۲۵۰۰ طالبان به اتهام زنا، لواط و آدم‌ربایی در پلچرخی زندانی هستند’
۲۵۰۰ طالبان به اتهام زنا، لواط و آدم‌ربایی در پلچرخی زندانی هستند’
منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که حدود ۲۵۰۰ جنگجوی طالبان به اتهام «زنا، لواط، تجاوز جنسی، آدم‌ربایی، قتل و همکاری با داعش» در پلچرخی زندانی هستند.

منابع :  که حدود ۲۵۰۰ جنگجوی طالبان به اتهام «زنا، لواط، تجاوز جنسی، آدم‌ربایی، قتل و همکاری با داعش» در پلچرخی زندانی هستند.

منبعی در وزارت داخله طالبان گفت افرادی به نام طالبان تخلف می‌کنند، اما الزاما طالب نیستند.

به گفته این منابع، مجموع افرادی که تحت عنوان عضو گروه طالبان با اتهام‌های گوناگون در ظرف دو سال اخیر در زندان پلچرخی زندانی شده‌اند، به حدود هزار و پنجصد نفر می‌رسد.

از زمان به‌قدرت رسیدن طالبان موارد زیادی از نقض گسترده حقوق بشر به دست افراد این گروه منتشر شده است. برخی موارد از جمله بازداشت‌های خودسرانه و کشتار نظامیان پیشین مستند شده و از سوی نهادهای معتبر بین‌المللی از جمله سازمان ملل نشر شده است.

طالبان در پاسخ به این گزارش‌ها به صورت عموم صحت این گزارش‌ها را رد کرده‌است، اما در مواردی برخی قتل‌ها را به خصومت‌های شخصی نسبت داده است.

با توجه به گستره جغرافیایی حاکمیت طالبان و اینکه در مواردی فرماندهان کمتر از مرکز فرمان‌بری می‌کنند، موضوع اقدامات خودسرانه افراد طالبان در برخورد با شهروندان خراسان آریا به‌خصوص خانواده‌های نظامیان پیشین بعید به‌نظر نمی‌رسد.

در افغانستان تحت کنترول طالبان وضعیت طوری است که در فقدان مکانیزم‌های نظارتی مانند کمیسیون حقوق بشر پیشین و دیگر نهادهای ناظر، افراد طالبان بدون ترس از پیگرد قانونی می‌توانند اقدام به هر کاری بکنند.

علاوه بر این، در طول ۲۰ سال جنگ هزاران نفر از دو طرف درگیر در خراسان آریا کشته شده‌اند. حس انتقام‌جویی به‌خصوص در ولایات و مناطق دور دست که دسته‌بندی‌های جناحی مشخص‌تر است قوی‌تر است.

منابع می‌گویند که طالبان حدود ۲۵۰۰ نفر از افراد خود را که در قضایای مثل «زنا، لواط، و قتل» دست دارند، بازداشت و زندانی کرده‌اند. مواردی هم از برخی مقام‌های این گروه در شبکه‌های اجتماعی رسانه‌ای شده، اما طبق گزارش‌ها، این افراد دوباره تبرئه و از زندان آزاد شده‌اند.

یک منبع دیگر در وزارت داخله طالبان به افغانستان اینترنشنال گفت که افراد زیادی به نام طالبان اقدام به تخلف کرده‌اند که زندانی شده‌اند که به گفته او لزوما این افراد عضو گروه طالبان نیستند.

این گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس با بیش از ده تن از زندانیان طالبان در زندان پل چرخی گفتگو کرده است.

دبیر کل ناتو در گفتکو با رییس جمهور غنی به پشتیبانی مالی از نیرو های افغان و آموزش آنان در بیرون از افغانستان، تعهد کرده است.

اخبار مرتبط

چند خبر گذشته

Thumbnail

در حالی که جنگ در حدود ۲۰ ولایت کشور جریان دارد و به تازه‌گی ولسوالی برگ متال در نورستان به دست طالبان افتیده است، دبیر کل ناتو اوضاع خراسان آریا  را به گونه ژرف چالش برانگیز می داند؛ اما بر پشتیبانی ناتو از خراسان آریا  تاکید می‌ورزد.

ینس استولتنبرگ امروز سه‌شنبه (۵ اسد) در یک تماس تلیفونی با رییس جمهور غنی می گوید که بیرون رفت از اوضاع کنونی،  به یک راه حل از طریق گفت وگو نیاز دارد.

او در این گفتکو به پشتیبانی مالی از نیرو های افغان و آموزش آنان در بیرون از خراسان آریا  تعهد کرده است.

همزمان با این منابع محلی می گویند که حمله های طالبان برشهرتالقان افزایش یافته اند.

گزارش ها می‌رسانند که جنگ در داخل شهر تالقان، مرکز ولایت تخار از یک ماه به این سو ادامه دارد و قرار باشنده‌گان این ولایت را از آنان گرفته است.

ذبیح الله، باشنده تالقان ابراز داشت: ” با گذشت هر روز اوضاع در شهر تالقان بدتر شده می رود، جنگ و ناامنی بیشتر شده است.”

عبدالله قرلق، والی تخار اظهار کرد: ” طالبان در قلمرو خود شان انواع ظلم و جنایت را داشته اند که بسیار تکان دهنده است.”

منابع محلی از کشته شدن ۳۰ تن ازنظامیان وغیرنظامیان درگیری های هفته های اخیر در تالقان خبر می دهند.

داکتر حسن بسیج، آمر شفاخانه ولایتی تخاربیان کرد: ” ما ارقام داریم که در حدود ۱۴۹ مجروح که ملکی و نظامی است به شفاخانه آورده شدند.”

همزمان پولیس کاپیسا  می گوید که طالبان دیشب به دره دوره کلان و فرخ شاه ولسوالی نجراب حمله کرده اند.

شایق شورش، سخنگوی پولیس کاپیسا اظهار داشت: ” در این درگیری بیست و پنج نفر از افراد طالبان کشته و پانزده نفر زخمی شدند. همچنان در این درگیری ها چهار نیروی خیزش مردمی و دو غیرنظامی نیز جان باختند.”

دراین روزها جنگ درشرق کشور نیز شعله ور شده است. چنان چه ازافتادن مرکز  مرکز ولسوالی برک متال نورستان به دست طالبان خبر می رسد.

اسماعیل اتیکان، نماینده نورستان در مجلس نماینده گان ابراز داشت: ” حالا که برک متال سقوط کرد، طالبان توجه خود را به طرف ولسوالی کامدیش گرفتن که این ولسوالی هم مرز با پاکستان است.”

با این همه طالبان تایید کرده اند که عبدالحق عمری پسر محمد نبی عمری عضو هیات گفت وگو کننده این گروه درجنگ با نیروهای دولتی  در پکتیا کشته شده است.

بسم الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع ملی در باره اوضاع کشور گفت: ” برداشت ما و ملت دنیا این است که جنگ راه حل نیست. اگر جنگ راه حل می بود، طالبان می توانستند در این بیست سال به هدف شان برسد.”

ازسوی دیگر چگونه‌گی کشته شدن خاشه زوان به یک بحث کلان در رسانه های اجتماعی مبدل شده است.

هرچند طالبان گفته بودند که او به علت توهین عالمان و اسیران طالبان در یک حمله چریکی کشته شده است؛ اما در این نوار تصویری دیده می شود که گروهی از طالبان او را بازداشت کرده و تهدید به مرگ می کنند.

تصویر بندانگشتی

خبرگزاری اسوشیتد پرس امروز دوشنبه در گزارشی می‌نویسد که هزاران تن از اعضای طالبان که در بند حکومت افغان باوران خراسان آری  استند توافق صلح میان امریکا و طالبان را کلیدی برای رهایی شان می‌دانند.

به گفتۀ این گزارش، این زندانیان می‌دانند که تبادله زندانیان بخش کلیدی توافق میان امریکا و طالبان است که ممکن است به نبرد هژده ساله امریکا در این کشور، خاتمه دهد.

