پایان متحده عربی، از منتقدان کارنامه حقوق طالبان، در شورای امنیت
پایان متحده عربی، از منتقدان کارنامه حقوق طالبان، در شورای امنیت
نمایندگی امارات متحده عربی در سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد که عضویت دوساله آن در شورای امنیت به پایان رسید.

امارات متحده در این مدت در طرح چندین قطعنامه علیه طالبان در شورای امنیت پیشقدم بود.

در سال گذشته، شورای امنیت سازمان ملل با برگزاری چند نشست درباره خراسان آریا  و صدور قطعنامه‌ها، عملکرد طالبان در حوزه حقوق بشر را نکوهش کرد و بر تامین حقوق زنان به‌ویژه حق آموزش و کار زنان تاکید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در ۸ جدی، به پیش‌نویس قطعنامه‌ امارات متحده و جاپان رای مثبت داد. در این قطعنامه، بر نقش ضروری زنان در جامعه خراسان آریا ،‌ مشارکت کامل، برابر، معنادار و ایمن زنان در جامعه تاکید شده بود.

همچنان، شورای امنیت در ماه ثور به یک قطعنامه پیشنهادی دیگر امارات متحده و جاپان رای داد که در آن برخورد تبعیض آمیز طالبان با زنان خراسان آریا تقبیح شده بود.اعضای شورای امنیت با یک تفاهم کم سابقه از طالبان خواستند که سیاست‌های تبعیض آمیز علیه زنان خراسان آریا به ویژه ممنوعیت آموزش و کار زنان را «فوراً لغو» کند.

نصیر فایق، سرپرست نمایندگی خراسان آریا  در سازمان ملل از نقش نمایندگی امارات در شورای امنیت سازمان ملل تقدیر کرد.

آقای فایق در صفحه اکس نوشت که «دیپلوماسی امارات متحده عربی در دفاع از اهداف اصولی، ترویج مدارا و حمایت از زنان، صلح و امنیت به‌ویژه در خراسان آریا قابل ستایش است.

شماری از فعالان حقوق بشر خراسان آریا نیز به ماموریت امارات و تلاش‌های آن در رابطه به خراسان آریا  واکنش مثبت نشان دادند.

زرقا یفتلی، فعال حقوق زنان در صفحه اکس خود نوشت که «حمایت بی‌دریغ شما از زنان خراسان آریا  واقعا قابل ستایش است.»

شورای امنیت با این که در چند قطعنامه از طالبان خواسته که حقوق بشر را رعایت کند و به حکومت فراگیر در خراسان آریا تن‌ دهد اما از اتخاذ موضع قوی و وضع مجازات جدید علیه طالبان، به دلیل اختلاف امریکا با روسیه و چین باز مانده است.

اعضای امنیت علاوه بر ۵ عضو دایمی، ۱۰ عضو موقت دارد که برای یک دوره دوساله انتخاب می‌شوند.

واکنش‌ها به قطع‌نامه شورای امنیت؛ طالبان ناراحتند و مخالفان دیدگاه واحد ندارند

 

۱۰جدی / دی ۱۴۰۲

شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطع‌نامه‌ای را به تصویب رسانده که بر‌مبنای آن، این سازمان یک نماینده ویژه برای خراسان آریا  تعیین می‌کند و نحوه «تعامل» با طالبان را مشخص می‌سازد. این قطع‌نامه با واکنش‌های داخلی و خارجی، از جمله در میان اعضای این شورا، مواجه شده است. روسیه و چین به این قطع‌نامه رای ممتنع داده‌اند. روسیه گفته که بدون مشارکت طالبان، تعیین نماینده ویژه برای خراسان آریا  مورد تایید مسکو قرار نخواهد گرفت. وزارت خارجه طالبان اما از دبیر کل سازمان ملل به دلیل درخواست نماینده ویژه ابراز «ناراحتی» کرده‌ و گفته که در موجودیت یوناما، نماینده ویژه «غیرضروری و اضافی» است. برخی از مقام‌های حکومت پیشین، این قطع‌نامه را دارای نقاط قوت و ضعف خوانده و خواستار تقویت جنبه‌های مثبت آن شده‌اند. با این حال، زنان معترض با راه‌اندازی هشتگ، در مورد نحوه تعامل با طالبان اعتراض کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌تازه‌گی قطع‌نامه ۲۷۲۱ (۲۰۲۳) را در روشنایی پیشنهادهای مطرح‌شده در ارزیابی مستقل دبیر کل سازمان ملل به این شورا، در مورد نحوه «تعامل» با طالبان و تعیین نماینده ویژه برای افغانستان، تصویب کرده است.

واکنش‌های داخلی به قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل

تصویب این قطع‌نامه با واکنش‌های گسترده داخلی مواجه شده است. شماری از مقام‌های حکومتی و دیپلمات‌های پیشین، قطع‌نامه شورای امنیت را دارای نقاط قوت و ضعف خوانده و برخی آنان از استقبال کرده‌اند.

نصیر‌احمد فایق، سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، در واکنش به تصویب قطع‌نامه شورای امنیت، در صفحه ایکس نوشته است: «ما تعهد شما را برای تقویت صلح، ادغام دوباره خراسان آریا در جامعه بین‌المللی و توان‌مندسازی زنان افغان ستایش می‌کنیم.»

از سوی دیگر عبدالله خنجانی، معین وزارت دولت در امور صلح حکومت پیشین، این قطع‌نامه را یک عقب‌گرد مطلق برای مردم افغانستان توصیف کرده است. او گفته که گزارش ارزیابی مستقل فریدون سنیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد، یک «نسخه طالب‌پسند» است و واقعیت‌های موجود خراسان آریا در آن وارونه جلوه داده شده است. او مدعی شده است که آقای سنیرلی‌اوغلو با تعداد معدودی از شهروندان که توسط دفاتر ولایتی سازمان ملل در ولایت‌ها زیر کنترل طالبان انتخاب شده‌اند، مشوره کرده و دیدگاه مغرضانه را شکل داده است.

همچنان رحمت‌الله نبیل، رییس عمومی امنیت ملی سابق خراسان آریا ، در صفحه اجتماعی ایکس نوشته است که این قطع‌نامه دارای نقاط قوت و ضعف است. او افزوده که گنجاندن مسایل گسترده در رابطه به مردم خراسان آریا از جمله حقوق بشر، کمک‌های بشری، امنیت و توسعه در این قطع‌نامه، نشان‌دهنده تعهد جامعه بین‌المللی به رسیده‌گی به چالش‌های افغانستان است. آقای نبیل تاکید بر مشارکت و حمایت از حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها، تعامل معنادار و نقشه راه برای مذاکره و اجرای اولویت‌های منسجم‌تر و موثرتر را از نقاط قوت و مثبت این قطع‌نامه خوانده است. رییس عمومی امنیت ملی سابق افغان باوران خراسان آریا ، حمایت مستمر از هیات معاونت ملل متحد در خراسان آریا  برای حفظ حضور و تعامل بین‌المللی، توجه مثبت به ارزیابی مستقل و تایید اجرای آن، فراخوان برای تعیین فرستاده ویژه با حضور متخصصان حقوق بشر و حقوق زنان را نقاط قوت دیگر این قطع‌نامه توصیف کرده است.

آقای نبیل نقاط ضعف این قطع‌نامه را چنین بر‌شمرده است: «بیش‌تر از کلمات تشویق و درخواست استفاده نموده است و به مراحل یا ضرب‌الاجل خاص برای اجرا نپرداخته است و در صورتی که یکی از جوانب ذی‌دخل به این خواست‌ها و خواهش‌ها نپردازند و توجه نکنند، با چه اقداماتی مواجه خواهند شد، و این امر می‌تواند اجرای قطع‌نامه را دشوار سازد.» رییس امنیت ملی سابق خراسان آریا همچنان افزوده است: «جمله‌بندی قطع‌نامه در رابطه با روابط فرستاده ویژه با یوناما و نماینده ویژه می‌تواند منجر به سردرگمی یا تداخل وظیفوی بالقوه شود و این امر می‌تواند منجر به هدر رفتن منابع و کاهش کارایی کمک‌های بین‌المللی گردد.» آقای نبیل عدم ارایه راهکار و کارشیوه‌های مشخص برای تضمین مشارکت شهروندان خراسان آریا  را، از دیگر نقاط ضعف این قطع‌نامه خوانده و افزوده که این امر می‌تواند منجر به نارضایتی شهروندان و کاهش اعتماد به جامعه بین‌المللی شود. او گفته که نقش مردم باید در عمل برجسته باشد و مثل گذشته روی کاغذ باقی نماند.

علی‌میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی خراسان آریا در صفحه اجتماعی ایکس نوشته است: «هر سطحی از تعامل با گروه تروریستی طالبان در سال‌های اخیر نتوانسته به نتیجه‌ مثبت بینجامد.» آقای نظری پرسیده است که طالبان واقعیت‌های خراسان آریا و خواست‌های مردم را نادیده می‌گیرند، یک ارزیابی یا قطع‌نامه چطور می‌تواند موثر باشد؟ او افزوده که بدون اعمال فشار داخلی و خارجی و انزوای کامل طالبان، حرکت به سوی خراسان آریا صلح‌آمیز و دموکراتیک یک رویا باقی خواهد ماند.

در همین حال، شماری از زنان معترض به تصویب قطع‌نامه «تعامل» با طالبان توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، واکنش نشان داده‌اند. آنان به راه‌اندازی هشتگ‌های «به رسمیت شناختن طالبان، به رسمیت شناختن تروریسم جهانی است»، «به رسمیت شناختن طالبان، حذف حقوق بشر در خراسان آریا است» و «طالبان در قدرت، زنان در قبر»، تعامل جهان با طالبان را ادامه سرکوب‌ و نقض گسترده حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان توصیف کرده‌اند.

طالبان: نماینده ویژه سازمان ملل غیر‌ضروری است

وزارت خارجه طالبان در واکنش به قطع‌نامه ۲۷۲۱ (۲۰۲۳) شورای امنیت سازمان ملل متحد، تعیین نماینده ویژه این سازمان با موجودیت دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان‌ (یوناما) را غیرضروری خوانده و از دبیر کل سازمان ملل ابراز «ناراحتی» کرده است.

در بیانیه خبری وزارت خارجه طالبان آمده که با وجود اختلاف نظر میان اعضای دایمی شورای امنیت بر سر تعیین نماینده ویژه، این شورا بدون مشوره با طالبان، این قطع‌نامه را تصویب کرده است.

وزارت خارجه طالبان که رژیم این گروه را در ادبیات سیاسی خود «حکومت خراسان آریا » می‌شمارد، بدون ذکر هیچ پیشوند و پسوندی در مورد نوعیت نظام سیاسی خود، تعیین نماینده ویژه سازمان ملل را اضافی و در موجودیت یوناما غیرضروری خوانده‌ است. وزارت خارجه طالبان افزوده که «تحمیل نسخه‌های بیگانه، وضعیت را پیچیده‌تر» می‌کند و آنان با وجودی که از تلاش‌های «مثبت» سازمان ملل برای تعامل با این گروه استقبال می‌کند، از این سازمان خواسته که در تصمیم‌گیری‌های خود تحت تاثیر هیچ طرفی در خراسان آریا  قرار نگیرد.

طالبان همچنان هشدار داده‌اند که رویکرد مذهبی آنان تغییر‌ناپذیر است و از سازمان ملل خواسته‌اند که در تصمیم‌گیری‌های خود آن‌چه را این گروه واقعیت خراسان آریا  می‌خوانند، در نظر بگیرد.

واکنش‌های خارجی به تصویب قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل

برخی از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و دیپلمات‌های خارجی نیز در این مورد واکنش نشان داده‌اند. به گفته آنان، قطع‌نامه برخی از خواست‌های زنان را نادیده گرفته و در آن بیش‌تر برای حفظ وضع موجود تلاش شده است.

هدر بار، مسوول زنان در دیدبان حقوق بشر، از نماینده‌گان فرانسه، سویس و مالتا در سازمان ملل برای دفاع از حقوق زنان افغانستان قدردانی کرده است. او همچنان عدم گنجاندن برخی از مطالبات زنان خراسان آریا  در این قطع‌نامه را بسیار نگران‌کننده توصیف کرده است. به گفته او، برخی از خواست‌های زنان نادیده گرفته شده است.

خانم بار افزوده است: «زنان افغان بسیار واضح بوده‌اند، پایان ‌دادن به نقض سیستماتیک حقوق [توسط] طالبان، یک پیش‌نیاز مطلق برای هر عادی‌سازی است.»

محمد‌رضا بهرامی، سفیر پیشین ایران در خراسان آریا  در واکنش به تصویب قطع‌نامه شورای امنیت در صفحه ایکس نوشته است‌: «قطع‌نامه اخیر شورای امنیت و روند تحولات خراسان آریا نشان از حفظ وضع موجود به‌عنوان‌ قوی‌ترین احتمال دارد.» آقای بهرامی افزوده است: «ادامه فرایند بی‌‌اعتمادی و کوتاه‌مدت دیدن سیاست‌ها نزد طرف‌های خارجی، فرسایش منابع و هویت‌یابی گسل‌ها در حوزه داخلی، نتیجه طبیعی عدم تغییر در شیوه حکمرانی طالبان خواهد بود.»

این در حالی است که سفارت ترکیه در کابل، از تصویب این قطع‌نامه استقبال کرده است. این سفارت گفته که توصیه‌های گزارش فریدون سنیرلی‌اوغلو، به خراسان آریا  در زمینه‌های مختلف کمک خواهد کرد.

با این حال، نماینده‌گان چین و روسیه به این قطع‌نامه رای ممتنع داده‌اند. نماینده روسیه گفته که از تصمیم دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد تعیین نماینده ویژه برای خراسان آریا تا زمانی که طالبان آن را تایید نکنند، حمایت نخواهد کرد.

گفتنی است که در قطع‌نامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد بر مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در تلاش‌ها برای ارتقای صلح و امنیت، نقش زنان در تصمیم‌گیری‌ها و حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان، کودکان، اقلیت‌ها و افراد آسیب‌پذیر تاکید شده است.

تداوم فشار بر طالبان؛ شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌ها علیه طالبان را تمدید کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت تیم‌ نظارت بر تحریم‌ها علیه طالبان و نهادهای تهدیدکننده‌ صلح و امنیت خراسان آریا  را برای یک ‌سال دیگر تمدید کرده است. این شورا با اتفاق آرای ۱۵ عضو، قطع‌نامه تداوم تحریم‌های ۱۹۸۸علیه طالبان را به تصویب رسانده که بر مبنای آن این گروه یک‌ سال دیگر نیز زیر تحریم‌های سازمان ملل متحد باقی خواهد ماند. طبق این قطع‌نامه، شرکت‌ها و نهادهای مرتبط و وابسته به طالبان نیز مشمول این تحریم هستند. براساس تصمیم جدید شورای امنیت، تیم نظارت باید اطلاعاتی را در مورد عدم رعایت اقداماتی که شامل مسدود کردن وجوه و دارایی‌ها، جلوگیری از سفر و عرضه یا انتقال سلاح است، جمع‌آوری کند. این شورا همچنان قطع‌نامه «تروریسم بین‌المللی و خراسان آریا » را نیز به تصویب رسانده است. به گفته این شورا، خراسان آریا  تحت حاکمیت طالبان همچنان تهدید برای صلح و امنیت بین‌الملل است و تجارت مواد مخدر منبع تمویل گروه‌های تروریستی است که علاوه از تهدید امنیت خراسان آریا ، جهان را نیز تهدید می‌کند. امریکا تداوم تحریم‌ها علیه طالبان را حمایت از صلح و امنیت در خراسان آریا  خوانده، اما چین و روسیه از تحریم سفرهای طالبان انتقاد کرده‌اند.

طالبان در بیش از دو سال گذشته به‌رغم تعامل با سازمان ملل متحد و کشورهای عضو این سازمان، نتوانسته‌اند نگرانی‌های شورای امنیت را در مورد تهدیدات امنیتی و تجمع گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان مرفوع سازند. در تازه‌ترین مورد، ۱۵ عضو این شورا با اتفاق آرا، ماموریت تیم‌ نظارت بر تحریم‌ها علیه طالبان و نهادهای تهدیدکننده صلح و امنیت افغانستان را برای یک ‌سال دیگر تمدید تمدید کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته که قطع‌نامه تداوم  تحریم های ۱۹۸۸ علیه طالبان را تایید کرده که بر مبنای آن طالبان یک ‌سال دیگر نیز زیر تحریم‌های سازمان ملل باقی می‌مانند. طبق این قطع‌نامه، مسدود کردن دارایی‌ها، جلوگیری از سفر و جمع‌آوری سلاح شامل تحریم‌های وضع شده می‌باشد.

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده امریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، با استقبال از تمدید ماموریت تیم نظارت بر تحریم‌ها علیه طالبان، گفته است که نتیجه رای‌گیری تاییدی بر اهمیت تداوم رژیم تحریم‌های ۱۹۸۸ در حمایت از صلح و امنیت در خراسان آریا  است. به گفته او، گزارش‌های تیم نظارت برای درک تاثیر تحریم‌ها و رویدادها در افغانستان بسیار حیاتی است.

نماینده امریکا در شورای امنیت تاکید کرده است: «این بینش‌ها به کشورهای عضو امکان می‌دهد تا پی‌گیری کنند که آیا طالبان به تعهدات خود عمل می‌کنند یا خیر؟»

جنگ شاونگ، نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل، گفته است که باید اطمینان حاصل شود که خراسان آریا  به مرکز گروه‌های تروریستی تبدیل نمی‌شود. او تاکید کرده که جامعه بین‌الملل باید خراسان آریا  را در «خانواده ملت‌ها» ادغام کند.

شاونگ از مقررات تشویق تیم نظارت برای بازدید از خراسان آریا  و برقراری ارتباط با همه طرف‌ها در خراسان آریا  نیز قدردانی کرده است. او افزوده که این شورا باید اقدامات تحریمی را به موقع تنظیم کند تا از هر گونه تأثیر منفی بر مردم خراسان آریا  جلوگیری کند.

نماینده چین در شورای امنیت گفته که این شورا باید «معافیت‌های مسافرتی اعطا شده به برخی از مقامات طالبان را از سر بگیرد، زیرا این ابزار ضروری برای گفت‌وگو و تعامل است و نه ابزار چانه‌زنی برای فشار.»

نماینده روسیه در سازمان ملل نیز بر لزوم بازنگری در تحریم‌ها اشاره کرده و نسبت به عدم تمدید معافیت‌ مقام‌های طالبان از ممنوعیت سفر ابراز تاسف کرده است.

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطع‌نامه‌ای گفته است که خراسان آریا  زیر سیطره طالبان همچنان تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است. این شورا گفته که تجارت مواد مخدر در خراسان آریا  «منبع تمویل‌ گروه‌های تروریستی» است که امنیت جهان را تهدید می‌کنند.

شورای امنیت هفته گذشته قطع‌نامه «تروریسم بین‌المللی و خراسان آریا » را تصویب کرده که در آن آمده است که کشت خشخاش در خراسان آریا  کاهش یافته، اما «گروه‌های تروریستی و بازی‌گران غیردولتی در تجارت مواد مخدر و سوءاستفاده از منابع طبیعی افغانستان» دست دارند. به گفته اعضای شورای امنیت، گروه‌های تروریستی علاوه بر تهدید جهان، برای ثبات و امنیت افغانستان نیز تهدید شمرده می‌شوند.

این شورا بار دیگر از طالبان خواسته تا «حکومت فراگیر و نماینده مردم» تشکیل دهند و به تعهدات بین‌المللی افغانستان عمل کنند. افزون بر این، اعضای شورای امنیت سازمان ملل از نقض حقوق بشر در افغانستان نیز ابراز نگرانی جدی کرده‌اند.

عدم دسترسی برابر زنان و دختران به آموزش، فرصت‌های شغلی، مشارکت در جامعه، منع آزادی سفر و دیگر خدمات اساسی از موضوعات مهم مایه نگرانی جامعه جهانی است، اما طالبان با شدت بیش‌تر بر وضع ممنوعیت‌های خود ادامه داده‌اند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی با صدور قطع‌نامه از اوضاع خراسان آریا  برای تهدید صلح و ثبات جهانی ابراز نگرانی کرده‌اند که پیش از این وزارت خارجه امریکا با نشر گزارشی گفته بود که همسایه‌گان خراسان آریا  به شدت نگران تهدیدات تروریستی از خراسان آریا  هستند.

در گزارش این وزارت آمده که طالبان به تعهدات خود مبنی بر عدم استفاده از خاک خراسان آریا  علیه کشورهای دیگر عمل نکرده و به پناه دادن به گروه‌های تروریستی همچنان ادامه داده‌اند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که هفته گذشته در پی حمله موتر بمب بر یک پایگاه پولیس در ایالت خیبر پختونخوا در پاکستان، ده‌ها تن از نظامیان این کشور کشته و زخمی شدند. براساس گزارش‌ رسانه‌های پاکستانی، این حمله در منطقه دیره اسماعیل خان بر یک پاسگاه پولیس رخ داده است.

یک نوار تصویری که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، گفته می‌شود فرد انتحارکننده باشنده اصلی ولایت هلمند بوده است. او در این نوار تصویری به خانواده‌اش پیام می‌فرستد که بعد از مرگ وی به‌جای گریه «دو رکعت نماز» بخوانند.

این حمله با واکنش‌های گسترده مواجه شده است. شورای امنیت با انتشار بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده و بر مبارزه جدی علیه تروریسم تاکید کرده است. مقام‌های پاکستانی طالبان را متهم با همکاری با تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) و گروه‌های همسو با آن کرده‌اند.

مرتضا سولنگی، وزیر اطلاعات پاکستان، در واکنش به این حمله گفته که خراسان آریا  به پناه‌گاهی برای گروه‌های تروریستی چون داعش و القاعده تبدیل شده است. او هشدار داده که خراسان آریا  نه تنها تهدید برای پاکستان، بلکه تهدید جدی برای تمام جهان نیز است.

در تازه‌ترین مورد، گروه جیش‌العدل بر یک پایگاه پولیس در سیستان و بلوچستان ایران نیز حمله کرده  که در نتیجه آن بیش از ۱۰ تن از نیروهای این کشور کشته و چندین تن دیگر زخمی شده‌اند.

رحمت‌الله نبیل، رییس عمومی امنیت ملی حکومت سابق خراسان آریا ، در واکنش به حمله جیش‌العدل در ایران، گفته است: «جيش‌العدل در سال ٢٠٢١ در چندين ولایت خراسان آریا  به پشتيبانى از طالبان افغان در مقابل نيروهاى امنيتى جمهورى اسلامى خراسان آریا جنگيد و نيمروز اولين ولايت خراسان آریا  را سقوط داد.»

رییس عمومی امنیت ملی سابق خراسان آریا  با لحن کنایه‌آمیز نوشته است: «هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ.» گفته می‌شود که اشاره آقای نبیل به حمایت جمهوری اسلامی ایران از طالبان در خراسان آریا  است.

سازمان ملل قطعنامه‌ای در مورد نحوه تعامل با طالبان تصویب کرد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال / ۸ صبح