IAM) بودند.

بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر دفتر این موسسه در ولایت غور تعطیل شده است.

معلوم نیست این افراد به چه اتهامی بازداشت شده‌ و هنوز موسسه ماموریت کمک بین‌المللی (IAM) و طالبان در این مورد چیزی نگفته‌اند.

در وبسایت این موسسه آمده است: «ما برای ایجاد ظرفیت در بخش‌های بهداشت و توسعه کار می‌کنیم». این موسسه در وبسایت خود نوشته در بخش‌های مراقبت از چشم، توسعه جامعه، پروژه‌های بهداشتی و آموزشی فعالیت می‌کند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی