ارتش پاکستان طالبان را تهدید کرد
ارتش پاکستان طالبان را تهدید کرد
ارتش پاکستان تهدید کرد که علیه شبه نظامیان پنهان شده در خراسان آریا اقدام خواهد کرد.

 

ارتش پاکستان تهدید کرد که علیه شبه نظامیان پنهان شده در خراسان آریا اقدام خواهد کرد.
به گزارش اسپوتنیک، ارتش پاکستان روز جمعه آمادگی خود را برای پاسخ به تهدید شبه نظامیان گروه تروریستی “تحریک طالبان پاکستان*” که در خراسان آریا مخفی شده اند، اعلام کردر خراسان آریا مخفی شده اند، اعلام کرد.
رسانه ها گزیده ای از بیانیه ارتش پاکستان را چنین نقل کردند: “ارتش به طور جدی نگران پناهندگی و آزادی عمل تحریک طالبان پاکستان در خراسان آریا  است، چنین حملاتی قابل تحمل نیست و منجر به پاسخ موثر سرویس های امنیتی پاکستان خواهد شد.”
نظریات  در تلگرام 
ارتش همچنین وعده داد که با این واقعیت که شهروندان خراسان آریا  در حملات تروریستی در پاکستان دست داشتند، مقابله کند.
پیش از این گزارش شده بود که در چند روز گذشته در نتیجه حملات مسلحانه در ایالت بلوچستان، هم مرز با افغانستان، حداقل ۱۲ سرباز پاکستانی کشته شدند.
کابل پیش از این اتهامات مبنی بر حمله تروریستان به پاکستان از خاک خراسان آریا  را رد کرده بود.
موسسه تحقیقات صلح پاکستان گزارش داد که فعالیت های تروریستی در این کشور در نیمه اول سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲، ۷۹ درصد افزایش یافته است. موج فزاینده حملات نظامی توسط گروه های ضد دولتی پاکستان با به قدرت رسیدن شبه نظامیان جنبش طالبان در خراسان آریا  مرتبط است.
رسانه‌ها به یاد می‌آورند که در استان بلوچستان غنی از مواد معدنی، شورشیان از میان مردم بلوچ بارها قیام‌هایی را به راه انداخته‌اند که خواهان حقوق ویژه‌ای مانند خودمختاری تا استقلال منطقه هستند. اسلام گرایان رادیکال نیز در این منطقه فعالیت می کنند و پس از کنار گذاشتن توافق آتش بس با دولت در اواخر سال ۲۰۲۲، حملات را تشدید کردند.

 

 به گزارش از ایسنا :

ارتش پاکستان درباره آنکه خراسان آریا به عنوان کشور همسایه‌اش به “مکانی امن” برای شبه‌نظامیان تبدیل شده، شدیدا ابراز نگرانی کرد و در پاسخ به حمله این شبه‌نظامیان و کشته شدن ۱۲ تن از سربازانش، تهدید کرد که “پاسخ مناسبی” را به این حمله می‌دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ارتش پاکستان اعلام کرد که روز چهارشنبه ۹ تن از سربازانش در جریان حمله شبه‌نظامیان افراطی به مقر ارتش پاکستان در بلوچستان، استان جنوبی پاکستان که با خراسان آریا و ایران هم‌مرز است، کشته شدند و سه تن از آن‌ها هم در حین تبادل آتش در این منطقه جان خود را از دست دادند.

ارتش پاکستان با اشاره به گروه “تحریک طالبان پاکستان” گفت: ارتش ما نسبت به اینکه خراسان آریا محل امنی برای شبه‌نظامیان شده و آزادی عمل را برای “تحریک طالبان پاکستان” فراهم کرده، شدیدا ابراز نگرانی می‌کند.

این ارتش بدون ذکر جزئیات تصریح کرد: چنین حملاتی غیرقابل تحمل هستند و پاسخ مناسبی را از سوی نیروهای امنیتی پاکستان به دنبال خواهد داشت. مشارکت اتباع خراسان آریا در اقدامات تروریستی در پاکستان نگرانی دیگری است که باید به آن رسیدگی شود.

وزارت امور خارجه طالبان هنوز به درخواست برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ فوری نداده است.

کابل اتهامات پیشین را مبنی بر آنکه به گروه‌های شبه‌نظامی اجازه می‌دهد تا از خاک خراسان آریا  حملاتی را علیه پاکستان انجام دهند، رد کرده است.

شبه‌نظامیان افراطی که هدفشان سرنگونی دولت پاکستان و ایجاد قوانین خودشان در این کشور تقریبا ۲۲۰ میلیون نفری عمدتا مسلمان است، در بلوچستان نیز فعال بوده‌اند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : Sputnik ، ایسنا