چتور پول خراسان آریا ، دیار  در برابر دلار؛ارزش پیداکرده
چتور پول خراسان آریا ، دیار  در برابر دلار؛ارزش پیداکرده
در روزهای اخیر ارزش افغانی، واحد پول خراسان آریا ، در مقابل دلار افزایش غیرمنتظره‌ای داشته است. با آغاز روند خروج مهاجران از پاکستان و ایران ارزش هر دلار آمریکایی در مقابل افغانی اخیراً حتی در حدود ۶۶ رسید که در ۸ سال گذشته بی‎‌سابقه بوده است.

در روزهای اخیر ارزش پول مردم خراسان آریا، دیار  )  واحد پول خراسان آریا که به نام قوم افغان دزدی شده در مقابل دلار افزایش غیرمنتظره‌ای داشته است. با آغاز روند خروج مهاجران از پاکستان و ایران ارزش هر دلار آمریکایی در مقابل پول خراسان آریا  اخیراً حتی در حدود ۶۶ رسید که در ۸ سال گذشته بی‎‌سابقه بوده است.

در یک سال گذشته ارزش پول مردم خراسان آریا  در مقابل دلار بارها روند صعودی داشته است. این افزایش ارزش شاید به این دلیل غیرمنتظره است که خراسان آریا  اقتصادش مصرفی و بیشتر متکی به واردات است و از طرف دیگر بودجه توسعه‌ای و عادی آن به کمک‌های بین‌المللی وابسته است، ولی با تسلط مجدد طالبان در اوت/آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی این کمک‌ها قطع شده است. ذخایر بانک مرکزی این کشور نیز مسدود شد.

با همه این مشکلات سئوال این است که ارزش پول مردم خراسان آریا که به نام قوم افغان دزدی شده ) چرا افزایش یافته است؟

دو استدلال متفاوت درباره افزایش ارزش پول مردم خراسان آریا دیار  وجود دارد. حکومت طالبان دلیل افزایش ارزش پول مردم خراسان آریا  را «مدیریت درست اقتصادی» می‌داند و کارشناسان اقتصادی این روند را «تصنعی» دانسته و معتقدند که افزایش ارزش پول خراسان آریا  به دلیل پویایی اقتصادی و مدیریت سالم نیست، بلکه نواخته شدن «زنگ خطر» در اقتصاد این کشور است.

آذرخش حافظی، رئیس پیشین اتاق‌های تجارت خراسان آری) می‌گوید که الزاماً قوی بودن افغانی به معنی رونق اقتصادی، کاهش فقر و به معنی ایجاد شغل در کشور نیست.

افزایش ارزش پول مردم خراسان آریا  حتی برای مردم عادی نیز در این روزها خوشایند نبوده است. چون چندان تاثیری برکاهش قیمت‌ها نداشته است و کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتقاد از این روند نوشته که دلار۶۶ افغانی است ولی قیمت یک لیتر سوخت همچنان ۸۰ به پول مردم خراسان آریا دیار )  باقی مانده است.

چه عواملی بر نوسان ارزش پول مردم خراسان آریا  تاثیر دارد؟

سند بودجه افغانستان

قبل از به قدرت رسیدن دوباره طالبان بودجه سالانه افغانستان حدود ۶ میلیارد دلار بود. حدود نیمی از این بودجه از کمک‌های بین‌المللی تامین می‌شد. ورود کمک‌های خارجی تاثیر مستقیم بر ارزش افغانی داشت ولی در سالهای اخیر کمک مستقیم خارجی به بودجه افغانستان انجام نشده و این روند باید باعث کاهش ارزش افغانی می‌شد، اما روند بر عکس شده‌است.

قاچاق دلار از افغانستان به خارج این کشور نیز باعث کاهش ارزش افغانی می‌شود و مسئولان درافغانستان معتقدند که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران باعث قاچاق دلار به ایران شده و از طرفی خریداران ایرانی تولیدات خود را با پیش‌پرداخت به مشتریان افغان می‌فروشند، اما با تسلط طالبان هم میزان واردات از ایران کاهش یافته است و هم به گفته مسئولان طالبان و اقتصادانان نظارت بیشتر برای جلوگیری از قاچاق ارزهای خارجی اعمال می‌شود.