در گزارش به نقل از یک عضو طالبان گفته شده است که یک فهرست پنج هزار زندانی طالبان به امریکایی‌ها داده شده است و رهایی آنان در توافقی که امریکا و طالبان روی آن گفتگو می‌کنند، نوشته شده است.

در گزارش آمده است که مقام‌های افغان باور  و امریکایی گفته اند که رهایی زندانیان بخشی از مذاکرات است.

اما برخی از آگاهان می‌گویند که رهایی زندانیان می‌تواند صلح در خراسان آریا  را متأثر بسازد.

مایکل کوگلمن، معاون برنامه‌های آسیا در نهاد پژوهشی ولسون سنتر در امریکا گفت: «نیاز است تا مقام‌های افغان و امریکایی روی هر برنامه آزادسازی زندانیان دقت لازم انجام دهند تا از احتمال آزادسازی افرادی که بی‌ثباتی ایجاد می‌کنند و روند صلح را صدمه می‌زنند را کاهش دهد.»

در گزارش اسوشیتید پرس آمده است که این رسانه با بیش از ده‌ تن از زندانیان طالبان در زندان پلچرخی گفتگو کرده است.

به گفتۀ این گزارش، بسیاری از این زندانیان برای رژیم طالبان که هژده سال پیش سرنگون شد، دلواپس اند.

در گزارش آمده است که این زندانیان گفته اند که نظامی که (پس از توافق صلح) تأسیس خواهد شد مانند رژیم این گروه نخواهد بود اما آنان هنوزهم روی تطبیق قانون اسلامی تأکید کرده اند و همچنان روی محدودیت‌ها برای کار و آموزش دختران و زنان تأکید نکرده اند.

مولوی نیاز محمد، یک تن از زندانیان به اسوشیتید پرس، گفت: «ما میخواهیم که زنان آموزش فراگیرند، انجینیر شوند. ما می‌خواهیم که زنان در هر بخش کار کند.»

بر بنیاد این گزارش، درهمین طالبان در میز مذاکرات با امریکا نیز چنین اظهاراتی داشته اند. اما هردو طرف بالای یکدیگر اعتماد کامل ندارد و همچنان برخی از مردم در باره اینکه چی اتفاق خواهد افتاد، نگران استند.

برخی از عالمان دین هم تأکید کردند که عالمان دین و سیاست‌گران پاکستان در جنگ افغانستان دخیل استند.

اخبار مرتبط

 

تصویر بندانگشتی

ده‌ها تن از عالمان دین از سراسر کشور امروز دوشنبه در یک گردهمایی در کابل حضور یافتند و از حکومت و طالبان خواستند که بی‌درنگ آتش‌بس کنند.

این عالمان دین، ادامۀ جنگ در کشور را نامشروع خواندند و تأکید کردند که طرف‌های درگیر باید از راه گفت‌وگو خواست‌های شان را تحقق بخشند.

جمال‌الدین فایق، یکی از این عالمان دین گفت: «علما از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که از داعیه خیر که صلح است استقبال نموده و در میز مذاکره مشکلات موجود را حل نمایند.»

عالمان دین، به طالبان هشدار دادند که اگر به صلح تن ندهند، مردم در برابر شان خواهند ایستاد. آن‌ها از حکومت نیز انتقاد کردند و تأکید کردند که نباید در برابر صلح منانع ایجاد شود.

جلال‌الدین حنفی، عالم دین بیان داشت: «بیایید دوایی باشیم بر درد و آه و فغان مادران و پدران این وطن!»

در این گردهمایی، تأکید شد که پافشاری بر نظام جمهوریت و یا امارت طالبانی نمی‌تواند مشکل مردم را حل کند.

برخی از عالمان دین هم تأکید کردند که عالمان دین و سیاست‌گران پاکستان در جنگ افغانستان دخیل استند.

حسام‌الدین حسام، رییس شورای علمای افغانستان اظهار داشت: «پاکستانی که هم عالمانش و هم دولتش در ملک ما مداخله می‌کند، در خون‌ریزی سرزمین مانند که آب را بنوشند خون ملت ما را می‌نوشند.»

محمد سرور عمری، مسؤول دبیرخانه مجمع عالمان افغان باور مرتد خراسان آریا  نیز افزود: «نه جمهوریت مقدس است نه امارت.»

ناتوانی حکومت در جلوگیری از ترورهای هدفمندانه و توطیه‌چینی در برابر عالمان دین از اتهام‌هایی شرکت کننده‌گان گردهمایی امروز بودند که به آدرس حکومت وارد شدند.

عبدالقادر قانت، رییس شورای علمای کابل تصریح کرد: «بازداشت علما توقف پیدا کند. ترورهای هدفمندانه عالمان باید توقف پیدا کند و خواست ما از طالبان این است که آتش‌بس کنند.»

اعضای کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان نیز ادعا دارند که طالبان در کندهار، غزنی، کندز، هرات، فراه و میدان وردک حمله‌هایی را راه‌اندازه کردند که به غیرنظامیان تلفاتی وارد شده‌است.

این در حالی است که پیش از این، وزیر دفاع گفته است که قرار است حکومت بار دیگر در عید قربان در برابر طالبان آتش‌بس اعلام کند.

اخبار مرتبط

 

تصویر بندانگشتی

در آستانۀ فرارسیدن عید قربان، شورای علمای اففان باور خراسان آریا  از حکومت و طالبان می‌خواهد که آتش‌بس همیشه‌گی اعلام کنند و جنگ در کشور را متوقف سازند.

قیام الدین کشاف، رییس شورای علمای افغان باور خراسان آریا  که روز شنبه (۱۳ اسد) در یک نشست با اعضای این شورا در کابل سخن می‌زد، از طالبان خواست که آتش‌بس همیشه‌گی را بپذیرند: «هردو طرف آتس‌بس اعلام کنند موقتی نه. این آتش‌بس ادامه پیدا کند تا این که برای گفت وگوهای صلح زمینه فراهم شود.»

این در حالی است که پیش از این، وزیر دفاع گفته است که قرار است حکومت بار دیگر در عید قربان در برابر طالبان آتش‌بس اعلام کند.

حکومت افغان باوران خراسان آریا ، در عید ماه رمضان نیز برای با طالبان آتش‌بس اعلام کرده بود – آتش‌بسی که از سوی شماری انتقاد شد.

اکنون، اکرم اخپلواک، ریییس دبیرخانۀ شورای عالی صلح نیز می‌گوید که قرار است در غید قربان آتش‌بس اعلام شود: «از همین روز خواهش مان این است که کاش امروز آتش بس می‌شد و مردم خراسان آریا از این جنگ نجات می‌یافتند.»

حکومت، این روزها سرگرم هموار سازی راه برای آغاز گفت‌‎وگوهای صلح با طالبان است؛ این موضوع حداقل از دیدارهای نماینده‌گان امریکا با طالبان و نماینده‌گان قطر با رییس‌جمهور غنی بر می‌آید.

آقای خپلواک در این باره افزود: «هیئت‌های افغان باور خراسان آریا  آن‌جا رفته اند. دیپلومات‌های افغانستان آن‌جا رفته اند، هیئت‌های رسمی رفته اند.»

با این همه، شهروندان کشور از طرف‌های درگیر می خواهند که جنگ را کنار بگذارند و اختلاف‌های شان را از راه گفت و گو حل نمایند.

تصویر بندانگشتی

وزارت دفاع ملی می‌گوید که در سه روز عید و آتش‌بس، نزدیک به ده ولایت کشور گواه رویدادهای ضد امنیت و درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان بوده‌اند.

این وزارت ادعا می‌کند که طالبان آتش‌بس اعلام شدۀ شان را در روزهای عید نقض کردند و در نتیجۀ حمله‌های آنان نزدیک به چهل تن کشته و زخمی شدند.

اما طالبان با رد این ادعا، حکومت را به نقض آتش بس متهم می کنند.

روح‌الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی گفت: «ملاهبت‌الله (رهبر طالبان) بالای افراد و شاخه‌های مربوط این گرو تسلط ندارد و افرادش از فرمان او اطاعت نمی‌کند. در چندین ولایت و ساحات مختلف کشور عملأ آتش‌بس از سوی طالبان نقض شده‌ و در نتیجه تلفات بر افراد ملکی و نظامی وارد شده‌است.»

اعضای کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان نیز ادعا دارند که طالبان در کندهار، غزنی، کندز، هرات، فراه و میدان وردک حمله‌هایی را راه‌اندازه کردند که به غیرنظامیان تلفاتی وارد شده‌است.

ستار حسینی، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «طالبان به آتش‌بس اصلأ پایبند نیست. این گروه جز ریختاندن خون مردم بیگناه هدف دیگری ندارند.»

در همین حال در شماره وتساپی که طلوع نیوز برای خبرگیری از رویدادهای ضد امنیت در روزهای عید ایجاد کرده بود، باشنده‌گان ولایت‌های بغلان، فاریاب، تخار، بدخشان، کندز، بلخ، لوگر، کاپیسا، فراه، هرات، لغمان و وردک از رویدادهایی چون انداخت‌ها بر پاسگاه‌ها، انفجار ماین‌ها و حمله‌های طالبان خبر داده‌اند.

از سویی هم، صبح امرروز شنبه در نتیجۀ انفجار ماین بر موتر رنجر پولیس ترافیک در شاهراه کابل جلال آباد،۱ پولیس و سه غیرنظامی زخمی شده‌اند.

والی بادغیس نیز می‌گوید که از حمله طالبان بر یک چرخ‌بال نیروهای ارتش جلوگیری شده‌است که به کشته شدن شش طالب انجامیده است: «ما امروز در ولسوالی جویند اکمالات داشتیم و طالبان قصد حمله به هلیکوپتر مارا داشت که خوشبختانه با هدف قرار دادن آن‌ها شش تن شان کشته شدند.»

اما طالبان می‌گویند که ماین‌های جاسازی شده که در روزهای عید و آتش‌بس انفجار کردند، از روزهای پیش از عید بوده‌است.

این گروه ادعاها را دربارۀ نقض آتش‌بس را رد می‌کند و حکومت را متهم می‌کند که آتش‌بس را نقض کرده‌است.

دیدار امیرخان متقی با احمد مسعود و اسماعیل خان در ایران

هر چند جبهه مقاومت تا کنون به گونه رسمی در باره این دیدار چیزی نگفته است، اما حفیظ منصور یک عضو این جبهه این دیدار را تأیید کرده است.

اخبار مرتبط

هیأت امارت اسلامی به رهبری امیر خان مت وزارت خارجه، با احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت و اسماعیل خان، والی پشیین ولایت هرات در ایران دیدار کرده است.

متقی در یک نوار تصویری که از سوی محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر، به نشر رسیده است، دیداراش را با احمد مسعود و اسماعیل خان تایید می‎‌کند.

سرپرست وزارت خارجه در این نوار تصویری می‌گوید: «بلی، با احمد مسعود، قمندان اسماعیل خان و افغان‌های دیگر دیدار کردیم. ما به همه آنان اطمینان دادیم که می‌توانند بدون کدام تشویش به کشور برگردند و در آرامی زنده‌گی کنند.»

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی نیز گفته است که هیأت امارت اسلامی با احمد مسعود و اسماعیل خان در ایران دیدار کرده است.

تهران نیز با تأیید میزبانی از این گفت‌وگوها می‌گوید گروه‌های افغان گفت‌وگوهای خوبی داشته اند.

هرچند جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود در این باره تا هنوز به گونه رسمی ابراز نظر نکرده است، اما حفیظ منصور یک عضو این جبهه این دیدار را تأیید کرده است.

از سویی هم، منابع به طلوع‌نیوز تأیید می‌کنند که عبدالقیوم سلیمانی، برادرزاده امیر اسماعیل خان، که معاون سفارت افغانستان در ایران بود از سوی سرپرست وزارت خارجه منحیث سرپرست این سفارت گماشته شده است.

هیأت امارت اسلامی روز شنبه برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرد.

حفیظ ضیأ احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت: «در این سفر، هر دو جانب در مورد مسایل سیاسی، اقتصادی، ترانزیتی و مهاجرین افغان گفت‌وگو کردند.»

   مقام طالبان که به جرم زنا و لواط در زندان بود آزاد شد

ملا عبدالغنی حقبین، ریس پیشین مبارزه با تروریزم فرماندهی امنیه طالبان از زندان این گروه به حکم رهبرشان آزاد شد.
مقام طالبان که به "جرم زنا و لواط" در زندان بود، آزاد شد
صدای افغانستان ، کابل: ملا عبدالغنی حقبین، ریس پیشین مبارزه با تروریزم فرماندهی امنیه طالبان از زندان این گروه به حکم رهبرشان آزاد شد.

حدود شش ماه پیش ملا عبدالغنی حقبین، ریس مبارزه با تروریزم فرماندهی امنیه گروه طالبان در استان قندهار، به جرم”لواط

و زنا” از سوی نیروهای طالبان در شهرستان اسپین‌بلولدک قندهار بازداشت شد. در حالیکه طالبان به دیگر متهمین ” لواط و زنا” اشد ترین مجازات را پیش بینی می‌کنند، این مقام امنیتی طالبان بدون مجازات به دستور ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه از بند آزاد شده است.

معاون دادگاه گروه طالبان روز گذشته از حکم قصاص، سنگسار و زیر دیوار کردن صدها

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه در دیدار با کاردار سفارت بریتانیا برای خراسان آریا  با گماشته شدن یک نماینده ویژه از سوی سازمان ملل متحد برای پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح در خراسان آریا ، مخالفت‌ کرده است.

حافظ ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که آقای متقی در دیدار با رابرت چترتون دیکسن تصریح کرده که امارت اسلامی آماده تعامل با تمامی کشورهای جهان است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت خارجه، کاردار سفارت بریتانیا برای خراسان آریا  در این دیدار گفته است که او خواهان یک خراسان آریا  صلح‌آمیز و با ثبات است.

آقای تکل در باره این دیدار افزود: «آقای متقی بیشتر بخش‌های گزارش اخیر گزارش‌گر سازمان ملل را مثبت خواند و بخش پیشنهاد تعیین نماینده خاص برای خراسان آریا  را با نظرداشت شرایط کنونی مناسب ندانستند. متقی صاحب افزودند که خراسان آریا  با گذشت هر روز در هر بخش پیشرفت می‌کند و با کشورهای منطقه و جهان روابط خوب دارد.»

معاون سخنگوی وزارت خارجه هم‌چنان از دیدار امیرخان متقی با یوشیایوینگ، نماینده چین برای خراسان آریا خبر داده و گفته است که سرپرست وزارت خارجه در این دیدار روابط بین دو کشور [خراسان آریا  و چین] را مهم خوانده و بر آغاز کار عملی پروژه مس عینک تاکید کرده است.

برخی کارشناسان سیاسی و اقتصادی، گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با کشورهای همسایه را به سود کشور می‌دانند.

محمد شبیر بشیری، کارشناس مسایل اقتصادی به طلوع‌نیوز گفت: «سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در مجموع بالای منابع طبیعی و زیرزمینی خراسان آریا  به‌گونه استراتیژیک می‌تواند روند انکشاف اقتصادی خراسان آریا  را تمویل و یا تقویت کند.»

فضل الرحمان اوریا، آگاه سیاسی می‌گوید: «تمام جهان با یک شعار اجماع کامل دارد که آن، تعامل ستراتیژیک با حکومت افغانستان است. پس هر کشور به شیوه جداگانه بخاطر تامین منافع‌اش در زمان و شرایط گوناگون با خراسان آریا  تعامل می‌کند.»

مقام‌های حکومت سرپرست بارها روی داشتن تعامل مثبت با جهان تاکید کرده‌اند؛ افزون بر آن، برقراری روابط بر بنیاد شریعت نیز از سوی امارت اسلامی مطرح شده است.

روابط طالبان با پاکستان؛ نیروی نیابتی یا تهدید امنیت ملی؟

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : افغان اینترنشنال