پارسی، فعال حقوق زنان در خراسان آریا از بند طالبان افغان آزاد شد
پارسی، فعال حقوق زنان در خراسان آریا از بند طالبان افغان آزاد شد
منابع به بی‌بی‌سی تایید کردند که ژولیا پارسی، از فعالان سرشناس حقوق زنان در خراسان آریا از زندان استخبارات طالبان آزاد شده است

خانم پارسی در ۲۷ سپتامبر سال جاری میلادی از خانه‌اش در کابل از سوی افراد اداره استخبارات طالبان بازداشت شده بود. در هفته‌های گذشته ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای خراسان آریا ، اتحادیه اروپا و شمار دیگری از نهادها خواستار رهایی او شده بودند.

ژولیا پارسی یکی از فعالان حقوق زنان و از منتقدان صریح اللهجه سیاست‌های طالبان افغان تباران  در خراسان آریا  است.

سه روز قبل گزارش شد که ندا پروانی، فعال دیگر حقوق زنان، که او نیز در بند طالبان بود، آزاد شده است.

طالبان در مورد علت بازداشت خانم پارسی هنوز چیزی نگفته‌اند.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت، اعتراضات گروه‌هایی از زنان به فرمان‌های محدودکننده طالبان توجه بسیاری را جلب کرد. حکومت طالبان اما دستور ممنوعیت اعتراضات را صادر کرد و پس از آن شماری از فعالان زن بازداشت و زندانی شدند.

برخی از این فعالان گفته‌اند که در زندان‌های طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

با این حال حکومت طالبان همواره گفته است که با زنان و دختران بر اساس «اصول اسلامی» رفتار می‌کنند.

استعفای رئیس سازمان سنجش در پی احکام بازگشت به تحصیل «داوطلبان مشکوک به تقلب در کنکور»

در پی تصمیم دیوان عدالت اداری در ایران برای بازگشت به تحصیل دانشجویانی که توسط سازمان سنجش آموزش به دلیل تخلف در کنکور سراسری از تحصیل محروم شده بودند،‌ رئیس آن سازمان استعفا داد.

عبدالرسول پورعباس،‌ در نامه‌ای به وزیر علوم اعلام کرد که از ساعت ۱۱ صبح امروز ۲۷ آذرماه «تمام مسئولیت‌های سازمانی خود را واگذار کرده و هیچ گونه مسئولیتی را به عهده نمی‌گیرد.»

او گفت که استعفایش در اعتراض به تصمیم اخیر «دیوان عدالت اداری مبنی بر برگشت همه مشکوکین به تقلب به تحصیل» است و افزود که سازمان سنجش «توانایی اجرای این حجم از برگشت به تحصیل متقلبین را ندارد.»

«سازمان سنجش آموزش کشور» مجری برگزاری کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها در ایران است و دیوان عدالت اداری ایران می‌گوید که این سازمان نمی‌تواند دانشجویان را که بعضی از آنها تا «۷ ترم درس خوانده‌اند» را محروم کند چون آنها دیگر «داوطلب کنکور» نیستند بلکه «دانشجو» به شمار می‌روند.

پنج روز پیش، رئیس دیوان عدالت اداری در ایران گفت، افرادی که بعد از قبولی در دانشگاه و آغاز سال تحصیلی، توسط «سازمان سنجش آموزش کشور» به تخلف درکنکور سراسری محکوم و سپس محروم شدند، باید به کلاس‌های درس بازگردند.

آقای پورعباس در نامه استعفای خود به اظهارات رئیس دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: «اعتقاد دیوان عدالت اداری به برگشت همه مشکوکین به تقلب است که قبلا در هیات های بدون و تجدیدنظر مستقر در سازمان و شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان به طور قطعی محکوم شده اند که در مصاحبه مطبوعاتی رییس محترم دیوان بر این موضوع تاکید شد.»

