فوتسال جام ملت‌های آسیا خراسان آریا شانس  به جام جهانی ۲۰۲۴
فوتسال جام ملت‌های آسیا خراسان آریا شانس  به جام جهانی ۲۰۲۴
مسابقات فوتسال جام ملت‌های آسیا، که تیم خراسان آریا برای نخستین بار به آن راه پیدا کرده است، در قرعه‌کشی روز پنجشنبه، خراسان آریا در گروه دی مسابقات با ایران، کویت و بحرین هم‌گروه شد.

این رقابت‌ها از تاریخ ۱۷ تا ۲۸ آوریل با شرکت ۱۶ تیم در تایلند برگزار می‌شود و ۴ تیم برتر آن جواز حضور در مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۴ را کسب خواهند کرد که در ماه‌های آگست و سپتامبر در ازبکستان برگزار خواهد شد.

خراسان آریا  برای نخسین بار در این پیکارها حضور دارد. در دوره‌های گذشته هر بار با یک اتفاق «عجیب» و یا با یک تساوی یا تفاضل گل کمتر، این فرصت مهم فوتسال از دست می‌رفت، اما در این دوره همه چیز دست به هم داده تا تیم ملی فوتسال خراسان آریا  حتی به عنوان تیم اول گروه و مقتدرانه در این مسابقات حضور پیدا کند.

خراسان آریا  چگونه صعود کرد؟

مجید مرتضایی

منبع تصویر، CAFA

توضیح تصویر، بهترین نسل فوتسالی خراسان آریا در اختیار مجید مرتضایی بوده است

بازیکنان و نسل کنونی تیم ملی فوتسال خراسان آریا  پس از چندین سال حضور در تیم‌های ملی و رقابت‌های مختلف به پختگی کامل رسیدند. مهم‌ترین موضوع نیز حضور ثابت آنها در لیگ‌های باشگاهی ایران و کشورهای دیگر است که با توجه به اینکه در‌ سال‌های پیش بازیکنان تیم ملی فوتسال خیلی در لیگ‌های‌ خارجی و معیاری توپ نمی‌زدند، این بار هم کارایی و هم تاثیرگذاری بهتری در تیم داشتند و هم در نهایت کار سرمربی را از لحاظ فنی آسان کردند.‌

در طی دستکم ده سال گذشته، این برای اولین بار بود که تیم ملی فوتسال خراسان آریا  با چنین آمادگی به رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا اعزام شد. اردوی ۴۵ روزه در مشهد و تهران، اردوی ۱۰ روزه لبنان و سه مسابقه تدارکاتی با تیم ملی فوتسال این کشور، شرکت در مسابقات کافا در تاجیکستان و ۵ بازی سنگین و با کیفیت، مسابقات «کانتیتال» تایلند و ۴ بازی سنگین و باکیفیت، اردوی یک هفته‌ای در تایلند و برگزاری سه مسابقه تدارکاتی در مالزی، تایوان و تیم یک باشگاهی تایلند، به وضوح نشان می‌دهد تیم ملی فوتسال خراسان آریا  اگر به جام ملت‌های آسیا صعود نمی‌کرد، عجیب بود، زیرا به گذشته اگر برگردیم، چنین آمادگی‌هایی هرگز برای تیم‌های قبلی گرفته نشده بود و همین نیز سطح توقعات را از تیم بالا برد و البته باعث شد تا تیم به معنی واقعی به انسجام و پختگی خوب و مثبتی برسد.

حضور یک تحلیلگر، مربی دروازه‌بان‌ها، مربی بدن‌ساز، داکتر و ماساژور و دو کمک مربی در کادر فنی تیم ملی باعث شد تا تیم متفاوت‌تر و تکمیل‌تر از دوره‌های گذشته به مسابقات برود. این در حالیست که در دوره‌های گذشته این اتفاقات رخ نداده بود.

