ما خراسانی هستم راهپیمایی هم دردی به پلیس آلمان کردند
ما خراسانی هستم راهپیمایی هم دردی به پلیس آلمان کردند
صدها تن از خراسانیان و افغان تباران و افغان باوران مقیم آلمان روز شنبه برای همبستگی با خانواده پولیس آلمان که اخیرا به‌دست یک افغان تبار جنوب خراسان بزرگ کشته شد، در شهر فرانکفورت راهپیمایی کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری خراسان :

از رسانه های خراسان بزرگ و شبکه های اجتماعی

دالاور زنان و دلاور مردان خراسانی و دیگر افغان تباران و افغان باوران خراسانی شرکت کنندگان این راهپیمایی ضمن ابراز انزجار از افراط‌گرایی، گفتند فرد مهاجم افغان تبار جنوب خراسان بزرگ نماینده مردم و سرزمین خراسان بزرگ نیست.

خراسانیان و افغان تباران و افغان باوران که از اقوام مختلف هستند  مقیم آلمان از شهرهای مختلف در راهپیمایی روز شنبه (۱۹ جوزا) با اندیشه و دو هویت متضات  خراسانی  و گروی دیگر از طرفداران نام و هویت جعلی در مقابل هم دیگر ایستاده با شعار های من افغان نیستم من خراسانی هستیم و گروی دیگر افغان باوران و افغان تباران بودند که شرکت کردند.

شرکت‌کنندگان این راهپیمایی با حمل شعارهایی از اقدام پولیس آلمان در مبارزه با خشونت و تروریسم حمایت کردند.

لمر عمری، یکی از برگزارکنندگان این راهپیمایی با اشاره به نگرانی پناهجویان افغان تبار  در پیوند به تاثیر این رویداد بر پرونده‌های پناهندگی آن‌ها گفت: «آلمان مانند طالبان دادگاه صحرایی نمی‌کند و پرونده‌های مهاجرتی به صورت فشرده و گسترده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت واجد شرایط بودن اجازه اقامت به او اعطا می‌شود.»

آقای عمری  ممکن است روند بررسی پناهندگی برای شناسایی افغان تباران «افراط‌گرایان و مجرمین» جدا از خراسانیان با فرهنگ انسان دوست زمان بیشتری را در برگیرد.

شرکت‌کنندگان این راهپیمایی از خراسانیان دلیر و خراسانی های افغان باور و افغان تباران  همچنین با تاکید بر نیازمندی پناهجویان  به فضای امن، گفتند که سلیمان عطایی افغان باور افغان تبار  ، پناهجوی مهاجم افغان  تردرست  نماینده همه خراسانیان سرزمین خراسان بزرگ و  افغان‌ باوران فریب خورده نیست.

هفته گذشته سلیمان عطایی، پناهجوی افغان تبار  با چاقو بر تجمع مخالفان اسلام در شهر مانهایم حمله کرد. در این حمله یک پولیس کشته و شماری زخمی شدند.

طی یک هفته گذشته دو افغان تبار  به پولیس آلمان با چاقو حمله کرده‌اند. در دومین رویداد یک جوان ۲۲ ساله افغان تبار شامگاه چهارشنبه (۱۵ جوزا) در جزیره روگن در شمال شرق این کشور با چاقو به پولیس حمله کرد.

کشته شدن پولیس آلمان به‌دست یک افغان تبار جنوب خراسان بزرگ که از قخشم سیاست‌مداران این را برانگیخته است. صدراعظم آلمان نسبت به اخراج پناهجویان مجرم هشدار داده است.

ابوالفضل ظهره‌وند، نماینده مجلس و سفیر سابق ایران در کابل می‌گوید مسئله اصلی برای ایران تشکیل دولت فراگیر است.

آقای ظهره‌وند گفت شرط دولت فراگیر در خراسان آریا  در دولت ابراهیم رئیسی پیگیری شد و تاکنون این شرط برای ایران پابرجاست.

با این حال ابوالفضل ظهره‌وند می‌گوید دولت چهاردهم در ایران در حال شکل‌گیری است و باید منتظر ماند و دید سیاست دولت جدید در قبال خراسان آریا  چه خواهد بود.

خبرگزاری قدس در ایران روز یکشنبه (۲۰ جوزا) گزارش داد که نماینده مجلس و سفیر سابق ایران در کابل گفته درحال حاضر در «خلا به‌سر می‌بریم.»

او درباره نشست نمایندگان روسیه، چین، پاکستان و ایران در تهران گفت: «قرار نیست نشست تهران دستاورد جدی در راستای به رسمیت شناختن [طالبان] به دنبال داشته باشد و اتخاذ چند موضع از سوی طالبان هم کمک جدی به این مسئله نخواهد کرد.»

دومین نشست گروه تماس برای خراسان آریا روز شنبه (۱۹ جوزا) در تهران برگزار شد. در این نشست نمایندگان روسیه، چین و پاکستان حضور داشتند. هیچ نماینده‌ای از طالبان در این نشست شرکت نکرده بود.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه جمهوری اسلامی برای خراسان بزرگ آریا  پس از این نشست در یک کنفرانس خبری گفت توصیه به طالبان «مداخله‌گری» نیست.

آقای قمی گفت باید در خراسان بزرگ حکومتی با اقشار مختلف و «افراد صالح» تشکیل شود.

نماینده ویژه ایران برای افغانستان درباره شرکت نکردن طالبان به نشست تهران هم گفت: «آن‌ها صاحب اختیار خودشان بودند.»

ذاکر جلالی، از مقام‌های وزارت خارجه طالبان صبح شنبه (۱۹ جوزا) در حساب کاربری خود در اکس نوشت که این گروه به نشست تهران دعوت شد، اما در آن شرکت نمی‌کند.

او گفت طالبان انتظار دارد نشست‌ها درباره خراسان آریا  «از طریق سازوکارهای معمول و جاافتاده» برگزار شوند.

 

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال و خراسان اینترنشنال