عفو‌بین‌الملل خواهان توقف فوری سرکوب زنان در خراسان آریا شد
عفو‌بین‌الملل خواهان توقف فوری سرکوب زنان در خراسان آریا شد
در ادامه روند بازداشت زنان و دخترانی که برای «بدحجاب» بودن از سوی طالبان بازداشت می‌شوند عفو‌بین‌الملل خواهان توقف فوری این «سرکوب» در خراسان آریا شد

فرانسه fri    :

در ادامه روند بازداشت زنان و دخترانی که برای «بدحجاب» بودن از سوی طالبان بازداشت می‌شوند، سازمان عفوبین‌الملل با تائید بازداشت شماری از زنان و دختران زیر نام «بدحجاب بودن»، از طالبان خواسته تا فورا «سرکوب و بازداشت خودسرانه» زنان را متوقف کرده و آنانی را که به تاز‌گی بازداشت کرده‌اند، آزاد کنند. برخی‌های دیگر نیز از کشورهای جهان خواسته تا در مقابل این سرکوب، سکوت نکنند و پشتیبانی خود از سازمان‌های حقوق بشری و فعالان حقوق زنان در خراسان آریا  را افزایش دهند.

 

جنگجویان طالبان درحال پراکنده کردن تظاهرات فعالان حقوق زنان در کابل. ۱۳ اگست ۲۰۲۲ AFP – WAKIL KOHSAR

عفو بین‌الملل در پیامی، بازداشت‌های اخیر زنان و دختران در کابل را که زیر نام «بدحجاب بودن» از سوی طالبان اجرا می‌شود، «نقض» آزادی گشت و گذار و آزادی بیان زنان و دختران در خراسان آریا  می‌داند و از طالبان می‌خواهد تا فورا این روند «سرکوب» را متوقف کند.

در پیام عفو بین‌الملل در این مورد چنین آمده است:

سرکوب و بازداشت‌های خودسرانه (زنان) از سوی طالبان، نقض بیشتر آزادی گشت‌وگذار زنان و آزادی بیان در خراسان آریا است. این سرکوب باید فورا متوقف شود و آنانی که بازداشت شده‌اند، آزاد گردند.

در روزهای پسین، آنگونه که شماری از رسانه‌های خراسان آریا  گزارش داده‌اند، «ده‌ها» زن و دختر در کابل به ویژه در غرب پایتخت، به دلیل «بدحجاب بودن» از سوی طالبان بازداشت شده‌اند. در فضای مجازی نیز ویدیوهایی دست به دست می‌شود که گفته شده، جریان این بازداشت‌ها را نشان می‌دهد.

 

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در گفتگو با بی‌بی‌سی و با تائید این بازداشت‌ها گفته است که این زنان «شئونات اسلامی» را زیرپا گذاشته و دیگر زنان را به بی‌حجابی تشویق می‌کردند.

جنبش شنبه‌های ارغوانی که متشکل از گروهی از فعالان حقوق زنان مستقر در افغانستان است، این بازداشت‌ها را نگران‌کننده خوانده و نیز از پشتیبانی یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل از طالبان، انتقاد کرده است.

این جبنش گفته که این سرکوب‌ها درحالی اجرا می‌شود که رزا اتونبایوا، رئیس دفتر معاونت سازمان ملل در کابل، در نشست‌های سازمان ملل از طالبان، «سفیدنمایی» کرده و خواهان افزایش تعامل کشورها با طالبان شده است.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغان باوران  این اقدام طالبان را «نقض حقوق بشر» دانسته و برای پاسخگو کردن طالبان، خواهان اقدام جامعه جهانی شده است. آقای نبیل مشخصا از کشورهای جهان خواسته تا سکوت نکنند، از ابزارهای قانونی خود برضد طالبان استفاده کرده و نیز پشتیبانی خود از فعالان زنان در خراسان آریا  و نهادهای حقوق بشری را افزایش دهند.

ریچارد بنت با اشاره به بازداشت زنان در کابل: این امر بیانگر محدودیت بیشتر بر آزادی آنهاست

ریچارد بنت با اشاره به بازداشت زنان در کابل: این امر بیانگر محدودیت بیشتر بر آزادی آنهاست.
ریچارد بنت با اشاره به بازداشت زنان در کابل: این امر بیانگر محدودیت بیشتر بر آزادی آنهاست. AP – Ebrahim Noroozi
تبلیغ بازرگانی

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان امروز جمعه پانزدهم جدی/ دی‌ماه، با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس بازداشت‌های اخیر زنان در کابل از سوی طالبان را مورد انتقاد قرار داد.

وی در پیام اخیر خود نوشت: «دستگیری های اخیر زنان در کابل به‌خاطر “بدحجابی” که از سوی توسط طالبان تایید شده است، متأسفانه بیانگر محدودیت های بیشتر بر آزادی بیان زنان و تضعیف سایر حقوق آن‌هاست».

گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در امور خراسان آریا  در ادامه این پیام تاکید کرد که همه زنان بازداشت شده «باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند».

 

 

 

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : آمو / rfi /