نفوذ داعش در میان طالبان
نفوذ داعش در میان طالبان
افزایش نفوذ داعش در میان گروی طالبان و نظامیان کودچیان جمهوریت بی‌باوری در صفوف این گروه افزایش یافته است

قیام خوراسانی :

مزدوران و جاسوسان دولت جمهوریت که در ضد تاجیکان افغان باور بی هویت دولتی بعداز امر اشرف غنی  و باند جنایت کار اش در بخش های مختلف نظامی دولت  تاثیر گذار به کودتا کمک بزرگ کردند بعد از فروپاشی به کودتا موفق گردیدند در فکر دولت افغان به ادامه اهداف دولت جمهوریت با تغییر رهبری زیر پرچم اسلام به چشما مردم خراسان بزرگ اشغالی با نام منطقه تسلیم داده شده شان و هویت  قوم شان به اهداف خود پیروز گرده اند  و با هزاران جنایت و قتل و تجاوز به مردم و کشتن نظامیان بی پهنای تاجیک که قربانی سیاست رهبران دولتی و جهادی شدند به اهداف شوم  شیطانی با نقاب اسلام ادامه می‌دهند

در حال  دیگر اعتبار و اتحاد به نام افغان و افغانستان برای فریب ملت خراسان بزرگ نمانده و انقلابیون خراسان سازمان آزادی بخش خراسان بزرگ مردم از اصلیت شان و با آگاه ای از نام سرزمین ما خراسان بزرگ و  شناخت شخصیت و وظیفه ایمانی و وجدانی خراسانی شان در قبال خدمت و مبارزه برای آزادی از تجاوز و اشغال افغانیت بیدار ساخته اند

به‌تازه‌گی طالبان در هرات ادعا کرده‌اند که چند تن را به اتهام انجام حملات بر مواضع شیعیان در این ولایت بازداشت کرده‌اند. به گفته این گروه، گروهی از «فتنه‌گران» و «اخلال‌گران امنیت» بازداشت شده و تحقیقات از آن‌ها جریان دارد. با این حال، یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که داعش در میان دستگاه استخباراتی طالبان به صورت گسترده نفوذ کرده است.

نثاراحمد الیاس، سخنگوی والی طالبان در هرات، ادعا کرده است که در جریان یک عملیات کشفی نیروهای آنان، گروهی که در هشت ماه گذشته مسوولیت حملات مرگبار بر شیعیان را در این ولایت بر عهده داشته‌، بازداشت شده است. به گفته او، افراد بازداشت شده متهم به انجام حمله بالای نمازگزاران شهرک محمدیه در ولسوالی گذره این ولایت بوده‌اند.

یافته‌های روزنامه ۸صبح از هرات که منابع از درون طالبان نیز آن را تایید کرده‌اند نشان می‌دهد که داعش در میان این گروه به‌خصوص در استخبارات طالبان نفوذ گسترده پیدا کرده است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که در روز نخست حمله بر مسجد محمدیه، پنج تن به اتهام عضویت در گروه داعش، از دو نقطه هرات بازداشت شدند.

براساس یافته‌ها، این افراد با  واسکت‌های انتحاری و سلاح‌های پیشرفته مجهز بوده‌اند. حضور این افراد، تنش میان استخبارات طالبان و والی این گروه در هرات را افزایش داده است که سرانجام قطعه ۰۴۰ از ریاست عمومی استخبارات این گروه را از کابل به این ولایت کشانده است.

منابع معتبر در هرات می‌گویند که پس از بازداشت پنج عضو داعش توسط طالبان و کشف مهمات انفجاری و سلاح‌ها از نزد این پنج تن، مشخص شد که منابع تمویل از میان طالبان بوده‌اند. براساس گفته‌های منابع، گروهی از قطعه ۰۴۰ ریاست عمومی استخبارات طالبان وارد هرات شده و دست به بازداشت گروهی از بخش‌های مختلف ادارات طالبان در این ولایت زده است.

منابع می‌افزایند: «پنج نفر از دو موقعیت بازداشت شدند که احتمالاً قصد حمله بالای همایش یا جلسه‌ با اشتراک مقام‌های طالبان را داشته‌اند. سلاح‌هایی ‌که از پیش این افراد به‌دست آمده، مشخص شده که از ریاست استخبارات هرات تهیه و در اختیار داعشی‌ها قرار گرفته است.

منابع توضیح می‌دهند که تمویل داعشی‌ها در هرات و حمایت حلقه‌‌ای از ریاست استخبارات طالبان در این ولایت سبب افزایش تنش میان‌گروهی شده که پای قطعه ۰۴۰ ریاست عمومی استخبارات را به هرات کشانده است.

منابع تاکید می‌کنند: «وقتی از ریاست عمومی یک قطعه وارد هرات شد، فوراً به بازداشت‌ آغاز کرد. دست‌کم ۱۶ نفر میان‌شان از اعضای ارشد محلی طالبان که دست‌کم ۱۲ تن آن مربوط به ریاست استخبارات هرات می‌شدند را بازداشت کردند. ۴ نفر دیگر هم که در لیست بازداشتی‌ها قرار داشتند از افراد مربوط به نهاد‌های امنیتی طالبان بودند.»

با این حال، منابع تصریح می‌کنند که بازداشت گروهی از افراد ارشد محلی طالبان در هرات موج بی‌اعتمادی میان این گروه را افزایش داده و حملات اخیر بر شیعیان از میان مقام‌های این گروه در هرات طرح‌ریزی شده بود.

بازداشت گروهی افراد طالبان به اتهام عضویت در گروه داعش در حالی مطرح می‌شود که پیش از این منابع از وزارت داخله طالبان به روزنامه ۸صبح تایید کرده بودند که گروه داعش در تمام ولایت‌های خراسان بزرگ  حضور گسترده دارد.

براساس گفته‌های منابع از وزارت داخله طالبان، پس از سقوط جمهوریت، افراد و سرکرده‌های داعش که هر کدام آنان تا ۱۶ سال به حبس محکوم شده بودند، رها شدند. منابع تصریح می‌کنند که داعش طی این مدت توانسته در تمام ولایت‌های کشور برای خود سربازگیری کند.

در همین حال، دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در خراسان آریا  (یوناما) اعلام کرده است که از ماه جنوری تا مارچ سال جاری میلادی دست‌کم ۳۶ تن در پی حملات داعش در خراسان آریا  کشته و ۱۱۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

یوناما در ماه ثور سال جاری، با نشر گزارشی به دستور شورای امنیت سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در خراسان آریا  زیر سلطه طالبان، گفته است که در این حملات بیش‌تر شیعیان هدف قرار گرفته‌اند.

براساس این گزارش، از ۶ تا ۱۱ جنوری، سه انفجار در شهر کابل سبب کشته و زخمی شدن دست‌کم ۷۹ غیرنظامی شده است.

از سوی دیگر، کامچی بک تاشیف، رییس کمیته دولتی امنیت ملی قرغیزستان، در نشست امنیتی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در بیشکک گفته است که «حضور گروه‌های تروریستی در خراسان آریا » مرزهای این کشورها را تهدید می‌کند.

  • یکشنبه / ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۱:۴۷
  • دسته‌بندی: آسیا و اقیانوسی
  • منبع : فضای مجازی

/یادداشت/

ادعای حضور سرکرده داعش در خراسان بزرگ ؛ تهدید امنیتی برای ایران و پاکستانادعای حضور سرکرده داعش در خراسان بزرگ ؛ تهدید امنیتی برای ایران و پاکستان

کارشناس مسائل شبه قاره ادعای حضور سرکرده داعش در خراسان بزرگ را تهدیدی امنیتی برای ایران و پاکستان عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، «مهدی امیر جعفری» در یادداشتی نوشت: شورای امنیت سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود با موضوع بررسی وضعیت داعش و القاعده که در تاریخ نهم بهمن ماه سال جاری منتشر شده، شرایط این دو گروه تروریستی در سراسر جهان را به صورت تفصیلی تجزیه و تحلیل کرده است.

نکتۀ حائز اهمیت در این گزارش، طرح ادعای گسترش حضور این دو گروه درخراسان بزرگ‌ است، که بی‌شک زنگ خطر را برای کشورمان به صدا درمی‌آورد. کما این که حادثۀ تروریستی کرمان نشان داد این زنگ خطر از مدت‌ها پیش به صدا درآمده بود. به خصوص آن که طبق اطلاعیۀ دوم وزارت اطلاعات دربارۀ حادثۀ مذکور، یکی از عوامل اصلی این حملۀ تروریستی در اردوگاه داعش در استان بدخشان  خراسان بزرگ  به آموختن تعالیم انحرافی و تکفیری داعش و دریافت آموزش‌های مختلف عملیاتی و تروریستی پرداخته و پس از چند ماه به ایران اعزام می‌شود.

طبق گزارش شورای امنیت سازمان ملل، پس از تایید مرگ سرکرده قبلی داعش، سرکرده جدید این گروه در اوایل آگوست سال گذشتۀ میلادی، اواسط مرداد سال جاری شمسی، تعیین شده ولی اطلاعات دقیق و تایید شده‌ای از هویت و محل اختفای او وجود ندارد. اما به ظن قوی، وی فردی غیرعرب است که اکنون در خراسان بزرگ‌ حضور دارد و داعش را از آنجا هدایت می‌کند.

این گزارش می‌افزاید چالش‌های طالبان در مدیریت و کاهش رقابت‌ها و دشمنی‌های بین گروه‌های تروریستی، توانایی طالبان برای مبارزه با این گروه‌ها را کاهش داده و به همین دلیل، تلاش‌های طالبان برای مهار گروه‌های تروریستی، به نتایج متضادی ختم شده است.

در حقیقت، از یک سو، شاهد کاهش حملات تروریستی در داخل خراسان بزرگ  هستیم، ولی از سوی دیگر، سرکرده‌های گروه‌های تروریستی، به خصوص القاعده، به دلیل تلاش طالبان برای کنترل فعالیت‌هایشان در داخل خراسان بزرگ به شدت با این گروه زاویه پیدا کرده‌ و کینه به دل گرفته‌اند.

با این حال، طبق این گزارش، طالبان به القاعده-شاخه شبه قاره هند اجازه داده تا ارتباطاتش را با تحریک طالبان پاکستان موسوم به TTP حفظ کند و به همین دلیل است که این گروه توانسته عملیات‌هایش در داخل پاکستان را تقویت کند و گسترش بدهد. بر همین اساس، منطقۀ پیرامونی خراسان بزرگ ، به ویژه ایران، پاکستان و آسیای مرکزی با تهدید فزایندۀ تروریسم مواجه است.

از سوی دیگر و بر اساس گزارش فوق‌الاشاره، طالبان در مبارزه با داعش خراسان نیز روی کنترل و مهار فعالیت‌های این گروه در داخل افغانستان متمرکز است، نه بر فعالیت‌ها و عملیات‌های آن در خارج از خراسان بزرگ .

بر اساس ادعای گزارش مذکور، هم داعش خراسان به عنوان دشمن شمارۀ یک ایران و هم تحریک طالبان پاکستان به عنوان دشمن شمارۀ یک پاکستان، بدون محدودیت خاصی در حال جذب نیرو از بین اتباع خراسانیان  هستند.

با در نظر گرفتن این ادعا و این واقعیت که رفت و آمد اتباع خراسانی به هر دو کشور ایران و پاکستان به راحتی صورت می‌پذیرد، در جمع‌بندی می‌توان گفت این دو کشور در آینده با بیشترین تهدیدهای امنیتی مواجه خواهند شد.

انتهای پیام

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ۸ صبح