او به صدور تعداد زیادی «دستورموقت برگشت به تحصیل» افراد از سوی دیوان عدالت اداری اشاره کرد و خطاب به وزیر علوم نوشت: «از آنجا که عمل به احکام دیوان لازم و ضروری است و از سوی دیگر سازمان سجش عملا توانایی اجرای این حجم از برگشت به تحصیل متقلبان را ندارد، تصمیم به کناره گیری از ریاست سازمان گرفتم تا شرایط برای فرد دیگر جهت اجرای احکام صادرشده، فراهم شود.»

بلاتکلیفی خراسانیان  که پس از طی کردن مسیر خطرناک ۱۱ کشور در مرز آمریکا و مکزیک گیر افتاده‌اند

شکریه
توضیح تصویر، شکریه بعد از بازگشت طالبان به قدرت از افغانستان فرار کرد

  • نویسنده, ریگان موریس و لیر ونتاس
  • شغل, بی‌بی‌سی

شهر تیخوانا در مرز مکزیک سال‌ها کانون بحران‌های بشری بوده است، چون مهاجرانی که می‌خواهند به آمریکا برسند به این منطقه هجوم می‌آورند. از دیرباز بیشتر مهاجران اینجا از آمریکای جنوبی می‌آیند، اما امروزه این شهر بیش ‌از پیش شاهد آمدن مهاجران مناطق دورتر از کشور‌های آفریقایی و آسیایی است.

کمی دورتر از مرز آمریکا و در گوشه‌ای از منطقه فقیرنشین و محل کارگران جنسی در تیخوانا خانواده‌های افغان می‌گویند در یگانه پناهگاه ویژه مسلمانان احساس امنیت می‌کنند.

اما آن‌ها از گشت و گذار در خارج از آن می‌هراسند و سفر دراز و عبور از ۱۱ کشور آن‌ها را وحشت‌زده کرده است.

دو سال پیش با قدرت‌گیری طالبان در پی راهی بودند که خود را به آمریکا برسانند. آن‌ها می‌گویند هیچ آینده‌ای در افغانستان در انتظار آنها نیست و به خاطر کار با نیرو‌های آمریکایی در خطر هدف قرار گرفتن از سوی طالبان بودند.

بنابراین فرار کردند و ماه‌ها انتظار در ایران و پاکستان را تحمل کردند.

آنها از طریق هواپیما به برزیل رفتند و سپس منطقه خطرناک «گسست دارین» در پاناما را پای پیاده طی کردند، جایی که راهزنان به آنها حمله کردند و مورد آزار و سرقت قرار گفتند.

شکریه در میان اشک‌هایش می‌گوید گروهی از زنان و مردان افغان را مردان مسلح نقاب‌پوش مجبور کردند برهنه شوند تا آن‌ها را برای یافتن پول‌هایی که شاید پنهان کرده باشند، بازرسی بدنی کنند.

او که قبلاً خبرنگار بوده است، عکس‌هایی از چشم کبود دختر نه‌ساله‌اش را در تلفن همراهش نشان می‌دهد. راهزنان سپس کودکان آنها را کتک زدند تا بتوانند پول بیشتری از گروه آنها بگیرند.

او در حالی که فرزندانش کمی دورتربازی می‌کنند، می‌گوید: «حرف زدن از آن روزها برایم خیلی سخت است.»

پناهگاه و مسجد طیبه پر از ‌سر‌و‌صدا و شور و زندگی است، کودکان در آن بازی می‌کنند و آشپزخانه شلوغ آن پر از مردانی است که مشغول پختن برنج و گوشت و حبوبات با زیره و زردچوبه هستند.

کودکان یک توپ فوتبال دارند اما جایی برای دویدن ندارند. فقط با توپ در اطراف همین حیاط بازی می‌کنند. از زمانی که نیرو‌های آمریکایی افغان باوران رها کرد و خاک خراسان آریا را ترک کردند و طالبان بر سر کار آمدند، آنها به مکتب/مدرسه نرفته‌اند.

