مراسم ازدواج ولی‌عهد اردن | جمهوری خراسان، جمهوری نیوز، Jomhouri Khorasan. مراسم ازدواج ولی‌عهد اردن – جمهوری خراسان، جمهوری نیوز، Jomhouri Khorasan.

یک معمار و یک ولیعهد؛ عروس و داماد خانواده سلطنتی اردن

خانواده‌ها درباره شیوه آشنایی این زوج یا جزئیات مراسم خواستگاری صحبتی نکرده‌اند

 

 

مراسم جشن ازدواج شاهزاده حسین بن عبدالله دوم، ولی‌عهد اردن و رجوه آل سیف پنج‌شنبه ۱۱ خرداد با حضور برخی رهبران،

شاهزادگان و شخصیت‌های سیاسی مهم و برجسته جهان در کاخ «زهران» اردن برگزار شد

حسین بن عبدالله دوم، ۲۸ ساله و وارث پادشاهی هاشمی، قرار است روز پنجشنبه با رجوه السیف، ۲۹ ساله و از اشراف سعودی، ازدواج کند.

حسین وارث تاج و تخت اردن، یکی از قدیمی‌ترین پادشاهی‌های خاورمیانه و از نوادگان محمد، پیامبر اسلام و رجوه یک معمار سعودی با شجره‌ای اشرافی است.

نشریه تایمز اسرائیل درباره این زوج مقاله‌ای منتشر کرده است که بر اساس آن، این زوج قرار است روز پنجشنبه طی مراسمی در کاخی در اردن -پادشاهی متحد غرب که با وجود آشفتگی‌های خاورمیانه دهه‌ها سنگر ثبات بوده است- ازدواج کنند.

خانواده‌ها درباره شیوه آشنایی این زوج یا جزئیات مراسم خواستگاری صحبتی نکرده‌اند. آن دو در اوت ۲۰۲۲ طی مراسم سنتی مسلمانان با حضور اعضای ارشد خاندان سلطنتی اردن، در ریاض پایتخت عربستان سعودی نامزد شدند.

به تعبیر تایمز اسرائیل، این عروس و داماد قرار است به زوجی قدرتمند در خاورمیانه تبدیل شوند و بین اردن و عربستان سعودی -که تلاش می‌کند به قدرت منطقه‌ای بدل شود، پیوندی تازه برقرار کنند.

در اینجا به عروس و داماد نگاهی می‌اندازیم.

یک معمار تحصیل‌کرده در ایالات متحده آمریکا با ریشه‌های قبیله‌ای عربی

رجوه السیف در ۲۸ آوریل ۱۹۹۴ در ریاض به دنیا آمد و بین چهار برادر و خواهرش از همه کوچک‌تر است.

مادرش، عزه بنت نایف عبدالعزیز احمد السدیری، با حصه بنت احمد السدیری، همسر محبوب ملک عبدالعزیز آل سعود و بنیانگذار عربستان سعودی، خویشاوند است. او هفت پسر برایش به دنیا آورد که یکی از آن‌ها ملک سلمان، حاکم فعلی عربستان سعودی است.

تا چند دهه، هفت سدیری [هفت برادر تنی از فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان و همسرش که به آل فهد نیز مشهورند] که بیشترشان اکنون درگذشته‌اند، منبع اصلی قدرت در خاندان سلطنتی عربستان سعودی تلقی می‌شدند.

قدردانی ولی‌عهد اردن از میهمانان در مراسم ازدواج اش

خالد، پدر السیف، از اعضای سوبا، قبیله‌ای برجسته و قدیمی در شبه‌جزیره عربستان است. او همچنین بنیانگذار شرکت مهندسی آل سیف است که برج پادشاهی نمادین ریاض و سایر بناهای بلند خاورمیانه را ساخته است.

رجوه در دانشگاه سیراکیوز نیویورک در رشته معماری تحصیل کرد و در سال ۲۰۱۷ با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل شد و سپس در موسسه مد، طراحی و تجارت در لس‌آنجلس در رشته ارتباطات دیداری ادامه تحصیل داد.

در زندگینامه رسمی او که کاخ سلطنتی اردن منتشر کرده، آمده است که به اسب‌سواری و هنرهای دستی علاقه دارد و به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و زبان مادری‌اش، عربی، مسلط است.

ولیعهدی که سال‌هاست برای رهبری آماده می‌شود

ولیعهد حسین در ۲۸ ژوئن ۱۹۹۴ به دنیا آمد. مسیر جانشینی او زمانی مشخص شد که پدرش، ملک عبدالله دوم، در سال ۲۰۰۴ عنوان ولیعهد را از برادر ناتنی خود، شاهزاده حمزه، سلب کرد. پنج سال بعد حسین در ۱۵ سالگی به‌طور رسمی وارث تاج و تخت معرفی شد.

او فرزند بزرگ عبدالله ۶۱ ساله است که در طول بیش از دو دهه آشوب در اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی، سوریه و عراق که همگی با این پادشاهی کوچک هم‌مرز‌ند، به‌منزله یک متحد غربی قابل‌اعتماد و میانه‌رو بر اردن حکومت کرده است.

نسب خاندان هاشمی، خاندان حاکم اردن، به محمد پیامبر اسلام می‌رسد. آن‌ها قرن‌ها پیش از اینکه نیروهای ملک عبدالعزیز آل سعود آن‌ها را در سال ۱۹۲۵ بیرون برانند، در منطقه حجاز، عربستان کنونی، سکونت داشتند.

هاشمی‌ها رهبری شورش اعراب علیه امپراتوری عثمانی را در جنگ جهانی اول که در فیلم «لورنس عربستان» در ۱۹۶۲ به تصویر کشیده شد، به عهده داشتند؛ به این امید که بر یک کشور عربی که بخش اعظم خاورمیانه را در برمی‌گرفت حکومت کنند، اما قدرت‌های امپریالیستی غربی به آن‌ها خیانت کردند. فرانسوی‌ها آنان را از سوریه بیرون کردند و شورش ملی‌گرایان در عراق نیز آنان را سرنگون کرد و فقط اردن برایشان باقی ماند.

او را به اسم پدربزرگش (ملک حسین)، حسین نامیدند، کسی که تا زمان مرگش در سال ۱۹۹۹ به مدت ۴۶ سال بر اردن حکومت کرد و بسیاری از اردنی‌ها از او به نیکی یاد می‌کنند.

شاید سال‌ها طول بکشد تا ولیعهد به پادشاهی برسد، اما آموزش‌هایش از هم‌اکنون آغاز شده است.

او در سال ۲۰۱۶ از دانشگاه جورج تاون در رشته تاریخ بین‌الملل و سال بعد از آکادمی نظامی سلطنتی بریتانیا در سندهرست فارغ‌التحصیل شد. او از ارتش اردن درجه سروانی گرفته است و به‌طور معمول در تمرین‌ها و مراسم نظامی شرکت می‌کند.

ولیعهد حسین در سفرهای پدرش به خارج از کشور با او همراهی می‌کند، ازجمله در ملاقات اخیر پدرش با جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، در کاخ سفید نیز حضور داشت.

او در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان جوان‌ترین فردی که تاکنون ریاست جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل را به عهده گرفته است، بحثی را درباره چگونگی کمک به جوانان برای مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌‌آمیز و ترویج صلح‌طلبی هدایت کرد و دو سال بعد نیز در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد.

شاید تجربه‌هایش او را برای حکومت بر اردن آماده کرده باشد، اما در دنیایی متفاوت با بیشتر هموطنانش -که در سال‌های اخیر به دلیل آینده اقتصادی نامطلوب با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند- زندگی می‌کند. دولت‌های انتخابی در اردن همواره سدی در برابر خشم عمومی بوده‌اند، گو اینکه قدرت واقعی متعلق به پادشاه بوده است. این واقعیتی است که شاید روزی ولیعهد جوان با آن روبرو شود، سال‌ها بعد از مراسم عروسی‌اش در کاخ.

ولیعهد اردن و السیف در ماه اوت تابستان سال گذشته نامزدی خود را اعلام کردند-facebook/QueenRania/

رانیا، ملکه اردن، دوشنبه شب، ۲۲ مه (اول خردادماه)، به افتخار عروس آینده‌اش، رجوه السیف از عربستان سعودی، که قرار است اول ماه ژوئن با ولیعهد حسین بن‌عبدالله دوم در امان ازدواج کند، جشن حنابندان برگزار کرد.

در این مراسم السیف با لباس سفید و طلایی، کار طراح سعودی، هنیده الصیرفی، در کنار ملکه رانیا و دیگر اعضای خانواده سلطنتی اردن ظاهر شد.

ملکه رانیا علاوه‌بر اعضای خانواده سلطنتی و خانواده السیف و همچنین اقوام و دوستان، زنان سرشناس از طبقات متنوع اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی اردن را نیز برای شرکت در این جشن دعوت کرده بود.

ملکه رانیا اوایل روز دوشنبه، ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد که در آن صحنه‌هایی از  آماده‌سازی مقدمات جشن حنابندان، از تزئینات مکرومه و جزئیات گلدوزی‌شده تا درست‌کردن خمیر حنای تشریفاتی به دست زنان، را نشان می‌داد.

ملکه رانیا زیر این تصاویر نوشت: «از همه شما که تمام تلاش خود را کردید تا جشن ما خاص‌تر شود، متشکرم. خدا به شما و این زوج خوشبخت برکت بدهد.»

زوج خوشبخت برکت بدهد.»

در همین حال، دربار سلطنتی هاشمی چهارشنبه گذشته اعلام کرد که ولیعهد حسین هفته گذشته  آخرین جشن‌های مجردی خود را با دوستان نظامی‌اش برگزار کرده است.

در این بیانیه آمده است که شاهزاده برای یک «جشن عصرانه قبل از عروسی» به دیگر هم‌‌رزمانش در تیپ زرهی سلطنتی ۴۰ ملک حسین بن‌طلال پیوست.

ولیعهد و السیف در ماه اوت تابستان سال گذشته طی مراسمی در ریاض و با حضور ملک عبدالله، ملکه رانیا و خانواده السیف نامزدی خود را اعلام کردند.

دربار سلطنتی هاشمی هنوز جزئیات کامل نقش آتی السیف پس از عروسی و به‌عنوان یکی از اعضای خانواده سلطنتی اردن را فاش نکرده است، اما گمان می‌رود که او به‌عنوان یک فرد بشردوست، ابتدا به‌عنوان همسر ولیعهد و سپس در نقش ملکه، راه مادر همسرش را دنبال کند.

His Royal Highness Crown Prince Al Hussein joins his colleagues at the 40th King Hussein bin Talal Royal Armoured Brigade, for a celebratory evening ahead of his wedding #Jordan

تصویر

تصویر

تصویر

تقدیر امارات از تلاش‌های انسان‌دوستانه پادشاه اردن و ملکه رانیا

پاپ فرانسیس و امام اعظم الازهر این زوج را الگوی برادری و همزیستی خواندند

پادشاه و ملکه اردن در ابوظبی جایزه زاید ۲۰۲۲ را برای برادری انسانی دریافت کردند-twitter.com/RHCJO

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و همسرش ملکه رانیا، روز شنبه، ۲۶ فوریه در مراسمی در بنای یادبود بنیان‌گذاران در پایتخت امارات، جایزه زاید ۲۰۲۲ را برای «برادری انسانی» دریافت کردند.

 این جایزه که طی مراسمی در ابوظبی با حضور شیخ عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه و همکاری بین‌الملل امارات و ایمن الصفدی، همتای اردنی وی برگزار شد، «به پاس قدردانی از تلاش‌های آن‌ها برای ارتقای برادری انسانی، احترام متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز» به پادشاه و ملکه اردن اعطا شد

شیخ احمد الطیب، امام اعظم الازهر، در پیام ویدئویی ضبط شده‌ای که در این مراسم پخش شد، به پادشاه و ملکه اردن تبریک گفت و آن دو را الگوی برادری و همزیستی دانست.

 پاپ فرانسیس نیز در پیام ضبط شده جداگانه‌ای از «تعهد آن‌ها به ترویج ارزش‌های همزیستی و گفتگو بین سنت‌های مذهبی مختلف» در مبارزه با تبعیض و توانمندسازی زنان و جوانان قدردانی کرد.

 این جایزه که همچنین به سازمان بشردوستانه FOKAL هائیتی نیز اهدا شد، توسط کمیته عالی برادری انسانی، یک کمیته بین‌المللی مستقل برای ترویج ارزش‌های برادری انسانی در جوامع در سراسر جهان، در راستای سند برادری انسانی که توسط امام اعظم الازهر و پاپ فرانسیس در ابوظبی در سال ۲۰۱۹ امضا شد، سازمان‌دهی شده است.

» حسین بن عبدالله دوم، ولیعهد اردن کیست؟

 

حسین بن عبدالله دوم، ولیعهد اردن کیست؟

ولیعهد اردن در ۲۰ سالگی ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده گرفت

ولیعهد اردن نخستین فرزند شاه عبدلله دوم و ملکه رانیا و دارای دو خواهر و یک برادر کوچک‌تر است – Instagram/alhusseinjo

به ‌زودی حسین ‌بن عبدالله دوم، ولیعهد اردن و فرزند شاه عبدلله دوم، ۲۸ ساله می‌شود و شاید بالاتر رفتن سن به مسئولیت‌های او بیفزاید.

البته باید گفت که ولیعهد اردن از سن پایین هم مسئولیت‌های کمی نداشته است.

حسین ‌بن عبدالله دوم تحصیلات کارشناسی خود را در رشته تاریخ بین‌الملل در دانشگاه جورج‌تاون آمریکا گذراند و در سال ۲۰۱۵، یک سال پیش از دریافت مدرک لیسانس خود در ۲۰ سالگی، توانست ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده گیرد و در جایگاه جوان‌ترین فردی قرار گیرد که در این جایگاه می‌ایستد.

او در این جلسه طرح روش‌های پیشگیری از پیوستن جوانان به گروه‌های افراطی را بررسی کرد که سپس شورای امنیت به اتفاق آرا، آن را با عنوان «حفظ صلح و امنیت بین‌الملل» تصویب کرد.

این شاهزاده عرب که در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان ولیعهد اردن معرفی شد و در حال حاضر ستوان یکم نیروهای مسلح اردن است، در بسیاری از دیدارهای سیاسی داخلی و خارجی پدرش را همراهی کرده و با سران حکومت‌های جهان ملاقات داشته است

مادر حسین عضو هیچ خانواده سلطنتی نیست، اما این نکته باعث نشده است که او را با عنوان ملکه اردن نشناسند. زمانی که ملکه رانیا نخستین بار شاه عبدلله دوم را ملاقات کرد، کارمند بازاریابی در شرکت اپل بود. پادشاه خیلی زود به این کارمند ساده دل باخت و به این ترتیب، این دو شش ماه بعد با هم ازدواج کردند. حسین نخستین میوه این ازدواج عاشقانه است و دو خواهر و یک برادر کوچک‌تر نیز دارد.

باید گفت دلیل اینکه پدر و مادر ولیعهد اردن نام او را حسین گذاشتند، جد پدری هاشمی او، شاه حسین، بوده است که بر اساس گفته خودش از فاطمه، دختر پیامبر اسلام، و علی، نخستین امام شیعیان، نسب می‌برده است. هاشمیان که از قدیمی‌ترین سلسله‌های سلطنتی در جهان محسوب می‌شوند، بیش از ۷۰۰ سال بر مکه حکم راندند و از سال ۱۹۲۱ تاکنون بر اردن حکومت کرده‌اند.

اگرچه بر اساس قانون اساسی اردن نقش ولیعهد بیشتر تشریفاتی است، در زمان غیاب شاه در کشور، همواره حسین بن عبدلله دوم در جایگاه نایب‌السلطنه، وظایف او را بر عهده گرفته است.

 

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.