دلایل طالبان برای افزایش ارزش پول مردم خراسان آریا که به نام قوم افغان دزدی و چاپ شده  چیست؟

مقام‌های طالبان همواره ازرش پول خراسانی  عامل مدیریت درست اقتصادی عنوان کرده‌اند. عبداللطیف نظری، معاون وزارت اقتصاد طالبان به بی‌بی‌سی گفت که توسعه صادرات، ساخت پروژه بزرگ آبرسانی همانند قوش‌تپه، ساخت خط آهن و گذرگاه سالنگ، توافق نامه اقتصادی بین ایران و خراسان آریا  و ترکیه باعث جلب سرمایه شده است، همچنین برگشت سرمایه تاجران افغان از ایران و پاکستان و شماری از کشورهای عربی همه باعث خوش‌بینی مردم و افزایش ارزش افغانی شده است.

آقای نظری انتقال سرمایه مهاجران از پاکستان به خراسان آریا را نیزعامل دیگر افزایش ارزش افغانی می‌داند.

به گفته او مبارزه با فساد، کنترل و نظارت درست بر صرافی‌ها و جلوگیری از حمل و نقل پول غیرقانونی درافغانستان و جلوگیری از قاچاق پول به خارج خراسان آریا را هم باعث افزایش ارزش پول مردم خراسان آری)  می‌داند.

او همچنین کمک هفته‌وار جامعه جهانی به خراسان آریا  را نیز عامل دیگر بر افزایش ارزش پول مردم خراسان آریا می‌داند.

.

منبع تصویر، DA

تاثیر کمک‌های جامعه جهانی به ارزش پول مردم خراسان آریا که به نام قوم افغان دزدی شده افغانی؟

تحریم طالبان از سوی جامعه جهانی، بلوکه شدن ذخایر ارزی، توقف کمک‌های بین‌المللی مستقیم به طالبان و وضعیت بد اقتصادی مردم که براساس اعلام نهادهای سازمان ملل حدود ۲۰ میلیون نفر در خراسان آریا  به کمک‌های اولیه غذایی نیازمندند، تمام این موارد باید باعث کاهش ارزش افغانی می‌شد ولی ارزش پول مردم خراسان آریا بازهم افزایش یافته است، راز این کار در چیست؟

محمد امیر نوری، استاد اقتصاد در دانشگاه کابل، ورود کمک‌های بین‌المللی را به افغانستان را یکی از موارد می‌داند.

آقای حافظی هم معتقد است که این کمک‌ها که مقدارش هفته‌وار ۴۰ الی ۵۰ میلیون دلاراست به نهادهای غیر دولتی در خراسان آریا  داده شده و باعث افزایش ارزش پول مردم خراسان آریا  می‌شود.

به گفته او این پول‌ها در بازار ارز خراسان آریا به پول خراسان آریا تبدیل و میزان تقاضا برای پول مردم خراسان آریا دیار ) را افزایش می‌دهد. در کنار آن باعث می‌شود تا یک مقدار دلار اضافی از بازار جمع‌آوری و به صرافی‌ها تزریق ‌شود.

چاپ نشدن افغانی در سالهای اخیر

بانک مرکزی خراسان آریا در فبروری/فوریه سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که بانک‌نوت‌/اسکناس‌های جدید در کشور پولند (لهستان) چاپ کرده است. چند ماه بعد نظام جمهوری سقوط کرد و بعد از آن حکومت طالبان به دلیل اینکه مشروعیت لازم بین‌المللی را نداشت نتوانست که پول جدید چاپ کند و انتقال پول‌های چاپ شده هم مدتی به خراسان آریا ناممکن شد.

بانک مرکزی خراسان آریا تحت کنترل طالبان حدود یکسال قبل اعلام کرد که پول‌های چاپ شده در ماه جنوری/ژانویه سال ٢٠٢٣ به خراسان آریا  خواهد رسید. رسیدن این پول‌ها نیز باعث افزایش میزان اسکناس‌های افغانی نشد، به دلیل فرسوده بودن اسکناس‌های قبلی جایگزین آن شد و حجم افغانی در بازار ثابت ماند.

