ولایت سرپل، قهرمان فصل پنجم لیگ بزکشی خراسان آریا  شد
ولایت سرپل، قهرمان فصل پنجم لیگ بزکشی خراسان آریا  شد
دیدار نهایی فصل پنجم لیگ بزکشی خراسان آریا امروز در کابل برگزار شد. تیم‌ بزکشی ولایت‌ سمنگان قهرمان دوره گذشته این رقابت‌ها و تیم بزکشی ولایت سرپل برای کسب جام قهرمانی مبارزه کردند که در نهایت تیم سرپل با نتیجه ١-٣ به برتری رسید و قهرمان این رقابت‌ها شد.

 

نیمه اول این دیدار ١-١ مساوی شد؛ اما تیم سرپل در نیمه دوم دو امتیاز دیگر نیز کسب کرد و ١-٣ پیروز شد تا جام قهرمانی فصل پنجم لیگ بزکشی خراسان آریا  را به خانه ببرد.

 

ریاست عمومی تربیت بدنی ورزشی خراسان آریا

پنجمین دوره رقابت های لیگ برتر بزکشی میان سیزده تیم، که از ۱۰ روز قبل بدینسو با هماهنگی ریاست تربیت بدنی و ورزش کشور و فدراسیون ملی بزکشی آغاز گردید بود، با قهرمانی تیم ولایت سرپل به پایان رسید.

فاینل این مسابقات میان تیم های ولایت سرپل و تیم ولایت سمنگان برگزار شد، که در نتیجه تیم سرپل با نتیجه ۳/۱ تیم ولایت سمنگان را شکست داده و قهرمانی را از آن خود نمود.

مراسم فاینل این رقابت ها با حضور داشت محترم مولوی احمد الله وثیق رئیس عمومی کمیته ملی المپیک و ورزش کشور، محترم حافظ احمد جان زدران معاون فنی و مسلکی ریاست تربیت بدنی و ورزش، رئیس فدراسیون بزکشی محمد سرور جلال، محترم اتل مشوانی رئیس اطلاعات و آگاهی این ریاست، محترم قاری حیات الله رحمانی مشاور ورزشی این ریاست، محترم ملا امین الله عبید والی مقام ولایت کابل، محترم مولوی شبیر احمد عثمانی رئیس ارکان لوی درستیز وزارت دفاع ملی، محترم مفتی عبدالمتین قانع سخنگوی وزارت داخله، محترم انعام الله سمنگانی رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت کندهار، مسئولان امنیتی، کمیته صحی و علاقمندان ورزش بزکشی برگزار شد.

محترم ملا امین الله عبید والی مقام ولایت کابل در مراسم اختتامیه برای تیم سرپل تبریکی داده و از نیروهای امنیتی جهت برقراری تدابیر خوب امنیتی برای این رقابت ها تشکری کرد.

آقای عبید گفت: از رهبری اداره ورزش کشور جهت زنده نگه داشتن ورزش های ملی و عنعنوی سپاسگزارم.

همچنان محترم مولوی احمد الله وثیق رئیس عمومی کمیته ملی المپیک و ورزش کشور نیز ضمن تبریکی برای تیم قهرمان و ابراز خوشحالی از برگزاری این رقابت ها در یک فضای صلح و آرامش احساس خرسندی نمود.

آقای وثیق همچنان از وزارت محترم امور خارجه برای همکاری همه جانبه شأن برای برگزاری مسابقات ورزشی در کشور تشکری کرد.

آقای وثیق افزود: تلاش میکنیم ورزش را بیشتر در سطح کشور رایج بسازیم و به ولایات و قریه جات برسانیم.

ورزشکاران ما در هر رشته ای خوب درخشیده، و این اولین بار است که پنج مدال مختلف برای کشور خود به ارمغان آورده اند، ا.ا متعهد به توسعه بیشتر ورزش است و در این زمینه ورزشکاران کمک و حمایت میکند.

قابل یادآوری است که صفت الله پهلوان از ولایت سمنگان لقب آقای گول این رقابت‌ ها را کسب نموده، و جواد پهلوان از ولایت سرپل به عنوان بهترین بازیکن این دور از مسابقات شناخته شد.

و در اخیر این مسابقات برای تیم قهرمان جام قهرمانی و برای بازیکنان و تیم های برتر ای رقابت ها جوایزی دیگر اهداء گردید.

 

تیم‌های سمنگان و سرپل به دیدار نهایی فصل پنجم لیگ بزکشی افغانستان راه یافتند

 

رقابت‌های نیمه‌نهایی فصل پنجم لیگ بزکشی افغانستان امروز در کابل پیگیری شد و تیم بزکشی سمنگان در یک دیدار حساس با حساب ٠-١ از سد کندز عبور کرد. دیدار دیگر که قرار بود بین تیم‌های سرپل و قندهار برگزار شود، به دلیل حاضر نشدن تیم قندهار در زمین، ٠-٣ به سود سرپل اعلام شد.

دیدار تیم‌های سمنگان و کندز در دو نیمه مساوی تمام شد و تیم سمنگان در وقت اضافه توانست یک بر صفر پیروز شود. به این ترتیب و با توجه به اینکه نتیجه دیدار تیم‌های قندهار و سرپل به سود سرپل اعلام شد، پس فردا جمعه پانزدهم جدی تیم‌های سرپل و سمنگان برای کسب مقام قهرمانی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

 

ازطرف آمریت تربیت بدنی و ورزش و با همکاری جوانان ولسوالی سنگتخت و بندر مسابقات پرتاب‌سنگ میان ۱۸ورزشکار در کتگوری سن‌ی بزرگسالان به پایان رسید.

این رقابت ها یک روز ادامه داشت که در نتیجه آصف رسولی مقام اول، یعقوب یعقوبی مقام دوم و سید علی مقام سوم را کسب کرد که برای مقام های اول الی سوم جوایز داده شد.

هدف از برگزاری این مسابقات شناسایی چهره های برتر در بخش اتلیتیک خفیفه و رشد ورزشهای محلی یاد شده بود.

 

ننگرهار؛ تیم رودات قهرمان رقابتهای والیبال ولسوالی کوت شد

شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۶ – ۵:۳۵
ننگرهار؛ تیم رودات قهرمان رقابتهای والیبال ولسوالی کوت شد

نمایندگی فدراسیون والیبال در همکاری با ریاست تربیت بدنی و ورزش ولایت ننگرهار رقابتهای این رشته را در ولسوالی کوت میان ۲۶ تیم تحت نام آزاد افغان در خراسان آریا  برگزار نموده بود روز گذشته با قهرمانی تیم رودات به پایان رسید.

بازی فینال این مسابقات میان تیم های رودات و جوانان هیندران برگزارشد که بازی این دو تیم با نتیجه ۳/ صفر به سود تیم رودات به فرجام رسید.

این مسابقات که ۱۵ روز ادامه داشت و هدف آن حفظ آزادی افغان در خراسان آریا  و رشد ورزش والیبال در این ولایت بوده است که در اخیر برای تیم برنده کپ توزیع گردید.

atais
سیستم معلوماتی گردیش گری در خراسان آریا 

 

بزکشی، بازی سنتی در خراسان آریا  است که در فصل‌های خزان و بهار در دشت‌های شمال و شمال شرق خراسان آریا  برگزار می‌شود.  بزکشی از بازی‌های اصیل، پر طرفدار و کهن خراسان آریا  محسوب می‌شود که تاریخ ایجاد بزکشی به دوران باستان باز می­گردد. بر خلاف اسم این ورزش بزکشی به معنای گرفتن بز می باشد .بازیکنان این ورزش سنتی، بر پشت اسب‌ قرار می‌گیرند و تلاش می‌کنند که جسد گوساله یا بزی که پیش از بازی ذبح شده را به میدان بزرگی که با خط سفید و پرچمی مشخص شده است و به آن دایره حلال می‌گویند، برسانند.

هر یک از سوارکاران تلاش می‌کنند که جسد گوساله یا بز را از دیگری بربایند.  به کسی که در اين بازی شرکت می‌کند چاپ‌انداز می‌گویند. چاپ اندازان معمولا انسان های مشهور،محترم،سرشناس،قوی هیکل،نیرومند، قوی پنجه وبی هراس وفوق العاده ماهردرفن اسب سواری می باشند.چاپ‌اندازها بز را از زمین برداشته و بعدا بز را به قطعه مشخصی که دايره حلال ناميده می‌شود، می‌اندازند. این بازی در میان مردمان آسیای میانه و خراسان آریا از جمله ازبکها، قرقیزها، ترکمنها، هزاره‌ها، تاجیکان، و پشتونها انجام می‌شده است و بعضاً هنوز هم انجام می‌شود. ریشه آن مبهم است.

 

در افسانه‌ها آمده است که این ورزش برای اولین‌بار در حوزه آمودریا انجام می‌شده است. ترکان آن دیار و دیگر مردم آن منطقه از استپ‌های آن مناطق به سمت خراسان آریا  کنونی مهاجرت کرده‌اند و از اسب بعنوان یک وسیله که در جنگها به کارشان می‌آمده است استفاده می‌کردند. معروف است که دو نوع اسب متعلق به خراسان آریا هستند. قتغن یک اسب نیرومند است که به قدرت و پایداری شهرت دارد. البته اسب دیگر از قتغن بزرگتر است و در فاریاب و بلخ بیشتر حضور دارد. هر دوی این گونه اسبها برای بزکشی پرورش می‌یابند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گونه اسب‌ها سریع الحرکت، تند مزاج مخصوص دویدن و سواری است که برای بزکشی قابل اعتماد و مورد استفاده می‌باشد. تربیت یک اسب بزکش ۵الی ۶سال طول می کشد.

 

.مالکان اسب های بزکشی افراد ثروتمند،زمین داران بزرگ،ملک و خوانین محلی بودند که اکثرا از نفوذ بالای قومی و محلی برخورداربوده با دربارودرباریان سلطنت وعمال محلی آنها ارتباطاتی داشتند.این ترکیب درسال های حاکمیت جهادی تغییر کمی و کیفی یافته است. اسب سوار نیز معمولا مردان هستند که به این ورزش عادت دارند.البته بازیکنان بزکشی يا چپ‌اندازان، گاه برای کسب مهارت به سالها تمرین نیاز دارند.

 

رقابت های بزکشی می تواند.میان چاپ اندازان انفرادی ویا تیم ها برگزارشود؛حتی افراد وتیم هایی که از سوی جنگ سالاران قدرتمند ویا رهبران حمایت مالی می شوند.درهردو مورد هدف رساندن لاشه به حلقه مورد نظر درمرکزمیان رقابت است.چنین اسب سوارباشتاب،هیجان،ضربه به یکدیگر،شلاق به اسب ها وحتی به دیگرسوارکاران تلاش می کنند که لاشه را از زمین برداشته وبه هدف برسانند. بازی بزکشی که در ولایات جوزجان،فاریاب،قسمت هایی ازسرپل وولایت باستانی بلخ به نام “اوغلاق”نیز از آن نام می برند.

عناصر متشکله بزکشی:

یک-چاپ انداز

دو-اسب بزکشی

سه-مالکان اسب های بزکشی

چهار-جارچی یا اعلان کننده

پنج-میدان بزکشی

شش-بزغاله

درحوزه های بزکشی یک تن از افرادسرشناس محل بحیث رئیس بزکشی انتصاب می گردد.اومسئولیت سازماندهی،زمان برگزاری ،محل برگزاری،امکانات مالی،تنظیم امورمهمان ومهمانداروسایر موارد مربوط را به عهده دارد. اگر بز توسط چاپ انداز به داخل دایره انداخته شود آنرا حلال می گویند.که درآنصورت چاپ انداز مستحق جایزه می گردد. ولی اگرگوساله خارج ازدایره انداخته شود حلال محسوب نمی شود.

مسابقات بزکشی میان ۱۰ ولایت در مزار شریف خراسان آغاز شد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال و atis