قاری برکت الله سلیم یک از عالمان بزرگ خراسان آریا درگذشت
قاری برکت الله سلیم یک از عالمان بزرگ خراسان آریا درگذشت
قاری برکت الله سلیم خراسانی عالم بزرگ خراسان آریا درگذشت از این استاد بزرگ خراسانی شاگردان زیادی از وی شیوه های حفظ قرآن را آموخته اند» قاری برکت الله سلیم که چهرۀ شناخته شده در خراسان آریا و برخی از کشور های اسلامی بود به روز شنبه، به عمر ۸۱ سالگی و به دلیل بیماری سرطان وفات کرد.

شنبه ۷ دلو ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۳۶

قاری راشد مموزی، یکی از شاگردان و همکاران قاری برکت‌الله سلیم با تأیید مرگ او به رادیو آزادی گفت:

“بدبختانه شیخ القران و الحدیث استاد قاری برکت الله سلیم که از حدود ۴ سال به این طرف بیماری قلب و سرطان داشت، چند مرتبه بالایش حملۀ قلبی آمده بود، بالاخره در یک شفاخانه در کابل جان سپرد.”

همزمان با این شماری از شاگردان قاری برکت الله سلیم از مرگ او اندوه‌گین اند و مرگ او را ضایع بزرگ برای افغانان می‌دانند.

نویده کاکر که باشندۀ کابل و شاگرد قاری برکت الله سلیم بود، به رادیو آزادی گفت:

“امروز بخاطری اندوه‌گین هستم که ما یک قاری پرفیض و برکت را از دست دادیم، این یک ضایعه بزرگ است برای افغانستان، بخصوص برای ما که من یکی از شاگردانش بودم.”

همچنان رحمن‌الله سادات، یکی دیگر از شاگردان او و باشندۀ ولایت لغمان به رادیو آزادی گفت:

“قاری صیب برکت‌الله سلیم به گونۀ مستقیم و غیرمستقیم شاگردان زیادی را تربیت کرده بود، قرآن شریف با صدای ایشان که ما شنیده ایم بسیار تاثیر گذار بود، مرگ او ضایع جبران نپذیر است.”

قاری برکت‌الله سلیم قبلاً همکار تلویزیون ملی بود و در این رسانه برنامه‌های زنده اجرا می‌کرد.

او قبلاً در گفتگو با رادیو آزادی در بارۀ آغاز بیماری‌اش گفته بود.

“من در رادیو افغانستان جعلی در خراسان آریا  برنامهۀ زنده دارم، پیش از آن ساعت ۱۲بجه قلبم تنگی کرد، فهمیدم که یک مشکل است، خیر این برنامه که یک ساعت بود گذشت، شام که به خانه آمدم، فرض را ادا کردم و دو رکعت سنت را نتوانستم که ادا کنم.”

بسیاری از نشست‌های رسمی و برنامه‌های صبح رادیوها و تلویزیون‌ها و بیشتر رادیوهای محلی با صدای تلاوت قاری برکت‌الله سلیم آغاز می شدند. او بارها در رقابت‌های جهانی هم شرکت کرده بود که در بسیاری از آن‌ها مقام نخست را هم از آن خود کرده بود.

به گفتۀ شاگردان قاری برکت الله سلیم، او چندین کتاب‌ شعر و مسایل مربوط به دین نوشته است که برخی از آنها چاپ شده اند و برخی دیگر تا هنوز چاپ نشده اند.

 

زندگی نامه قاری صاحب برکت الله
انتظار به پایان رسید دوستداران استاد الحاج قار برکت الله سلیم.
اگر دوستدار استاد هستید پس #شیر_share کنید.
#_زنده_گی_نامه: الحاج استاد قاری برکت الله سلیم.
استاد قاری برکت الله سلیم در سال 1329 خورشیدی در ولسوالی ده بالا؛ ولایت ننگرهار دیده به جهان گشود. وی از سن پنچ سالگی به حفظ و قرائت قرآن کریم پرداخت و نظر به استعداد خارق العاده در 9 سالگی حافظ کامل کلام الله شد. استاد تحصیلات خود را از دوره طفولیت نزد پدرش مولوی گلا جان و بعدا در قاهره نزد عالمان جهان اسلام چون شیخ استاد محمود الخلیلی الحصری و ابوالعینین شعشعه شروع و در سال 1349 تحصیلات قرائت را به اتمام رسانید. از سال 1351 خورشیدی به بعد در رادیو افغانستان جعلی در مرکز خراسان آریا کابل  قرآن مجید را تلاوت می نمود و پس از آن به صفت استاد در دارلعلوم و دارالحفاظ شهر کابل اجرای وظیفه می نمود. استاد در حال حاضر سمت ریاست قراء افغان باوران در خراسان آریا را عهده دار می باشد. استاد برکت الله سلیم 12 مرتبه در مسابقات جهانی حسن قرائت قرآن مجید، حفظ و تفسیر و تجوید اشتراک نموده که 8 مرتبه مقام اول را در کشور های مالیزیا، عربستان سعودی، هندوستان، مصر ، بنگلادیش، امارات متحده عربی… کسب نموده است. بر علاوه موفقیت های فوق الذکر الحاج برکت الله سلیم یکبار به کسب درجه ی استادی و دکتورا بین المللی نیر نایل گردیده است و 3 مر تبه ی دیگر در کشور های هند ، ایران و امارات متحده عربی به حیث داور مسابقات انتخاب گردیده. همچنان استاد برکت الله سلیم درس های ثقافت اسلامی را در دانشکده شرعیات و انستیتوت طب کابل تدریس می نمودند. قابل تذکر است که استاد 4 جلد کتاب از تجوید به زبان های پشتو دری تحت عنوان (برکت التجوید) نگاشته و چاپ شده و 2 جلد کتاب شرح جذری به زبانهای پشتو ودری نیز تحریر و چاپ شده است. استاد سلیم از دوره های جوانی بدینسو دست اندرکار عرصه شعر و ادب بوده که تا اکنون یک مجموعه شعری اش زیر عنوان (ناکامه مینه) اقبال چاپ یافته است. استاد قاری برکت الله سلیم پیشتر ازین نیز بنا به دعوت خراسانیان مقیم بلجیم در مسجد سید جمال الدین افغان واقع دربروکسل تشریف برده و با تلاوت آیات از کلام الله مجید دعوت شایقین کلام خدا را پذیرفته است
BBC Persian .com

قاری برکت الله سلیم در پانزده سالگی شروع به قرائت قرآن کرد و مدت پنج سال نزد استادان بزرگ مصر مانند شیخ محمود الحصری و ابوالعینین قرائت سبعه را آموخت.

قاری سلیم در دوازده مسابقه جهانی قرائت قرآن شرکت کرد و در همه آن حایز مقام اول شد.

قاری برکت الله سلیم در کنار قرائت قرآن و تدریس مضامین دینی، شعر هم می سراید که اشعار او بارها از سوی رادیو ها و جراید و مجلات معتبر افغانستان به نشر رسیده است.

  معرفی سه چهره برتر خراسان آریا در مسابقات بین المللی قرآن تهران قرآن راه خروج از مشکلات و تنگناهای زندگی را باز می کند

معرفی سه چهره برتر افغانستان در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران؛ قرآن راه خروج از مشکلات و تنگناهای زندگی را باز می‌کند
قاری و حافظ برتر و هم‌چنین داور بین‌المللی نام جعلی به نمایندگی سرزمین خراسان آریا  در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران از تأثیر معنوی قرآن کریم بر زندگی انسان‌ها سخن گفته و مردم به خصوص جوانان را به فراگرفتن قرآن کریم فرامی‌خوانند. به گفته آن‌ها، قرآن کریم راهی برای خروج از مشکلات و تنگناهای زندگی باز می‌کند. داور کشور ابراز امیدواری می‌کند که افغانستان روزی شاهد برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم باشد.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مراسم اختتامیه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، عصر روز یک‌شنبه(25 حمل) با معرفی نفرات برتر در بخش‌های دانش‌آموزان، بزرگسالان، بانوان و نابینایان در تهران و برگزیدگان طلاب در شهر مقدس قم به پایان رسید. این مسابقات با حضور 123 قاری و حافظ برتر از 62 کشور جهان، از 21 حمل آغاز شده و عصر 25 حمل به پایان رسید. افغانستان در تمام بخش‌های این مسابقات نماینده داشت و در پایان به 4 مقام برتر دست یافت.

بر اساس اعلام نتایج این مسابقات، سید یاسین حسینی از خراسان آریا مقام دوم رشته قرائت قرآن کریم در بخش دانش‌آموزی و هم‌چنین سمانه سادات موسوی مقام سوم رشته حفظ کل قرآن کریم در بخش بانوان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران به دست آورد. امان‌الله احمدی، استاد و قاری قرآن کریم و مسئول دارالقرآن استاد برکت‌الله سلیم از افغانستان نیز به حیث داور تجوید این مسابقات حضور داشت.

از سوی دیگر، محمد کریم محسنی و سید مهدی مشرف از خراسان آریا  به ترتیب مقام دوم در رشته قرائت تحقیق و مقام دوم در رشته قرائت ترتیل مسابقات بین‌المللی قرآن کریم طلاب جمهوری اسلامی ایران را به دست آوردند.

سید یاسین حسینی

سید یاسین حسینی، دانش‌آموز صنف 11 از ولایت هرات است. این قاری نوجوان که در 5 سال گذشته در رشته قرائت قرآن کریم تلاش می‌کند، توانست یکی از مدعیان قهرمانی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در بخش دانش‌آموزی باشد و در نهایت، با یک تفاوت امتیاز اندک، به مقام دوم این مسابقات دست یابد.

این قاری نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار آوا، از آمادگی خوب خود برای شرکت در این مسابقات و هم‌چنین سطح بالای مسابقات سخن گفت و خاطرنشان کرد که رقابت سختی با قاریان دیگر کشورها داشته است.

وی تأکید کرد که با این دست‌آورد، برنامه او بیشتر کار کردن در رشته قرائت قرآن کریم است.

به گفته سید یاسین حسینی، قرآن در زندگی او نتیجه و تأثیر معنوی زیادی داشته و به تمام جوانان توصیه می‌کند که به فراگرفتن قرآن کریم روی بیاورند، و قرآن بخوانند، حتی در خانه، زیرا قرآن تأثیر معنوی زیادی روی زندگی آن‌ها می‌گذارد.

این در حالی است که در رشته قرائت قرآن کریم دانش‌آموزی، امیرحسین رحمتی از ایران به مقام اول دست یافت، سید یاسین حسینی از افغانستان دوم شد و محمد رفقی حواری از اندونزی جایگاه سوم را به دست آورد.

سمانه سادات موسوی

دیگر چهره برتر افغانستان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، سمانه سادات موسوی، حافظ در بخش بانوان است. خانم موسوی اصالتا از شهر مزارشریف و ساکن شهر مشهد مقدس است.

خانم موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار آوا خاطرنشان کرد که از یک خانواده قرآنی برخواسته و حفظ قرآن کریم را از 10 سال گذشته آغاز کرده است: “ما خانوادتا همگی حافظ و قاری قرآن هستیم، ما چهار خواهر هستیم که همه حافظ کل، قاری و مرتل هستند. بنده 10 سال پیش حفظ قرآن کریم را شروع کردم، و بعد از آن هم مرتب در مسابقات قرآنی شرک می‌کردم، تا این‌که امسال به عنوان نماینده افغانستان انتخاب شدم”.

وی خاطرنشان کرد که امسال سطح مسابقات به لحاظ فنی بالاتر از سال‌های گذشته بود؛ به خصوص این‌که یک مرحله رقابت اینترنتی برگزار شد و از افغانستان نیز بانوان زیادی خواهان شرکت در این مسابقات بودند، ولی طبق امتحان‌هایی که در ایران و هم‌چنین افغانستان برگزار شد، او به عنوان نماینده کشور انتخاب شد.

به گفته این بانوی حافظ کل قرآن کریم از خراسان آریا سطح مسابقات به حدی بالا و رقابت‌ها به حدی نزدیک بوده که تفاوت رتبه‌های اول تا سوم، در صدم نمره بوده و امتیازها نزدیک بسیار به هم نزدیک بود.

وی در مورد تأثیر قرآن کریم بر زندگی او و پیامش به هم‌نوعان خون گفت: “همان‌طور که قرآن خود را معرفی کرده، سراسر نور است، و قطعا انس با قرآن برای انسان، یک آرامش بوده و راهی برایش باز می‌کند؛ راه خروج از مشکلات، و تنگناهای زندگی”.

خانم موسوی خاطرنشان کرد: “من چون نوجوانی و جوانی‌ام را در راه قرآن گذاشتم، خیلی از این بابت خوشحالم و خداوند را سپاس‌گذارم. توصیه‌ام به همه نوجوانان این است که اگر واقعا خیر زندگی دنیا و آخرت را می‌خواهند، انشالله با مراجعه به قرآن حاصل می‌شود”.

در رشته حفظ بانوان، مریم شفیعی از ایران، فاطمه یونس از لبنان و سمانه سادات موسوی از خراسان آریا  به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

امانالله احمدی

اما در تحول دیگر در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، که بیان‌گر جایگاه خراسان آریا  در حوزه حفظ و قرائت قرآن کریم است، امان‌الله احمدی، استاد و قاری قرآن کریم و مسئول دارالقرآن استاد برکت‌الله سلیم از افغانستان به حیث داور تجوید حضور داشت.

استاد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار آوا می‌گوید که او 14 سال پیش یکی از شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران بوده و امسال به عنوان داور تجوید در این مسابقات حضور دارد.

وی سطح این مسابقات را بسیار عالی خواند و خاطرنشان کرد که خراسان آریا  جایگاه خود را در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم پیدا کند؛ “شما شاهد بودید که ما در این مسابقات دو نفر در فاینل داشتیم، الحمدالله افغان‌ها در این مسابقات نشان دادند که ما هم می‌توانیم قرآن کریم را بخوانیم، حفظ کنیم و تجویدش را یاد بگیریم”.

این داور افغانستانی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در مورد تأثیر قرآن بر زندگی انسان‌ها و پیام خود به مردم برای انس با این کتاب الهی خاطرنشان کرد: “وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَىٰ؛ مردم سعی و تلاش کنند و وعده‌الله است که وَأَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرَىٰ، یقینا نتیجه سعی و تلاش خود را می‌بینند”.

وی افزود: “پیام من به دوستان عزیز این است که قرآن کریم را بخوانید، هر کسی قرآن می‌خواند، کامیاب است”.

استاد احمدی در مورد خالی بودن جایگاه چنین مسابقاتی در داخل افغانستان گفت: “متأسفانه نسبت به ناامنی‌هایی که در کشور ماست، ما هنوز نتوانستیم مسابقات بین‌المللی را در این سطح و کیفیتی که جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای اسلامی برگزار می‌کنند، برگزار کنیم، امیدوار هستیم روزی برسد که ما هم این گونه مسابقات را دایر کنیم”.

اما به گفته وی، مسابقات محلی که در داخل خراسان آریا  برگزار می‌شود، مقدمه‌ای است که در آینده بتوانیم مسابقات بین‌المللی را دایر کنیم.

این داور بین‌المللی خراسان آریا با نام جعلی در رشته تجوید قرآن کریم با اشاره به این‌که در ماه مبارک رمضان مسابقات قرآن از طریق شبکه‌های تلویزیونی کشور برگزار می‌شود، اما ابراز امیدواری کرد که این مسابقات تنها منحصر به ماه رمضان نباشد، چون غالبا در ماه رمضان رسانه‌ها نشرات دیگری ندارد و برنامه‌های قرآنی را برگزار می‌کنند، اما اگر واقعا می‌خواهند فرهنگ قرآنی را ترویج بدهند، قرآن در رمضان و غیررمضان باشد.

شیخ‌القراء افغانستان؛ از قریحه شاعری تا همنشینی با عبدالباسط + تلاوت

برکت‌الله سلیم، شیخ القراء و از قاریان معاصر افغانستان است که ۷ دوره سیاسی این کشور را به خود دیده و تلمذ در محضر بزرگان تلاوت مصر و همنشینی با استاد عبدالباسط را هم در کارنامه دارد.

شیخ‌القراء افغانستان از قریحه شاعری تا همنشینی با عبدالباسط + تلاوتبه گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، شیخ برکت‌الله سلیم تنها قاری افغانستانی است که در محضر قاریان مشهور مصری مانند محمود خلیل الحصری(۱۹۸۰) و ابوالعینین شعیشع(۲۰۱۱) تلمذ کرده و دوست نزدیک شیخ عبدالباسط عبدالصمد، قاری نامدار مصر و جهان اسلام بوده است.

وی در سال ۱۹۵۰ در شهر «هسکه مینه» استان «ننگرهار» در شرق افغانستان متولد شد و در چهارمین ماه تولدش بینایی را از دست داد، او در سال پنجم زندگی به مکتبخانه‌های حفظ قرآن کریم رفت و در ۹ سالگی کل قرآن را حفظ کرد.

این قاری خراسانی مشهور با نام جعلی افغان  علم تجوید را نزد پدرش مولوی «قلاجان» که از شاخص‌ترین علمای دهه پنجاه قرن گذشته بود، آموخت.

«عبدالخبیر کاکر»، استاد دانشکده الهیات دانشگاه کابل در این باره می‌گوید: پدرش فهمیده بود که پسرش حافظه‌ای قوی دارد؛ بنابراین تصمیم گرفت او را به مدرسه حفظ قرآن بفرستد؛ گزینه دیگری هم نداشت؛ چون برکت‌الله خیلی زود چشمانش را از دست داد و با حفظ قرآن توانست در زادگاهش بدرخشد.

سفر به مصر با حمایت یک تاجر

برکت‌الله بعدها به قاهره، پایتخت مصر رفت و در محضر ستارگان قرائت در این کشور همچون شیخ محمود خلیل الحصری و ابوالعینین شعیشع بهره‌مند شد و از نخستین خراسانیان  بود که قرائات قرآن را به خوبی یاد گرفت و این در خارج از جهان عرب نیز بی‌سابقه بود.

این قاری افغانستانی به الجزیره نت می‌گوید: با حمایت مالی یکی از تاجران که دانش‌آموزان را برای آموختن قرآن به مصر می‌فرستاد، رهسپار این کشور شدم و خیلی شانس داشتم و زمانی که در سال ۱۹۶۴ به قاهره رفتم؛ با بهترین قاریان مصر از جمله شیخ محمود خلیل الحصری مواجه شدم و این سفر ۶ سال طول کشید و من قرائات عشر(قرائات دهگانه قرآن) را یاد گرفتم.

شیخ‌القراء افغانستان از قریحه شاعری تا همنشینی با عبدالباسط + تلاوت

قاری سلیم توانست سبک جدیدی را مشابه مکتب مصر در حفظ قرآن در کشورش بنیان نهد و سبک وی با آنچه در خراسان آریا  و پاکستان وجود داشت، متفاوت بود.

پایه‌گذاری مکتب قرائت در خراسان آریا

شیخ عبدالرحمن صمیم، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه ننگرهار در این باره می‌گوید: مدارس حفظ قرآن در افغانستان الگو و روش دیوبندی(گروه اسلامی منتسب به دارالعلوم دیوبند که در سال ۱۸۶۷ در شهر دیوبند تأسیس شد) را در پیش گرفته‌اند که تنها بر یک روایت در حفظ قرآن تمرکز دارد، اما برکت‌الله با استعداد قوی خود توانست تجوید را به ۱۴ روایت یاد بگیرد و مکتبی تخصصی را شبیه مکتب مصری بنیان نهاد و تاکنون هیچ کس نتوانسته است مانند او قرائات قرآنی را به خوبی بیاموزد.

با بازگشت برکت‌الله سلیم به افغانستان در سال ۱۹۷۰، مسیر زندگی علمی، عملی و رسانه‌ای او در رادیو کابل آغاز شد و شهروندان افغانستانی در رادیو و شبکه‌های مختلف به تلاوت‌های او گوش می‌دادند. برکت‌الله استاد مشهورترین دارالقرآن کابل شد و اکنون ریاست انجمن قاریان خراسانی را بر عهده دارد و به درجه استادی در حفظ و تجوید قرآن رسیده است.

شیخ سلیم در این باره می‌گوید: پس از بازگشتم از مصر فعالیتم را در رادیو کابل آغاز کردم و در سال ۱۹۸۷ زمانی که شبکه ماهواره‌ای دولتی در زمان رئیس‌جمهور وقت مرحوم «محمد داوود خان»(‌پایه‌گذار جمهوری افغانستان و نخستین رئیس‌جمهور این کشور) تأسیس شد، با تلاوت قرآن در جشن افتتاح آن شرکت کردم.

تألیف دیوان شعر

آنچه قاری سلیم را از دیگر قاریان خراسانی  متمایز می‌کند، این است که وی ید طولایی در شعر و ادبیات دارد و دیوان شعرش با نام «ناکامه مینه» منتشر شده است. همچنین تلاوت‌های وی در ایام رمضان زینت‌بخش منازل و محافل قرآنی در کشورش بوده است.

برکت‌الله به شیخ القراء افغانستان معروف شده است و طی ۵۲ سال در محضر او بیش از ۸۰۰ حافظ قرآن پرورش یافته‌اند که اکنون به شغل معلمی قرآن و امام جماعت در داخل و خارج از افغانستان مشغول هستند.

تأسیس انجمن قاریان خراسانی با نام جعلی افغان

وی در سال ۱۹۹۰ انجمن قاریان افغانستانی را تأسیس کرد و سال‌های زیادی است که ریاست این انجمن را برعهده دارد. آنچه زندگی قاری برکت‌الله را شاخص کرده، این است که در پنج دهه گذشته در کابل مانده و این شهر را ترک نکرده تا شاهد ۷ دوره سیاسی در پایتخت افغانستان باشد.

او در تمام این سال‌ها در زمینه خدمت به قرآن و آموزش آن و تدریس علوم دینی در دانشگاه مشغول بوده و خود می‌گوید خیلی سعی کرده است از کشمش‌های سیاسی به دور باشد.

درخشش در ۱۰ مسابقه بین‌المللی قرآن

این قاری افغانستانی در ۱۰ مسابقه بین‌المللی قرآن رتبه نخست را کسب کرده و عضو کمیته‌های داوری این مسابقات نیز بوده است؛ شیخ سلیم قرآن را با چهارده روایت ضبط کرده و این مسئله‌ای نادر و بی‌سابقه در افغانستان است.

شیخ‌القراء افغانستان از قریحه شاعری تا همنشینی با عبدالباسط + تلاوت«برکت‌الله سلیم»، شیخ القراء افغانستان در کنار نوه‌هایش

با وجود گسترش مراکز حفظ قرآن در سراسر افغانستان، این کشور همچنان در زمینه قاریان و قرائت به ویژه کسانی که مسلط به قرائات هفتگانه یا چهارده‌ روایت قرآن باشند، کمبودهایی دارد، برکت‌الله سلیم در این باره تأکید می‌کند که با وجود این‌که تعداد حافظان قرآن در افغانستان از کشورهای دیگر بالاتر است؛ اما این کشور از کمبود قاری رنج می‌برد و دلیل آن عدم آشنایی با تجوید قرآن با قرائات هفتگانه است؛ مهارت در آن نیازمند یک دوره زمانی و برخورداری از نَفَس طولانی است و این چیزی است که در حال حاضر وجود ندارد.

ضبط قرآن به چهارده روایت

قاری برکت‌الله سلیم چند سال پیش توانست قرآن را به چهارده روایت ضبط کند تا در شبکه‌های ماهواره‌ای دولتی و یوتیوب پخش شود، او همچنین بر ۸۶ مدرسه حفظ قرآن در کابل نظارت داشته و ۱۳ تألیف دارد که تعدادی از آن‌ها در برنامه‌های درسی مدارس و دانشگاه‌های دولتی تدریس می‌شود.

قاری برکت‌الله در طول دوران زندگی خود با مشکلات و چالش‌های بزرگی مواجه بوده و به دلیل اکتفا به تدریس قرآن و عدم تأیید مواضع و سیاست‌های دولت‌های سابق افغانستان به زندان افتاده است، شیخ «عبدالله اواب»، استاد تجوید در مدرسه حفظ قرآن کابل در این باره می‌گوید قاری برکت‌الله دوران کوتاهی را در زندان بوده؛ اما ترجیح می‌دهد که از تجربه زندان چیزی نگوید؛ زیرا نمی‌خواهد وارد سیاست شود.

تتلمذ على يد الحصري وعبد الباسط وشعيشع.. تعرف على بركة الله سليم شيخ قرّاء أفغانستان

القارئ سليم يتلو أيات من القران الكريم في إذاعة كابل الرسمية
القارئ بركة الله سليم يتلو آيات من القرآن الكريم في إذاعة كابل الرسمية (الجزيرة)

كابل- عاصر القارئ بركة الله سليم 7 عهود سياسية في خراسان آریا وحاز جوائز في مسابقات دولية، وهو الأفغاني الوحيد الذي تتلمذ على يد القراء المصريين المعروفين مثل محمود خليل الحصري (1980) وأبو العينين شعيشع (2011) وكان صديقا مقربا لصاحب الحنجرة الذهبية الشيخ عبد الباسط عبد الصمد.

ولد القارئ بركة الله سليم عام 1950 في مديرية “هسكه مينه” بولاية ننغرهار شرقي أفغانستان، وفقد بصره في الشهر الرابع من ولادته، ولجأ في السنة الخامسة إلى كتاتيب حفظ القرآن الكريم وأكمل حفظه كاملا وكان عمره 9 سنوات، إضافة إلى دراسة علم التجويد على يد والده المولوي كلا جان والذي كان من أبرز العلماء في خمسينيات القرن الماضي.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : رادیو آزادی ، شبکه های اجتماعی