مکزیک

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، امسال رکورد مهاجرانی که از منطقه خطرناک «گسست دارین» در پاناما عبور کردند شکسته شد

آنها بی‌صبرانه می‌خواهند زندگی جدید خود را در آمریکا شروع کنند اما به‌شرطی که بتوانند درخواست پناهندگی بدهند. برخی از آنها بیش از دو ماه است که در انتظار قرار ملاقاتی با مسئولان پناهندگی آمریکا هستند.

آنها مطمئن نیستند که آیا غیر‌قانونی از مرز عبور کنند یا نه. شنیده‌اند که بعضی افراد از راه‌های بین دیوار مرزی عبور کرده‌اند و کارشان سریع انجام شده است اما آنها می‌خواهند راه درستی را در پیش گیرند.

صوفیا که دانشجوی دانشگاه آمریکایی در کابل بوده است، دانشگاهی که آمریکایی‌ها بنیان گذاشته بودند، می‌گوید:«ما پشت سر گذاشته شدیم.»

صوفیا مانند بسیاری از افراد دیگر حاضر در اقامتگاه نمی‌خواهد از نام واقعی او استفاده کنیم، چون می‌ترسد به امکان ورود او به آمریکا صدمه بزند یا باعث عواقب تلخی برای اعضای خانواده او که در افغانستان مانده‌اند، شود.

وقتی در سال ۲۰۲۱ افغانستان به دست طالبان سقوط کرد، هزاران افغان به سوی فرودگاه کابل هجوم آوردند و نوزادان و کودکان را صف جلو عبور می‌دادند و برگه‌هایی که اثبات همکاری با دولت آمریکایی بود، را در دست خود تکان می‌دادند.

آنها سراسیمه و با بیچارگی تمام در پی راه یافتن به پرواز‌های تخلیه آمریکا بودند.

صوفیا می‌گوید سفارت آمریکا فرصت پروازی برای خروج در اختیار او گذاشت اما در آن آشوب و آشفتگی و جمعیت انبوه نتوانست به فرودگاه برسد.

به‌جای آن اول به ایران و بعد به پاکستان رفت، جایی که مسئولان آمریکایی به او گفتند مدارک مهاجرتی خود را باید ثبت کند که چنین کرد.

اما پس از هشت ماه هیچ خبری نشد؛ به همین دلیل با خانواده و دوستان به برزیل آمدند و سفر خود را در آمریکای جنوبی به سوی آمریکای شمالی با پای پیاده و اتوبوس و قایق و تاکسی ادامه دادند.

صوفیا با شکریه همسفر نبود اما او هم در منطقه «گسست دارین» در میان پاناما و کلمبیا مانند مهاجران دیگری که با آن‌ها صحبت کردیم، مورد سرقت قرار می‌گیرد.

بسیاری به قاچاقچی‌ها پول می‌دهند تا از پاناما بگذرند این کسب‌و‌کار پر‌رونقی در منطقه است اما افغان‌ها به اتکا به راهنمایی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دیده بودند، از «گسست دارین» عبور کردند و نشانه‌هایی را که با پلاستیک آبی‌رنگ گذاشته شده بود، دنبال کردند و مراقب علامت‌های قرمز به نشان خطر بودند.

دیوار
توضیح تصویر، بخشی از دیوار مرزی میان باخا کالیفرنیا در مکزیک و ایالت کالیفرنیا در آمریکا

آنها فقط دنبال جمعیتی متشکل از هزاران نفر از چین، هند، پاکستان، کامرون راه افتادند. منطقه‌ای با جنگل‌های انبوه و باتلاق‌های هولناک که پیش از این عبور‌ناپذیر و مرگ‌آفرین تلقی می‌شد، اکنون گذرگاه هزاران مهاجر شده است.

صوفیا با تاکید بر این که اگر می‌دانست که مسیر اینگونه است، هرگز این راه را در پیش نمی‌گرفت، می‌گوید: «خیلی خیلی خطرناک بود.»

