فضلی: دور سوم دوحه مشروعیت به طالبان است
فضلی: دور سوم دوحه مشروعیت به طالبان است
فضل محمود فضلی، رئیس سابق اداره امور ریاست‌جمهوری افغان باوران می‌گوید هدف از نشست‌های دوحه، فراهم کردن تدریجی مشروعیت بین‌المللی به طالبان است.

فضلی گفت ملل متحد از افغان‌های غیرطالب به‌عنوان «ابزار تزئینی» در روند عادی‌سازی طالبان استفاده می‌کند.

آقای فضلی که از افراد نزدیک به اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان شمرده می‌شود، در آستانه سومین نشست دوحه گفته است سازمان ملل متحد نقش یک سازمان پیمان‌کار را بازی می‌کند.

این مقام حکومت پیشین افغان باوران  روز پنجشنبه، ۱۷ جوزا، در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «ایالات متحده با سازمان ملل قرارداد کرده است که از طریق چنین نشست‌هایی از سازمان‌های بین‌المللی و برخی از افغان‌های غیرطالب دعوت کند تا روند عادی‌سازی طالبان تسریع شود.»

فضل محمود فضلی معتقد است که افغان‌های غیرطالب که به نام جامعه مدنی، نمایندگان زنان و نمایندگان رسانه‌ها در این نشستفضل محمود فضلی معتقد است که افغان‌های غیرطالب که به نام جامعه مدنی، نمایندگان زنان و نمایندگان رسانه‌ها در این نشست شرکت می‌کنند، در تعیین محتوا، دستور کار و نتایج این نشست‌ها هیچ اختیاری ندارند.

آقای فضلی گفته این نشست‌ها دقیقا مانند اولین «نشست بدنام دوحه» است که در آن افغان‌های غیرطالب نه مالکیت، نه مدیریت و نه صدایی داشتند.

فضلی: اگر نمی‌خواهید بخشی از عادی‌سازی طالبان باشید، از دوحه دور باشید

این چهره نزدیک به اشرف غنی به فعالان مدنی و سیاسیون افغان باوران  توصیه کرد که «اگر هدف شما خرید و اجرای پروژه‌ها نیست و نمی‌خواهید بخشی از روند عادی‌سازی طالبان باشید، از این جلسات دوری کنید.»

نشست سوم دوحه با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای خراسان بزرگ  در ۳۰ جون و اول جولای ( ۱۰ و ۱۱ سرطان) برگزار خواهد شد.

سازمان ملل هدف از این نشست را «افزایش تعامل بین‌المللی با خراسان آریا  به صورت منسجم و ساختارمند» گفته است.

فضل محمود فضلی به حیث رییس عمومی اداره امور تعیین شد

جمعه ۲۲ حمل ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۷
محمداشرف غنی رییس جمهور کشور طی فرمانی، داکتر فضل محمود فضلی را به حیث رییس عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری تعیین کرد.
فضل محمود فضلی به حیث رییس عمومی اداره امور تعیین شد

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور طی فرمانی، داکتر فضل محمود فضلی را به حیث رییس عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که رییس جمهور کشور به تأسی از حکم فقرۀ 13 ماده 64 قانون اساسی، داکتر فضل محمود فضلی را در بست خارج رتبه تعیین کرد و برایش در امور محوله آرزوی موفقیت نموده است.

داکتر فضل محمود فضلی یکتن از شخصیت‌های تاثیرگذار سیاسی کشور می‌باشد که قبل از این به حیث مشاور ارشد رییس جمهور در امور سیاسی کار کرده است.

پیش از این آقای غنی، محمد حنیف اتمر را به حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه؛ عبدالهادی ارغندیوال را به حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت مالیه، محمدطاهر زهیر را به حیث نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ، سید عبدالوحید قتالی سادات را به حیث والی هرات، شاکر کارگر را به حیث رییس دفتر خود تعیین کرده است.

این تقرری های جدید با انتقاد تند داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجرایی که خود را برنده انتخابات می‌داند روبرو شده است.

هفته گذشته، شماری از رهبران سیاسی و جهادی که نقش میانجی را میان محمداشرف غنی رییس جمهور داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجرایی برای حل تنش‌های سیاسی دارند از رییس جمهور خواسته بودند که تا برای حل تنش‌های سیاسی به آنان مهلت بیشتر داده شود.

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که به درخواست این رهبران، تقرری‌ها را به مدت 5 روز به تعویق می‌اندازد.

با انکه کمیسیون انتخابات محمداشرف غنی را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده؛ داکتر عبدالله مدعی پیروزی است و او نیز همانند آقای غنی مراسم تحلیف برگزار کرده است و وعده تشکیل حکومت همه شمول را داده است.

تلاش‌های زیادی برای حل تنش‌های سیاسی میان رییس جمهور و رییس پیشین ریاست اجرایی صورت گرفته اما تاهنوز نتیجه نداده است.

حتی مقام‌های امریکایی هشدار داده‌اند که اگر این تنش‌های سیاسی پایان نیابد امریکا کمک‌های خود به خراسان آریا  را کاهش می‌دهد.

شورای امنیت به سراج الدین حقانی و سه مقام طالبان برای رفتن به حج اجازه سفر داد

کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه معافیت‌ ممنوعیت سفر را برای سراج‌الدین حقانی، مولوی عبدالکبیر، عبدالحق وثیق و نور محمد ثاقب تایید کرد.

این کمیته گفت علت معافیت، سفر این مقام‌ها به عربستان برای انجام مراسم حج است.

کمیته تحریم‌های سازمان ملل گفت که روز چهارشنبه، ۱۶ جوزا معافیت سفر برای وزیر داخله، معاون سیاسی ریاست‌الوزرا، وزیر حج و اوقاف و رئیس استخبارات طالبان را تایید کرد.

پیش از این امریکا از کشورها خواسته بود که ممنوعیت سفر مقام‌های طالبان را که در فهرست تحریم های شورای امنیت هستند، رعایت کنند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز گذشته گفت که حکومت‌ها باید برای سفر این مقام‌های طالبان مجوز دریافت کنند و به این روند احترام بگذارند.

به‌رغم ممنوعیت معافیت سفر برای برخی مقامات ارشد طالبان، وزیر داخله طالبان روز سه‌شنبه طی سفر رسمی به ابوظبی رفت و با مقامات بلندپایه اماراتی، از جمله رئیس دولت امارات متحده، در ابوظبی ملاقات کرد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال ، جمهور ،