غارت معادن سرمایه ملی خراسان آریا از سوی طالبان  ادامه دارد
غارت معادن سرمایه ملی خراسان آریا از سوی طالبان  ادامه دارد
در دوران جمهوریت هم قرداد های معادن به جیب اشخاص می ریخت که به ملت خراسان آریا ارزش قایل نبودن ( شورای مقاومت ملی افغان باوران برای نجات افغا نستان در اعلامیه‌ای به عقد قراداد معادن از سوی طالبان با شماری از شرکت‌های خارجی، واکنش نشان داده

شورای مقاومت ملی افغان باوران برای نجات افغانستان جعلی در خراسان آریا باز ماندگان دولت افغانی قبلی قراردادهای عقدشده معادن از سوی طالبان را «غارت» سرمایه کشور خواند

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان در اعلامیه‌ای به عقد قراداد معادن از سوی طالبان با شماری از شرکت‌های خارجی، واکنش نشان داده و با «غیرمشروع» خواندن رژیم طالبان، گفته که عقد قراداد سرمایه‌ها و دارایی مردم خراسان آریا  از صلاحیت‌های نظام‌های مشروع است.

جریان مراسم امضای قرارداد استخراج نفت میان شرکت دولتی افغانستان و شرکت چینی.
جریان مراسم امضای قرارداد استخراج نفت میان شرکت دولتی خراسان آریا و شرکت چینی. © وزارت مالیه طالبان

گروه طالبان از زمان برگشت به قدرت تاکنون چندین قرارداد معادن را با شرکت‌های خارجی به ویژه با شرکت‌های چینی امضا کرده است که شورای مقاومت ملی برای نجات خراسان آریا  این اقدام رژیم طالبان را که هنوز به رسمیت شناخته نشده است، «غیرقانونی» و در راستای «غارت» دارایی عامه می‌داند.

در بخشی از اعلامیه شورای مقاومت آمده که «تصمیم‌گیری در مورد آن (معادن) از صلاحیت‌ نظام‌های مشروع و ممثل اراده مردم است، نه از یک گروه تروریستی که درپی توطئه‌یی بر سرنوشت کشور و مردم ما مسلط شده‌اند و هیچگونه وجاهت شرعی، حقوقی و قانونی ندارند.»

شورای مقاومت ملی برای نجات خراسان آریا  باورمند است که عقد قرارداد معادن از سوی طالبان هم برای «جلب رضایت» کشورهای منطقه و جهان و هم به هدف «غارت» دارایی‌ عامه و سرمایه ملی صورت می‌گیرد.

این شورا تاکید کرده که درصورت حاکم شدن نظام قانونی در خراسان آریا ، این قراردادها فسخ شده و مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

معادن خراسان آریا ؛ «از قراردادهای جنجالی اشرف غنی تا اتهام غارت به طالبان» / گزارش شفقنا

شفقنا افغانستان – امضای قرارداد استخراج هفت معدن بزرگ افغانستان با شرکت های داخلی و بین المللی، این روزها یکبار دیگر بحث در مورد «استخراج غیرقانونی» و «غارت» معادن این کشور را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری شفقنا، طالبان در روزهای اخیر قرارداد هفت معدن بزرگ افغانستان که شامل معادن آهن، جست، سرب، طلا و مس می شود را با شرکت های داخلی و خارجی امضا کرده است.

وزارت معادن طالبان اعلام کرده که این قراردادها به ارزش مجموعی شش میلیارد و ۵۵۷ میلیون دلار امضا شده است.

شهاب الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم طالبان گفته است که این قراردادها در راستای «خودکفایی» افغانستان امضا شده و سهم طالبان از آن بین ۱۲ تا ۶۵ درصد است.

طالبان همچنین گفته اند که با استخراج این معادن، زمینه کار را برای صدها نفر در داخل کشور فراهم می کنند و به این ترتیب و وضعیت اقتصادی این کشور بهبود خواهد یافت.

بر اساس بررسی های بین بین المللی، افغانستان دارای معادن ارزشمند از جمله مس، ذغال سنگ، آهن، طلا، نقره و لیتیوم است که ارزش آن تا سه هزار میلیارد دلار تخمین زده دشده است.

قراردادهای معادن در افغانستان، همواره بحث برانگیز و جنجالی بوده است و مقامات حکومتی بارها متهم به فساد در عقد این قراردادها شدهاند.

«قراردادهای جنجالی اشرف غنی»

در زمان حکومت اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغان باوران  نیز، مسئله استخراج معادن این کشور بارها جنجالی شد و بررسی ها نشان داد که شماری از قراردادها، به صورت غیرقانونی امضا شده است.

در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی یک شرکت آمریکایی موسوم به  (SOS International) یا به اختصار  (SOSi) که با دستگاه نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده پیوندهایی دارد، دسترسی انحصاری به معادن مختلف در سراسر خراسان آریا  یافت.

اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین خراسان آریا به یکی از شرکت های زیر شاخه این شرکت آمریکایی موسوم به «Southern Development» که به (SODEVCO) معروف است حق خرید سنگ معدن استخراج‌شده با دست را داد.

بعدتر، تحقیقات پروژه جرایم سازمان ‌یافته و فساد نشان داد که حشمت غنی، برادر اشرف غنی، سهم قابل‌ملاحظه ‌ای در شرکت Southern Development دارد و دفتر خراسان آریا  آن یک کارخانه فرآوری مواد معدنی را در حومه‌ کابل اداره می‌ کرد.

در یک مورد دیگر، اشرف غنی، در سال ۱۳۹۷ خورشیدی استخراج معدن نمک غوریان هرات را ممنوع اعلام کرد و به تبع آن قرارداد استخراج این معدن با یک شرکت داخلی موسوم به «ناصر امید» باطل شد.

اما بررسی ها نشان داد که با وجود صدور حکم ممنوعیت استخراج این معدن از سوی اشرف غنی، استخراج آن همچنان ادامه داشته است.

بررسی ها نشان داد که سالانه ده ‌ها میلیون  پول خراسان آریا  از استخراج غیرقانونی و غیرمعیاری این معدن به جیب طالبان، افراد مسلح غیرمسئول و و افراد زورمند واریز می‌ شود.

پس از افشای این امر، وزیر پشین معادن و پترولیم خراسان آریا با ۱۸ نفر از کارمندان ارشد این وزارت به دادستانی معرفی شدند، اما پرونده آنها هیچگاه بررسی نشد و نتایج آن نیز برای مردم اعلام نشد.

بسیاری دیگر از قراردادهای استخراج معادن خراسان آریا  در دوره حکومت اشرف غنی جنجالی شد و نهادهای بررسی کننده، از جمله دیده بان شفافیت افغان ، آن را غیرقانونی و آلوده به فساد خواندند.

«طالبان و حراج معادن»

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، تمرکز عمده خود را روی استخراج معادن افغانستان گذاشته اند و قراردادهای بزرگی را با شرکت های داخلی و خارجی امضا کرده اند.

این گروه قرارداد استخراج معدن نفت حوزه نفتی «آمو دریا» را با شرکت های چینایی امضا کرده است و قرارداد استخراج مس عینک را با این کشور نیز مدار اعتبار دانسته است.

در هفت قرارداد بزرگ استخراج معدن که در روزهای اخیر امضا شد، نیز شرکت های از چین، بریتانیا، ترکیه و ایران دخیل هستند.

طالبان در حالی این قراردادها را امضا می کنند که قوانین حکومت سابق افغان باوران خراسان آریا  را مدار اعتبار نمی دانند و حکومت سرپرست آنها بر اساس فرامین و دستورات ملا هبت الله آخندزاده، رهبر این گروه اداره می شود.

از سوی دیگر، تا اکنون هیچ کشوری حکومت سرپرست این گروه را در خراسان آریا  به رسمیت نشناخته است و به همین دلیل امضای قراردادهای بزرگ معدن با این گروه سئوال برانگیز دانسته می شود.

در تازه ترین مورد، شورای مقاومت ملی برای نجات خراسان آریا  که متشکل از رهبران سیاسی و مقامات حکومت پیشین این کشور است، به امضای قرارداد استخراج معادن از سوی طالبان با شرکت های داخلی و خارجی واکنش نشان داده و گفته که این گروه «صلاحیت قانونی» این کار را ندارد.

در اعلامیه این شورا آمده است که طالبان بر اساس یک «توطئه» بر سرنوشت خراسان آریا  مسلط شده اند و »هیچگونه وجاهت شرعی، حقوقی و قانونی و صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد معادن را ندارند.»

این شورا افزوده که که معادن افغانستان سرمایه‌ ملی و دارایی مردم این کشور است و تصمیم ‌گیری در مورد آن از صلاحیت نظام‌ های مشروع و ممثل اراده‌ مردم است.

پیش از این و در پی امضای قرارداد استخراج نفت از سوی طالبان با چین، اشرف غنی رئیس جمهور پیشین این کشور و امرالله صالح معاون او، گفته بودند که طالبان معادن افغانستان را «به حراج» گذاشته اند.

حقوق دانان نیز امضای قرارداد استخراج معادن از سوی طالبان را «غیرقانونی» می دانند و می گویند که این گروه نه مشروعیت داخلی دارند و نه مشروعیت بین المللی و به همین صلاحیت تصمیم گیری در مورد «سرمایه ملی» افغانستان را ندارند.

طالبان در بیست سال گذشته نیز متهم به «غارت» معادن افغانستان بودند و گفته می شد که این گروه در مناطق تحت کنترل خود، معادن را به صورت غیرقانونی استخراج و از این طریق هزینه جنگ خود را تأمین می کنند.

خراسان آریا  از استراتژي جدید امریکا استقبال کرد

۱۳۹۶ مرداد ۳۱, سه‌شنبه

افغانستان از استراتژی جدید امریکا برای خراسان آریا  استقبال کرد.تحلیلگران به این باورند که افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان همسایه‌های این کشور را حساس‌تر می‌کند، حمایت از طالبان و جنگ بیشتر از پیش تشدید خواهد شد.

https://p.dw.com/p/2idKI

Symbolbild Afghanistan USA Flaggen

مردم خراسان آریا پس از آغاز کار اداره دونالد ترامپ نمی‌دانستند که تصمیم رئیس جمهور جدید امریکا در قبال این کشور چیست. برخی‌ها فکر می‌کردند که شاید دونالد ترامپ برای خروج کامل نیروهای امریکایی از خراسان آریا  تصمیم بگیرد؛ اما چنین نشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا با اعلام استراتژی جدیدش در مورد افغانستان و کشورهای جنوب آسیا گفت که امریکا از ملت‌سازی در افغانستان فاصله می‌گیرد ولی به کشتن تروریستان در این کشور ادامه خواهد داد. در حالی که انتظار می‌رفت رئیس جمهور امریکا در استراتژی جدیدش فرستادن ۴۰۰۰ نیروی نظامی به افغانستان را اعلام کند اما او در رابطه به افزایش نیروها سخن نگفت.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان روز سه شنبه پس از اعلام استراتژی جدید امریکا در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: ‌«حکومت وحدت ملی از این راهبرد استقبال می‌کند. آنچه که امروز اتفاق افتاده نتیجه تلاش‌های شبانه روزی رهبران حکومت وحدت ملی در رابطه به تقویت و تجهیز قوای امنیتی افغانستان است.»

Afghanistan Präsident Shah Hussain Murtazawi
شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهور افغانستانعکس: Handout/Murtazawi

رئیس جمهور ایالات متحده امریکا گفته است که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مخالف است؛ زیرا نمی‌خواهد با خروج عجولانه نیروهای امریکایی، خلائی را ایجاد کند که توسط گروه‌های تروریستی پر خواهد شد.

حکومت افغانستان گفته است که استراتژی جدید امریکا زمینه را برای تقویت نیروهای افغان، رشد اقتصادی، سرکوب تروریستان و رهایی منطقه از خطر تروریسم فراهم خواهد کرد.

پیامد استراتژی جدید

استراتژی جدید امریکا برای افغانستان زمانی اعلام شد که طالبان در میدان جنگ پیشرفت‌هایی دارند و می‌توانند توانایی نیروهای امنیتی افغانستان را زیر سوال ببرند. آگاهان به این باورند که اعلام استراتژی جدید امریکا این پیام را برای طالبان مخابره می‌کند که پناه‌گاه‌های این گروه دیگر امن نخواهد بود و طالبان و گروه‌های دیگر تروریستی هدف حملات هوایی ایالات متحده امریکا قرار خواهند گرفت. دونالد ترامپ گفته است که صلاحیت نیروهای امریکایی برای سرکوب تروریستان در افغانستان بیشتر می‌شود.

آگاهان مسائل سیاسی و نظامی به این باورند که رشد گروه‌های تروریستی در حضور نیروهای امریکایی، کشورهای همسایه را نسبت به اوضاع افغانستان نگران کرده است.

احمد سعیدی آگاه مسائل سیاسی به دویچه وله گفت در حالی که در سال ۲۰۰۱ همه کشورهای همسایه افغانستان از حضور نیروهای امریکایی در این کشور استقبال کردند؛ اما حالا قضیه فرق کرده و کشورهای همسایه ترجیح می‌دهند طالبان را حمایت و تقویت کنند: «متاسفانه حالا ایران، پاکستان و کشورهای آسیای میانه با طالبان و گروه‌های تروریستی زد و بندهایی دارند.» به باور آقای سعیدی حمایت کشورهای همسایه از گروه‌های شورشی در افغانستان، پیروزی امریکا در این کشور را با مشکل مواجه خواهد کرد.

پیام به پاکستان

رئیس جمهور امریکا گفته است که کشورش دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌های تروریستی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند. آقای ترامپ افزوده که کمک‌های میلیاردی کشورش برای پاکستان نه تنها سبب سرکوب گروه‌های تروریستی نشده؛ بلکه جریان‌های افراطی در پاکستان فضای امن یافته‌اند.

آگاهان اما به این باورند که چنین سفارش‌هایی پیش از این نیز به پاکستان شده ولی در عمل تاثیری در حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی ندارد. جنرال عتیق الله امرخیل آگاه مسائل نظامی به دویچه وله گفت تنها استفاده از گزینه نظامی علیه گروه‌های بنیادگرا در پاکستان می‌تواند معادله را به نفع افغانستان و ضرر گروه‌های تروریستی تغییر دهد: «فقط فشار نظامی می‌تواند پاکستان را وادار بسازد که از حمایت تروریستان دست بردار شود.»

در استراتژی جدید امریکا، از هند رقیب جدی پاکستان تمجید شده و از هند خواسته شده تا کارهای بیشتری برای افغانستان انجام دهد. این در حالیست که پاکستان شدیدا با حضور و کمک هند به افغانستان مخالف است و بارها به صورت آشکار پنهان خواهان محدود شدن نقش هند در افغانستان شده است. آگاهان به این باورند با اعلام استراتژی جدید امریکا، پاکستان دست به «خرابکاری»‌های بیشتری در افغانستان خواهد زد.

آگاهان به این باورند که استراتژی جدید امریکا در قبال پاکستان و هند به نفع افغانستان است زیرا پاکستان با پناه‌دادن گروه‌های تروریستی و ارسال آن‌ها به افغانستان همواره از مردم این کشور قربانی گرفته‌است در حالی که هند به عنوان دوست و همکار افغانستان همواره پروژه‌های زیربنایی را حمایت و تمویل کرده است.

استقبال مردم

شماری از شهروندان افغانستان به این باورند که حضور امریکا در افغانستان به وضعیت گنگ و نامعلوم پایان داد. رحمت الله یک باشنده شهر کابل در رابطه به استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان گفت: «از این که ترامپ استراتژی خودرا اعلام کرد ما خوش هستیم چون امریکا در کنار افغانستان می‌ماند. نوید دیگر این است که از پاکستان انتقاد شده و ما امیدواریم که وضعیت فعلی تغییر کند.»

اما ادریس یک شهروند دیگر افغانستان به این باور است که امریکا در قبال افغانستان صادق نیست و به منظور پیشبرد اهداف خود در این کشور حضور دارد: «امریکا اگر می‌خواست می‌توانست در افغانستان تغییراتی بیاورد. پلان خود شان این است که نمی‌خواهند در این منطقه امنیت بیاید بخاطری که می‌خواهند در این منطقه باشند.»

در کل اعلام استراتژی جدید امریکا به وضعیت مبهم افغانستان پایان داد و این نکته را ثابت کرده که امریکا برای زمان نامعلومی که مشروط به شکست تروریستان است در این کشور باقی خواهد ماند.

بدخشانی‌های بی‌کار با پذیرش خطر مرگ و قرضداری، رو به معدن‌کاوی آورده‌اند

گسترش فقر در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، باشندگان بدخشان را واداشته تا با پذیرش خطر مرگ و قرضداری‌های سنگین، برای پیدا کردن طلا و دیگر سنگ‌های قیمتی به کندن‌کاری معادن رو آورند. در کنار خطر ریزش معادن که در افغانستان بسیار رایج است، یک کارگر برای آغاز معدن‌کاوی باید مبلغ ٣‬ هزار تا ٤‬ هزار دلار را فراهم کند.

یک مرد بدخشانی در جریان استخراج یکی از معادن کوه‌های ولایت بدخشان.
یک مرد بدخشانی در جریان استخراج یکی از معادن کوه‌های ولایت بدخشان. © Wakil KOHSAR / AFP
تبلیغ بازرگانی

همایون ٣‬٠ ساله که با برگشت طالبان به قدرت، شغل میکانیکی‌اش از رونق بازمانده است، از چندی بدین‌سو، با شماری دیگر از باشندگان فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان، که همه شغل‌های خود را ازدست داده‌اند، به معدن‌کاوی رو آورده‌اند.

کاری پرخطر و پرهزینه‌، که همایون و همکاران به امید دستیابی به مقداری از سنگ‌های قیمتی بدخشان، پیش گرفته‌اند.

همایون در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در مورد آغاز معدن‌کاوی می‌گوید:

پنج، شش تن از ما بی‌کار بودیم. ما اینجا آمدیم تا ببینیم اگر چیزی پیدا بتوانیم.

گروهی از معدن‌چیان بدخشانی در حال استراحت در بیرون از یکی از معادن طلا.
گروهی از معدن‌چیان بدخشانی در حال استراحت در بیرون از یکی از معادن طلا. © Wakil KOHSAR / AFP

برگشت طالبان به قدرت، ممکن از میزان خشونت‌های دو دهه‌ی پسین کاسته باشد، اما به بنیاد آمارهای بانک جهانی، این تغییرات سیاسی در افغانستان سبب شده تا نیمی از جمعیت افغانستان در فقر به‌سر برند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : / خبرگزاری فوری / rfi