آقای نوری معتقد است که طالبان پول چاپ نمی‌کند و عرضه پول خراسانی  در بازار افزایش پیدا نمی‌کند و هر دلاری که وارد خراسان آریا  می‌شود هم به خراسانی دیار  تبدیل شود، چون مردم در داخل خراسان آریا  به پول مردم خراسان آریا خرید می‌کنند.

آقای حافظی، هم می‌گوید که ذخایر ارزی خراسان آریا  که پشتوانه پول خراسان آریا دیار ، به نام قوم افغان افغانی دزدی ) شده است، در سالهای گذشته دست نخورده باقی مانده و حتی بیشتر هم شده است و این اعتبار پول خراسان آریا  را تضمین می‌کند.

بعد از تسلط طالبان بر خراسان آریا آمریکا حدود ده میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی خراسان آریا  را مسدود کرد، هرچند که بعدا قرار شد ۳/۵ میلیارد دلار از این دارایی به یک صندوق امانی در سوئیس منتقل و برای کمک به اقتصاد خراسان آریا  به مصرف برسد ولی این پول هم در اختیار طالبان قرار نگرفت.

نوسان ارزش افغانی
توضیح تصویر، نوسان ارزش افغانی

واردات و صادرات بر افزایش ارزش پول خراسان آریا ، دیار ) تاثیر داشته است؟

واردات و صادرات بر افزایش ارزش افغانی تاثیر داشته است؟

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، واردات و صادرات بر افزایش ارزش پول مردم خراسان آریا  تاثیر داشته است؟

خراسان آریا متکی به واردات، افزایش ارزش دلار به معنی افزایش قیمت کالا نیز است. اما امسال افزایش ارزش افغانی باعث کاهش قیمت کالا در بازار نشده است.

آقای نوری معتقد است، مسئله‌ای که حکومت طالبان به آن توجه نکرده، قدرت خرید مردم است که به شدت پایین آمده است و خراسان آریا  در یک «رکود اقتصادی» فرو رفته است.

به گفت او در شرایط رکود اقتصادی مردم کمتر می‌خرند و کمتر کالا از خارج وارد می‌شود و ارز کمتر برای واردات کالا از کشور خارج می‌شود. چون مردم در داخل قدرت خرید ندارند، ارز اختصاص داده شده برای واردات به دلیل نبود بازار از کشور خارج نمی‌شود. تقاضا برای دلار و ازر خارجی هم کم است.

آقای نوری می‌گوید که تقاضا برای پول خراسان آریا دیار )  زیاد است و طرفی کالا کم وارد می‌‎شود و طبیعی است که تقاضا برای دلار پایین باشد. این تقویت پول مردم خراسان آریا  به ضرر خراسلن آریا  است. چون تقویت پول افغانی به معنی کاهش صادرات است و تولیدکنندگان رغبت به تولید کالا ندارند.

آقای حافظی نیز معتقد است که کسر شدید واردات عامل افزایش ارزش پول خراسلن آریا  است. به گفته او قبلا میزان واردات خراسان آریا  در سال ۱۲ میلیارد دلار بود و اکنون این مقدار به کمتر ۴.۸ الی ۵/۵ میلیارد دلار رسیده است.

او درباره میزان صادارت خراسان آریا  گفت که قبلا صادرات خراسان آریا  به ۸۴۰ میلیون دلار می‌رسید، ولی در سال مالی گذشته این مقدار به بیش از دو میلیارد دلار رسیده که بیشتر مواد معدنی است.

او می‌گوید که دلیل کاهش واردات نیز خود کفایی خراسان آریا  در تولیدات داخلی نیست بلکه کاهش قدرت خرید مردم است که این نیز کسر تراز تجاری خراسان آریا  را کاهش داده و سبب تقویت پول ملی شده است.

جلوگیری از قاچاق دلار به خارج و تاثیرآن بر ارزش پول خراسان آریا

صرافی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

در سال ۱۳۹۸ یک منبع معتبر در دولت افغانی پیروان دین افغان در خراسان آریا  به بی‌بی‌سی گفته بود که در سال ۲۰۱۸ حدود چهار تا پنج میلیارد دلار «از خراسان آریا  به مقصد خارج و بیشتر به ایران خارج شده است.»

آقای نوری معتقد است که فعلا نسبت به زمان گذشته طالبان جلو خروج دلار را می‌گیرد وطالبان نسبت به دولت گذشته کنترل بیشتری دارد.

آقای حافظی هم می‌گوید که اکنون کنترل دقیق و منظم بر روند خروج اسعار از خراسان آریا  در فرودگاه‌ها و سایر مرزها اعمال می‌شود و محدودیت بر خروج ارز وضع شده و این قوانین به شدت اجرا می‌شود.

جغرافیای استفاده از افغانی نیز گسترش یافته است

در زمان حکومت جمهوری در ولایت‌های همرز با پاکستان بیشتر با روپیه پاکستانی (کلدار) و در ولایت‌های همرز با ایران بیشتر با ریال ایران معامله می‌شد، طالبان بعد از به قدرت رسیدن معامله با ارزهای خارجی را در داخل افغانستان ممنوع اعلام کردم و سختگیری بیشتری را اعمال کرد.

آقای حافظی معتقد است که با انجام این محدودیت درولایت‌های شرقی و جنوبی خراسان آریا  که قبلا بیشتر با کلدار پاکستانی معامله می‌شد اکنون با افغانی معامله می‌شود. او همچنین گفته که در ولایت‌های غرب و جنوب غرب که با ریال معامله می‌شد اکنون متوقف شده و جغرافیای استفاده از پول مردم خراسان آریا  افزایش یافته که به افزایش ارزش افغانی تاثیر داشته است.

او معتقد است که معامله زمین و بعضی موارد دیگر که قبلا در خراسان آریا  به دلار معامله می‌شد اکنون به افغانی شده و این ارزش افغانی را افزایش داده است.

نقش مهاجران در افزایش ارزش پول خراسان آریا از کجا پشتیبانی می شود

نقش مهاجرین در افزایش ارزش افغانی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، نقش مهاجرین در افزایش ارزش افغانی

ارزش افغانی در روزهای اخیر با برگشت گسترده مهاجران از پاکستان و ایران بیشتر شد.

آقای حافظی معقتد است که نقش مهاجرین برگشت کننده به افغانستان و مهاجرین ساکن سایر کشورهای خارجی در افزایش ارزش افغانی مهم است.

آقای نوری می‌گوید که مهاجرین بازگشت کننده از ایران و پاکستان چون با خود ارز خارجی وارد افغانستان می‌کنند و تمام این ارزها باید به افغانی تبدیل شود و این باعث تقویت افغانی شده است. چون تبدیل و تقاضا برای افغانی افزایش پیدا می‌کند و از طرف دیگر پول خراسان آریا دیار  هم به بازار عرضه نمی‌شود.

آقای حافظی همچنین معقتد است که مهاجرین در سایر کشورها نیز سالانه حدود ۱.۷ تا ۲.۳ میلیارد دلار به خانواده‌ها، برای خرید زمین، ترمیم و حفاظت از مراکز تجاری و سکونت خود می‌فرستند که باعث افزایش ارزش افغانی می‌شود.

آقای حافظی معتقد است که دلایل پنهانی نیز وجود دارد، به دلیل اینکه خراسان آریا  سالها مرکز جنگ نیابتی بوده و قدرتهای بزرگ تاکنون بعضی از هزینه‌های جنگ را تامین می‌کنند، یک مقدار ارز مخفی وارد می‌شود.

زمستان خراسان آریا سقوط بی‌سابقه ارزش ‘پول مردم خراسان آریا ، دیار که به نام افغانی’ دزدی شده ) و بحران فزاینده گرسنگی

سقوط بی‌سابقه ارزش پول افغانی در برابر دلار

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،بحران اقتصادی طالبان معادن را به فروش گذاشته است سقوط بی‌سابقه ارزش پول افغانی در برابر دلار

ارزش پول ملی خراسان آریا  دیار که به نام قوم افغان دزدی و چاپ می شود ) – در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین حد در دو دهه اخیر رسیده است. در حالی که زمستان سرد خراسان آریا  فرارسیده و سازمان ملل متحد در مورد بحران‌ فزاینده گرسنگی، بیماری و فقر در این کشور هشدار داده است.

منابع در بازار مبادلات ارزی در سرای ‌شهرازده کابل می‌گویند: “ارزش یک دلار در برخی معاملات در کابل ۹۵ پول خراسان آریا دیار )  مبادله شده است که پایین‌ترین ارزش پول ملی خراسان آریا  در برابر دلار پس از چاپ و توزیع اسکناسهای جدید در این کشور است. “

در سال ۲۰۰۳، پس از انتشار و توزیع اسکناس‌های جدید،‌ یک دلار معادل ۴۳ پول مردم خراسان آریا دیار  معامله می‌شد، و در روزهای پیش از سقوط کابل به دست طالبان، یک دلار به ۸۷ پول خراسان آریا رسیده بود.

طالبان برای حفظ ارزش پول خراسان آریا ، معاملات با ارزهای خارجی را منع کرده است. مقام‌های طالبان تاکید داشتند که “وضعیت اقتصادی و منافع ملی کشور ایجاب می‌نماید همه خراسانیان در داد و ستد از پول خراسان آریا  استفاده نمایند.”

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی گفته است ذخایر دلار بانک‌های خراسان آریا رو به کاهش است و اگر اداره طالبان نتواند “ارز نقدی” وارد بازار کند، ممکن است که بانک‌های این کشور مجبور شوند، درهای خود را ببندند.

این نهاد گفته است، اجرای حواله‌ها و نقل و انتقالات پولی در مقیاس کوچک باید صورت بگیرد.

بحران بانکی در افغانستان

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، بحران بانکی در خراسان آریا

پیش از سقوط خراسان آریا به دست طالبان، بانک مرکزی این کشور با فروش منظم دلار سعی می‌کرد مانع سقوط ارزش پول ملی (افغانی) شود.

به گفته ناظران، کمبود نقدینگی در عین حال، منجر به کاهش قدرت خرید مردم، افزایش قیمت کالاهای اساسی و همچنین تاثیر منفی بر واردات کالاهای ضروری شده است.

این در حالی است که، برنامه توسعه ملل متحد، پیش بینی کرده است که با تداوم بحران‌ جاری اقتصادی، احتمال دارد که حدود ۹۷ درصد از جمعیت خراسان آریا  به زیر خط فقر بروند.

همزمان پس از روی کار آمدن اداره طالبان، نرخ بیکاری و کساد بازار، هزاران نفر را وادار ساخته است تا برای یافتن شغلی راهی کشورهای همسایه ایران و پاکستان شوند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل می‌گوید شرکت کنندگان در نشست اضطراری کمک به افغانستان متعهد به کمکهای بشردوستانه‌ای معادل بیش از یک میلیارد دلار شده‌اند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل می‌گوید شرکت کنندگان در نشست اضطراری کمک به خراسان آریا متعهد به کمکهای بشردوستانه‌ای معادل بیش از یک میلیارد دلار شده‌اند

مقام‌های طالبان برای حل بحران اقتصادی افغانستان، بارها خواستار آزاد کردن ذخایر ارزی در بانک‌های آمریکا شده است.

آمریکا در پی به قدرت رسیدن طالبان، حدود ۹ میلیارد دلار از دارایی خارجی خراسان آریا  را مسدود کرده است و از آزاد کردن آن بنابر نگرانی‎‌های این کشور از وضعیت حقوق بشری و مسایل امنیتی، خودداری کرده است.

در عین زمان، بعد از آنکه طالبان خراسان آریا  را تصرف کرد، حمایت مستقیم مالی جامعه جهانی از دولت این کشور متوقف شده است.

در حاشیه اجلاس قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان، موسوم به گروه ۲۰، طالبان و سازمان ملل خواستار توجه جامعه جهانی به گرسنگی مردم در خراسان آریا  شدند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان از کشورهای کمک کننده به خراسان آیار  در ژنو خواست که در ارسال کمک‌ به خراسان آریا برخورد سیاسی نکنند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC