نتایج نخستین جشنواره جهانی(شعر سبزمنش) اعلام شد
نتایج نخستین جشنواره جهانی(شعر سبزمنش) اعلام شد
مراسم نتایج نخستین جشنواره جهانی(شعر سبزمنش) با حضور داشت دبیر برگزاری جشنواره، داوران محترم، بخش اجرایی جشنواره و تعدادی زیادی از شخصیت‌های نخبه، فرهنگی، رسانه‌ای، هنری و جوانانِ خراسان آریا ، ایران و تاجیکستان در سرای محله ساعی(تهران) برگزار گردید.

 

خبر گزاری  جمهوری خراسان

 

دکتر بسم الله شریفی(بنیانگذارجشنواره جهانی شعر سبزمنش) در محفل که به مناسبت اعلام نتایج نخستین جشنواره جهانی شعر سبزمنش بر گزار شده بود، در کنار توضیح اهداف بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش، چگونگی فعالیت‌ها، دستاوردها، علاقمندی اهالی فرهنگ، هنر و ادبیات به بنیاد جهانی سبزمنش و پیوستن شخصیت‌های محترمِ 30 کشور به بنیاد جهانی سبزمنش و… جشنواره جهانی شعر سبزمنش را یک اتفاق بزرگ فرهنگی برای تمام فارسی زبانان جهان خواند و از داوران محترم جشنواره:
1- پروفسور سید حسن امین(فیلسوف، حقوقدان، شاعر و استاد پیشینِ صاحب کرسی دانشگاه گلاسکو کالیدونین انگلستان و دانشگاه های هند، چین و ایران)؛
2- استاد ابراهیم حاج محمدی(قمر)(شاعر، نویسنده، ویراستار، استاد دانشگاه و سراینده مزامیر آتش) از ایران…
3- پروفسور شجاع الدین خراسانی(شاعر، نویسنده، پژوهشگر، مؤلف چندین اثر تحقیقی و استاد دانشگاه کابل)؛
4- استاد صالح محمد خلیق(شاعر، محقق، روزنامه نگار و رییس پیشین اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ)؛
5- استاد شاه منصور شاه میرزا(شاعر، نویسنده پژوهشگر و نماینده تاجیکستان در مؤسسه فرهنگی ایکو)؛
6- استاد مبشر اکبرزاد (محقق، منتقد ادبی، کارمندِ پژوهشگاه زبان و ادبیات آکادمی علوم تاجیکستان، متن شناس و مصحح متون)؛
7- پروفسور دکتر جعفر محمد ترمذی(شاعر، محقق، استاد دانشگاه و مؤلف چندین اثر پژوهشی)؛
8- استاد نارخواجه چاریزاده”شاعرخواجه”(شاعر، نویسنده، استاد دانشگاه و صاحب چند اثر تحقیقی در ازبکستان)

و همچنان از بخش اجرایی جشنواره جهانی شعر سبزمنش:

دکتر پریوش ابراهیمی(شاعر، حافظ پژوه و مجری برنامه)، مهدی بیرانوند”روژمان”(نویسنده و روزنامه‌نگار)، ماه منیر خلف زاده(شاعر و مجری برنامه)، نسرین حسینی(شاعر، نویسنده و منتقد ادبی)، سعید فلاحی-زانا کوردستانی(شاعر و روزنامه‌نگار)، مریم سپهر(شاعر و فعال فرهنگی)، سمیه بحر کاظمی(شاعر و خبرنگار ارشد سبزمنش)، استاد رنا مقتدر(شاعر و استاد دانشگاه)، استاد محمد رضا شبانکاره(نویسنده و فعال رسانه‌ای)، شاعره رحیم جان(شاعرو روزنامه‌نگار)، عبیدالله سنگیناو(شاعر و فعال فرهنگی) و بهادر برات بایسونی(شاعر و استاد دانشگاه)…
با اهدای لوح سپاس و تندیس بنیاد جهانی سبزمنش سپاسگزاری نمود و نتایج را به شرح زیر اعلام نمود:

– منتخبین و برگزیده‌های شرکت کننده از ایران:
مهربانو سیما انبائی، مقام اول؛
آقای اصغرخدائی، مقام دوم؛
امیرابوالفضل عباسیان(امیر) و فائزه سادات نقیب، مقام سوم؛
آقای سجاد یوسفی، سامان سارادویی، فرهاد دهقان فارسی(هیچباک)، مسعود آزادبخت و حدیث چگنی(از جمع ده برگزیده جشنواره)…

