عبدالشکور ایزدی، مهاجم حمله با ماده شیمیایی لندن کیست؟
عبدالشکور ایزدی، مهاجم حمله با ماده شیمیایی لندن کیست؟
عکس او در یک فروشگاه تسکو اکسپرس در خیابان کالدونین، شمال لندن، در ساعت ۲۰:۴۸ به وقت گرینویچ روز چهارشنبه - حدود ۵.۴ مایل (۸.۷ کیلومتر) دورتر از محل حمله ماده شیمیایی در خیابان لیزر در کلپم، گرفته شد فردی که دو روز پیش در جنوب لندن به یک مادر و دخترانش با ماده شیمیایی خورنده پوست حمله کرد، در سال ۲۰۱۸ به جرم آزار جنسی محکوم شده بود.

فردی که دو روز پیش در جنوب لندن به یک مادر و دخترانش با ماده شیمیایی خورنده پوست حمله کرد، در سال ۲۰۱۸ به جرم آزار جنسی محکوم شده بود. او بعد از سه بار درخواست پناهندگی در بریتانیا، توانسته بود پناهندگی دریافت کند.

پلیس به دنبال عبدالشکور ایزدی، ۳۵ ساله است که آخرین بار بعدازظهر چهارشنبه در شمال لندن دیده شده است.

یک مادر و دو دختر ۸ و ۳ ساله که براثر پاشیدن ماده شیمیایی خورنده پوست آسیب دیده‌‌اند. وضعیت مادر وخیم است و ممکن است دچار جراحات «ماندگار» شود.

پلیس به مردم هشدار داده است که به این فرد نزدیک نشوند و در صورت دیدن او با شماره ۹۹۹ پلیس تماس بگیرند.

قربانیان، یک زن ۳۱ ساله و دخترانش در بیمارستان بستری هستند.

پنج افسر پلیس و چهار نفر دیگری که سعی در کمک داشتند هم زخمی شدند.

این حمله در نزدیکی محله «کلپم کامن» در جنوب لندن در حدود ساعت ۱۹:۲۵ شام چهارشنبه رخ داد.

مظنون قصد داشت با خودرو از صحنه فرار کند اما پس از برخورد با یک خودروی پارک‌شده، پیاده فرار کرد.

ایزدی در سال ۲۰۱۸ به جرم «تعرض جنسی» محکوم شد، قبل از اینکه در سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ به او پناهندگی داده شود.

پلیس پیشتر تصویری از او منتشر کرد که در آن جراحات صورتش نشان داده شده بود.

این تصویر که حدود ۷۰ دقیقه پس از حمله گرفته شده، مظنون را در یک فروشگاه «تسکو اکسپرس» در شمال لندن نشان می‌دهد.

آنچه در مورد این مهاجم می‌دانیم

یک شاهد، که در زمان حادثه در صحنه بود و سعی داشت به قربانیان کمک کند، گفت: مادری که مورد حمله قرار گرفته بود، فریاد می‌زد که «نمی‌توانم ببینم.»

بی‌بی‌سی دریافته است که ایزدی که از افغانستان سفر کرده بود، در سال ۲۰۱۶ با مخفی‌شدن در یک کامیون، وارد بریتانیا شد.

حکم حبس تعلیقی او، که برای اعمال خلاف جنسی در دادگاه نیوکاسل صادر شده بود، شامل ۹ هفته زندان و ۳۶ هفته تحت نظر بود.

او پس از تکمیل این حکم در سال ۲۰۲۰، از نظارت پلیس آزاد شد.

درخواست پناهندگی او دو بار رد شده بود. بار دوم او ادعا کرده بود که مسیحی شده، به این معنا که در صورت بازگشت به افغانستان جانش در معرض خطر قرار می‌گیرد.

برای سومین درخواست پناهندگی، یک کشیش در نامه‌ای تایید کرد که او تغییر دین داده است و درخواست پناهندگی او پذیرفته شد.

بعضی در وزارت کشور بریتانیا این مورد را نمونه‌ای ناامیدکننده در نظام دادگاه تجدیدنظر پناهندگی اشاره می‌کنند که به افرادی با وجود سابقه محکومیت در بریتانیا پناهندگی داده است.

قوانین فعلی به این معنا است که هر کسی که به بیش از دو سال زندان محکوم شود، واجد شرایط پناهندگی نیست. در سال ۲۰۲۲ این میزان به یک سال کاهش یافت.

با این حال، کسانی که با پناهجویان کار می‌کنند، اشاره می‌کنند که چنین افرادی نیز ممکن است در کشور خود در معرض خطر باشند، بنابراین پناهنده واقعی هستند، حتی اگر در بریتانیا سابقه محکومیت داشته باشند.

پلیس معتقد است که خانواده‌ قربانی‌ او را می‌شناخته است، اما گفت که هنوز رابطه دقیق آنها روشن نیست.

سوپت گابریل کامرون، سخنگوی پلیس، در یک کنفرانس خبری گفت که «نمی‌داند» انگیزه ایزدی چه بوده است، اما «یقین دارد» که دستگیر خواهد شد.

او گفت که ایزدی در نیوکاسل در شمال انگستان زندگی می‌کرده است و خودروی رها شده در محل حادثه، یک هیوندای، متعلق به او بوده است.

آقای کامرون گفت که مظنون آخرین بار در جاده کالدونین در لندن دیده شده است.

حضور پلیس در آن منطقه در نزدیکی ایستگاه «کینگز کراس» لندن، بعد ازظهر پنج‌شنبه، از جمله خودروهای بدون علامت با آژیر آبی پلیس، افزایش یافت.

در مجموع ۱۲ نفر در این حمله زخمی شدند، از جمله پنج افسر پلیس که در محل حادثه حضور داشتند. از چهار نفر از مردمی که سعی کردند کمک کنند، سه نفر جراحت برداشته و به بیمارستان رفتند، دو زن ۳۰ ساله و یک زن ۵۰ ساله.

پلیس می‌گوید آنها «شجاعانه به کمک این خانواده آمدند» و حالا از بیمارستان مرخص شده‌اند.

سرویس آمبولانس لندن گفته است که سه خدمه آمبولانس را پس از دریافت تماسی در مورد حادثه‌ای در نزدیکی منطقه «کلپم کامن» پیش از ساعت ۷.۳۰ به محل حادثه اعزام کرده است.

مردی حدود ۵۰ ساله به دلیل جراحات جزئی که نیازی به درمان نداشت و پنج افسری که در واکنش به این حمله مجروح شده بودند، پس از مداوا، بیمارستان را ترک کردند.

مارک رولی، رئیس پلیس متروپولیتن (پلیس لندن) به رادیو بی‌بی‌سی لندن گفت برخی از سوختگی‌هایی که مادر و دخترانش در این حمله متحمل شده‌‌اند، «بسیار قابل توجه» است. پلیس بعدا گفت وضعیت دختران به شدتی که در ابتدا وخیم تصور می‌شد نیست.

یکی از شاهدان پیشتر گفت که مادر در حالی که سعی می‌کرد کمک کند با گریه می‌گفت: «نمی‌بینم، نمی‌بینم».

پلیس از هر کسی که در این مورد اطلاعاتی دارد، خواسته است که با شماره ۱۰۱ و رفرنس CAD 7790/31Jan تماس بگیرد.

پلیس همچنین از ساکنان محلی و رانندگان خواسته است که تصاویر دوربین‌های ورودی خانه‌ها و دوربین‌های ماشین‌های خود را برای هر نشانه‌ای که به دستگیری این فرد کمک کند، ببینند.

پلیس حمل ونقل بریتانیا هم گفته است که تمام تصاویر دوربین‌های مداربسته در ایستگاه‌های مترو لندن را برای پیدا کردن این خلافکار جستجو می‌کند تا او را دستگیر و به دادگاه تحویل دهد.

خراسانیان مواجه با مرزبانان ترکیه؛ «به نوبت کتک می‌زدند»

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC