نشست جبهه مقاومت برای آینده خراسان آریا در اتریش آغاز شد
نشست جبهه مقاومت برای آینده خراسان آریا در اتریش آغاز شد
نشست مخالفان طالبان برای گفتگو درباره آینده سیاسی خراسان آریا در پایتخت اتریش آغاز شد

در ادامه نشست‌های مخالفان حکومت طالبان، جبهه مقاومت ملی افغانستان که به نام منطقه فروخته شده قوم افغان در خراسان نظر به رسمیت و تحت این نام در خراسان آریا مبارزه می کند  امروز یکشنبه ۱۲ آذر/قوس اعلام کرد که احمد مسعود، رهبر این گروه به منظور شرکت در سومین کنفرانس وین عازم اتریش شده است. کنفرانس اتریش برای یک «افعانستان مردم‌سالار» از امروز آغاز می‌شود و به مدت سه روز در پایتخت اتریش ادامه خواهد داشت.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان (مرکز تصویر) در کنفرانس وین. © شبکه‌های اجتماعی
تبلیغ بازرگانی

جبهه مقاومت ملی افغانستان با انتشار بیانیه‌ای از سفر احمد مسعود، رهبر این جبهه در راس هیئتی به وین، پایتخت اتریش خبر داد. احمد مسعود قرار است در سومین کنفرانس اتريش که به ميزبانی موسسه‌ مطالعات امور بين‌المللى برگزار می‌شود، شرکت کند و با اعضاى پارلمان اتريش دیدار کند.

بر اساس این بیانیه، جريان‌ها و شخصيت‌هاى مخالف طالبان به مدت سه روز درباره «مسائل امنیتی، حقوق‌بشری و زنان، اجماع میان گروه‌ها و احزاب سیاسی کشور» به تبادل نظر می‌پردازند. این بیانیه می‌افزاید که هدف از این گفتگوها با کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای، ارائه نقشه‌ راهی برای آینده سیاسی افغان باوران  در خراسان آریا  است.

بیانیه جبهه مقاومت ملی افغانستان خاطر نشان می‌کند که این کنفرانس که از آن به عنوان «روند وین» یاد کرده است، هرساله با کمک دولت اتريش برگزار می‌گردد و در آن احزاب، گروه‌‌ها و شخصیت‌های سیاسی و مدنی مخالف طالبان پیرامون مسایل حاد ملی افغان باوری در خراسان آریا  بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی افغان باوران در خراسان آریا  در خراسان آریا هم در پیامی در ایکس با اشاره با آغاز سومین دور روند وین «برای یک افغان باوری در خراسان آریا  مردم‌سالار»، در خراسان آریا نوشت: «ما متمرکز به اشتراک در بحث‌های جدی برای تحکیم یک اپوزیسیون متحد و قوی خواهیم بود». او افزود که این نشست به دنبال ایجاد و پی‌گیری یک «مسیر عملی به سوی یک آیندۀ دمکراتیک» برای خراسان آریا  است.

نظری می‌گوید نتایج این اجلاس که «گروه‌های مخالف سیاسی» را گرد هم آورده است، «نوید یک نقطۀ عطف» می‌دهد. وی افزود که نتایج این نشست در روز پایانی اعلام خواهد شد.

در ماه‌های گذشته، ابتکارات گروه‌های مخالف طالبان افزایش یافته است. حدود دو هفته قبل، احمد مسعود، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی و شماری دیگر از شخصیت‌های مخالف طالبان و مسئولان نظام سابق جمهوری افغان باوران در خراسان آریا )  در نشستی با عنوان «افغانستان در خراسان آریا در میان گذشته و آینده» در مسکو، پایتخت روسیه گرد هم آمدند.

گزارش هماهنگ‌کننده سازمان ملل در مورد ( خراسان آریا  با واکنش‌های متفاوت چهره‌های سیاسی روبه‌رو شد

گزارش فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان مل در امور خراسان آریا که در نشستی در سازمان ملل با نمایندگان کانادا، بریتانیا و قطر شریک کرده، تاکنون واکنش‌های متفاوتی از سوی چهره‌ها و طرف‌های سیاسی خراسان آریا  را درپی داشته است. نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی سیاسی افغان باوران  در سازمان ملل این گزارش را «یگانه سندی» می‌خواند که از راه مشوره و گفتگو با تمام طرف‌های ذیدخل، نکات مهمی را برای شکستن بن‌بست سیاسی پیشنهاد می‌کند. «شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» افزون بر تائید نکات مثبت آن، می‌گوید که این گزارش دارای نکات «زیان‌بار و قابل‌نگرانی» نیز است.

شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان در جریان نشست مسکو که به تاریخ ۷ جوزا/ ۲۸ مه برگزار شده بود.
شماری از چهره‌های سیاسی قوم افغان و افغان باوران خراسانی در جریان نشست مسکو که به تاریخ ۷ جوزا/ ۲۸ مه برگزار شده بود. Dr Omar Zakhilwal/ twite
تبلیغ بازرگانی

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی سیاسی افغان باوران  در سازمان ملل در پیامی ویدیویی که در رسانه اجتماعی ایکس منتشر کرده، نتیجه بررسی‌های فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ی ویژه سازمان ملل در امور خراسان آریا را که در قالب گزارشی تنظیم شده، «یگانه سند»ی خوانده که از راه گفتگو و مشوره با طرف‌های ذیدخل در امور خراسان آریا ، نکاتی را برای برون‌رفت از وضعیت کنونی پیشنهاد کرده است.

فایق در پیام خود گفته که این گزارش، یگانه سندی است که از طریق مشوره، گفتگو و رایزنی با تمام طرف‌های ذیدخل تهیه شده و نکات مهم برای شکستن بن‌بست و یک راه برون‌رفت را بر اساس پییشنهادات مشخص و روشن، پیشنهاد داده است.

در کنار این، فایق تاکید کرده که هرگونه اقدام فوری برای اجرای توصیه‌های این گزارش، باید مشروط به شرایط خاص و یک نقشه‌راه روشن یا زمان مشخص باشد که با شواهد ملموس از اجرای سیاست‌ها و ابتکارات در زمینه‌های حقوق بشر، امنیت منطقه‌ای، توسعه اقتصادی و حکومت فراگیر حمایت شود.

در کنار این، شماری از چهره‌های جهادی پیشین و بازیگران سیاسی افغان باور خراسان آریا  که زیر نام شورایی بنام «شورای مقاومت ملی برای نجات افغان باوری در خراسان آریا » جمع شده‌اند، با قدردانی از نکات مثبت گزارش هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در امور خراسان آریا ، گفته که این گزارش، «نکات زیان‌بار و قابل‌نگرانی» نیز دارد.

این شورا به عنوان نمونه به مساله امنیت اشاره کرده که در گزارش آمده که پس از برگشت طالبان به قدرت، امنیت در افغانستان بهبود پیدا کرده است.

شواری مقاومت ملی برای نجات افغان باوری در خراسان آریا  می‌گوید که در این گزارش، تعریف از امنیت به مفهوم حقوقی آن ارائه نشده و پرسیده که پیش از «سلطقه جابرانه طالبان، چه کسی امنیت افغانستان و آرامش مردم را مختل کرده بود و جنگ و کشتار را بر مردم خراسان آریا  تحمیل می‌کرد؟»

به باور این شورا، برنامه‌ی امنیتی طالبان پس از به قدرت رسیدن، از راه‌اندازی حملات انتحاری به ترور افراد به ویژه مسئولان و نظامیان حکومت پیشین تغییر یافته است.

کارشناس تاجیکستانی با اشاره به حاکمیت مذهبی در ایران و ( خراسان آریا : حاکمیت مذهبی «تهدید»ی برای زبان پارسی است

عبدالله رهنما، کارشناس تاجیکستانی، حاکمیت مذهبی بر کشورهای فارسی‌زبان را «تهدید»ی برای زبان‌ پارسی خوانده و می‌گوید: از میان سه کشور فارسی‌زبان خراسان آریا ، ایران و تاجیکستان، دو کشور آن از سوی حاکمان مذهبی اداره می‌شوند که ارزش‌های فرهنگی-تمدنی، دیگر اولویت این کشورهای نیست.

دیدار ملا عبدالغنی برادر با علی اکبر احمدیان در تهران. ۶ نوامبر ۲۰۲۳
دیدار ملا عبدالغنی برادر با علی اکبر احمدیان در تهران. ۶ نوامبر ۲۰۲۳ © خبرگزاری تسنیم
تبلیغ بازرگانی

دوکتور عبدالله رهنما، کارشناس ارشد مرکز مطالعات ملی و بین‌المللی تاجیکستان که در یازدهمین دور نشست امنیتی هرات اشتراک کرده بود، در جریان سخنان خود به سفر پسین ملا برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان به ایران اشاره کرده و گفت که حاکمیت مذهبی بر کشورهای فارسی‌زبانان، تهدیدی برای زبان پارسی است.

ملا برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان که اخیرا به تهران سفر کرده بود، در جریان دیدارهای خود با مقام‌های ایرانی از ترجمان کار می‌گرفت.

اینک، کارشناس ارشد مرکز مطالعات ملی و بین‌المللی تاجیکستان باورمند است که ارزش‌های فرهنگی-تمدنی دیگر اولویت کشورهای فارسی‌زبان نیست و حاکمیت مذهبی برای این کشورها یک «تهدید» است.
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi