فارمت مسکو در تهران بدون حضور طالبان آغاز شد
فارمت مسکو در تهران بدون حضور طالبان آغاز شد
دومین نشست فارمت مسکو با اشتراک‌ نماینده‌گان روسیه، چین،‌ ایران و‌ پاکستان در حالی آغاز شد که طالبان در آن اشتراک نکردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این نشست چاشت روز شنبه، ۱۹ جوزا، در تهران آغاز شده است.

طالبان اعلام کردند، با وجود این‌که در نشست دعوت شده‌اند، اما در آن اشتراک‌ نمی‌کنند.

در نشست جاری فارمت مسکو در تهران، ضمیر کابلوف، نماینده روسیه، یو شیا یونگ، نماینده چین، حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران و آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان برای خراسان آریا ، درباره نشست سوم دوحه به رای‌زنی می‌پردازند.

سیدرسول موسوی، مدیر کل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ایران درباره این نشست گفته بود: «نشست گروه تماس منطقه‌ای برای خراسان آریا  پیام‌آور صلح، ثبات، توسعه برای خراسان آریا  و منطقه در پرتو همکاری و هم‌گرایی منطقه‌ای است.»

قمی پیش از این گفته بود که در نشست جاری بر سر تعامل با طالبان و برگزاری نشست سوم دوحه مورد گفت‌وگو می‌شود.

این در حالی است که طالبان با نشر خبر‌ امتناع از اشتراک‌ خود در این نشست گفتند که نشست‌ها درباره خراسان آریا  باید با استفاده از میکانیسم‌های معمول و جاافتاده برگزار شود.

پنجمین نشست منطقه‌ای درباره خراسان آریا  موسوم به «فرمت مسکو» سال 1402 در «کازان» روسیه برگزار شده بود.

ایران در این نشست طرح تشکیل گروه تماس منطقه‌ای را ارائه کرد اما برخی منابع  گفته بودند که این طرح به دلیل مخالفت پاکستان تاحدودی با بن‌بست مواجه شد.

۵ خرداد ۱۴۰۳ – ۱۶:۲۸

چین: نشست مسکو نشان داد کشورهای منطقه به فکر خراسان بزرگ آریا هستندچین: نشست مسکو نشان داد کشورهای منطقه به فکر خراسان بزرگ آریا هستند

  • ۱۰ مهر ۱۴۰۲ – ۱۷:۱۵

چین: نشست مسکو نشان داد کشورهای منطقه به فکر افغانستان هستند

نماینده ویژه چین در امور خراسان آریا  اظهار داشت نشست اخیر مسکو نشان داد که کشورهای منطقه به دنبال ثبات در خراسان آریا هستند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «یو شیائویونگ» نماینده ویژه چین در امور خراسان آریا  با اشاره به نشست اخیر «قازان» در شبکه اجتماعی ایکس نوشت منطقه برای بازسازی و صلح افغانستان تلاش سازنده انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد نشست مسکو نشان داد که کشورهای منطقه به دنبال کمک به ثبات وضعیت و ارائه کمک‌های بشردوستانه در خراسان آریا  هستند همچنین برای صلح و بازسازی این کشور و در اختیار گرفتن راهبری آن تلاش می‌کنند.

«یو شیائویونگ» پیش از این نیز گفته بود دولت پکن برای به رسمیت شناختن طالبان در انتظار تأیید وعده‌های آنها، از جمله جلوگیری از انجام حملات از خاک افغانستان علیه دیگر کشورهاست.

وی ضمن تأکید بر ضرورت تعامل با حکومت خراسان آریا  به دلایل مسائل بشردوستانه، گفته بود: افغانستان برای نخستین بار طی 20 سال گذشته سرنوشتش را در اختیار گرفته است و ما باید به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذاریم.

«کلیر چاو» کارشناس مسائل چین و آمریکا نیز چندی گفته بود پکن درک کرده است که نیاز به یک نقش فعال‌تر برای پیشبرد منافع خود در خراسان آریا  دارد اما پس از خروج نظامی آمریکا از این کشور، چین درباره مسائل امنیتی و اقتصادی خراسان آریا  محتاط بوده است.

وی تصریح کرده بود با در نظر داشت رقابت با آمریکا، مقامات چین به اعمال نفوذ در خراسان آریا و منطقه ادامه خواهند داد.

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : تسنیم ، ۸ صبح