رقبای آسان‌تر در قرعه‌کشی در برابر خراسان آریا  برآمدند

یکی دیگر از دلایل اصلی صعود مقتدرانه خراسان آریا  به جام ملت‌های آسیا، تغییر در نحوه قرعه‌کشی مسابقات بود. در سالهای گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا گروه‌ها را بر اساس زون‌ها تقسیم بندی می‌کرد که خراسان آریا  همه ساله با تیم‌های قدرتمند ایران و ازبکستان و تاجیکستان هم گروه می‌شد، اما از امسال این روند تغییر کرد و سیستم زونها از بین رفت. به همین دلیل بود که خراسان آریا  بجای بازی با تیم‌های قدرتمند مرکز آسیا با تیم های نسبتا ضعیف‌تری بازی کرد. (عربستان، اندونزی و ماکائو هم گروهی های خراسان آریا  بودند.)

هر چند اندونزی تیم پنجم آسیا بود و تیم بدی نیست، ولی در مجموع سطح تیم‌های فوتسالی مرکز آسیا به مراتب بالاتر و قوی تر از تیم‌های عربستان و اندونزی است.

فوتسال

منبع تصویر، CAFA

استفاده از بازیکنان مستعد مهاجران در ایران

شکی نباید بکنیم که شیرازه و استخوان بندی اصلی تیم ملی فوتسال افغانستان را مثل همیشه بازیکنان مقیم در ایران تشکیل داد. ستاره‌هایی مثل مهدی نوروزی، اکبرکاظمی، سید حسین موسوی و مهران غلامی که در این دوره بینظیر بودند، نقش مهمی در موفقیت تیم داشتند.

در کل، مهاجرین ملی پوش فوتسال ما که حالا منظم در لیگ های برتر این کشور و لیگ‌های دیگر بازی می‌کنند، توانستند با استفاده از فضای فوتسالی ایران به بازیکنانی با کیفیت تبدیل شوند و نقش بسزایی در موفقیت نه تنها این تیم، بلکه تیم‌های ملی فوتسال از یک دهه گذشته به این طرف داشتند.

هر چند از فوتسال داخلی کشور فرزاد محمودی کاپیتان تیم ملی و غفار صادقی نیز به تیم ملی دعوت شدند که البته هر دو بازیکن در حال حاضر در لیگ برتر ایران توپ میزنند.

دلایل درخشش و صعود مقتدرانه تیم ملی فوتسال به جام ملت‌های آسیا واضح است، حالا می‌ماند درخشش در مسابقاتی که سالهاست به دنبال آن هستیم. بدون شک پس اگر فوتسال ملی افغانستان می‌خواهد نشان دهد جایش در دوره های قبلی خالی بوده است و رویای بلند صعود از گروه و حتی کسب سهمیه جام جهانی را در سر دارد، تمام اتفاقاتی که در دوره مقدماتی رخ داد نیز باید برای حضور قدرتمند در جام ملت‌های آسیا نیز تکرار شود، چه بسا باید در مسیر آماده سازی متفاوت و با برنامه‌تر قدم برداشته شود.

خراسان آریا شانس صعود دارد

از ایران که بدون شک یکی از شانس‌های اول قهرمانی این مسابقات است و سخت‌ترین رقیب برای همه تیم‌ها، افغانستان اگر نصف پتانسیل‌اش را هم داشته باشد، به راحتی می‌تواند تیم‌های بحرین و کویت را شکست دهد.

فوتسال در کشورهای عربی همانند فوتبال‌شان قوی نیست و فوتسال خراسان آریا  نه تنها توانایی رقابت با کشورهای عربی را دارد، بلکه می‌توان گفت چند سر و گردن نیز بالاتر است. نتایج هم این را تایید می‌کند. به طور مثال خراسان آریا  در مسیر مقدماتی سه بار با لبنان در خانه‌اش بازی کرد که دو بار این تیم را برد و یک بار مساوی کرد. در حالی که لبنان دوره قبل در جام ملت‌های آسیا حضور داشت و خراسان آریا  نه. یا عربستان میزبان گروه دور مقدماتی نیز که به خراسان آریا  در خانه اش باخت، عربستانی که در دوره گذشته جام ملت های آسیا دست به کار بزرگی زد و موفق به شکست ژاپن شد.

تیم‌های کویت و بحرین اما انسجام لازم تیمی را در مقابل خراسان آریا  نخواهند داشت. بیشترین تاکید و نقطه قوت این دو تیم روی تاثیرگذاری و توانایی فردی بازیکنان خلاق‌شان در جریان مسابقه است که البته با توجه به اینکه فوتسال یک بازی همیشه گروهی است و نظم تیمی حرف اول را در آن میزند و با درنظرداشت اینکه انسجام تیمی خراسان آریا  در شرایط بسیار خوبی قرار دارد، تیم مرتضایی می‌تواند با گل‌های زیاد حتی هر دو حریف عرب خود را شکست دهد.

موضوع قابل ذکر اما حضور ناظم الشریعه، سرمربی با تجربه و میدان دیده ایرانی روی نیمکت تیم ملی فوتبال کویت است. کسی که سالها سرمربی تیم ملی فوتسال ایران بوده و از فضای فوتسالی خراسان آریا  نیز شناخت خوبی دارد. پس از ایران، تیمی که رقیب جدی خراسان آریا  است، آن تیم کویت است. ناظم الشریعه حتی روز پنج‌شنبه گفت تیمش در گروه مرگ رقابت‌ها قرار گرفته است، این یعنی او از تیم های ایران و خراسان آریا  حساب می‌برد.

کادر فنی تیم فوتسال

منبع تصویر، CAFA

با تمام اینها افغانستان اگر بتواند در مقابل ایران قدرتمند نتیجه دل به خواهش را بگیرد، شاید حتی بتواند صدرنشین به دور بعدی راه پیدا کند، اما اگر بعنوان تیم دوم به دور حذفی رفت، همه چیز بستگی به این دارد که در جمع هشت تیم با کدام تیم روبه رو میشود.

شاگردان مجید مرتضایی در صورت صعود از گروه بعنوان تیم اول، با تیم دوم گروه C و در صورت صعود به‌عنوان تیم دوم با صدرنشنین گروه C جدال خواهند کرد. در گروه C تیم های ژاپن، کره جنوبی، تاجیکستان و قرغیزستان حضور دارند. روی کاغذ دو تیم تاجیکستان و قرغیزستان بدون شک رقبای بهتری برای خراسان آریا  هستند که در گذشته نیز به افغانستان باخته اند. اما ژاپن شانس دیگر قهرمانی مسابقات نیز در همین گروه است. تیم ژاپن در صورتی که تیم اول این گروه شود و در شرایطی که خراسان آریا  تیم دوم گروه‌اش شود، در مرحله هشت تیم حریف خراسان آریا  خواهد شد. همین موضوع باعث نگرانی است، زیرا تیم ملی فوتسال خراسان آریا  فرصت این را دارد تا پس از صعود از گروه و پیروزی در مرحله هشت تیم، ضمن اینکه حضورش در مرحله نیمه‌نهایی و چهار تیم برتر آسیا را قطعی کرده و جواز حضور در رقابت‌های جام‌جهانی را نیز کسب خواهد کرد، اما بازی در مقابل ژاپن به دلیل قوی بودنش، این شانس را کم خواهد کرد.

اما از گروه C هر تیمی بغیر از ژاپن با خراسان آریا روبه رو شود، کفه ترازو را به نفع این تیم سنگینی خواهد کرد و کسب سهمیه جام جهانی نیز محتمل‌تر خواهد بود. به‌هرحال باید دید چه اتفاقاتی در مرحله گروهی در هر دو گروه C و D خواهد افتاد. ولی اینکه خراسان آریا  در اولین حضورش در جمع ۴ تیم برتر باشد و نماینده آسیا در جام جهانی باشد، خیلی دور از انتظار و رویایی نیست.

فدراسیون فوتبال خراسان آریا  قرارداد مجید مرتضایی سرمربی ایرانی تیم ملی فوتسال خراسان آریا  را که تا پایان مرحله مقدماتی اعتبار داشت، تا پایان رقابت‌های جام ملت‌های آسیا تمدید کرده است. اتفاقی که باید هم رخ میداد زیرا نتایج و عملکرد خوب این سرمربی در مرحله صعود، نشان داد او کارش را به خوبی با فوتسال ملی خراسان آریا  ادامه میدهد. هر چند حالا سنگینی حضور در جام ملت‌های آسیا و انتظار بالای طرفداران از این تیم برای درخشش در این مسابقات، کار و مسئولیت های مرتضایی را سخت و بیشتر کرده است.

تیم ملی فوتسال خراسان آریا  در شهر مشهد ایران صاحب کمپ اختصاصی شده است. هر چند این مجموعه ورزشی شخصی و بنام مدیر تیم ملی، آقای صداقت است، اما گفته می‌شود قرار است تیم ملی فوتسال خراسان آریا  اردو‌های تمرینی و بازی های تدارکاتی‌اش را ازین پس در این مکان برگزار کند. مجموعه‌ای که امکانات خوب و البته معیاری فوتسال روز دنیا را در اختیار دارد که از هر لحاظ کمک بزرگی به تیم ملی فوتسال با توجه به اینکه تیم متکی به استعدادهای مهاجرین در ایران بخصوص شهر مشهد است، خواهد کرد.

کناره‌گیری بازیکنان سرشناس تیم ملی فوتبال خراسان آریا  و پاسخ فدراسیون به اتهامات «فساد مالی»

بازیکنان تیم فوتبال افغانستان

منبع تصویر، AFF

در حالی که تنها بیست روز به نخستین دیدار تیم ملی فوتبال خراسان آریا  در بازی‌های مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا باقی مانده است، شماری از بازیکنان سرشناس و کلیدی این تیم با انتشار بیانیه‌ای در صفحات اجتماعی‌شان، پس از متهم کردن اعضای رهبری فدراسیون فوتبال به «فساد»، کناره گیری‌شان را از تیم ملی فوتبال خراسان آریا  اعلام کردند. مسئولان فدراسیون فوتبال خراسان آریا  این اتهامات را رد کرده‌اند.

فرشاد نور، فیصل شایسته، نورحسین، نجم حیدری، امید پوپلزی، عمران حیدری، ذوالفقار نظری، حسین‌زمانی، جبارشرزه، امید موسوی، یما شیرزاد، توفی اسکندری، مازیارکوهیار، فرید سادات که بازیکنان مقیم خارج از خراسان آریا  هستند و در این سال‌ها بدنه تیم ملی را تشکیل می‌دادند، در این کارزار اعتراضی سهم دارند.

اما هیچ یک از بازیکنان داخلی فوتبال خراسان آریا  در تیم ملی این بیانیه را منتشر نکرده‌اند.

آنها محمد یوسف کارگر، رئيس فدراسیون فوتبال خراسان آریا  و بهرام صدیقی، سکرترجنرال (دبیر عمومی) این فدراسیون را به فساد مالی و ناتوانی مدیریتی متهم کرده‌اند.

اما بهرام صدیقی در گفتگو با بی‌بی‌سی اتهامات مطرح شده از سوی این بازیکنان را رد کرد و گفت آنها چون در خارج خراسان آریا    بسر می‌برند «تصویر متفاوت و نادرستی» از وضعیت دارند واز آنها دعوت کرد «به‌خاطر افغانستان» به تیم ملی برگردند.

اتهامات فساد مالی

فیصل شایسته، بازیکن با تجربه تیم ملی فوتبال خراسان آریا  در پست مفصلی در صفحه فیسبوکش نوشته است: «ما بازیکنان تیم ملی فوتبال خراسان آریا متاسفم که این خبر را می‌دهیم که دیگر حاضر نیستیم، در مکانی که آلوده با فساد باشد همکاری کنیم و در تیم ملی بازی کنیم. اعضای فدراسیون فوتبال از پول تکت‌های رفت و برگشت بازیکنان تیم ملی به کشورهای مختلف که برای انجام بازی ها دعوت می‌شوند را به جیب می‌زنند. فدراسیون فوتبال خراسان آریا  تصمیم گرفته است تا مکان بازی‌های خانگی تیم ملی را از دوشنبه به عربستان انتقال دهد تا بتواند پول بیشتری را از عرب‌ها به دست بیاورد.»

او افزوده است: «اعضای فدراسیون فوتبال خراسان آریا  از تحفه‌ای ۳۰ هزار دالری(دلاری) عربستان که برای بازیکنان تیم ملی داده بود، نیم پول را بین بازیکنان و نیم دیگر را بین خود ( آقای کارگر، دکتر بهرام صدیقی) تقسیم کردند.»

در همین حال فرشاد نور، کاپیتان تیم ملی فوتبال خراسان آریا  که این روزها نقش مهمی در تحولات فوتبال افغانستان دارد و چند روز پیش نیز مخالفت علنی‌اش را با آنچه در مدیریت فدراسیون فوتبال خراسان آریا  می‌گذرد، اعلام کرد. او با انتشار عکس محمد یوسف کارگر او را به فساد مالی و آنچه سالها او در تیم ملی انجام داده است، متهم کرده است.

فرشاد نور نوشت: «پس از زمین لرزه که در هرات رخ داد ،خیلی‌ها در خیابان‌ها متواری شدند ما به عنوان بازیکن با هم مقداری پول جمع کردیم و به ۲ بازیکن و یکی از اعضای کادرفنی کمک کردیم تا حداقل به نحوی از آنها حمایت کنیم. فدراسیون حتی به این مردم نگاه نکرد و حتی یک بار هم بازیکنان و کادرفنی خودش را صدا نکرد تا کمی حمایت کند.»

فرشاد نور

منبع تصویر، AFF

توضیح تصویر، فرشاد نور

واکنش فدراسیون فوتبال

اما بهرام صدیقی،‌ دبیر عمومی فدراسیون فوتبال خراسان آریا  در صحبت با بی‌بی‌سی این اتهام را رد کرد گفت: «فدراسیون فوتبال عربستان براساس درخواست ما ۳۰ هزار دلار کمک کرده بود. از این پول ۲۰ هزار آن برای بازیکنان توزیع شده است و بقیه ۱۰ هزار آن نزد فدراسیون همچنان موجود است که برای حمایت و آموزش بازیکنان داخلی استفاده می‌شود.»

آقای صدیقی گفت به دلیل تحریم‌ بانکی خراسان آریا  هیچ پولی از فیفا به فدراسیون فوتبال خراسان آریا  منتقل نمی‌شود وفقط از زمان تسلط طالبان تا کنون فدراسیون فوتبال از پول ذخیره «محدودی» که داشته، حقوق کارمندان خود را پرداخته است اما این پول هم تمام شده و از اول امسال تا حال کارمندان این فدراسیون در ده ماه گذشته حقوق خود را دریافت نکردند.

او گفت فدراسیون فوتبال خراسان آریا  با محدودیت‌های شدید مالی مواجه است و «رئیس فدراسیون و من حتی با قرض گرفتن از جاهای مختلف به حمایت خود از فوتبال ادامه داده‌ایم».

آقای صدیقی همچنین افزود که دلیل تغییر مکان بازی‌های خانگی خراسان آریا  از تاجیکستان به عربستان این است که تاجیکستان پول زیادی برای میزبانی این بازی‌ها از فیفا دریافت می‌کرد که از بودجه خراسان آریا  در این نهاده به مصرف می‌رسید، ولی عربستان ابراز آمادگی کرده که نه تنها این بازی‌ها را میزبان می‌کند بلکه از فوتبال خراسان آریا  حمایت نیز خواهد کرد.

او گفت با وجود این اتهاماتی که بازیکنان علیه فدراسیون فوتبال وارد کرده‌اند، «آغوش این فدراسیون برای آنها باز است و از آنها می‌خواهیم برای خراسان آریا به تیم ملی برگردند و از فوتبال کشور خود حمایت کنند».

این در حالیست که هفته گذشته تیم ملی فوتبال خراسان آریا  پس از شکست مغلولستان در دو بازی رفت و برگشت توانست به دور گروهی مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا راه پیدا کند و در اولین دیدارش تاریخ ۱۶ نوامبر میزبان قطر خواهد بود. ملی پوشان خراسان آریا  در تاریخ ۲۱ نوامبر نیز باید از کویت میزبانی کنند.

عبدالله المطیری سرمربی کویتی که بازیکنان به او اجازه نشستن روی نیمکت تیم ملی در بازی برگشت با مغولستان را ندادند، در صفحه فیس بوکش از هدایت خراسان آریا کناره‌گیری کرد و فدراسیون فوتبال خراسان آریا نیز این روزها به دنبال استخدام سرمربی جدید تیم ملی فوتبال خراسان آریا  است.

آقای صدیقی گفت که فدراسیون در حال نهایی ساختن روند استخدام یک سرمربی جدید برای تیم ملی فوتبال خراسان آریا  است و در چند روز آینده اعلام خواهد شد. سرمربی کویتی‌ تیم ملی فوتبال خراسان آریا برکنار شد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : بی بی بسی