یک جریان به نام مجمع فدرال‌خواهان افغانستان در خراسان آریا
یک جریان به نام مجمع فدرال‌خواهان افغانستان در خراسان آریا
یک جریان سیاسی که در دوران جمهوریت افغان فعالیت فریادی داشتند به نام "مجمع فدرال‌خواهان منطقه افغانستان"در خراسان آریا شنبه‌شب به وقت خراسان آریا در یک نشست ویدیویی آنلاین اعلام حضور کرد. از اشخاص عدالت خواها و دولتی های فراری افغان باور را تشکیل می دهند

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور نظام پیشین، محی‌الدین مهدی، عبداللطیف پدرام و برخی دیگر اعضای ولسی جرگۀ نظام پیشین شمار دیگر از مقام‌های پیشین و فعالان سیاسی اعضای این جریان هستند.

اعضای این جریان سیاسی به روز شنبه با اعلام موجودیت آن، هدف از ایجاد “مجمع فدرال خواهان افغانستان” را مقابله با مشکلات کنونی افغانستان عنوان کردند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری گذشته و یکی از مؤسسان این جریان در این ویدیو کنفرانس آنلاین گفت:
“هدف اساسی و بنیادین مجمع فدرال خواهان ارجاع قدرت به مصدر اصلی آن یعنی مردم از طریق انتخابات و تامین عدالت اجتماعی در قالب ساختار فدرال ساختن در افغانستان می‌باشد و برای رسیدن به این هدف از همه راه‌های مشروع مبارزه استفاده می‌کنیم.”

راه‌های مشروع مبارزه استفاده می‌کنیم.”

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری گذشته و یکی از مؤسسان این جریان سیاسی جدید
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری گذشته و یکی از مؤسسان این جریان سیاسی جدید

آقای دانش جزئیاتی در مورد مشکلات موجود ارائه نکرد، اما در منشور این جنبش سیاسی آمده است: “پس از امضای توافق‌نامه دوحه و فروپاشی جمهوریت، بار دیگر همه چیز رو به فروپاشی است و ساختار دولتی پاسخگو وجود ندارد، انحصار قدرت سیاسی و اقدامات تبعیض آمیز قومی و فرهنگی مردم را غمگین ساخته و زندگی مشترک و مسالمت‌آمیز افغان‌ها را تلخ و غیر قابل تحمل کرده است.”

ادعایی که مقام‌ها و سخنگویان طالبان در گذشته آن را رد کرده اند.

سرور دانش در ادامۀ سخنان خود افزود که با وجود اختلافات سیاسی و فکری با طالبان، همچنان آنها را به پذیرش فدرالیسم دعوت می‌کند.

فدرالیزم یک نظام سیاسی مبتنی بر اصول دموکراتیک است که در این نوع نظام، ملت به شماری از حکومت‌های منطقه‌ای مانند دولت‌های ایالتی تقسیم می‌شود که تابع سیستم مرکزی هستند، اما هر واحد فدرال دارای اختیارات، صلاحیت‌ها و تصمیم گیری‌های ویژه‌ای است.

شماری از مقام‌ها و شخصیت‌های سیاسی پیشین دیگر مانند عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور، محمد محقق و دیگران نیز با نشر پیام‌های شان از تشکیل جریان “مجمع فدرال‌خواهان افغانستان” استقبال کرده اند.

رادیو آزادی خواست در مورد اعلام موجودیت “مجمع فدرال خواهان افغانستان” و اظهارات اعضای آن، نظر حکومت طالبان را نیز جویا شود، اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان تا زمان نشر این گزارش به سوالات رادیو آزادی پاسخ نداد.

اما پیش از این در واکنش به اعلام موجودیت جریان های مختلف سیاسی از سوی مقامات پیشین افغانستان به رادیو آزادی گفته بود که این‌ها چهره‌های آزمایش شده هستند و انتظار نمی‌رود که به نفع افغانستان تصمیم بگیرند.

در منشور این جریان سیاسی که دارای ۱۷ ماده است، آمده است که برای ملت‌سازی سه اصل اساسی از جمله تنوع قومی، زبانی و مذهبی، برابری در حقوق، تکالیف و امتیازات و فراگیر بودن باید مورد توجه قرار گیرد.

اما سوال اینجاست، در حالی که فدرالیزم یک سیستم دموکراسی است و دموکراسی هنوز در افغانستان عملی نشده، تقاضای ایجاد حکومت فدرالی به چه معناست؟

شماری از آگاهان امور سیاسی در این باره نظرات متفاوتی دارند.

اسحاق اتمر، آگاه سیاسی و استاد دیپلماسی در پوهنتون برلین
اسحاق اتمر، آگاه سیاسی و استاد دیپلماسی در پوهنتون برلین

از این میان اسحاق اتمر، آگاه سیاسی و استاد دیپلماسی در پوهنتون برلین، اعلام حضور چنین جریان‌های سیاسی در شرایط کنونی افغانستان را دامن زدن به عوامل اختلافات چهاردهه در این کشور می‌داند:
“در حال حاضر ما به یک وحدت و اتفاق ملی ضرورت داریم بهتر است کوشش کنیم که نظر های خود را پیرامون وحدت و اتفاق ملی بیان کرده و مشکل خود را حل کنیم.”

احمد سعیدی، آگاهان سیاسی
احمد سعیدی، آگاهان سیاسی

احمد سعیدی، یکی دیگر از آگاهان سیاسی به رادیو آزادی گفت:
“هرکسی در هر زمان و در هر مکانی حق دارد نظام و رژیم و سیستمی را که بخواهد داشته باشد حقش است ممانعتی وجود ندارد، سیستم‌های فدرال زیادی در دنیا وجود دارد مانند هند، پاکستان، امریکا، کانادا، در برخی کشورها نتایج مثبت و در بعضی دیگر نتایج منفی داشته است. این که یک تعداد خواستند که حکومت فدرالی اعلام می‌کنند این عقیدۀ آنها است.”

پیش از این هم در زمان نظام جمهوری پیشین شماری از احزاب سیاسی و فعالین سیاسی خواستار ایجاد نظام فدرالی در افغانستان شده بودند، اما با مخالفت شمار دیگر از احزاب و فعالین سیاسی مواجه شده بود که برخی از آنان آن را به معنای تجزیۀ افغانستان می‌دانستند. ادعایی که طرفداران این نظام آن را رد می‌کردند.

راه‌های مشروع مبارزه استفاده می‌کنیم.”

یکشنبه ۱۵ دلو ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۵۱

برف باری ها در چندین ولایت افغانستان؛ برخی از راه های مواصلاتی ولایات مسدود شده اند

برف باری و راه بندان در ولایات مرکزی افغانستان
برف باری و راه بندان در ولایات مرکزی خراسان آریا
باریدن شدید برف و باران در بیش از ۳۰ ولایت خراسان آریا اگر از یک سو به مردم مژدۀ یکسال پر بار را می دهد، از جانب دیگر راه های مواصلاتی بسیاری از مناطق از جمله در برخی ولسوالی های بدخشان، غزنی، پروان، بامیان، دایکندی و سایر ولایات را بسته است.

شاهراه سالنگ که ۹ ولایت شمالی و شمال شرق خراسان آریا  را با کابل و ولایات شرقی و جنوبی وصل می کند، صبح روز شنبه به روی ترافیک بسته شد. قوماندانی پولیس طالبان در بغلان از مردم خواسته که تا اطلاع ثانی در این شاهراه تردد نکنند.

شاهراه سالنگ عصر چهارشنبه گذشته نیز به روی ترافیک بسته شده بود و صبح پنجشنبه باز شد.

وزارت مبارزه با حوادث طبیعی حکومت طالبان می گوید که به دلیل باریدن برف سنگین راه های بسیاری از ولسوالی ها بسته شده اند.

مسیر شاهراه سالنگ
مسیر شاهراه سالنگ

مولوی محمد عبدالله جان، سخنگوی این وزارت که به ملاجانان سایق مشهور است در پیام تصویری ارسالی به رسانه ها گفته که تلاش می شود، راه های مسدود شده به کمک مردم پاکسازی شود:

“در اثر این برف باری راه های شماری از ولسوالی های بدخشان، دایکندی و بامیان از جمله کوتل حاجی گک، عقربه و دادگاه مسدود شده، شاهراه سالنگ نیز بروی ترافیک بسته است. برای پاکسازی این راه ها، فعالیت های وزارت فواید عامه به همکاری مردم ادامه دارد.”

به گفتۀ آقای سایق، اقلام غذایی و غیرخوراکی به ولایات آسیب دیده رسانیده شده که بین نیازمندان توزیع خواهد شد.

در این حال، وزارت آب و برق طالبان از مردم خواسته تا به خاطر افزایش آب های زیرزمینی و جلوگیری از مصرف بی مورد آب، برف را در محلات جاذب ذخیره کنند.

به گفتۀ ادارۀ هماهنگ کننده امور بشردوستانه ملل متحد (OCHA) در سه سال گذشته، افغانستان با خشکسالی شدید مواجه بوده است.

شماری از باشندگان مناطق مختلف افغانستان از بارندگی های اخیر ابراز خوشحالی کرده اند.

یکی از اهالی کاپیسا که نام خود را نگرفته، شام گذشته به رادیو آزادی گفت:

“حالا ساعت هشت شب است و در ولسوالی نجراب کاپیسا برف می بارد. خدایا شکر برای برف خوب و پر برکت. امیدواریم که این برف کشور ما را سبز و بارور کند.”

نوجوانان در کابل از برف با خرسندی استقبال می کنند
نوجوانان در کابل از برف با خرسندی استقبال می کنند

یک باشندۀ شهر کابل هم در مورد برف باری اخیر چنین می گوید:

“الحمدالله که برف باری در کابل و لوگر هم ادامه دارد. خوشحال هستیم که در کشور عزیز ما برف ببارد و همۀ کشور عزیز ما سبز و شکوفا شود و دهاقین و زراعت پیشه گان ما نیز به امید افغانستان پربار، سرسبز و شکوفا هستند.”

وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان دیروز گفت که پروازها از میدان هوایی بین المللی کابل به طور عادی جریان دارد و خط پرواز(رنوی) میدان پاکسازی شده است.

این وزارت پیش بینی کرده که به روز یکشنبه (۴ فبروری) ولایات بدخشان، تخار، کندز، بلخ، پروان، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لوگر، پکتیا، نورستان، لغمان، غزنی و شماری از ولایات دیگر از جمله شاهراه سالنگ شاهد برف باری سنگین خواهد بود.

در حالی که باران های شدید نیز در برخی مناطق افغانستان ادامه دارد، احتمال دارد که در شماری از ولایات سیلاب ها نیز سرازیر شود.

افغان ها چطور در خراسان آریا به قدرت میرسند؟ دسیسه های شیطانی

یکشنبه ۱۵ دلو ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۰۶

خراسان آریا

شاهراه سالنگ دوباره به روی ترافیک باز شد

برف باری در شاهراه سالنگ
برف باری در شاهراه سالنگ

شاهراه سالنگ که به دلیل برف باری و طوفان بسته شده بود، امروز به روی ترافیک باز شد.

محمد اشرف حق شناس سخنگوی وزارت فواید عامه حکومت طالبان در صفحه ایکس یا توییتر سابق خود نوشته است که این شاهراه که بعد از ساعت ۵:۳۰ عصر دیروز چهارشنبه به روی ترافیک بسته شده بود دوباره ساعت ۶:۰۰ صبح امروز به روی تردد وسایط نقلیه باز شده است.

وزارت فواید عامه از تمامی مسافران و رانندگان خواسته است تا برای حفاظت از خود لوازم و تجهیزات زمستانی داشته باشند و به دستورات مسئولین توجه جدی و احتیاط کنند.

این شاهراه که کابل را با ولایات شمال و شمال شرق وصل کرده، در زمستان اکثراَ به دلیل بارش برف به روی وسایل نقلیه بسته می شود.

شهرداری  راه های مسدود شده در اثر بارش برف دوباره باز شدند

عکس از آرشیف
عکس از آرشیف

مقامات طالبان می گویند راه هایی که به دنبال بارش و برف باری سنگین در ولایت های بامیان، غور و دایکندی بسته شده بودند دوباره باز شدند.

مولوی ابوشعیب، رئیس فواید عامۀ غور گفته است که شاهراه غور – کابل در مسیر کوتل بکک و راه های شش ولسوالی این ولایت که روز گذشته مسدود شده بودند عصر امروز یکشنبه دوباره باز شدند.

از سوی دیگر، ریاست فواید عامۀ طالبان در بامیان در خبرنامه‌ای در فیسبوک و غلام علی جاوید سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان در دایکندی در صحبت با رادیو آزادی از بازگشایی شاهراه و راه های منتهی به مراکز این ولایات خبر دادند.

به گفتۀ آقای جاوید، تنها راه ولسوالی بندر به روی ترافیک هنوز مسدود است.

پیش از این، وزارت فواید عامۀ طالبان امروز یکشنبه از بازگشایی شاهراه سالنگ به روی موتر های کوچک و تیزرفتار خبر داده بود.

این شاهراه بر اثر بارش سنگین برف و طوفان شدید صبح روز شنبه بسته شده بود.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : رادیوی آزادی