آن‌ها شب‌ها صدای جانوران وحشی را می‌شنیدند و وحشت‌زده شده بودند. در طول روز مدام باران شدید می‌بارید و رودخانه سیلابی بود و باید از کوه‌ها بالا می‌رفتند، در حالی که کودکان و هرچه داشتند را بر دوش می‌کشیدند. مردان مسلح پول و جواهرات آنها را گرفتند. هر گوشه هم در وحشت نیش مارهای سمی بودند.

صوفیا می‌گوید یکی از مردان همسفر در تلاش از رودخانه غرق شد. او همچنین داستان‌هایی از تجاوز به زنان در این مسیر شنیده است.

صوفیا می‌گوید دو دست قطع‌شده را که کنار رودخانه افتاده بود و شمار زیادی از اجساد را در طول این مسیر دیده است.

او می‌گوید: «ما گریه می‌کردیم و فکر می‌کردیم چه بر سر آنها آمده؟ شاید بر اثر سیلاب مرده‌اند یا شاید حیوانات به آنها حمله کرده‌اند یا راهزنان به آنها تیر‌اندازی کرده‌اند. هیچ‌کس نمی‌داند چه بر سر آنها آمده است.»

حالا وقتی از اقامتگاه بیرون بیایند می‌توانند آنطرف‌تر خاک آمریکا را تماشا کنند. می‌توانند صد قدم آن طرف‌تر دیوار مرزی را لمس کنند. اما پس از همه خطر‌هایی که از سر گذرانده‌اند، می‌گویند این انتظار «یک شکنجه» است.

برای پناهندگی آمریکا مهاجران باید از اپلیکیشنی به نام «سی‌بی‌پی وان» استفاده کنند تا بتوانند قرار ملاقاتی با اداره گمرک و مرزبانی آمریکا رزرو کنند.

این اپلیکیشن برای آسان‌تر کردن کار درخواست مهاجرت ساخته شده اما اینطور نیست.

مهاجران و گروه‌های حقوق‌بشری می‌گویند این اپلیکیشن فاجعه است و درست کار نمی‌کند و باعث می‌شود افراد آسیب‌پذیر که در تلاش رزرو یک قرار ملاقات هستند، ماه‌ها در مکزیک گیر کنند.

مسجد

منبع تصویر، JOE TERRÍQUEZ

توضیح تصویر، در پناهگاه «بنیاد مسلمانان آمریکای لاتین» غذای حلال و اقامتگاه جداگانه برای زنان و مردان و محلی برای نماز‌های روزانه در اختیار پناهنگان قرار گرفته است

پناهگاه‌های تیخوانا مملو از افرادی است که در انتظار مشابهی به سر می‌برند. ده سال پیش به ندرت ممکن بود مهاجرانی از آسیا یا آفریقا در این منطقه دیده شود اما اکنون از همه نقاط جهان به سوی شهر‌های مرزی در جنوب ایالات متحده آمریکا سرازیر شده‌اند.

به همین دلیل است که بنیاد مسلمانان آمریکای لاتین این پناهگاه را در سال ۲۰۲۲ ایجاد کرد تا سرپناهی برای مهاجران مسلمان باشد که شمار آن روبه افزایش است. این محل ساخته شد تا پناهگاهی باشد که غذای حلال و امکان نماز روزانه و اقامتگاه‌های جداگانه زنانه و مردانه در اختیار آنها قرار بگیرد.

افغان‌هایی‌که به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم برای نیرو‌های آمریکایی کار می‌کردند، می‌گویند اگر به افغانستان پس فرستاده شوند در معرض خطر مرگ یا زندان قرار دارند، اما حتی افغان‌ها تباران  که به آمریکا منتقل شدند، هم با بلاتکلیفی و مشکلاتی رو‌به‌رو هستند.

اوایل سال جاری میلادی دولت بایدن ویزا‌های موقت آن‌ها را تمدید کرد، اما بسیاری از آنها هنوز در سردرگمی به سر می‌برند و آینده وضعیت مهاجرت آنها نامعلوم است.

به زودی درخواست پناهندگی سخت‌تر از پیش می‌شود، حتی وقتی مهاجران موفق به گرفتن نوبت شوند.

در واشنگتن دی‌سی برخی جمهوری‌خواهان در کنگره تصویب کمک مالی به اوکراین و اسرائیل را منوط به سخت‌گیری‌های مرزی بیشتر و درخواست پناهندگی دشوار‌تر دولت بایدن کرده‌اند.

صوفیا دو ماه است که در پناهگاه منتظر است و هر روز تلاش می‌کند تا نوبت ملاقات بگیرد.

او می‌گوید: «هیچ چاره‌ای جز منتظر بودن ندارم.» او همچنین می‌گوید هیچ جای دیگری برای رفتن ندارد و به افغانستان هم نمی‌تواند بازگردد، چون طالبان می‌دانند که او «همکار آمریکا» بوده است.

بسته شدن گذرگاه تورخم به‌روی کامیون‌ها؛ نخست‌وزیر پاکستان: مهاجران ثبت‌شده افغان تباران  را اخراج نمی‌کنیم

تورخم

منبع تصویر، GETTY IMAGES

مقام‌های طالبان در ننگرهار، ولایتی هم‌مرز با پاکستان تایید کرده‌اند که گذرگاه مرزی تورخم بار دیگر به‌روی لاری/کامیون‌های باربری مربوط به تاجران افغان بسته شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی باختر، عصمت‌الله یعقوب، عضو کمیسیون طالبان برای رسیدگی به مهاجران بازگشت‌کننده از پاکستان در این مورد گفته است: «امروز (سه‌شنبه) دروازه تورخم از جانب پاکستان به روی ترانزیت اموال تاجران افغان مسدود شده است.»

به گفته وی، مقامات پاکستانی برای رانندگان افغان که پاسپورت و ویزا ندارند، «اجازه ورود به آن‌کشور را نمی‌دهند».

برخی از رسانه‌های پاکستانی نیز خبر مسدود شدن این گذرگاه را منتشر کرده‌اند.

مقامات پاکستانی گفته‌اند کامیون‌هایی که حامل میوه و سبزیجات تازه‌اند، اجازه عبور از تورخم را خواهند داشت، اما لاری‌های حامل کالاهای دیگر «بدون ویزا» اجازه ورود به خاک این کشور را نخواهند داشت.

حکومت موقت پاکستان ظرف ماه گذشته با اخراج بیش حدود ۴ صد هزار مهاجر و پناهجوی بدون مدرک اقامت افغان، به ساکنان نزدیک مرز دو کشور نیز گفته که بدون داشتن پاسپورت و ویزا از این پس نمی‌توانند به دو طرف تردد کنند.

به قول منابع محلی، مقام‌های مرزی حکومت طالبان نیز در واکنش به این دستور پاکستان، کامیون‌های حامل میوه و سبزی تازه را متوقف کرده و گفته‌اند که «اگر موترهای دیگر اجازه تردد نداشته باشند، کامیون‌های حامل سبزیجات و میوه‌جات نیز وارد پاکستان نخواهند شد».

در گذشته روزانه هزاران تن از افغان‌ تباران منطقه خراسان آریا کوچک که فعل در کنترل پاکستان است در نزدیکی مرز تورخم و اسپین‌بولدک خراسان بزرگ بر اساس توافقات قبلی به دو طرف مرز بدون ویزا و پاسپورت و با داشتن شناسنامه تردد می‌کردند، اموال تجاری انتقال می‌دادند و معاملات کوچک بازرگانی انجام می‌دادند.

تورخم مسیر مهم تجارت و ترانزیت بین افغانستان و پاکستان است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، تورخم مسیر مهم تجارت و ترانزیت بین خراسان آریا  و پاکستان است

گذرگاه تورخم آخرین بار که پس از درگیری مرزبانان پاکستان و نیروهای طالبان بسته شده بود، در ۲۴ سنبله/شهریور سال جاری پس از ۹ روز بسته ماندن به روی رفت‌ و آمد بازرگانان و مسافران بازگشایی شد.

