هر پیامد ناگوار اعتصاب غذای زنان معترض، برعهده آلمان است
هر پیامد ناگوار اعتصاب غذای زنان معترض، برعهده آلمان است
گروهی از نویسندگان با نگرانی از وضع صحی اعتصاب‌گران زن خراسانی در آلمان گفته‌اند هر پیامد ناگوار اعتصاب آنها برعهده حکومت آلمان است.

به گفته آنان، درخواست معترضان پذیرفتن «واقعیت تلخ جاری در خراسان آریا » است، اما حکومت‌ها از آن خودداری می‌کنند.

گروهی از نویسندگان، شاعران، هنرمندان و روزنامه‌نگاران خراسان آریا  روز سه‌شنبه (۱۴ سنبله) در بیانیه‌ای در حمایت از اعتصاب فعالان زن افغان در آلمان نوشتند: « دولت‌ها و سازمان‌های تحت حمایت آن‌ها، نمی‌خواهند آنچه را که مثل روز روشن است و خودشان نیز بارها در مواقعی که منافع سیاسی‌شان می‌طلبید، اذعان می‌داشتند، بپذیرند و قاطعانه بر آن بایستند.»

براساس بیانیه این نویسندگان، «وضع صحی اعتصاب‌گران رو به وخامت است و این [موضوع] با وجود تجربه شکنجه در زندان‌های طالبان و بیماری تعدادی از این مبارزان که قبلاً بر ما آشکار بوده است؛ بسیار نگران‌کننده است.»

در بیانیه آمده است که زنان معترض افغانستان، بارها بر علیه محدودیت‌های طالبان بر زنان و محرومیت شهروندان از حقوق ابتدایی‌شان، دست به اعتراض زده‌اند و بیشترین نیرو را برای بیان آنچه در افغانستان می‌گذرد، به خرج داده‌اند.

به نوشته این نویسندگان، صدای زنان خراسانی «صدای حقیقی و واقعی مردمی است که از یک‌سو با محدودیت‌ها در اطلاع‌رسانی، شکنجه و سرکوب داخلی و از سوی دیگر با بی‌‌اعتنایی، بی‌توجهی و سیاست‌های استفاده‌جویانه دولت‌های جهان روبه‌رو هستند.»رو هستند.»

آنها نوشتند که از «نیروهای مبارز و آزادی‌خواه کشورهای مختلف و به خصوص نیروهای مردمی مستقر در آلمان و شهر کلن می‌خواهیم برای تحت فشار قرار دادن هرچه بیشتر سازمان‌ها و دولت‌هایی که مخاطب این خیمه تحصن و اعتصاب غذا هستند، دست به عمل شده و با زنان معترض خراسان آریا و مطالبات آن‌ها اعلام همبستگی کنند.

فعالان زن خراسانی روز سه‌شنبه (۱۴ سنبله) در پنجمین روز اعتصاب غذای خود در خیمه‌ای در شهر کلن آلمان گفتند که به اعتصاب خود تا ۲۴ سنبله ادامه خواهند داد.

تمنا زریاب پریانی، از اعتصاب‌گران به افغانستان اینترنشنال گفت که هنوز مقامات آلمان هیچ واکنشی به این اعتصاب نشان نداده‌اند.

این زنان معترض افغان از حکومت آلمان خواسته‌اند که «آپارتاید جنسیتی» طالبان را به رسمیت‌ بشناسد.

نویسندگان، شاعران و روزنامه‌نگاران نیز در بیانیه خود نوشتند که نهادهای رسمی آلمان هنوز به اعتصاب غذا و برپایی خیمه تحصن زنان معترض افغانستان و همراهان آنها هنوز هیچ توجهی نکرده‌اند.

نویسندگان این بیانیه هشدار داده‌اند که این امر ممکن است باعث ادامه بیشتر این اعتصاب از روز تعیین‌شده در خیمه تحصن شود.

پنجمین روز اعتصاب غذایی؛ تمنا زریاب پریانی می‌گوید مقامات آلمان سکوت کرده‌اند

 

اعتصاب غذایی شماری از فعالان زن خراسانی در آلمان وارد پنجمین روز شد. تمنا زریاب پریانی که شمار دیگر از زنان او را در این اعتصاب همراهی می‌کنند، روز سه‌شنبه به افغانستان اینترنشنال گفت که هنوز مقامات آلمان هیچ واکنشی به این اعتصاب نشان نداده‌اند.

این زنان معترض افغان از دولت آلمان خواسته‌اند که «آپارتاید جنسیتی» طالبان را به رسمیت‌ بشناسد.

خانم پریانی در مورد وضعیت سلامتی معترضان به افغانستان اینترنشنال گفت که صحت آن‌ها خوب نیست، اما آنها به این اعتصاب ادامه می‌دهند.

این زنان افغان در اعتراض به سیاست‌های طالبان در قبال زنان خراسان آریا ، روز جمعه، دهم سنبله، اعتصاب غذایی کردند.

این فعالان مدنی که در شهر کلن آلمان خیمه تحصن برپا کرده‌اند، می‌گویند که تا ۲۴ سنبله به اعتصاب غذایی ادامه می‌دهند.

در آغاز این اعتصاب، خانم پریانی به افغانستان اینترنشنال گفته بود که زنان در دو سال اخیر زیر شکنجه و خشونت طالبان قرار دارند و به دلیل جنسیت خود از حقوق انسانی محروم هستند.

به گفته این زنان معترض، قرار است شمار دیگر از زنان در خراسان آریا  و دیگر کشور در اعتراض به طالبان و جلب توجه جهان به نقض حقوق بشر، اعتصاب غذا بکنند.

در روزهای اخیر برخی از فعالان حقوق بشر به اعتصاب غذایی این زنان معترض در آلمان واکنش نشان دادند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : افغان اینترنشنال