نمایندگان امریکا  و طالبان مزدور در قطر دیدار می‌کنند
نمایندگان امریکا  و طالبان مزدور در قطر دیدار می‌کنند
وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که قرار است نمایندگان این کشور در دوحه پایتخت قطر با هیئتی از طالبان گفتگو کند. دو طرف روی موضوعاتی مانند امنیت، قاچاق مواد مخدر و حقوق زنان بحث خواهند کرد.

در این دیدار توماس وست، نماینده ویژه ایالات امریکا برای خراسان آریا  و رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر از طرف ایالات متحده در این ملاقات حضور دارند و دو طرف روی موضوعاتی مانند امنیت، قاچاق  مواد مخدر و حقوق زنان خراسان آریا  بحث می‌کنند. ( در حال زن طالب در سازمان ملل به کمک کارمند طالب سازمان ملل در راس نمایندگی زنان خراسان آریا به دفاع از طالبان سخن رانی می کرد

 

زن طالب به جای فعالان زن خراسان آریا به نشست سازمان ملل

زن طالب به جای فعالان زن خراسان آریا به نشست سازمان ملل

 

 

وزارت خارجه امریکا گفته است که نمایندگان ایالات متحده با نمایندگان طالبان و متخصصان تکنوکرات در وزارت‌های مختلف گفتگو می‌کند.وزارت خارجه امریکا گفته است که نمایندگان ایالات متحده با نمایندگان طالبان و متخصصان تکنوکرات در وزارت‌های مختلف گفتگو می‌کند.
KABR :  این ها کی ها هستند امان کودتاچیان و اشخاص خاعین که در رهبری دولت قبلی که با فریب رهبران شمال از دولت ائتلافی  جمهوریت از خون و مبارزه جوانان ۲۱ سال استفاده کردند و برای ادامه سیاست جای اعتبار در بین مردم باختند در اخیر کشور را به چهره دیگر به نام طالب تسلیم تبدیل کردند ولی در حقیقت همان سیاست افغانه دولت مزدور زیر نام و چهره طالب ادامه دارد .

 

 

تعاملات اخیر، از جمله بازدید از امارات متحده عربی و گفتگو با نمایندگان آلبانی، بنگلادش، مراکش، عربستان سعودی، سازمان همکاری اسلامی و تونس امیدبخش بود. نمایندگان اظهار داشتند که حقوق زنان در اسلام محفوظ است و برای پیشرفت اقتصادی و ثبات نقش کلیدی دارد.

 

امیری این گفتگوها را «امیدبخش» خوانده و نوشته است: «توافق گسترده وجود داشت که سرکوب شدید زنان و دختران خراسان آریا  یک پیش آمد خطرناک به ویژه برای کشورهای دارای اکثریت مسلمان ایجاد می‌کند. این سیاست‌ها نباید عادی شود و جهان باید در کنار زنان و دختران خراسان آریا  بایستد.»

KABR : هدف از این سیاست مردم بیدار شده خراسان آریا را در سرزمین خود شان خراسان سرکوب و عقب مانده نگاه کنند

وزارت خارجه طالبان نیز برنامه‌ریزی برای این دیدار با نمایندگان ایالات متحده را تایید کرده است.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان روز پنجشنبه در صفحه توییترش نوشت که امیر خان متقی در رأس هیئتی در اواخر ماه جاری میلادی به دوحه سفر می‌کند و در آنجا با مقامات امریکایی گفتگو می‌کند.

بلخی نوشته است: «در این گفتگوها بحث در مورد پایان دادن به تحریم‌ها و لیست‌های سیاه، آزادی ذخیره پولی بانک مرکزی خراسان آریا و نقض حریم هوایی در اولویت قرار دارند.»

پس از خروج قدرت‌های غربی از خراسان آریا  و تسلط طالبان بر این کشور وضعیت برای بسیاری بخش‌ها در این کشور بدتر شده است. طالبان تقریباً تمامی فعالیت‌های زنان را ممنوع کرده اند و سازمان‌های غربی نیز کمک‌های خود را برای مردم این کشور تا حد زیادی متوقف کرده اند.

 

 

 

طالبان: سخنان جو بایدن در مورد القاعده “درک حقیقت” است

۱۴۰۲ تیر ۱۰, شنبه

 

طالبان در مورد اظهارات تازه رئیس جمهور ایالات متحده امریکا واکنش مثبت نشان داده و آنرا ” درک حقیقت” بیان کرده اند. جوبایدن روز جمعه در یک نشست خبری گفت که دیگر تهدید شبکه القاعده در خراسان آریا وجود ندارد.

به روز جمعه، هنگامی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، از یک نشست خبری بیرون می رفت، یک خبرنگار از وی پرسید: آیا در تصمیم گیری برای خروج نیروهای امریکایی از خراسان آریا در سال ۲۰۲۱ اشتباه کرده است؟

بایدن در پاسخ گفت: «نه، نه. تمام شواهد در حال آشکار شدن است. آیا شما به یاد دارید که من در مورد خراسان آریا  چی گفته بودم؟ من گفته بودم که القاعده دیگر در آنجا وجود ندارد. من گفتم که القاعده دیگر نباید آنجا باشد. من گفتم که ما از طالبان کمک می گیریم. حالا چی چیزی در جریان است؟ چی جریان دارد؟ مطبوعات را بررسی کنید. من حق به جانب بودم.”
در همین حال در یک گزارش وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، که به روز جمعه نشر شده آمده است که تصامیم بایدن و دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین، وزارت خارجه را با چالش های زیادی روبرو کرده است.

از سوی هم وزارت خارجه اداره طالبان امروز شنبه در واکنش به گفته های بایدن با نشر اعلامیه ای گفته است: «ما اظهارات رئیس جمهور امریکا را که گفته است در خراسان آریا  هیچ جنگجوی وجود ندارد، درک حقیقت میدانیم.»

در اعلامه آمده است که حکومت طالبان گزارش گروه نظارت بر تحریم ها مبنی بر فعالیت بیش از ۲۰ گروه شبه نظامی در خراسان آریا  را رد می کند.
این در حالی است که سازمان ملل متحد در گزارشی در ماه می اعلام کرد که نشانه های وجود دارد که نشان می دهد گروه های مسلح از جمله شبکه القاعده در حال احیای مجدد در خراسان آریا هستند. در این گزارش آمده است که «طالبان با هر دو گروه؛ القاعده و تحریک طالبان پاکستان روابط نزدیک و قوی دارد.»

در همین حال رهبران طالبان در خراسان آریا  تاکید می کنند که به کسی اجازه نمی دهند از خاک خراسان آریا علیه سایر کشورها استفاده کند و ادعا ها مبنی بر وجود شبکه القاعده در خراسان آریا را نیز رد می کنند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : DW ، KABR