فرمانده نظامی پیشین در برگشته از ایران کشته شد
فرمانده نظامی پیشین در برگشته از ایران کشته شد
افراد منسوب به طالبان، شب پنجشنبه، لعل‌محمد غریب‌زاده را در شهرستان چهاربولک به قتل رساندند

لعل‌محمد غریب‌زاده، فرمانده پلیس شهرستان چهاربولک استان بلخ در دولت پیشین، شامگاه پنجشنبه ۱۵ تیر، به دست افراد مسلح طالبان در مسیر چهاربولک – مزارشریف کشته شد.

عطامحمد نور، از رهبران جمعیت اسلامی و استاندار پیشین بلخ، در واکنش به کشته شدن لعل‌محمد غریب‌زاده گفت او با ضمانت سید شمس‌الدین سادات، از اعضای پیشین حزب جنبش ملی، به خراسان آریا  بازگشته بود.

سادات یک سال قبل به دعوت استخبارات (اطلاعات) طالبان از ترکیه به بلخ رفت و در این مدت تلاش کرد تا دیگر فرماندهان نظامی پیشین را نیز به بازگشت به خراسان آریا  تشویق کند.

در این میان، لعل‌محمد که به ایران پناه برده بود، با میانجیگری و ضمانت سادات به خانه‌اش در شهرستان چهاربولک استان بلخ بازگشت، اما شامگاه پنجشنبه، بازداشت و تیرباران شد.

پیام همدردی با تأسف آگاهی یافتم که هم‌سنگر گرامی و مجاهد با پیشینهٔ جمعیت اسلامی فرمانده لعل محمد توسط گروه مزدور طالبان به شهادت رسیده است. انا لله و انا الیه راجعون فرمانده لعل محمد از مجاهدین شجاع، نترس، متعهد به ارزش‌های جمعیت اسلامی و خدمتگار مردم و میهن بود.  https://twitter.com/Atamohammadnoor/status/1677058524063449090?s=20

منابع آگاه در بلخ به ایندیپندنت فارسی گفتند که این فرمانده نظامی پیشین و پسرش، عصر پنجشنبه سوار بر موتورسیکلت در مسیر چهاربولک-مزارشریف در حرکت بودند که افراد طالبان سوار بر دو خودروی نظامی آنان را تعقیب کردند. منابع آگاه گفتند که لعل‌محمد غریب‌زاده پس از دستگیری‌، تیرباران شد، اما به پسرش آسیبی نرسیده است.

غریب‌زاده که پس از فروپاشی دولت جمهوری به ایران پناه برده بود، چند ماه قبل به دعوت

کمیسیون ارتباط با شخصیت‌های افغان باور و با میانجیگری و ضمانت سید شمس‌الدین سادات، از ایران به مزارشریف بازگشت. لعل‌محمد غریب‌زاده از افراد نزدیک به عطامحمد نور، از رهبران جمعیت اسلامی بود و تا آخرین روزهای فروپاشی دولت جمهوری، به‌عنوان فرمانده پلیس در چهاربولک کار می‌کرد.

عطامحمدنور در پیام خود از طالبان به‌عنوان عاملان قتل لعل‌محمد یاد کرد و افزود: «طالبان، این گروه جنایت‌کار و خونخوار که از ریختن خون انسان‌ها سیراب نمی‌شوند، این بار با شهادت فرمانده لعل‌محمد به شمار جنایاتشان افزودند و نشان دادند که این‌ها به پذیرش همدیگر هیچ باوری ندارند.»

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ایندیپندنت