مخالفت وزارت ورزش ایران با علاقمندی  بانوان به پهلوانی
مخالفت وزارت ورزش ایران با علاقمندی  بانوان به پهلوانی
مخالفت وزارت ورزش قبلی با حضور بانوان در ورزش‌های زورخانه‌ای/ باران‌چشمه: اختلاف نظر زیاد است

 

سرپرست امور اجرایی فدراسیون ورزش های زورخانه ای گفت: امور ورزش بانوان وزارت ورزش در دولت قبل مخالفت خود را با حضور بانوان در ورزش های زورخانه ای اعلام کرده اما هنوز این موضوع قطعی نیست و اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

 

به گزارش ایسنا، مهرعلی باران چشمه در نشست خبری خود درباره سرانجام موضوع حضور بانوان در ورزش های زورخانه ای، باتوجه به علاقه و درخواست زیاد تعدادی از بانوان برای فعالیت رسمی در این رشته، گفت: با اعلام امور بانوان وقت وزارت ورزش، فعلا حضور بانوان در ورزش های زورخانه‌ای منتفی شده است. وزارت ورزش باید این موضوع را تعیین تکلیف کند و مسئولان وزارت ورزش هستند که در این خصوص تصمیم گیری می کنند.

وی افزود: اختلاف نظر درباره این موضوع زیاد است. در این ورزش به این دلیل که مباحث دینی، فرهنگی و تاریخی مطرح است، مسئولان وقت وزارت ورزش با حضور بانوان در این رشته مخالفت کردند. امیدوارم وزارت ورزش تکلیف این موضوع را روشن کند. دوستانی که این موضوع را مطرح کردند دنبال این بودند این رشته کهن وارد خانواده های ایرانی شود تا این رشته هر چه بیشتر رشد و توسعه پیدا کند.

صبح روز جمعه 23 خرداد تعدادی از بانوان ورزشکار در رشته ورزش‌های زورخانه‌ای به همراه دختر بچه‌ای 8 ساله‌ به زورخانه ولیعصر (عج) در شهر قدس تهران رفتند و در حالی که ورزشکاران مرد در این زورخانه حضور نداشتند، برای لحظاتی با پوشش کامل به میان گود رفتند و اقدام به گرفتن عکس و فیلم از کباده‌کشی یکی از این بانوان کردند.

پس از ورود این بانوان ورزشکار به زورخانه که با اجازه زورخانه‌دار انجام شد، مرشد زورخانه نیز برای احترام به ورود بانوان، مشغول به نواختن ضرب زورخانه شد تا یکی از بانوان ورزشکار در میان گود زورخانه برای لحظاتی کوتاه کباده‌کشی کند اما چند ساعت پس از انتشار فیلم کباده کشی بانوی ورزشکار که با پوشش مانتو و با حجاب کامل صورت گرفت، مسئولان هیات ورزش‌های زورخانه‌ای استان تهران و هیات شهر قدس بلافاصله با “ولی کارگر” کلیددار زورخانه ولیعصر (عج) تماس گرفتند و ضمن احضار وی به هیات شهر قدس، او را به دلیل اجازه دادن به زنان برای ورود به زورخانه از سمت دبیری هیات ورزش‌های زورخانه‌ای شهر قدس برکنار کردند.

  • چهارشنبه / ۲۸ مهر ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۸

(عکس) مرشدی که زنان را به زورخانه راه داده بود، برکنار شد!

هم‌چنین مرشد کیانی نیز که سال‌هاست مشغول مرشدی در زورخانه ولیعصر است، به دلیل نواختن ضرب زورخانه برای کباده کشی یکی از بانوان ورزشکار از مرشدی این زورخانه کنار گذاشته شد.

بنا بر اظهارات زورخانه دار برکنار شده از دبیری هیات شهر قدس، مسئولان هیات تهران به او گفته‌اند بخاطر ورود این دو بانو به زورخانه ولیعصر، مورد بازخواست قرار گرفته‌اند.

ولی کارگر زورخانه‌دار زورخانه ولیعصر(عج) با اعلام این خبر، اظهار کرد: 20 سال جوانیم را در زورخانه گذاشتم و به همراه خانواده‌ام در زورخانه ولیعصر زندگی می‌کنیم و کلیددار این زورخانه هستم. روز جمعه دو تن از بانوان ورزشکار به همراه همسرانشان در حالیکه مردان نیز در زورخانه حضور نداشتند و همسر و دختر من نیز در زورخانه بودند، از ما خواستند که برای دقایقی وارد زورخانه شوند. از آنجا که این افراد در این رشته شناخته شده هستند و هیچ منع قانونی نیز مبنی بر جلوگیری از ورود زنان به زورخانه وجود ندارد، به آن‌ها اجازه ورود دادم.

وی افزود: بانوان ورزشکار پوشش کامل داشتند و همانگونه که در فیلم مشخص است، هیچگونه هنجارشکنی نیز انجام نشد. پس از آن یکی از بانوان برای لحظاتی با ضرب مرشد زورخانه در گود کباده کشی کرد و فیلم آن هم در فضای مجازی منتشر شد. اما چند ساعت بعد از هیات استان تهران و شهر قدس تماس گرفتند و حکم به برکناری من و مرشد زورخانه دادند!

کارگر تصریح کرد: من و خانواده‌ام سال هاست در این زورخانه زندگی می‌کنیم و عمرم را در این رشته گذاشته‌ام. من نمی‌دانم وقتی مراجع و علمای دینی ما صراحتا اعلام کرده‌اند، به شرط رعایت موازین شرعی، هیچ منعی برای حضور و فعالیت بانوان در زورخانه وجود ندارد، چرا آقایان در مقابل آن مقاومت می‌کنند و نمی‌گذارند بانوان در رشته‌ای که ریشه در فرهنگ، آیین و دین این مملکت دارد ورزش کنند؟

(عکس) مرشدی که زنان را به زورخانه راه داده بود، برکنار شد!

وی افزود: مثلا دختر بنده با 8 سال سن بخاطر اینکه از همان بچگی در فضای زورخانه بوده خیلی خوب با این رشته آشناست و مثل بسیاری دیگر از بانوان این رشته را دوست دارد. وقتی بانوان با حجاب کامل و لباس پوشیده می‌خواهند در این رشته و در فضایی زنانه ورزش کنند چرا نباید به آن‌ها اجازه بدهیم در حالیکه بانوان در رشته‌های وارداتی و با موسیقی غربی آزادانه ورزش می‌کنند.

این پیشکسوت ورزش‌های زورخانه‌ای در پایان گفت: چند سال برای حل مشکل برق زورخانه ولیعصر سراغ هر مسئولی رفتیم کاری انجام نشد و فایده‌ای نداشت، اما فقط چند ساعت بعد از حضور بانوان، خیلی از مسئولان تماس گرفتند و این موضوع را پیگیری کردند.


(تصاویر) مرشدی که زنان را به زورخانه راه داده بود، برکنار شد!

 

به گزارش شهروند، الهه رزم‌خواه و خواهرش از بچگی «میل‌های» ورزش باستانی را در دستان پدرشان دیدند و بعد‌ها که برادرشان هم باستانی‌کار شد و معلم این ورزش، هر روزشان با حال و هوای این ورزش گذشت. او یک سال قبل علاقه بچگی‌اش را به صورت حرفه‌ای شروع کرد و میل‌های باستانی را در خانه به دست گرفت. برادر و پدرش هم مشتاق شدند و حامی. او ساکن زاهدان است و در شهرشان چند زن دیگر را هم می‌شناسد که دوست دارند باستانی‌کار شوند، اما در همه این سال‌ها پای هیچ‌کدام‌شان به گود زورخانه نرسیده است. به آن‌ها گفته‌اند که گود مقدس است: «مگر مسجد مقدس نیست؟ چطور زنان می‌توانند در آن حاضر شوند و دعا بخوانند، اما در گود نمی‌توانند؟»

با صدای ضرب زورخانه شیر خدا از خواب بیدار می‌شدم

46da03b5 9c08 477e A332 D1f922320ff3 4586cd3e 6a0d 4d76 Ab24 Fdb635bd51ec 8e20bbc5 4db0 4aac 80c8 Ba921203b8f0

 

 

 

ایسنا/اصفهان عازم مصاحبه با یک باستانی کار از جنسی خاصیم؛ البته خاصش کردند، به او اجازه ورود به گود زورخانه را ندادند، اما زنگ آیفون خانه پدری شد صدای زنگ زورخانه…

همیشه برای ملاقات ورزشکار باستانی کار به زورخانه می‌رفتیم، اما این بار مجبور به رفتن به خانه ورزشکاری شدیم که باوجود سال‌ها تمرین زیر نظر پدر و برادرانش و پیگیری‌های مکرر، همچنان اجازه ورود به گود زورخانه را به او نداده اند و می‌گویند این ورزشی مقدس است و جای تو در این گود نیست.

به گزارش ایسنا، مرجان عامری ۳۷ ساله و مادر دو فرزند است، در خانواده‌ای بزرگ شده که همگی اهل ورزش زورخانه هستند، اما چون زن است، هیچ‌گاه اجازه پا گذاشتن در گود زورخانه را ندارد.

وقتی برای مصاحبه به خانه پدری اش رفتیم با اتاقی تزئین شده شبیه زورخانه مواجه شدیم. او در ابتدا از تزئین اتاق و دلیل علاقه اش به این ورزش می‌گوید «اتاق پدرم به سبک هنری -مذهبی است. ورزش باستانی، ورزشی مذهبی و همواره با نام امام علی (ع) آمیخته شده است. در محیطی زندگی کردم که پدر و عموهایم در این رشته فعالیت داشتند. پدرم همیشه در خانه بعد از نماز صبح شروع به تمرین می‌کرد و ما با صدای ضرب زورخانه شیر خدا از خواب بیدار می‌شدیم. برادرانم هم در این رشته صاحب عناوین استانی، کشوری، آسیایی و جهانی هستند و با وجود تمام محدودیت‌هایی که برایم وجود داشت این ورزش را آغاز کردم.»

او درباره فعالیت ورزشی بانوان در این رشته، می‌گوید: «هیچ خانمی اجازه ورود به این حیطه ورزشی را ندارد و با وجودی که فدراسیون جهانی این رشته به نام کشور ما ثبت شده و رئیس آن یک خانم است، اما متاسفانه بانوان ایرانی هیچ جایگاهی در این رشته ندارند.»

عامری درباره تحصیلاتش، توضیح می دهد: «در تمرینات ورزشی دارای مصدومیت جسمانی شدم و مسیر زندگی ام تغییر کرد و به ناچار رشته نرم افزار کامپیوتر خواندم، اما دوباره به این رشته بازگشتم و اکنون در رشته کارشناسی علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در حال تحصیلم که البته رو به پایان است.»

او درباره اینکه آیا تلاشی برای ورود به زورخانه داشته یا خیر، تاکید می کند: عمویم زورخانه‌ای را در اختیار داشت که به آقای مهدی عامری واگذار شد. چندین بار این طرح را برای ایشان ارائه کردم تا با دختران فامیل تمرین کنیم؛ اما گفتند نمی‌شود. متاسفانه گود زورخانه را مردانه می‌بینند و نگاهی جنسیتی به آن دارند و می‌گویند زورخانه مکانی مردانه و مقدس است. اگر زورخانه مقدس است، مسجد نیز مقدس است، چرا اجازه ورود به مسجد داریم، اما زورخانه را نمی‌شود.»

او از استقبال نکردن تولیدکنندگان لباس این ورزش برای بانوان این رشته می‌گوید «اگر پیشنهادی هم ارائه شده باشد، هیچ تولیدکننده‌ای تاکنون اقدام نکرده است، چراکه بازاری برای آن نیست. متاسفانه برای رشته‌های ورزش رزمی که هیچ پیشینه‌ای در تاریخ ایران ندارند، لباس طراحی می‌کنند، اما برای رشته باستانی که خاستگاه آن ایران است لباسی برای آن تولید نمی‎کنند و حتی کسی جرائت حرف زدن درباره آن را هم ندارد.»

عامری می گوید: متاسفانه چندی پیش در شهر قدس بانوان با مانتوی بلند در حال کباده‌زنی بودند و در پایان عکس یادگاری گرفتند و پس از پایان این برنامه و انتشار عکس، مدیر زورخانه را برکنار کردند. پس از مدت‌ها اجازه ورود به زورخانه را تنها به عنوان تماشاگر گرفته بودیم، اما آن هم با این اتفاق از دست رفت.

مدارک لازم برای گرفتن مدرک مربیگری را با کمک برادرم آماده و ارسال کردم که به سد هیئت ورزش‎‌های زورخانه‌ای خورد و آن‌ها به برادرم گفتند آیا غیرتت اجازه می‌دهد که خواهرت این ورزش را انجام دهد!

او ادامه می دهد: تمریناتم را در خانه به صورت انفرادی و بدون هیچ تیم و انگیزه‌ای انجام می‌ دهم. این کار یک قربانی و خط شکن می‌خواهد. می خواستم ورزش باستانی بانوان را در اصفهان ثبت کنم و وعده‌های زیادی هم به ما دادند، اما متاسفانه پیگیری نشد و وفای به عهد نکردند.

او اما از تاثیر این ورزش در روح انسان می گوید: این ورزش با یک موسیقی زنده، روح و جسم آدم را درگیر می‌کند و زمانی که ضرب نواخته می‌شود و شعرهایی از مولا علی خوانده می‌شود با روح آدم کار می‌کند.  در ورزش‌های ایروبیک و زومبا هم شرکت کردم؛ اما به دلیل موسیقی که با روحیه‌ام سازگار نبود کنار گذاشتم. با این اشعار رسم ادب، زندگی، معرفت و مردانگی را آموختم.

عامری تاکید می کند: مردانگی صرفا به جنسیت نیست، بلکه به روح آدمی است و روح نباید جنسیتی داشته باشد و این ورزش هم فراجنسیتی است. مثبت و منفی و سیاه و سفید باید در کنار یکدیگر قرار گیرند تا به تعادل برسند. محدودیت‌ها در قدیم پررنگ‌تر بود و ما اقدامی نمی‌کردیم، اما حالا که دنبال این کار بودیم، آخر نگذاشتند و متاسفانه پهلوانی را به مرد بودن می‌دانند. اما مردانگی به جنسیت نیست. ورزش فعالیتی فراجنسیتی است و نباید نگاهی مردانه به این رشته داشت. اگر به دین نگاه می‌کنند یکی از قهرمانان روز عاشورا حضرت زینب(س) بوده است.

برترینها

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟

در تاریخچه کشتی پهلوانی و ورزش های زورخانه ای آمده که ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیت های اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده است. جامعه آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکاران خود قائل می شدند، چرا که آنان به خاطر داشتن قدرت بدنی و شجاعت روحی شکرگزار بوده و هرگاه که نیاز می شد برای دفاع از خانواده و سرزمین خود در برابر دشمنان حاضر به جانفشانی بودند. آن گاه سرنوشت جنگ ها را هم رقم می زدند، به این ترتیب که پهلوان ها دو طرف جنگ بدون درگیر شدن لشکرها و با یک رقابت پهلوانی سرنوشت جنگ را مشخص می کردند.

راه یافتن داستان پلهوانان به ادبیات و شعر ایران زمین، به وجود آمدن مرامنامه ها و فتوتنامه ها و انتقال سینه به سینه و نسل به نسل ماجراهای پهلوانان در بین مردم ایران زمین، نشان دهنده نقش ویژه و تاثیرگذار پهلوانان بر تاریخ ایران است. لازم به ذکر است در زبان فارسی ایران باستان بیش از ۳۰ لغت در ارتباط با مفاهیم قهرمان و پهلوان وجود دارد که خود این موضوع میزان علاقه وافر ایرانیان به قهرمانان و پهلوانان را مسلم و آشکار می کند. از سابقه و تاریخ پیدایش این رشته در ایران روایات مختلفی مطرح است اما کتاب تاریخ نشان می دهد ۴۵۰۰ سال پیش در لرستان و بین النهرین آثاری وجودداشته که حکایتگر وجود و اهمیت داشتن ورزش و مهارت هایی است که امروز «کشتی» نامیده می شود. نام کشتی از کمربندی به نام «کشتی» گرفته شده که زرتشتیان هنگام خواندن دعا و پهلوانان برای کشتی گیران این کمربند را سه بار دور کمر می بستند. غیر از آثار زرتشتیان، نوشته های مورخین یونانی و روسی و همچنین شاهنامه فردوسی، همه دال بر اصالت و قدمت فرهنگ کشتی و پهلوانی در ایران است.

با ورود اسلام به ایران، آیین پهلوانی رنگ مذهبی تری به خود گرفت و مورد توجه بیشتر اندیشمندان و مردم واقع شد. برخی معتقدند آیین جوانمردی و فتوت نوعی تصوف عامیانه و کوچه بازاری است. در دوران صفویه و زندیه، کشتی پهلوانی دورانی طلایی و پررونق خود را سپری کرد و در هر شهری صدها پهلوان و نوخاسته به کشتی گرفتن و آموختن فنون و آیین پهلوانی مشغول بودند. در دوران قاجار علاقه به کشتی چنان افزایش یافت که ناصرالدین شاه شخصی به نام صاحب الدوله را مامور گسترش و توسعه کشتی کرد و رقابت پهلوانان را در میادین مختلف شهر رواج داد. هر سال با برگزاری رقابت ها، پهلوان ایرانی از دل این مسابقات معرفی می شد و بازوبند پهلوانی را به صورت امانت برای یک سال در اختیار می گرفت که در صورت تکرار این قهرمانی در سه سال پیاپی صاحب بازوبند پهلوانی شود. ورزش های زورخانه های یکی دیگر از ورزش های پهلوانی محسوب می شود که نام دیگر آن ورزش های باستانی ایرانیان است. جایی که در آن به ورزش های باستاین می پردازند زورخانه نام دارد. در زورخانه علاوه بر ورزش های زورخانه ای کشتی نیز گرفته می شد. آیین های پهلوانی و زورخانه ای در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید. ورزش های زورخانه ای به عنوان یکی از قدیمی ترین ورزش های بدنسازی جهان معرفی شده است. ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیت های اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده. جامعه آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که در اختیار داشتند، شکرگزار بودند.

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟

بر پایه تاریخ، زورخانه در حدود هفتصد سال پیش (قرن ۷ خورشیدی) به وسیله محمود معروف به پوریای ولی که ظاهرا از مردم خوارزم بوده و گویا در سال ۷۷۲ هجری قمری در گذشته، به صورت امروزی سازمان دهی شده است. با این حال بر پایه رفتار و منش تاریخی و اسطوره های ایران زورخانه می تواند دست کم در ایران، تاریخ بسیار کهن تری داشته باشد. جایگاه زورخانه پیش از اسلام در زنده کردن جنبش ملی ایران و ستم با بیگانگان و نیز رستاخیز زبان پارسی و فرهنگ و آیین افتادگی و درسی که از عهد باستان در ایران رواج داشته است، اهمیت ویژه دارد و زرتشت زورخانه ای آداب و سنتی خاص دارد. آداب و سنتی که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه ای دوره باستانی از پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان، خلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزشکاران بر می انگیزد یا نیرو می بخشد. این فضایل در قالب شعر و داستان هایی به صورت آهنگین به همراه ضرب زورخانه ای توسط مرشد برای برانگیختن ورزشکاران در هنگام ورزش خوانده می شود. ورزشکاران همراه بانواختن مرشد حرکات گروهی و یا فردی را به نمایش در می آورند. ورزش باستانی در بین ورزشکاران به احترام و ادب معروف است. به نحوی که تمام حرکات با رخصت گرفتن انجام می شود و شعار ورزش باستانی پرورش روح و جسم است. به گونه ای که شیعیان زورخانه را مسجد دوم خود می دانند. یکی از رسم های شیرین و معروف زورخانه گلریزان است که در جشن هات و اعیاد و میلادهای چهارده معصوم در برخی موارد برای قدردانی از زحمات پیشکسوتان گرفته می شود و در آخر مراسم دو جوان دو طرف دو سنگی را گرفته و دور می زنند و مردم پول در آن لنگ می اندازند. در زورخانه حرکات گوناگونی انجام می شود. شنارفتن و نرمش، میل گرفتن، پا زدن، سنگ گرفتن، چرخ زدن، میل بازی و شیرین کاری بین پا از جمله ورزش های زورخانه ای به حساب می آید.

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟

ورزش زورخانه ای

در ورزش زورخانه ای هم مانند برخی از ورزش ها مثل کاراته و کونگ فو، ورزشکاران براساس رتبه ای که دریافت می کنند حرکات را به نوبه خود انجام می دهند. این رتبه بندی از رتبه یک که ورزشکار یک سال سابقه دارد شروع شده تا به رتبه نهم که سابقه ورزشکار به ۴۵ سال ورزش کردن می رسد ختم می شود. رتبه نهم در ورزش های زورخانه ای دارای اهمیت فراوانی است. در اصطلاح به این ورزشکاران که سابقه زیادی دارند و با ورود و خروج این ورزشکاران مرشد زنگی را می نوازد ورزشکاران زنگی گفته می شود که تعدادشان در کشور بسیار محدود است. جایگاه امروزی ورزش های زورخانه ای نسبت به قبل تغییر زیادی کرده است. اگرچه شاید امروز ورزش باستانی دارای رونق کمتری بوده، اما هنوز هم برای کسانی که در گودهای زورخانه پیر شده اند خاطره انگیز است. امروزه در تهران ۵۰ زورخانه برقرار است که از مهم ترین این زورخانه ها می توان به ورزشگاه شهید فهمیده که به ثبت ملی رسیده است اشاره کرد. این باشگاه در شمال پارک شهر تهران قرار دارد.

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟

تفاوت های ورزش زورخانه ای

ورزش زورخانه ای امروزی با ورزش چند سال اخیر تفاوت بسیاری از نظر ظاهری و نوع ورزش کرده است. امروزه استفاده از لنگ در ورزش باستانی از طرف فدراسیون این ورزش ممنوع شده اما در شهرهایی مانند کرمانشاه و اراک هم هنوز مانند گذشته از لنگ استفاده می شود. امروزه مسابقه های ورزش باستانی به صورت تیمی در یکی از شهرهای ایرانی صورت می گیرد که در آن هر تیم شامل ۱۰ نفر است؛ یک نفر مرشد، ۸ ورزشکار و یک میاندار که ورزش را با پیچیدگی بسیار زیادی نسبت به ورزش ساده زورخانه انجام می دهند.

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟

پهلوانان صاحب بازوبند پهلوانی پس از رسمی شدن مسابقات پهلوانی

۱- پهلوان مصطفی طوسی (۱۳۲۳، ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵)

اولین بازوبند پهلوانی را پهلوان مصطفی طوسی پس از سه بار برتری در مسابقه های کشتی پهلوانی و به دست آوردن عنوان پهلوانی در سال های ۱۳۲۳، ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ برای همیشه به نام خود ثبت کرد. در سال ۱۳۲۴ رقابت نهایی کشتی پهلوانی بین پهلوان طوسی و پهلوان ابوالقاسم سخدری، دو روز به طول انجامید!

۲- پهلوان ضیاءالدین میرقوامی (۱۳۲۶)

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۶ و در رقابت هایی که بدون حضور مصطفی طوسی، پهلوان نامداری پایتخت و دارنده بازوبند پهلوانی برگزار شد، ضیاءالدین میرقوامی توانست عنوان پهلوانی را آن خود کند.

۳- پهلوان ابوالقاسم سخدری (۱۳۷۲)

پهلوان نامدار خراسان در سال های ۱۳۲۳ و ۱۳۲۴ در رقابتی پرشور و نزدیک، قافیه را به پهلوان طوسی باخته بود اما بالاخره ابوالقاسم سخدری توانست عنوان پهلوانی ایران در سال ۱۳۲۷ را به نام خود ثبت کند و صاحب بازوبند پهلوانی شود.

۴- عباس زندی (۱۳۲۸، ۱۳۳۲، ۱۳۳۳، ۱۳۳۴)

پهلوان عباس زندی، جوان ترین یل پایتخت است. او در سال ۱۳۲۸ و در سن ۱۸ سالگی صاحب بازوبند پهلوانی ایران شد. زندی در ۱۷ سالگی به عضویت تیم ملی کشتی آزاد ایران در آمد و در رقابت های جهانی ۱۹۵۴ به مدال طلا رسید. او در سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۴ سه بار دیگر پهلوان پایتخت لقب گرفت.

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟

۵- پهلوان احمد وفادار (۱۳۲۹، ۱۳۳۰ و ۱۳۳۱)

چوخه کار، نامدار خراسان، سه سال متوالی پهلوان کشور لقب گرفت تا برای همیشه صاحب بازوبند پهلوانی شود. پهلوان احمد وفادار سال ها در سنگین وزن یکه تاز رقابت های کشتی آزاد قهرمانی کشور و در رقابت های مختلف جهان و المپیک عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران بود.

۶- جهان پهلوان (۱۳۳۶، ۱۳۳۷، ۱۳۳۸)

«جهان پهلوان» لقب رستم افسانه ای در شاهنامه به راستی برازنده رستم دوران، غلامرضا تختی است. تختی سه سال متوالی صاحب بازوبند پهلوانی شد تا در کنار ۷ مدال طلا و نقره ای که در المپیک ها و مسابقه های جهانی کشتی گرفت، به اسطوره ای بی بدیل در ورزش ایران تبدیل شود.

۷- یعقوبعلی شورورزی (۱۳۴۰)

یلی دیگر از خطه پهلوان پرور خراسان توانست عنوان پهلوانی ایران را به نام خود ثبت کند. پهلوان یعقوبعلی شورورزی در سال ۱۳۴۰فاتح رقابت های کشتی پهلوانی شد. این رقابت ها در سال ۱۳۳۹ برگزار نشد!

۸- منصور مهدیزاده (۱۳۴۱ و ۱۳۴۴)

در مسابقه ای که قضاوت آن را پهلوان عباس زندی بر عهده داشت، منصور مهدیزاده توانست با غلبه بر عزیز کیانی صاحب بازوبند پهلوانی در سال ۱۳۴۱ شود. دارنده دو مدال طلای کشتی آزاد جهان، در سال ۱۳۴۴ نیز برای دومین بار بر قله کشتی پهلوانی ایران ایستاد.

۹- رضا سوخته سرایی (۱۳۵۴)

پهلوان مازندرانی کشتی ایران و دارنده دو مدال نقره کشتی آزاد جهان، ۴ آبان سال ۱۳۵۴، این لقب را گرفت. رضا سوخته سرایی در فینال بر علیرضا سلیمانی فائق آمد و صاحب بازوبند پهلوانی شد.

۱۰- پهلوان باشی (۱۳۵۸، ۱۳۶۱، ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۶۵ و ۱۳۶۹)

زنده یاد پهلوان علیرضا سلیمانی، با ۶ عنوان پهلوانی ایران، پرافتخارترین پهلوان این رقابت ها به حساب می آید؛ افتخاری که باعث شد سلیمانی به واسطه آن به داشتن لقب پهلوان باشی، مفتخر گردد.

۱۱- محمدحسن محبی (۱۳۶۳ و ۱۳۶۷)

عنوان پهلوانی پیش از این بیشتر به یلان پایتخت و خراسان تعلق یافته بود تا آنکه دلاوری از خطه پهلوان پرور کرمانشاه، خودنمایی کرد. محمدحسن محبی در سال های ۶۳ و ۶۷ مدعیان را کنار زد و صاحب بازوبند پهلوانی شد.

۱۲- محمدرضا توپچی (۱۳۶۶ و ۱۳۶۸)

محمدرضا توپچی بارها به دیدار نهایی رقابت های کشتی پهلوانی راه یافته و عنوان نایب پهلوانی را به دست آورده بود. توپچی بالاخره توانست در رقابت های کشتی پهلوانی سال های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۸ با غلبه بر تمام مدعیان، پهلوان ایران لقب گیرد.

۱۳- مجید انصاری (۱۳۷۰)

رغبت نداشتن کشتی گیران نامدار و ملی پوش برای حضور در رقابت های کشتی پهلوانی هرچند باعث نشد این رقابت ها به تعطیلی کشیده شود اما از شور و هیجان آن به شکل چشمگیری کاست. در سال ۱۳۷۰ مجید انصاری توانست عنوان پهلوانی ایران را به دست آورد.

۱۴- ایوب بنی نصرت (۱۳۷۱ و ۱۳۷۲)

این بار نوبت دلاوری از آذربایجان بود تا عنوان پهلوانی ایران را از آن خود کنند. ایوب بنی نصرت عضو محجوب تیم ملی کشتی آزاد توانست دو سال متوالی، بازوبند پهلوانی را به بازور ببندد.

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟

۱۵- محمود میران (۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶)

آشنایی محمود میران با کشتی با چوخه و فنون لنگ باعث شد تا ملی پوش جودوی کشورمان عملکرد درخشانی در رقابت های کشتی پهلوانی داشته باشد و چهار سال متوالی، عنوان پهلوان ایران را به دست آورد.

۱۶- حمید قشنگ (۱۳۷۷، ۱۳۷۸، ۱۳۸۱)

دلاوری یکی دیگر از خراسان پهلوان پرور در رقابت های کشتی پهلوانی درخشید. حمید قشنگ در اجرای فنون لنگ استاد بود و با قامت و دست و پاهای کشیده اش، یک دردسر واقعی برای دیگر مدعیان به حساب می آمد.

۱۷- محمود محمد (۱۳۷۹)

بازوان پرتوان و دلاوری مثال زدنی محمود محمدی باعث شد تا بازوبند پهلوانی سال ۱۳۷۹ بر بازوی او بسته شود. پهلوان محمود محمدی در رقابت های کشتی جوانان جهان نیز توانسته بود به مقام قهرمانی برسد.

۱۸- امین رشید لمیر (۱۳۸۰ و ۱۳۸۷)

باز داستان پهلوانی به خراسان رسید تا این بار امین رشید لمیر که دلاوری و پهلوانی را از دایی اش، پهلوان یعقوبعلی شورورزی به یادگار گرفته بود، پهلوان ایران لقب بگیرد.

۱۹- عبدالرضا کارگر (۱۳۸۲ و ۱۳۸۳)

یک لنگ کار قهار، بار دیگر توانست افتخار پهلوانی ایران را به نام خراسان ثبت کند، عبدالرضا کارگر که در رقابت های جوانان جهان صاحب مدال طلا شده بود، در کشتی پهلوانی توانایی هایش را به نمایش گذاشت و دو سال متوالی صاحب بازوبند شد.

۲۰- شاهرخ صداقتی زاده (۱۳۸۵)

تبحر شاهرخ صداقتی زاده در کشتی های محلی باعث شد تا این کشتی گیر نه چندان مطرح وزن ۹۶ کیلوگرم اهل مازندران در رقابت های کشتی پهلوانی بدرخشد و پهلوان سال ۱۳۸۵ ایران خوانده شود.

۲۱- فردین معصومی (۱۳۸۶)

«گیله مرد» کشتی ایران بارها در کشتی گیله مردی حریفان را شکست داده بود. ملی پوش کشتی آزاد ایران در رقابت های کشتی پهلوانی سال ۱۳۸۶ همه حریفان را از پیش رو برداشت تا نام پهلوان ایران در این سال فردین معصومی ثبت شود. و در آخر هم نام های آرش مردانی و پرویز هادی وجود دارد که در این اواخر موفق به کسب بازوبند پهلوانی ایران شدند.

ورزش باستانی و زورخانه ای از کجا آمده؟
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ایسنا ، و