فرانسه : قتل دو فرد از قبیله افغان خراسان آریا در خانه‌ افغان دیگر
فرانسه : قتل دو فرد از قبیله افغان خراسان آریا در خانه‌ افغان دیگر
روزنامه فرانسوی: قاتل برای پنهان کردن قتل دو مر از قبیله افغان در خانه‌اش، آنجا را به آتش کشید

یک روز پس از تظاهرات خشونت‌آمیز جوانان قبیله افغان در ارتباط به مرگ دو افغان در خانه‌ای افغان دیگر در پاریس، پولیس فرانسه هنوز اطلاعاتی رسمی درباره این رویداد منتشر نکرده است.

روزنامه پاریزین به نقل منابع پولیس این احتمال را مطرح کرد که قاتل ) دو مرد از قبیله افغان جنوب خراسان آریا از مهاجران در شهر پاریس پس از کشتن آنها، برای پنهان کردن آثار جرم خانه را به آتش کشیدروزنامه پاریزین به نقل منابع پولیس این احتمال را مطرح کرد که قاتل ) دو مرد از قبیله افغان جنوب خراسان آریا از مهاجران در شهر پاریس پس از کشتن آنها، برای پنهان کردن آثار جرم خانه را به آتش کشید.

گزارش پاریس که پولیس و دادستانی تحقیقات خود را درباره این رویداد تکمیل نکرده‌اند، از این رو از ارایه اطلاعات رسمی خودداری کرده‌اند.

با این حال، رسانه‌های فرانسوی، به نقل از منابعی در پولیس، احتمالات مختلفی را درباره مرگ آنها گزارش داده‌اند.

روزنامه پاریزین گزارش داد که پولیس فرانسه با کشف یک اسلحه و لباس‌های خونین در سطل زباله زیر زمین ساختمانی که این دو مرد قبیله افغان به قتل رسیدند  تحقیقات خود را درباره قتل این دو پناهجوی افغان آغاز کرده است.

به نقل از این روزنامه، بر اساس یک فرضیه‌، صاحب‌خانه دو مهمان خود را با گلوله کشته و برای پنهان کردن آثار جرم، خانه را به آتش کشیده است.

این روزنامه نوشت که شدت آتش‌سوزی و انفجار در ساختمان باعث شد تا قاتل از منزل هفتم ساختمان خود را پرت کند که بر اثر آن کشته شد.

پولیس پاریس هویت مقتولین را ( از قبیله افغان خراسان آریا  اعلام کرده، اما درباره هویت قاتل جزئیاتی ارائه نداده است.

حدود ۲۰۰ افغان‌ در مورد تحقیقات پولیس در ارتباط به این رویداد، تجمع مسالمت‌آمیز برگزار کردند. به گفته خبرنگار افغانستان اینترنشنال، این تجمع در انتها از سوی افرادی معدود به خشونت کشیده شد و پولیس برای متفرق کردن آنان از زور و گاز اشک آور استفاده کرد.

افغان های معترض مدعی‌اند که قاتل و مقتولان به دست فرد دیگری کشته‌شدند و بر تحقیقات بی‌طرفانه پولیس فرانسه تاکید کردند. به گفته آنها، علت مرگ این افراد می‌تواند عواملی دیگر از جمله نژادپرستی داشته باشد.

به گزارش صوفیا سخی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال، دو انجمن مربوط به قبیله افغان در پاریس می‌گویند که به منظور بررسی و پیگری این رویداد جلساتی را با پولیس خواهند داشت.
مسئولان این انجمن‌ها گفته‌اند که در صورت عدم دریافت گزارش مستند و کامل درباره این رویداد، تظاهرات در پاریس و شهرهای دیگر به راه خواهند انداخت.

اعتراض خشن تعدادی از جوانان قبیله افغان خراسان آریا در پاریس واکنش‌برانگیز شداعتراض خشن تعدادی از جوانان قبیله افغان خراسان آریا در پاریس واکنش‌برانگیز شد

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

ویدیوهای اعتراض خشونت‌آمیز شماری جوانان قبیله افغان‌ خراسان آریا در روز شنبه در پاریس در پی جان باختن سه مهاجر، از این قبیله واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

شماری از کاربران خراسانیان و ایرانی به رفتار معترضان واکنش نشان داده‌اند و از برانگیخته شدن احساسات ضدمهاجر در فرانسه ابراز نگرانی کرده‌اند.

در ویدیو‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است افرادی که برخی پرچم قبلیه منطقه افغانستان در خراسان آریا  را نیز با خود دارند، میز و صندلی کافه‌ها و سطل‌های زباله را به‌ وسط خیابان می‌اندازند.

پلیس در بیانیه‌ای گفت که روز شنبه (۲۰ آوریل/اپریل) تجمعی برای ادای احترام به قربانیان آتش‌سوزی هفتم آوریل در خیابان دوشارون پاریس برگزار شد و پس از آن شماری که در محل باقی مانده بودند دست به خشونت زدند.

در ویدیویی یکی از معترضان از بی‌توجهی دولت فرانسه به مهاجران و روشن نشدن جزئیات این حادثه پس از حدود دو هفته شاکی است و می‌گوید در صورتی که جواب قانع‌کننده‌ای به آنها داده نشود به جوانان این قبیله مهاجر به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

در این ویدیو یکی از بستگان این سه مهاجر کشته شده نیز می‌گوید پس از دو هفته جنازه‌ها تحویل آنها نشده است.

پلیس پاریس گفته است وقتی در ساعت ۵:۳۰ بعداز ظهر شنبه این اتفاق افتاد پلیس سریعا راه‌ها را بست و چهار نفر را بازداشت کرد.

پلیس می‌گوید برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است و پس از ۲۰ دقیقه، اوضاع به حالت عادی بازگشته است.

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، پلیس گفته است حدود ( بیشتر از  ۲۰۰ نفر جوانان قبیله افغان ها در این تظاهرات شرکت داشتند

به گزارش رسانه‌های فرانسوی روز یک‌شنبه، هفتم آوریل حدود ساعت ۲۰:۱۵ آتش‌سوزی در طبقه هفتم یک ساختمان هشت طبقه در خیابان دوشارون رخ داده که سه نفر در آن جان باخته‌اند.

پلیس پاریس هنوز جزئياتی در مورد این حادثه ارائه نکرده است.

رسانه‌ها و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی احتمالات دیگری را نیز نقل کرده‌اند.

معترضان تحقیقات پلیس را برای روشن شدن موضوع کافی نمی‌دانند.

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آن‌ها استفاده کرد

ژوردان باردلا، رئیس حزب راستگرای «اجتماع ملی» ویدیویی از این تظاهرات را در ایکس بازنشر کرد و نوشت «تجمع افغان‌ها در پاریس به شورش تبدیل شد» و اعتراض کرد که انگار در فرانسه «هر کاری را می‌توان با مصونیت کامل انجام داد.» او تاکید کرد که «تعهد اولیه ما این خواهد بود که نظم را به فرانسه برگردانیم.»

ژاله اکبری، کاربر دیگری نیز در ایکس این رفتار را «شرم‌آور» خواند و نوشت: «من در تظاهرات‌های زیادی در پاریس شرکت کرده‌ام و هرگز چنین چیزی ندیده‌ام. رسانه‌های فرانسه الان از این برای استدلال‌های ضد مهاجر استفاده می‌کنند.»

تظاهرات‌های خشونت‌بار در پاریس اتفاق نادری نیست و در موارد متعددی رخ داده است.

روزنامه اف‌دی‌اس نوشته است برخی از رهبران راست‌گرا برای محکومیت آنچه روز شنبه در پاریس رخ داد، تظاهرات کرده‌اند که پوشش رسانه‌ای نداشته است.

اکانت خبری «وزگراد» با نشر ویدیویی نوشته است: «مهاجران افغان برای دو روز متوالی پاریس را تخریب کرده و با پلیس درگیر شدند. جسد سه افغان چند روز پیش در یک قتل و ظاهرا خودکشی پیدا شد، اما به دلایلی افغان‌ها پلیس فرانسه را مقصر می‌دانند.»

.
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال ، BBC