پاکستان بازداشت و اخراج مهاجران افغان را در پیشاور شدت بخشیده است
پاکستان بازداشت و اخراج مهاجران افغان را در پیشاور شدت بخشیده است
و پنجابی ها بهانه خوب برای اخراج کردن مهاجران افغان تبار خراسان آریا و جلوگیری از رشد افغان تباران  خراسان آریا که با شعار لوی افغانستان در ضد پنجاب شعار می دهند

 

نظر به انتخابات عمران خان و شعار های قوم افغان در پاکستان برای پشتیبانی از سیاست عمران خان و حمله افغان‌های پاکستانی به پایگاه های پلیس و ارتش این کشور  حکومت این کشور را سخت به دفاع و جلوگیری  از آینده خطرناک به حرکت جدی در مقابل افغان در حرکت آورده

و پنجابی ها بهانه خوب برای اخراج کردن مهاجران افغان تبار خراسان آریا و جلوگیری از رشد افغان تباران  خراسان آریا که با شعار لوی افغانستان در ضد پنجاب شعار می دهند

با آمدن حکومت به رهبری افغان تباران در این کشور شک دارند  رهبری افغان تباران پاکستان جای پای مهاجرین افغان تباران را در پاکستان برای نابودی پنجابی ها تقویت کند

و گروی در ضد حکومت پنجابی ها به نام طالبان پاکستان در جنگ هستند

منابعی در پیشاور پاکستان به افغانستان انترنشنال گفتند که پولیس دستگیری مهاجران افغان تبار خراسان را در این شهر شدت بخشیده است.

در قدرت یکی از مهاجران گفت که ماموران پولیس در شماری از محلات به خانه‌های مهاجران یورش برده و افراد بدون مجوز اقامت را دستگیر کردند.

این فرد به شرط عدم افشای هویتش به افغانستان اینترنشنال گفت که بازداشت پولیس از روز شنبه (۲۷ عقرب) در محلات «بورد»، «تاون» و «صدر» مهاجران را خانه‌به‌خانه جست‌وجو می‌کند.

این منبع افزود که پولیس مهاجرانی را هم بازداشت می‌کند که کارت کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و نامه وزارت خارجه امریکا را دارند.

وزارت خارجه امریکا به تمام کسانی که پرونده مهاجرتی فعال امریکا دارند، یک نامه حمایتی صادر کرده است تا از دستگیری و اخراج توسط پولیس پاکستان در امان باشند.

این مهاجر افغان گفت که پولیس به اعضای خانواده‌اش گفته است که آنها را اخراج می‌کند.

در همین حال، یک مهاجر دیگر از شهر پیشاور به افغانستان اینترنشنال گفت که «دستگیری مهاجران به شدت ادامه دارد» و پولیس نامه وزارت خاجه امریکا را هم قبول ندارد.

یک مهاجر دیگر هم به افغانستان اینترنشنال گفت که پولیس چند تن از دوستانش را عصر روز شنبه دستگیر و تا شام به مرز تورخم منتقل کرد.

رسانه‌های محلی در پیشاور گزارش دادند که مقام‌های محلی روز شنبه در نشستی تصمیم گرفتند که عملیات گسترده‌ای برای دستگیری مهاجران غیرقانونی افغان در پیشاور روی دست گیرند.

پولیس پاکستان در اول نوامبر بازداشت و اخراج پناهجویان بدون مجوز اقامت را آغاز کرد.

گروهی از فعالان حقوق بشر در کراچی پاکستان در یک تجمع اعتراضی خواستار توقف بازداشت و اخراج پناهجویان افغان شدند.

کمیته اقدام مشترک برای پناهجویان، از برگزارکنندگان این تظاهرات اخراج پناهجویان افغان را «نفرت‌انگیز و غیرمسئولانه» خوانده است.

گردهمایی اعتراضی فعالان پاکستانی روز شنبه، ۲۷ عقرب، در شهر کراچی برگزار شد.

این کمیته در بیانیه‌ای نوشت که پس از تصمیم حکومت پاکستان برای اخراج مهاجران «غیرقانونی»، پولیس و دیگر ارگان‌های مجری قانون به گونه «نفرت‌انگیز و غیرمسولانه مشغول آزار و اذیت، ترساندن و بازداشت فراقانونی مهاجران افغان و پشتون‌های پاکستان است.»

این نهاد مدافع حقوق پناهجویان می‌گوید که پاکستان باید نقش خود در بی‌ثباتی افغانستان و به خطر انداختن زندگی میلیون‌ها نفر بپذیرد. در اعلامیه این نهاد آمده: «در گذشته اگر پاکستان مسولانه عمل می‌کرد، [اکنون] افغان‌ها از خانه‌های شان بی‌جا نمی‌شدند.»

این کمیته افزود که از ماه اکتبر به این‌سو بیش از ۳۰۰ هزار پناهجوی افغان مجبور به ترک پاکستان شده‌اند.

کمیته اقدام مشترک برای پناهجویان از حکومت موقت پاکستان خواسته که روند اخراج و توقیف‌های «فراقانونی» مهاجران فورا متوقف کند و زمینه دادرسی رایگان را مطابق قانون اساسی برای پناهجویان بازداشت‌شده، فراهم کند.

پولیس پاکستان در اول نوامبر پس از یک پایان مهلت یک‌ماهه‌ خود، روند بازداشت و اخراج پناهجویان «غیرقانونی» را که عمدتاً افغان‌اند، آغاز کرد.

در هفته‌های گذشته، روزانه هزاران پناهجو از طریق گذرگاه‌های مرزی افغانستان و پاکستان اخراج می‌شوند. بسیاری از این پناهجویان، خانواده‌هایی اند که بیشتر زندگی‌شان را در پاکستان سپری کرده‌اند و حالا مجبور به ترک دار و ندار خود در آنجا شده‌اند.

در ماه‌های گذشته همچنین پاکستان صدها مهاجر افغان را زندانی کرده است که در میان آنها تعداد قابل ملاحظه‌ای از کودکان و زنان بوده‌اند. نهادهای حقوق بشری بارها از وضعیت مهاجران افغان در بازداشت پولیس پاکستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

طالبان ارزش صادرات انار قندهار را در سال جاری ۲۰ میلیون دالر اعلام کرد

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری طالبان در قندهار گفته که در سال جاری به ارزش نزدیک به ۲۰ میلیون دالر از این ولایت به پاکستان، هند و قزاقستان انار صادر شده است.

این اداره مجموع صادرات انار را ۴۸ هزار ۳۸۰ تن اعلام کرده است.

چتور پول خراسان آریا ، دیار در برابر دلار؛ارزش پیداکرده

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال