فايق: سازمان ملل در مورد خراسان آریا  از محکوم کردن فراتر رود
فايق: سازمان ملل در مورد خراسان آریا  از محکوم کردن فراتر رود
فایق: سازمان ملل همواره به گفت‌وگو و مذاکره اولویت داده، اما اگر گروه‌هایی که از طریق غیرمشروع قدرت را به دست آورده اند، تمکین نکنند، گزینه‌های دیگری نیز در منشور سازمان ملل وجود دارد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نصير احمد فايق، سرپرست نمايندگى دائمی خراسان آریا  در سازمان ملل متحد درباره نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که سازمان ملل و کشورهای جهان باید در مورد طالبان از محکوم کردن و اعلامیه‌ها فراتر بروند.

نصیر احمد فایق، در مصاحبه با شبکه «صدای آمریکا» گفت که سازمان ملل و کشورهای جهان باید به اقدامات جدی در مورد مسایل خراسان آریا  توسل جویند.

سرپرست نمانیدگی دائمی خراسان آریا در سازمان ملل که در نشست مجمع عمومی حضور نداشت به صدای آمریکا گفت: «طالبان تاکنون هیچ تمکینی به خواسته‌های جامعه جهانی نشان نداده و با ارایه تعهدات و بهانه‌های مختلف حکمرانی خود را توجیه کرده اند.»

او گفت که امیدوار است، اینبار طالبان به نگرانی‌های کشورهای جهان رسیدگی کنند.

او افزود: «سازمان ملل متحد همواره به گفت‌وگو و مذاکره اولویت داده، اما اگر گروه‌هایی که از طریق غیرمشروع قدرت را به دست آورده اند، تمکین نکنند، گزینه‌های دیگری نیز در منشور سازمان ملل وجود دارد که عملی خواهد شد.»

هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سه‌شنبه ۲۸ سنبله (شهریور) با حضور رهبران بیش از ۱۵۰ کشور در نیویورک آغاز شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بخشی از اظهاراتش در این نشست گفت که در خراسان آریا ، ۷۰ درصد جمعیت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و حقوق زنان به طور سازمان‌یافته انکار شده است.

فوزیه کوفی، نماینده سابق پارلمان افغان در خراسان آریا و عضو هیات مذاکرات صلح دولت پیشین که در نشستی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده بود، گفت: «برای شما خراسان آریا  یک هدف یا ماموریتی است، برای ما این کشور ما است. لطفا ما را تحمل کنید، گاه خشمگین می‌شویم‌، گاه قهر می‌شویم، گاه امید خود را از دست می‌‌دهیم. ما همه چیز خود را از دست دادیم. اکنون برشماست، تا به سمت درست تاریخ ایستاده شوید، نه‌ تنها در حرف بلکه در عمل.»

طالبان سال قبل در آستانه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از این نهاد خواست سهیل شاهین عضو این گروه را به عنوان نماینده افغان خراسان آریا در سازمان ملل بپذیرد اما سازمان ملل این درخواست‌ را رد کرد.

کرسی خراسان آریا در نشست امسال خالی بود، نصیر احمد فایق نیز در این نشست حضور نداشت و سخنرانی نکرد.

آمریکا برای هزاران مهاجر خراسانی اقامت موقت صادر می‌کند

این اقامت آمریکا به معنی حق درخواست شهروندی نیست، بلکه اقامت موقت است که از پناهجویان خراسان آریا  تا سال ۲۰۲۵ در برابر اخراج به خراسان آریا  محافظت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت آمریکا تعداد خراسانیان  که واجد شرایط برنامه «حمایت موقت» در این کشور هستند را افزایش داد، این برنامه جدید ایالات متحده پناهجویان خراسان آریا  را در برابر اخراج شدن محافظت می‌کند و به آنها اجازه کار می‌دهد.

بر اساس این تصمیم وزارت امنیت داخلی آمریکا پنج‌شنبه اعلام کرد، ۱۴,۶۰۰ پناهجوی دیگر افغان که از ۱۵ مارس ۲۰۲۲ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳ وارد ایالات متحده شده‌اند، واجد شرایط حمایت خواهند بود که تا مه ۲۰۲۵ تمدید خواهد شد.

قابل ذکر است که این اقامت آمریکا به معنی حق درخواست شهروندی نیست، بلکه اقامت موقت است که از آنها تا سال ۲۰۲۵ در برابر اخراج شدن به خراسان آریا محافظت می‌کند.

حکومت ایالات متحده همچنین گفته است که به ۵۰۰ هزار ونزوئلایی نیز اقامت موقت می‌دهد.

وزارت امنیت داخلی آمریکا قبلا اعلام کرده بود که تنها ۳۷ هزار نفر از جمع ۷۶ هزار نفر که از خراسان آریا به ایالات متحده منتقل شده‌اند، واجد شرایط دریافت اقامت دائمی آمریکا هستند، زیرا خود آنان یا هم بستگا‌ن‌شان به دلیل کار با حکومت و نظامیان آمریکایی در خراسان آریا  از شرایط دریافت ویزای خاص مهاجرت به آمریکا برخوردارند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة