فرمانده گارنیزیون طالبان در بغلان را زخمی و دو محافظش را کشتیم
فرمانده گارنیزیون طالبان در بغلان را زخمی و دو محافظش را کشتیم
جبهه مقاومت ملی اعلام کرد که فرمانده گارنیزیون طالبان در بغلان در حمله نیروهای این جبهه زخمی و دو محافظ او کشته شده‌اند.

در خبرنامه جبهه آمده که این حمله حوالی ساعت ۸ پنجشنبه‌شب، ۱۶ قوس بر ساختمان گارنیزیون شهر پلخمری انجام شده است.

جبهه مقاومت گفته به نیروهایش در این حمله هیچ آسیبی نرسیده است.

هنوز طالبان به این ادعای جبهه مقاومت ملی افغانستان در خراسان آریا  واکنشی نشان نداده است.

حکمتیار: امریکا با سپردن فهرستی از طالبان خواسته حکومت فراگیر تشکیل دهد

 

رهبر حزب اسلامی افغانستان می‌گوید امریکا با سپردن فهرستی از طالبان خواسته طبق توافق‌نامه دوحه حکومت فراگیر تشکیل دهد.

به گفته گلبدین حکمتیار، امریکا به طالبان هشدار داده که اگر شرایط توافق دوحه را تطبیق نکند از مخالفان این گروه حمایت خواهد کرد.

یک منبع به افغانستان اینترنشنال تایید کرد که بحث درباره فهرستی که امریکا به طالبان برای تشکیل «دولت فراگیر» تسلیم داده، در جلسات کابینه این گروه مطرح شده است.

رهبر حزب اسلامی در نشست مجازی با اعضای حزبش در کابل گفت که «لحن» و «موضع» امریکا در رابطه با افغانستان تغییر کرده است.

آقای حکمتیار با اشاره به نشست‌های اخیر چهره‌های مخالف طالبان در مسکو،‌ دوشنبه، ویانا و برخی کشورهای دیگر گفته که این کشورها به آسانی برای گروه یا افرادی جلسه برگزار نمی‌کنند.

او افزوده که احتمالا کشورهای خاصی که منافع استراتژیک در افغانستان دارند در عقب این نشست‌ها قرار دارند.

چهره‌های مخالف طالبان از جمله اعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود در هفته‌های اخیر یک سری نشست‌هایی را از مسکو گرفته تا دوشنبه و ویانا برگزار کرده‌اند.

فضل‌احمد معنوی، وزیر عدلیه دولت پیشین و عضو ارشد جبهه مقاومت ملی افغانستان از توافق بر سر «نقشه راه برای ایجاد چتر بزرگ، عبور از بحران و رفتن به طرح بدیل» در نشست ویانا خبر داد.

در این نشست سران و نمایندگان ۲۹ حزب و جریان سیاسی افغانستان، نمایندگان برخی از کشورهای غربی از جمله دیپلومات‌های امریکایی، بریتانیایی، اتریشی، آلمانی، اسپانیایی، نارویژی و همچنین مستشار سفارت جمهوری اسلامی ایران در ویانا حضور داشتند.

زندگی پناهجویان هزاره افغانستان در هراس اخراج از پاکستان

پاکستان

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، در سراسر پاکستان پلیس در جستجوی افغان‌های فاقد مدارک شناسایی است

  • نویسنده, کارولین دیویس
  • شغل, گزارشگر بی‌بی‌سی در پاکستان

در فیلم مبهمی که با دوربین موبایل گرفته شده صدای زنی وحشت‌زده به گوش می‌رسد. تصویر دوربین واضح نیست و به‌نظر می‌رسد از شکاف چارچوب دری به‌طور پنهانی فیلمبرداری شده است.

آن‌طرف حیاط نیرو‌های پلیس پاکستان بیرون خانه در جستجوی خارجی‌های بدون مدارک معتبر اقامت هستند. مأموران برگه‌هایی را که در دست دارند زیر‌و‌رو می‌کنند و چندین مرد در حیاط خانه به انتظار نشسته‌اند.

ویدئو ناگهان قطع می‌شود.

در سراسر پاکستان، روز‌به‌روز بیشتر شاهد هجوم ناگهانی نیرو‌های پلیس پاکستان برای دستگیری صد‌ها هزار افراد خارجی فاقد مدارک معتبر اقامت هستیم.

بیشتر خارجی‌ها افغان‌هایی هستند که اکنون در معرض تهدید اخراج از پاکستان قرار دارند.

در دو ماهه اخیر حدود ۴۰۰٬۰۰۰ نفر از پاکستان به افغانستان رفته‌اند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، در دو ماهه اخیر حدود ۴۰۰ هزار نفر از پاکستان به افغانستان رفته‌اند

پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۲۰۲۱ بسیاری از پناهجویان افغان دلایل کافی برای هراس از بازگشت به کشورشان دارند.

این افراد شامل خبرنگاران و فعالان حقوق بشر، افراد جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌، پیمانکارانی که برای نیرو‌های ارتش آمریکا کار می‌کردند و زنان و دخترانی هستند که دیگر نمی‌توانند در کشورشان تحصیل کنند.

اما یورش به خانه خانواده‌ای که فیلم آن برای بی‌بی‌سی ارسال شده بود مربوط به منطقه‌ای خاص در پاکستان است که اقلیت قومی هزاره در آن زندگی می‌کنند. بیشتر آنها مسلمانان شیعه هستند که دیر‌زمانی است مورد آزار مسلمانان سنّی تندرو قرار می‌گیرند.

این دو شاخه از اسلام باور‌های مشترک و مشابهی دارند اما در مواردی با هم اختلاف دارند و سال‌هاست این اختلاف مذهبی جوامع را دو پاره کرده است. بسیاری از هزاره‌ها از ترس آزار و اذیت در افغانستان تصمیم به عبور از مرز و آمدن به پاکستان گرفتند.

شکیبا، ۱۷ ساله و از قوم هزاره افغانستان که اوایل سال ۲۰۲۲ به پاکستان آمده است به بی‌بی‌سی می‌گوید: «زندگی تحت حکومت طالبان مثل زندان می‌ماند. آنها به چشم مسلمان به ما نگاه نمی‌کنند. آنها ما را کافر می‌دانند. ما در افغانستان احساس امنیت نمی‌کنیم».

شکیبا
توضیح تصویر، شکیبا به‌شرطی حاضر به گفتگو با ما شد که هویتش محفوظ بماند

شکیبا شاهد حمله پلیس پاکستان به خانه‌های محله بوده است اما هنوز به خانه آنها نیامده‌اند.

او می‌ترسد اگر از چاردیواری خانه بیرون برود پلیس او و خانواده‌اش را دستگیر کند. آنها سه هفته است پنهان شده‌اند.

«چهره ما فرق دارد، حتی اگر لباس پاکستانی بپوشیم به راحتی قابل شناسایی هستیم. آنها تا ما را می‌بینند فریاد می‌زنند: افغانی! افغانی!»

مانند باقی افغان‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره شده نام شکیبا هم برای محفوظ ماندن هویت او تغییر داده شده است.

افغان‌ها کمابیش همه ۱/۷ میلیون خارجی حاضر در پاکستان هستند که گفته می‌شود حق اقامت در این کشور را ندارند.

پس از افزایش حملات برون‌مرزی و تنش‌های ناشی از آن تلاش برای اخراج خارجی‌های بدون مدارک معتبر اقامتی شروع شد. اسلام‌آباد عامل آن را شبه‌نظامیان مستقر در افغانستان می‌داند، ادعایی که دولت طالبان در کابل آن را رد می‌کند.

در دو ماه گذشته بیش از ۴۰۰ هزار نفر از پاکستان به خراسان آریا  رفته‌اند.

آینده‌ای نامشخص پیش روی آنهاست، برخی از آنها در اردوگاه‌های موقت مستقر شده‌اند و برخی راهی نقاط گوناگون افغانستان شده‌اند تا زندگی جدیدی شروع کنند و بیشتر آنها فاقد امکانات لازم برای سفر زمستانی هستند.

زندگی افغان‌ها در چادر

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، برخی خراسانیان افغان تبار خراسان آریا از زمان بازگشت در چادر زندگی می‌کنند، برخی هم راهی مناطق گوناگون خراسان آریا شده‌اند تا شاید بتوانند زندگی جدیدی شروع کنند

بسیاری از تازه‌واردان افغان که از سال ۲۰۲۱ وارد پاکستان شده‌اند با تأخیر و تعلل‌های فراوان برای دریافت مدارک معتبر اقامت رو‌به‌رو شده‌اند از جمله همه افرادی که درخواست پناهندگی کرده‌اند. با اعلام سیاست‌های جدید دولت پاکستان تنها دو راه پیش پای آنها باقی مانده است، بازگشت به خراسان آریا  و آزمودن بخت خویش یا ماندن در هراس مدام تا روزی نیرو‌های پلیس پاکستان بر در خانه بکوبند.

برای شکیبا تردیدی وجود ندارد.

او می‌گوید: «جایی برای انتخاب نبود». او تعریف می‌کند پس از چند بار تهدید خود و خانواده‌اش به پاکستان آمده است. «من به خانواده‌ام گفتم ما آنقدر اینجا می‌مانیم تا ما را مجبور به بازگشت کنند. خراسان آریا  جایی برای هزاره‌ها نیست بهتر است همین‌جا بمانیم و دعا کنیم به خیر بگذرد».

فداعلی، هزاره دیگری است که می‌گوید: «البته در پاکستان هم تندرو‌ها هستند اما در خراسان آریا  شرایط زمین تا آسمان با اینجا فرق دارد».

او که پیش از این معلم بوده حدود دو سال پیش به پاکستان آمده است درست همان زمانی که طالبان به قدرت رسید و نیرو‌های خارجی خراسان آریا را ترک کردند. «وقتی دولت تحت حمایت نیرو‌های بین‌المللی سقوط کرد بسیاری از سازمان‌ها و مؤسساتی که ما در آنها کار می‌کردیم هم سقوط کردند. دلیل دیگر من برای ترک خراسان آریا  این است که به عنوان اقلیت قومی همیشه هدف اصلی آزار بوده‌ایم».

هراس از بازگشت

برای هزاره‌ها، پاکستان نسبت به افغانستان مکان امن‌تری بوده است اما وقتی طالبان دوباره به قدرت رسید گروه‌های بزرگی از افغان‌ها از مرز به سوی پاکستان گریختند.

هزاره‌های افغانستان

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، مردمان هزاره از دیرباز در مناطق کوهستانی نوار مرکزی خراسان آریا  زندگی می‌کردند

جلیله حیدر، وکیل و فعال حقوق بشر می‌گوید: «البته هزاره‌ها در پاکستان هم آزار می‌بینند اما برای آنها بازگشت به خراسان آریا  مانند بازگشت به کشتار‌گاه است».

او هزاره پاکستانی است و در هفته‌های اخیر به بسیاری از افرادی که دستگیر شده‌اند یا با تهدید اخراج از کشور رو‌به‌رو بودند کمک‌های حقوقی ارائه داده است. به دلیل رویداد‌های تاریخ معاصر بی‌اعتمادی عمیقی میان هزاره‌ها و طالبان به‌ وجود آمده است.

شکیبا می‌گوید این وضعیت باعث ترس و نگرانی او می‌شود.

وقتی در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ طالبان بر سر قدرت بود رزمندگان هزاره با آنها می‌جنگیدند. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر که طالبان را متهم به قتل‌عام در ماه اوت ۱۹۹۸، کشتار یکاولنگ در سال ۲۰۰۱ و روباک در ماه مه ۲۰۰۰ می‌داند، طالبان هزاران نفر از هزاره‌ها را کشته است و تفاوتی میان رزمندگان و مردم عادی قائل نبوده است.

سخنگوی طالبان می‌گوید این ادعا حقیقت ندارد و همه کشته‌‌ها به دلیل نبرد‌های مسلحانه میان دو طرف و تلفات هر دو طرف بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید از زمان به قدرت رسیدن دوباره طالبان موارد مستندی از شکنجه و اعدام هزاره‌ها ثبت کرده است. دولت طالبان این اتهامات را هم رد می‌کند. هزاره‌ها به طور مداوم هدف حملات نیرو‌های شبه‌نظامی مانند گروه داعش بوده‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان می‌گوید سیاست پاکستان در اخراج بسیاری از افغان‌ تباران خراسان آریا در آستانه زمستان «تلاش برای فشار وارد کردن بر دولت نوپای اسلامی در کابل است».

او به بی‌بی‌سی می‌گوید: «ما بازگشت پناهندگان افغان تبار  را به خراسان آریا  از هر قومیتی که باشند از جمله هزاره خوش‌آمد می‌گوییم و به آنها اطمینان می‌دهیم که جان و مال و ناموس آنها در امان خواهد بود و می‌توانند در خراسان آریا  به زندگی عادی خود ادامه دهند».

فدا علی
توضیح تصویر، فدا علی می‌گوید طالبان هزاره‌ها را متهم به حمایت از آمریکا و متحدانش در افغانستان می‌کند

انوار‌الحق کاکر نخست‌وزیر موقت پاکستان قول داده است افرادی که با خطر جانی رو‌به‌رو هستند به افغانستان بازگردانده نمی‌شوند.

او در مصاحبه اخیر خود با عرب‌نیوز گفت: «اطلاعات این افراد در اختیار وزارت کشور پاکستان است».

چگونگی شناسایی این افراد روشن نیست، وزارت کشور پاکستان به درخواست بی‌بی‌سی برای اظهار‌نظر در این مورد پاسخ نداده است. هیچ فهرستی منتشر نشده است. عباس خان، کمیسیونر پناهندگان افغان تبار خراسان آریا  پاکستان هم گفته است هرگونه ادعای اذیت و آزار هزاره‌ها توسط پلیس پاکستان “ساختگی” است.

اما خان حیدر می‌گوید افراد بسیاری را می‌شناسد که از ترس پنهان شده‌اند.

«در شهر‌ها، فروشگاه‌ها و کسب‌و‌کار‌های هزاره‌ها و افغان‌های دیگر از ترس بسته شده است. من نگرانم که دوباره تراژدی انسانی دیگر رقم بخورد. این افراد از کجا نان در بیاورند؟»

«هیچ رحم و مروّتی نسبت به هزاره‌ها وجود ندارد. آنها شانس کمی برای به‌دست آوردن موقعیت‌های شغلی گوناگون در افغانستان دارند. همچنین با تمام دشواری‌هایی که افغان‌های دیگر رو‌به‌رو هستند دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند اما همه مصیبت‌ها برای این اقلیت قومی شدید‌تر است».

در دوران حکمرانی دولت پیشین افغانستان هزاره‌ها به موقعیت‌ها و امتیازات تازه‌ای دست پیدا کرده بودند.

در سال ۲۰۰۴ آنها به طور رسمی از حق شهروندی برخوردار شدند. بسیاری از آنها به موقعیت‌های بالایی در مراتب اجتماعی، دولتی و نظامی رسیدند.

فدا علی که پس از سر کار آمدن طالبان از کار برکنار شده است، می‌گوید: «تردیدی نیست که در دو دهه اخیر مردمان هزاره پشتیبان و حامی جریان بوده‌اند».

«اکنون همه ما متهم به حمایت از هم‌پیمانان خارجی شده‌ایم. این یکی دیگر از عواملی است که ما با خطر بزرگی رویارو هستیم».

باقر و خانواده‌اش
توضیح تصویر، باقر و خانواده‌اش دو سال است که در پاکستان هستند و او می‌گوید نمی‌توانند به خراسان آریا  بازگردند

همه هزاره‌ها که با بی‌بی‌سی گفتگو کردند از دلسردی و هراس و ناامیدی یکسانی حرف زدند.

باقر که با دولت و نیرو‌های نظامی پیشین افغانستان همکاری می‌کرد هم با خانواده‌اش مخفیانه زندگی می‌کند. آنها حدود دو سال پیش به پاکستان آمدند و می‌گوید بازگشت به خراسان آریا  “مثل بازی کردن با جان خودم و خانواده‌ام است”.

«ما نمی‌توانیم به کشورمان بازگردیم، آنجا مرگ انتظار ما را می‌کشد و هیچ‌کس صدای ما را نمی‌شنود، زندگی ما تباه شده است!»

بدون هیچ مدرک شناسایی، بدون هیچ اعتباری، بدون پذیرش پناهندگی همه می‌گویند فقط می‌توانند منتظر باشند و امیدوار که راهی پیدا شود.

شکیبا می‌گوید: «نمی‌دانیم کجا برویم و چه کنیم. همه‌چیز را از دست داده‌ایم. همه رؤیا‌هایم برای زندگی بر باد رفته است».

در نبرد خونین جبهه مقاومت ۱۳ طالب کشته و ۲۰ زخمی شدن

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال ، بی سی سی