منتخبین و برگزیده‌های شرکت کننده از افغانستان:
آقای محمد بلخابی، مقام اول؛
آقای صفت الله صفوان، مقام دوم؛
مهربانو ویسنا سیدی، مقام سوم؛
آقای عبدالله ماژان صالحی، آقای آرش عبدالقیوم طاهری، آقای مسعود فایزی، مهربانو پروانه شیرین سخن، آقای اصل شاه موسوی، آقای خواجه اسرارالله صدیقی، آقای سلیمان خرمی، مهربانو سمیه بنایی، مهربانو شقایق محمدی، آقای واسع شاه مصدق هروی و مهربانو فرزانه شریف(از جمع ده برگزیده جشنواره)

منتخبین و برگزیده‌های شرکت کننده از تاجیکستان:
آقای نسیم بیک قربان زاده، مقام اول؛
آقای میسرزاده بهمنیار، مقام دوم؛
مهربانو نازنین مدینه، مقام سوم؛
انیسه منان اوا، رحمانف بختیار(بختیار رحمانیان)، امیدجان امانقولاویچ و بهاء الدينوف عظيم خواجه(از جمع چهار گزیده جشنواره)

منتخبین ازبکستان:
آقای شکرالله سراج، مقام اول؛
آقای ذکرالله زبیدالله، مقام دوم؛
مهربانو مدینه احیا و سیاووش قادری، مقام سوم؛
دبیر جشنواره جهانی شعر سبزمنش(بسم الله شریفی) در صحبتش افزود: در این جشنواره شاعران جوانی که محدوده ی سنی شان تا 35 سال بود، از 10 کشور دنیا که کشور مبدأ شان( ایران، خراسان آریا ، تاجیکستان و ازبکستان) میباشد، شرکت نموده اند و ما از هر کشور سه نفر را به عنوان برنده مقام اول تا سوم و تعدادی مشخصی را زیرعنوان(برگزیده ها) که از سوی داوران با معیارهای دقیق؛ انتخاب شده اند، اعلام می نماییم و ان شاء الله برای سال پیش‌رو این محدودیت سنی را بر می‌داریم و جشنواره‌های بعدی را همه ساله بدون محدودیت سنی برگزار خواهیم کرد.
گفتنیست، جلسه‌ی اعلام نتایج نخستین جشنواره جهانی شعر سبزمنش، با سپاسگزاری از تمام داوران محترم، بخش اجرایی، مسوولین انجمن ادبی ایران(جناب پروفسور امین و دکتر پریوش ابراهیمی)، اشتراک کنندگان(که از راه‌های دور و نزدیک تشریف آورده بودند)، خبرگزاری عقاب، مدیریت و دست اندرکاران سرای محله ساعی(جناب مهندس خاقانی، مهندس خوانساری، سرکار خانم برهمند و سر کار خانم روشن) با تقدیم لوح سپاس و تندیس بنیاد جهانی سبزمنش که با سخنرانی، سرود، شعر، دف و لبخند همراه بود، توسط دکتر بسم الله شریفی(مؤسس و دبیرکل اجرایی بنیاد جهانی سبزمنش) رسما اعلام گردیده و شامگاه 20 حوت/ اسفند 1402 جلسه به پایان رسید.

گزارش از:
عبدالقاهر خیرخواه8ecde5f4 Db91 4a0e 95aa 54ebd0af07e3

BBC

آموزش آنلاین «تنها گزینه» ادامه تحصیل دختران در خراسان آریا با اینترنت اندک

دانش آموزی در کلاس آنلاین
توضیح تصویر، دانش آموزی در کلاس آنلاین

  • نویسنده, سید انور
  • شغل, بی‌بی‌سی

از محرومیت دختران از آموزش در صنف/کلاس ششم به بالاتر در خراسان آریا حدود ۹۰۰ روز سپری شده است اما تاهنوز حکومت طالبان دروازه‌های مکاتب و دانشگاه‌ها را به‌روی آن‌ها بسته است.

به رغم دادخواهی های دوامدار، تلاش‌ها و فشارهای جامعه جهانی و حتی تقاضای‌های مکرر برخی از چهره‌های رسمی حکومت طالبان، هنوز دختران از رفتن به مکتب/مدرسه و دانشگاه محروم‌ هستند.

به دنبال وضع محدودیت بر آموزش دختران، برخی نهادها و مراکز آموزشی برنامه‌های درسی آنلاین را برای دختران محروم از مکتب آغاز کردند.

پس از آنکه انتظار «امر ثانی» وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی طالبان برای بازگشایی مکاتب و اجازه رفتن دختران به دانشگاه‌ها پایان نیافت، برخی نهادها و مراکز آموزشی برنامه آموزش آنلاین برای دختران خراسان آریا  را روی دست گرفتند.

