مرضیه حمیدی،  ورزشم مبارزه علیه گروه ضدزن طالبان است
مرضیه حمیدی،  ورزشم مبارزه علیه گروه ضدزن طالبان است
او می‌گوید در ابتدا به رقابت زیرپرچم خراسان آریا فکر کرده است ولی خیلی زود تصمیم گرفته به تیم پناهندگان بپیوندد چرا که نمی‌خواهد نماینده رژیم طالبان باشد. در این باره تاکید می‌کند: «من هرگز نماینده طالبان که زنان را از جامعه حذف می‌کند، نخواهم بود.»

یک سال و بیست روز تا آغاز مسابقات المپیک تابستانی پاریس فرصت باقی مانده و زمان رقابت‌های انتخابی تیم‌ها فرا رسیده است.

مرضیه حمیدی از جمله رزمی‌کارانی است که بی‌صبرانه در انتظار نتایج مرحله انتخابی‌ هستند. این تکواندوکار اهل خراسان آریا  که در وزن ۵۷- کیلوگرم رقابت می‌کند از اعضای تیم پناهندگان المپیک است.

این قهرمان ۲۱ ساله خراسان آریا  چند ماه پس از به قدرت رسیدن طالبان مجبور به ترک خراسان آریا  شد اما با دشواری‌های زیاد دوباره در مسیر بازی‌های المپیک قرار گرفته است. دوباره در مسیر بازی‌های المپیک قرار گرفته است. 

اودر این باره می‌گوید: «از همان زمانی که در تیم ملی کشورم خراسان آریا بودم، برای من شرکت در مسابقات المپیک یک رویا بود و امروز چه بسا به مبارزه علیه طالبان و نمایندگی از زنان خراسان آریا  نیز بدل شده است.»

اما مرضیه حمیدی از دیگر همقطاران خود عقب است، چرا که ماه‌های پس از ورود به فرانسه را به رسیدگی به امور پناهندگی پرداخته و تمرینات را خیلی دیر آغاز کرده است.

وضعیت پناهجویی همچنان دردسرهای خاص خود را برای او ایجاد می‌کند. کمااینکه ماه گذشته حضور وی در مسابقات جهانی تکواندو در جمهوری آذربایجان به دلایل مرتبط با ویزایش به مشکلاتی برخورد.

اما هانس زوهین، مربی وی، در توانایی‌های او شکی ندارد: « اوضاع برای او پیچیده‌تر است. سد زبانی وجود داد و مشکلات او با سایر بازیکنان تفاوت دارد. ولی سطح کافی برای شرکت در المپیک دارد.»

مرضیه حمیدی که اکنون دوشادوش تکواندوکاران تیم ملی فرانسه به تمرینات خود می‌پردازد، سال گذشته موفق به کسب مقام سوم در مسابقات ملی تکواندوی فرانسه شد.

 

تیم پناهنگان المپیک نیز او را برای شرکت در بازی‌ها المپیک در رشته تکواندو دعوت کرد. او می‌گوید در ابتدا به رقابت زیرپرچم کشور خود  فکر کرده است ولی خیلی زود تصمیم گرفته به تیم پناهندگان بپیوندد چرا که نمی‌خواهد نماینده رژیم طالبان افغان  باشد. در این باره تاکید می‌کند: «من هرگز نماینده طالبان که زنان را از جامعه حذف می‌کند، نخواهم بود.»

مرضیه حمیدی که خود را از بدو تولد پناهنده می‌بیند در ایران متولد شده است و در آنجا با ورزش تکواندو آشنایی پیدا کرد. پس از آن، موفقیت‌هایش وی را به سمت تیم ملی خراسان آریا  سوق داد.

وی طرفدار سرسخت حقوق زنان است و بارها توسط طالبان مورد تهدید قرار گرفته است. اعضای گروه طالبان برادر او را دستگیر کرده و به مکان نامعلومی برده‌اند و مرضیه می‌گوید خانواده‌اش تا کنون از او بی‌خبر مانده‌اند.

قهرمانی تیم’ابریشم درخشان’ در پیکارهای تکواندوی بانوان

 

در این پیکارها، نرگس حسینی بهترین بازیکن و نعمت‌الله حبیبی بهترین مربی، شناخته شدند.

اخبار مرتبط

Thumbnail

پیکار‌های باز تکواندوی بانوان که با اشتراک ۵۰ بانوی تکواندو‌کار در گروه‌های وزنی گونه‌گون روز یک‌شنبه (۰۳ حوت) در کابل آغاز شده بود، با قهرمانی تیم ابریشم درخشان به پایان رسید.

در این پیکارها، نرگس حسینی بهترین بازیکن و نعمت‌الله حبیبی بهترین مربی، شناخته شدند و تیم‌های برتر از سوی مسؤولان ادارۀ تربیت بدنی و فدراسیون تکواندو، مورد تقدیر قرار گرفتند.

