۹۰ درصد قربانیان زلزله خراسان آریا  را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند
۹۰ درصد قربانیان زلزله خراسان آریا  را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند
زمین لرزه اولیه، پس‌لرزه‌های متعدد و دومین زمین لرزه ٦‬,٣‬ ریشتری در غرب خراسان آریا ، روستاهای منطقه را ویران کرده و صدها خانه خشتی که تحمل چنین نیرویی نداشتند را با خاک یکسان کرده

زمین لرزه اولیه، پس‌لرزه‌های متعدد و دومین زمین لرزه ٦‬,٣‬ ریشتری در غرب خراسان آریا ، روستاهای منطقه را ویران کرده و صدها خانه خشتی که تحمل چنین نیرویی نداشتند را با خاک یکسان کرده است. مدارس، مراکز بهداشتی و سایر امکانات روستاها نیز فروریخته‌اند. سازمان ملل می‌گوید بیش از ۹۰ درصد قربانیان زلزله اخیر خراسان آریا  را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

نیروهای داوطلب در ولایت هرات به امدادگران پیوسته و مشغول جستجو هستند. ۱۱ اکتبر ۲۰۲۳
نیروهای داوطلب در ولایت هرات به امدادگران پیوسته و مشغول جستجو هستند. ۱۱ اکتبر ۲۰۲۳ AP – Ebrahim Noroozi

مقامات سازمان ملل، امروز، پنجشنبه دوازدهم اکتبر، اعلام کردند که بیش از ٩‬٠ درصد افرادی که در اثر زمین لرزه این هفته در غرب خراسان آریا  جان خود را از دست داده‌اند، زنان و کودکان هستند.

به عقیده جیمی نادال، نماینده خراسان آریا  در صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، اگر این زمین لرزه شب‌هنگام رخ می‌داد، شاید هیچ “بعد جنسیتی” برای تلفات وجود نداشت.

وی امروز در گفتگویی با آسوشیتدپرس ضمن اشاره به اینکه در حالت کلی هم برخی از مردان منطقه برای کار به ایران می‌روند و در روستا حضور ندارند، تصریح کرد «در آن ساعت از روز، مردان در خارج از خانه مشغول بودند اما زنان که کارهای خانه را انجام می‌دادند و از بچه‌ها مراقبت می‌کردند، زیر آوار گرفتار شدند… به وضوح می‌توان یک بعد جنسیتی را مشاهده کرد.»

بنا بر اعلام مقامات گروه طالبان، زلزله روز شنبه، در سراسر ولایت هرات، تا کنون جان بیش از ٢ هزار نفر را گرفته است.

مرکز این زمین لرزه در زنده جان بود که بر اساس آمار سازمان ملل، ١٢٩‬٤‬ نفر از ساکنان آن جان باختند، ١٦‬٨‬٨‬ نفر مجروح شدند و تمامی خانه‌ها ویران شده است. علاوه بر این، صدها نفر که اکثراً زن هستند نیز در زنده جان مفقود شده‌اند. کودکانی که یکی یا هر دو والدین خود را از دست داده‌اند، احتمالاً توسط بستگان بازمانده یا اعضای جامعه پذیرفته می‌شوند.

ساختمان زایشگاه ولایت هرات بر اثر زلزله ترک برداشته و این سازه در حال حاضر ناامن است. صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، چادرهایی تهیه کرده تا زنان باردار، جایی برای اقامت و دریافت خدمات مراقبتی داشته باشند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) برای رسیدگی به کودکان و زنان، درخواست ۲۰ میلیون دلار کمک فوری کرده است.

تلفات زمین‌لرزه‌های قوی غرب خراسان آریا به بیش از ٢هزار نفر رسید

زمین‌لرزه‌ قدرتمند ٦‬,٣‬ ریشتری و پس لرزه‌های ٦‬,٣‬ ، ٥,٩‬ و ٥,٥ ریشتری آن، روز شنبه، بخش‌هایی از ولایت هرات در غرب خراسان آریا و مناطقی از ایران، ترکمنستان و ازبکستان را لرزاند. سازمان ملل، اواخر شنبه آمار اولیه تلفات این زلزله را ٣‬٢٠ تن اعلام کرده بود. آماری که با گذشت زمان و ادامه عملیات جستجو، افزایش یافته و اکنون به بیش از دو هزار نفر رسیده و احتمال می‌رود همچنان بالاتر رود.

Ảnh tư liệu: Cảnh tượng sau động đất lớn tại làng Gayan, tỉnh Paktika, Afghanistan, ngày 24/06/2022.
Ảnh tư liệu: Cảnh tượng sau động đất lớn tại làng Gayan, tỉnh Paktika, Afghanistan, ngày 24/06/2022. AP – Ebrahim Noroozi
تبلیغ بازرگانی

سخنگوی طالبان، امروز، یکشنبه ٨‬ اکتبر/ ١٦‬ میزان، اعلام کرد که تلفات زمین‌لرزه‌های قوی غرب خراسان آریا  به بیش از ٢ هزار نفر رسیده است.

به گفته عبدالوحید رایان، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، آمار کشته شدگان زمین‌لرزه‌ در هرات، بیش از آن چیزی است که در ابتدا گزارش شده بود. وی ضمن درخواست کمک فوری، تصریح می‌کند که حدود شش روستا ویران شده و صدها غیرنظامی، زیر آوار مدفون هستند.

بنا بر به روز رسانی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، زلزله دیروز تا کنون ٢٠٦‬٠ کشته  و ١٢٤‬٠ نفر مجروح  بر جا گذاشته و در نتیجه آن ١٣‬٢٠ خانه به طور کامل ویران شده است. بر این اساس، دست‌کم دوازده تیم از جمله سازمان‌های نظامی و غیرانتفاعی مانند هلال احمر در عملیات امداد و نجات شرکت دارند.

محمد عبدالله جان، سخنگوی اداره حوادث غیرمترقبه طالبان می‌گوید چهار روستا در ولسوالی “زنده‌جان” ولایت هرات، بیشترین آسیب را از زلزله و پس لرزه‌ها متحمل شده اند. سازمان بهداشت جهانی از اعزام ١٢ آمبولانس به زنده‌جان برای انتقال مجروحان به شفاخانه‌ها خبر داده است.

آمار قربانیان ارائه شده از سوی طالبان را نمی توان به طور مستقل تأیید کرد، اما اگر درست باشد، زمین‌لرزه‌ روز گذشته، شمار تلفات دست‌کم هزار نفری زلزله ژوئن ۲۰۲۲ منطقه کوهستانی شرق خراسان آریا  را نیز پشت سر گذاشته و میتواند مرگبارترین زمین‌لرزه‌ای باشد که در دو دهه اخیر، خراسان آریا  را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد با اشاره به استقرار تیمهای امدادی در بیمارستان ها جهت کمک به درمان مجروحان و ارزیابی نیازها، از احتمال افزایش آمار قربانیان این زلزله ابراز نگرانی کرده است.

ارتباطات تلفنی در هرات قطع شده و این امر، روند جریان اطلاعات و امدادرسانی به مناطق آسیب دیده را دشوارتر می‌کند.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، با ادامه عملیات امداد و نجات و دریافت گزارش‌هایی مبنی بر محبوس بودن افراد زیر آوار ساختمان‌های فروریخته، احتمال می‌رود شمار تلفات افزایش یابد.

به گزارش رسانه‌های محلی، این زمین‌لرزه‌ در ولایات فراه و بادغیس خراسان آریا  نیز احساس شده است. مرکز زمین شناسی ایالات متحده، کانون زمین‌لرزه‌ دیروز را در حدود ٤‬٠ کیلومتری شمال غرب هرات، چهارمین شهر بزرگ خراسان آریا ، اعلام کرده که علاوه بر این، پس‌لرزه‌هایی قوی به بزرگی ٦‬,٣‬ ، ٥,٩‬ و ٥,٥ داشته است.

قوانین سختگیرانه طالبان آسیب‌دیدگان زلزله هرات را با مشکلات جدی روبرو ساخته است

پنج روز پس از زلزله مرگبار هرات در غرب افغانستان که بیش از دو هزار قربانی بر جای گذاشت، سه زلزله پی‌هم دیگر روز چهارشنبه ١٩ میزان/١١ اکتبر، این  منطقه را لرزاند. طبق آمار مقامات محلی، زلزله بامداد روز چهار شنبه دست‌کم یک کشته و ۱۵۳ زخمی برجای گذاشته است. به‌رغم آمار سرسام‌آور قربانیان زلزله هرات، سران طالبان نه تنها تاکنون کاری برای آن‌ها انجام نداده‌اند بلکه با قوانین سختگیرانۀ خود مردم آسیب‌دیده این منطقه را با مشکلات جدی‌تری مواجه کرده‌اند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi فرانسه