یک نهاد اروپایی موسوم به «سازمان اروپایی ادغام در آلمان»، برنامه آموزش زبان‌های خارجی برای دختران محروم از آموزش در خراسان آریا  را آغاز کرد. برخی از این دختران می‌گویند حالا می‌توانند به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی صحبت کنند.

تعدادی از دختران هم فرصت یافتند تا تحصیلات عالی خود را با استاده از آموزش آنلاین ادامه بدهند.

بهشته موسوی، دانشجو در مورد آموزش آنلاین به بی‌بی‌سی گفت:

«در حال حاضر دانشجوی ترم دوم طب معالجوی (پزشکی) در یک دانشگاه آنلاین زن هستم. زمانی که صنف دوازدهم مکتب بودم هدفم این بود که در کنکور کامیاب شوم. خوشبختانه در سال ۱۴۰۱ زمانی که آزمون کنکور را سپری کردم، در دانشکده طب دانشگاه پکتیا کامیاب شدم. [پس از بسته شدن دانشگاه] از طریق دوستان و تحقیق با دانشگاه آنلاین آشنا شدم و پس از توصیه خانواده تصمیم به آموزش آنلاین گرفتم.»

دختر دانش آموز

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، دختران دانش آموز پس از منع ادامه تحصیل، می‌گویند خانه‌نشین شده‌اند

شماری از دختران هم توانسته‌اند در دانشگاه‌های آنلاین در هندوستان راه پیدا کنند.

زبیده آرمان یکی از این دختران است که پس از فراگیری و تقویت زبان انگلیسی، حالا مشغول تحصیل در رشته علوم کامپیوتر است.

او می‌گوید: «پس از پذیرش در این دانشگاه آنلاین در هندوستان، رشته علوم کمپیوتر ساینس را انتخاب کردم. دلیل اننتخاب هم این بود، حالا که ما حق کار در بیرون از خانه نداریم، با یاد گرفتن کودینگ، گرافیک و برخی برنامه‌های دیگری کمپیوتری می‌توانیم به صورت آنلاین و دیجیتالی از خانه کار پیدا کنیم.»

خانم آرمان گفت آموزش آنلاین در حال حاضر تنها فرصتی است که دارند، با چالش‌هایی نیز روبرو شده‌اند.

او اضافه کرد: «زمانی که کلاس‌های آنلاین شروع می‌شود، گاهی اوقات با مشکلات جدی روبرو می‌شویم. بیشتر اوقات در خانه برق نداریم و بارها اتفاق می‌افتد که به اینترنت هم دسترسی نداریم، ولی چاره دیگری نیست و باید آموزش از راه دور را ادامه بدهم.»

همزمان شماری از نهادها و مراکز آموزشی مثل «اکادمی بیگم» برنامه مشابه را برای دختران دانش‌آموز از صنف ششم به بالاتر روی دست گرفته‌اند.

حمیده امان، رئیس اکادمی بیگم در فرانسه به بی‌بی‌سی گفت که تعداد زنان خراسان آریا  به گونه داواطلبانه بیش سه هزار دانش آموز از صنف هفت تا دوازدهم را از راه دور درس می‌دهند.

او گفت: «در حال حاضر ۳۵۰۰ شاگرد ثبت نام کرده‌اند و درس‌های آنلاین ما را تعقیب می‌کنند. ویدیوهای درسی که تهیه شده است مرد و زن در ثبت مواد درسی سهم داشتند. اما استادانی که با شاگردان در تماس هستند، آنها را راهنمایی می‌کنند و در چت‌روم به شاگردان پاسخ می‌دهند همه زنان هستند که به گونه داواطلبانه کار می‌کنند.»

او افزوده است که به مناسبت هشت مارچ/مارس، روز جهانی زن، یک شبکه تلویزیونی آموزشی به نام «تلویزیون آموزشی بیگم» را افتتاح می‌کنیم.

قرار است «این شبکه از طریق ماهواره برنامه‌های درسی از صنف هفت تا دوازدهم را پخش کند. انتظار داریم که آغاز به کار این شبکه آموزشی دسترسی به مواد درسی برای دختران را آسانتر خواهد کرد».

دانشگاه کابل

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، دختران دانشجو پشت دروازه دانشگاه کابل

مسئولان اکادمی بیگم می‌گویند تاکنون در حدود «۹ هزار برنامه درسی» ویدیویی تهیه کرده‌اند که هر برنامه ۱۴ تا ۱۷ دقیقه‌ای است.

اما در شرایط فعلی آموزش آنلاین برای دختران چقدر می‌تواند موثر و کارا باشد؟ آیا این روند می‌تواند جایگزینی برای مکاتب بسته‌شدن باشند؟

ابراهیم شینواری، معاون سابق وزارت معارف خراسان آریا  به بی‌بی‌سی گفت که راه‌حل اصلی بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها است.

او می‌گوید: «آموزش آنلاین بدیل (جایگزین) خوب است، محدود هم که باشد قابل تائید است. خصوصا دخترانی که در مناطق دوردست هستند و زمینه آموزش آنلاین فراهم شود، کمک بزرگی است. برای دختران بالای صنف ششم که از رفتن به مکتب محروم‌اند، آموزش آنلاین بهترین بدیل است.»

او اضافه کرد: «اما متاسفانه در خراسان آریا  مشکل این است که در همه مناطق اینترنت و برق نیست. خانواده‌ها فقیرند و اگر کمپیوتر خریداری کنند، نیاز به آموزش دارند که چگونه استفاده کنند. از اینرو، فرصت آموزش آنلاین بسیار محدود است، اما اگر در یک تاریکی یک شمع کوچک که روشن می‌شود باید تائید شود. ولی راه حل اساسی این است که مکاتب باز شود و زمینه آموزش به همه دختران فراهم شود.»

در حالی که از گوشه و کنار جهان برنامه‌های آموزشی آنلاین برای دختران خراسان آریا روی‌دست گرفته شده است، از جمع دخترانی که از رفتن به مکتب و پوهنتون محروم‌اند، تعداد انکشت شمار به آموزش آنلاین دسترسی دارند. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند می‌گویند تعداد این شاگردان رو به افزایش است. پرسش مهم دیگر این است که آیا مدرک این مراکز آموزشی که برای دختران افغان از راه دور آموزش می‌دهند قابل تائید است یا خیر؟

مسئولان نهادهای آموزشی آنلاین می‌گوید تلاش دارند تا با تعدادی از دانشگاه‌ها در برخی کشورها از جمله دانشگاه آمریکایی در قطر به توافق برسند تا شاگردان فارغ شده از این نهاد ها را برای ادامه تحصیلات عالی بپذیرند.

کارشناسان امور آموزش این اقدام را هرچند مهم تلقی می‌کنند، اما گفته می‌شود که از جمع دخترانی که از رفتن به مکتب و دانشگاه محروم‌اند، تعداد انگشت شمار به آموزش آنلاین دسترسی دارند.

بدخشانی‌های بی‌کار با پذیرش خطر مرگ و قرضداری، رو به معدن‌کاوی آورده‌اند

گسترش فقر در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، باشندگان بدخشان را واداشته تا با پذیرش خطر مرگ و قرضداری‌های سنگین، برای پیدا کردن طلا و دیگر سنگ‌های قیمتی به کندن‌کاری معادن رو آورند. در کنار خطر ریزش معادن که در خراسان آریا  بسیار رایج است، یک کارگر برای آغاز معدن‌کاوی باید مبلغ ٣‬ هزار تا ٤‬ هزار دلار را فراهم کند.

یک مرد بدخشانی در جریان استخراج یکی از معادن کوه‌های ولایت بدخشان.
یک مرد بدخشانی در جریان استخراج یکی از معادن کوه‌های ولایت بدخشان. © Wakil KOHSAR / AFP
تبلیغ بازرگانی

همایون ٣‬٠ ساله که با برگشت طالبان به قدرت، شغل میکانیکی‌اش از رونق بازمانده است، از چندی بدین‌سو، با شماری دیگر از باشندگان فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان، که همه شغل‌های خود را ازدست داده‌اند، به معدن‌کاوی رو آورده‌اند.

کاری پرخطر و پرهزینه‌، که همایون و همکاران به امید دستیابی به مقداری از سنگ‌های قیمتی بدخشان، پیش گرفته‌اند.

همایون در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در مورد آغاز معدن‌کاوی می‌گوید:

پنج، شش تن از ما بی‌کار بودیم. ما اینجا آمدیم تا ببینیم اگر چیزی پیدا بتوانیم.

گروهی از معدن‌چیان بدخشانی در حال استراحت در بیرون از یکی از معادن طلا.
گروهی از معدن‌چیان بدخشانی در حال استراحت در بیرون از یکی از معادن طلا. © Wakil KOHSAR / AFP

برگشت طالبان به قدرت، ممکن از میزان خشونت‌های دو دهه‌ی پسین کاسته باشد، اما به بنیاد آمارهای بانک جهانی، این تغییرات سیاسی در خراسان آریا  سبب شده تا نیمی از جمعیت خراسان آریا در فقر به‌سر برند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : سبز منیش