یک روزنامه‌نگار محلی در «لندی کوتل» به بی‌بی‌سی گفت که بسیاری از کامیون‌های حامل اموال تجارتی در طرف دیگر خط دیورند نیز متوقف شده‌اند.

طی هفته‌های اخیر اعتراضاتی در دو سوی مرز در مورد این تصمیم اسلام‌آباد که گفته پس از این به افغان‌های مناطق نزدیک مرز بدون ویزا اجازه نمی‌دهد، راه اندازی شد.

بر اساس گزراش‌ها، سرفراز بگتی، وزیر کشور/داخله پاکستان بر «ایمن‌سازی مرزها و عبور و مرور افراد با ویزا» تاکید کرده است.

در همین حال کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهند‌گان امروز گفته است که به دنبال اعلام تصمیم اخراج اجباری پناهجویان و مهاجران بدون مدرک اقامت از سوی پاکستان، از اواسط سپتامبر، بیش از ۳۲۷ هزار افغان از پاکستان وارد افغانستان شده‌اند.

رد گزارش‌های اخراج مهاجران ثبت‌شده افغان تباران منطقه افغانستان کوچک که در کنترل پاکستان است ولی این قوم به نام افغان تبارن خراسان آریا یاد می شوند

 سازمان ملل گزارش‌هایی دریافت کرده‌ است که نشان می‌دهد پناهندگان ثبت‌نام شده و سایر افغان‌هایی که اسناد قانونی دارند نیز تحت فشار ماموران، مجبور به ترک پاکستان هستند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، سازمان ملل گزارش‌هایی دریافت کرده‌ است که نشان می‌دهد پناهندگان ثبت‌نام شده و سایر افغان‌هایی که اسناد قانونی دارند نیز تحت فشار ماموران، مجبور به ترک پاکستان هستند

جان محمد اچکزی، وزیر اطلاعات بلوچستان پاکستان گفته است که «ما زمینه اخراج همه خارجی‌های غیرقانونی را آماده کرده‌ایم و پس از آن موضوع بازگشت همه افغان‌ها خواهد بود».

او گفته که طرح اخراج مهاجران ثبت‌شده نیز اعلام خواهد شد.

اما انورالحق کاکر، نخست وزیر دولت موقت پاکستان روز گذشته (دوشنبه) اظهارات این مقام ایالتی را رد کرد.

او گفت که دولت پاکستان برنامه‌ای برای اخراج مهاجران ثبت‌شده ندارد.

همزمان سفیر حکومت طالبان در اسلام آباد به بی‌بی‌سی از برخورد چند‌گانه مقامات پاکستانی در زمینه اخراج مهاجران و پناهجویان افغانستان از آن کشور انتقاد کرده است.

وی گفته است که «مقام‌های پاکستانی در باره مهاجران ثبت‌شده‌ افغان اظهارات متفاوت دارند» و به همین دلیل سیاست آنها در این زمینه روشن نیست.

سرداراحمد شکیب، سفیر طالبان در پاکستان در همین حال اذعان کرده است که «روند آزاد سازی هزاران کانتینر کالا‌های ترانزیتی تجار افغانستان از بندر کراچی پاکستان نیز هنوزاغاز نشده است».

او در صحبت با بی‌بی‌سی گفت پاکستانی ها می‌گویند «هنوز سرگرم حل بخش‌های فنی این مسأله هستند و به زودی این روند آغاز خواهد شد».

وزیر تجارت پاکستان هفته گذشته به نورالدین عزیزی، وزیر تجارت طالبان که در رأس یک هیأت به اسلام آباد رفته بود وعده داده بود که «روند آزاد‌سازی بیش از ۳هزار کانتینر از کالاهای تجاری تاجران افغان به زودی آغاز می‌شود».

سازمان ملل خواستار آزادی ۴ فعال زن از زندان طالبان شد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC