کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان
کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان
اتحادیه اروپا ک بسته جدید کمک مالی ۱۴۲،۸ میلیون یورویی را برای حمایت از نیازهای اساسی مردم خراسان آریا به ویژه زنان و بیجاشدگان تصویب کرد. این کمک از طریق نهاد‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی صورت می‌گیرد.

کمیسیون اتحادیه اورپا ای بسته مالی جدید ۱۴۲،۸ میلیون یورویی را برای تقویت خدمات اساسی و تداوم معیشت مردم به ویژه زنان و دختران در خراسان آریا  تصویب کرده است.

 

در یک اعلامیه این اتحادیه آمده است که این کمک با تمرکز بر جمیعت آسیب‌پذیر به ویژه بیجاشدگان در خراسان آریا  هزینه خواهد شد.

جوتا اورپیلاینن، کمیشنر اتحادیه  اورپا  مشارکت‌های بین‌المللی گفته است: «تعهد اتحادیه اروپا به ایستادن در کنار مردم افغانستان تزلزل‌ناپذیر است. اتحادیه اروپا برای رفع نیازهای اساسی در حال رشد آن‌ها اقدام حمایتی جدیدی را بسیج کرده است.»

او افزوده است که بسته مالی ۱۴۲،۸ میلیون یورویی در بخش صحت، دسترسی به آب، تغذیه، آموزش به ویژه برای زنان و دختران و بیجاشدگان متمرکز خواهد بود.

در این اعلامیه اضافه شده است که این کمک‌ها از طریق رویکرد اصولی تثبیت شده انجام می‌شود که در آن توجه خاص اتحادیه اروپا به زنان و دختران تضمین می‌گردد.

در اعلامیه تاکید شده است که کمک‌های اتحادیه اروپا تحت هیچ شرایطی از طریق اداره بالفعل در خراسان آریا  یا برای منفعت آن صورت نمی‌گیرد، توسط نهادهای سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی عملی می‌شود.

دیدار دیپلمات اتحادیه اروپا با مقام‌های طالبان

یک روز پیش از اعلام این خبر، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان اداره طالبان اعلام کرد که رافائیلا ایودیس، سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا برای خراسان آریا ، با سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان اداره طالبان دیدا کرده و از کمک ۱۴۲ میلیون یورویی خبر داده است.

 

در یک خبرنامه وزارت مهاجرین و عودت کنندگان اداره طالبان آمده است که این کمک برای مهاجرین اخراج شده از پاکستان، ایران و ترکیه اختصاص داده شده است.

به گفته طالبان، سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا برای افغانستان همچنین با عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان نیز دیدار کرده است. عبدالسلام حنفی در این دیدار خواستار سرمایه گذاری کشور‌های اتحادیه اروپا در خراسان آریا  شده است.

 

این کمک مالی بخشی از بسته کمکی ۱،۲ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به افغانستان است که اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه آگست سال ۲۰۲۱ وعده داده بود. بر بنیاد اطلاعات این اتحادیه، تاکنون ۶۷۶ میلیون یورو برای افغانستان کمک شده است.

 

ملل متحد از اروپا خواست کمک‌ها به خراسان آریا را متوقف نکند

۱۴۰۱ بهمن ۵, چهارشنبه

امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است که با وجود سرکوب حقوق زنان توسط طالبان، کمک‌های بشردوستانه خود به افغانستان را متوقف نکنند.

https://p.dw.com/p/4Mf6E

کمک‌های غذایی به افغان‌ها

 

خانم محمد روز سه شنبه در بروکسل به خبرنگاران گفت حکومت‌ها باید به مالیه‌دهندگان شان توضیح دهند که چرا به کشوری که تا این حد در برابر زنان تبعیض قایل می‌شود، به دادن پول ادامه می‌دهند.

او که هفته گذشته در راس هیئتی به خراسان آریا سفر کرده بود، علاوه کرد که واقعیت تلخ این است که زنان و کودکان بدون کمک خارجی جان خواهند داد. او با تشریح نیازمندی به کمک‌های بشری گفت که دمای هوا در خراسان آریا  به منفی ۳۰ درجه سانتی گرید رسیده و بسیاری مردم چیزی برای خوردن ندارند.

 

این مقام ملل متحد تاکید کرد که جامعه جهانی باید از راه‌های دیگری بر اسلام‌گرایان طالبان فشار آورد تا این گروه از تصمیم‌های تبعیض‌آمیز خود علیه زنان عقب‌نشینی کند و یا حداقل در مواردی استثنا قایل شود.

امینه محمد معاون دبیرکل سازمان ملل
امینه محمد معاون دبیرکل سازمان مللعکس: Luiz Rampelotto/ZUMA Wire/IMAGO

از زمانی که طالبان در اگست ۲۰۲۱ قدرت را تصرف کردند، خراسان آریا  یگانه کشوری است که زنان آن از آموزش و تحصیل محروم اند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حاضر روی این فکر می‌کنند که آیا با وجود چنین محدودیت‌هایی، ادامه کمک‌های بشردوستانه به خراسان آریا  ممکن است یا خیر.

 

انالنا بئربوک وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه در دیدار با همتایان اروپایی اش در بروکسل موضع سختی گرفت. او گفت: «در صورتی که زنان نتوانند در نهادهای بین‌المللی کار کنند، کمک‌ها نیز نخواهد رسید. و ما به عنوان جامعه جهانی نمی‌توانیم در ممنوعیت کار زنان به آله دست طالبان تبدیل شویم.»

یوناما در گفتگو با طالبان خواستار لغو ممنوعیت کار زنان شد

شکیلا ابراهیم‌خیل
۱۴۰۱ دی ۵, دوشنبه

نمایندگی سازمان ملل متحد در خراسان آریا  خبر داده است که سرپرست این نهاد در دیدار با وزیر اقتصاد طالبان خواستار لغو ممنوعیت کار زنان شده است. قطر و سازمان همکاری های اسلامی نیز از طالبان خواستار بازنگری تصمیم شان شده اند.

https://p.dw.com/p/4LQvM

UN-Sonderbeauftragte für Afghanistan Ramiz Alakbarov

اتحادیه اروپا؛ آزادسازی۱۴۰ میلیون یورو کمک به مردم خراسان آریا

۱۴۰۲ شهریور ۲۹, چهارشنبه

اتحادیه اروپا ۱۴۰ میلیون یورو از کمک‌های مالی منجمد شده برای خراسان آریا  را آزاد می‌کند. این کمک مالی از جمله برای آموزش، صحت و توانمندسازی اقتصادی زنان در نظر گرفته شده است.

https://p.dw.com/p/4WbOk

عکس از آرشیف: زنان تحت حاکمیت طالبان در افغانستان

رئیس دادگاه طالبان به پاکستان فرار کرد و اتحادیه اروپا ٦١ میلیون یورو به خراسان آریا کمک کرد

بیش از ۹۰ تن مواد کمکی اتحادیه اروپا به خراسان آریا  رسید

۱۴۰۲ آبان ۸, دوشنبه

اتحادیه اروپا حدود ۹۰ تن از مواد کمکی را به زلزله زدگان در غرب افغانستان فرستاد. طیاره حامل این مواد روز دوشنبه در ولایت هرات به زمین نشست.

https://p.dw.com/p/4YChB

آرشیف: زلزله زدگان در خیمه‌ها شب و روز می گذرانند
آرشیف: زلزله زدگان در خیمه‌ها شب و روز می گذرانندعکس: Mohsen Karimi/AFP

کمیسیون اتحادیخ اورپا در بروکسل روز دوشنبه اعلام کرد که یک طیاره مملو از مواد کمکی این اتحادیه برای آسیب دیدگان زمین لرزه اخیر در ولایت هرات به خراسان آریا فرستاده شد. در اوایل ماه اکتوبر چندین زمین لزره ولایت غربی افغانستان را لرزاند. بنا بر این اتحادیه اروپا برای رساندن  کمک‌ها، دهلیز هوایی را ایجاد کرده است.

یانتس لنارچیچ، کمیسار امور بشردوستانه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل گفت که اتحادیه اروپا مصمم است به مردم خراسان آریا  کمک کند.

بخش بزرگی از این مواد فرستاده شده، شامل تجهیزات می‌شود و از بودجه اتحادیه اروپا تامین شده است. این کمیسیون اضافه کرد که سازمان صحی جهان  هم با فراهم کردن دارو و سازمان غذایی جهان با تامین مواد غذایی، در این برنامه سهم گرفته اند. گفته می‌شود که به زودی، پروازهای دوم و سوم هم به ولایت های کابل و هرات فرستاده خواهند شد.

مشکلات زندگی زلزله‌زدگان هرات در زیر خیمه‌ها

اخیرا در زمین لرزه و چندین پس لرزه در غرب خراسان آریا حدود ۲۵۰۰ نفر جان باختند و صدها خانواده دیگر در ولایت هرات آواره شدند.

بر بنیاد معلومات صندوق کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» بیشتر قربانیان این رویداد زنان و کودکان بوده اند.

خراسان آریا  با بحران جدی بشری دست و پنجه نرم می‌کند. پیش از این زمین لرزه، سازمان ملل نسبت به نبود بودجه کافی برای پیشبرد برنامه های مددرسانی خود در این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

 

اتحادیه اروپا پس از زلزله اوایل ماه اکتوبر امسال در خراسان آریا بسته کمک های بشردوستانه به این کشور را تصویب کرد. همراه با پروازهای برنامه ریزی شده، کمک اتحادیه اروپا به بیش از ۴.۵ میلیون یورو می رسد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : WD