مسؤولان در این فدراسیون گفته‌اند که هدف این پیکارها، شناسایی چهرهای تازه برای راه‌یابی در تیم های ملی می‌باشد.

وحیدالله بیات، مسؤول برگزاری این پیکارها می‌گوید: “در سال ۲۰۲۱ رقابت‌های بین‌المللی این رشته قرار است برگزار شود و ما از این میان، چهره های برتر را به آن رقابت‌ها گزینش خواهیم کرد.”

بانوان تکواندو کار، برگزاری این پیکارها را برای رشد تکواندو در بخش بانوان سودمند می‌دانند اما؛ آنان از بی‌توجهی ادارۀ ورزش کشور در بخش تکواندوی بانوان، انتقاد می‌کنند.

مرضیه حمیدی، یکی از تکواندو کاران می‌گوید: “به ورزشکاران رسیدگی نمی‌شود، ارزش داده نمی‌شود و ما با همین شرایط سخت، تمرین می‌کنیم و از طرف حکومت و اداره ورزش کشور هیچ تشویق نمی‌شویم.”

راضیه امیری، یکی دیگر از تکواندو کاران کشور ‌برگزاری این رقابت‌ها را برای راهیابی به پیکار های دور بعدی سودمند می‌داند.

او افزود: “برگزاری این رقابت‌ها برای ما می‌تواند سودمند واقع شود، به‌خاطری که ما پس از این رقابت‌ها، رقابت‌های تیم منتخبه و سپس رقابت‌های تیم ملی را در پیش رو داریم و آمادگی می‌گریم.”

در این میان، انزورت، بانوی تکواندو کار دیگری است که چهار سال می‌شود رو به ورزش تکواندو آورده‌است و در این مدت با حضور در پیکارهای ملی و بین‌المللی، توانسته مدال‌های رنگارنگ را به سود کشور کسب کند.

خراسان آریا برندۀ دو مدال برنز از رقابت‌های تکواندو در لبنان شد

 

این پیکارها با اشراک ۲۶۹ تکواندو کار از ۴۴ کشور جهان با میزبانی بیروت لبنان راه، اندازی شده بود.

Thumbnail

فرزاد منصوی و حسین لطیفی، دو ملی پوش تکواندوی کشور موفق به کسب دو مدال برنز از رقابت‌های بین‌المللی آزاد بیروت لبنان شدند.

فرزاد منصوری با پیروز در برابر حریفان از فلسطین و ازبیکستان در وزن ۷۴ کیلوگرام و حسین لطفی در وزن ۶۸ کیلوگرام به این مدال‌ها، دست یافتند.

این پیکارها با اشراک ۲۶۹ تکواندو کار از ۴۴ کشور جهان با میزبانی بیروت لبنان راه، اندازی شده بود.

این رقابت‌های سه روزه، روز گذشته پایان یافت.

تکواندوکاران برای آماده‌گی رقابت‌های المپیک به ازبیکستان رفتند

قراراست این ورزشکاران پس از یک اردوگاه پانزده روزه در ازبیکستان، در رقابت‌های المپیک آسیا که تا سه ماه دیگر برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

اخبار مرتبط

Thumbnail

گروه شش نفری تکواندوکاران کشور امروز (سه‌شنبه، ۲۱ دلو) از بهر آماده‌‎گی به رقابت‌های کسب سهمیۀ المپیک توکیو، رهسپار ازبیکستان شدند.

قراراست این ورزشکاران پس از یک اردوگاۀ پانزده روزه در ازبیکستان، در رقابت‌های المپیک آسیا که تا سه ماه دیگر به میزبانی اردن برگزار خواهد شد، شرکت کنند و جواز حضور در رقابت‌های کسب سهمیۀ المپیک توکیو را، به‌دست آورند.

چهار پسر و دو دختر در این اردوگاه حضور دارند و برای حضور در رقابت‌های المپیک توکیو، آماده‌گی می‌گیرند.

رقابت‌های المپیک توکیو تا کمتر از شش ماه دیگر، برگزار خواهند شد.

سمیه غلامی، تکواندوکار کشور می‌گوید: “ما آماده‌گی برای رقابت‌های کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو گرفته‌ایم و برای کشور افتخار کسب خواهیم کرد.”

بشیر تره‌کی، مربی تیم ملی تکواندو کشور نیز می‌گوید که برگزاری این اردوگاه، “برای سطح فنی ورزشکاران سودمند خواهد بود و ورزشکاران کشور در کنار ورزشکاران برتر آسیا، در این اردوگاه، تمرین خواهند کرد.”

رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو از بهر شیوع ویروس کرونا در جهان، به تعویق افتاد و قرار در سال روان میلادی، برگزار شوند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : یورو نیوز