پنجمین روز پیاپی، زمین‌لرزه پیهم آن هرات را لرزاند | جمهوری خراسان، جمهوری نیوز، Jomhouri Khorasan. پنجمین روز پیاپی، زمین‌لرزه پیهم آن هرات را لرزاند – جمهوری خراسان، جمهوری نیوز، Jomhouri Khorasan.

درحالی که هنوز تمامی قربانیان زلزله‌های پسین هرات از زیر آوار، بیرون آورده نشده‌اند، برای پنجمین‌روز پیاپی، سه زلزله پیهم دیگر، صبح چهارشنبه ١٩‬ میزان/١١ اکتبر ولایت هرات را لرزاند. در کنار تلفات جانی، تصاویری که از سوی باشندگان هرات در رسانه‌های اجتماعی نشر شده، نشان می‌دهند که بخش‌هایی از منار و قلعه تاریخی اختیارالدین هرات نیز در زلزله‌های صبح امروز، تخریب شده‌ا

به بنیاد داده‌های مرکز لرزه‌نگاری آمریکا، زلزله‌های صبح امروز، هرات و شماری دیگر از ولایت‌های غربی افغانستان را لرزانده است.

نخستین زلزله با قدرت ٦‬.٣‬ درجه ریشتر، حوالی ساعت ٥:١١ صبح به وقت محلی رخ داده است. قدرت این زلزله، با زلزله روز شنبه ٧ اکتبر که تاکنون بیش از ٢٤‬٤‬٠ کشته در هرات برجا گذاشته، برابری می‌کند. به دنبال زلزله نخست، دو زلزله دیگر نیز با قدرت ٥ درجه ریشتر و ٤‬.١ درجه ریشتر رخ داده است.

هرچند رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که بیش از ٦‬٠ زخمی درپی زلزله‌های امروز، به بیمارستان‌ها انتقال یافته‌اند، اما تاکنون آمار دقیقی از تلفات زلزله‌های امروز منتشر نشده است.

به دلیل ترک برداشتن شماری زیادی از خانه‌ها و ساختمان‌ها و نیز تداوم زمین‌لرزه‌ها در پنج روز پسین، باشندگان هرات با خوابیدن در فضای باز، در حالت آماده باش بودند و به همین دلیل، احتمال دارد که زلزله امروز، تلفات جانی زیادی نداشته باشد.

 

 

هرات درحالی گواه یک زلزله نسبتا قدرتمند دیگر بوده است که در چهار روز پسین، بیش از ١٠ بار، زلزله و پس‌لرزه‌های آن، این ولایت را لرزانده است.

ولسوالی «زنده‌جان» هرات که ٧ دهکده آن به کلی ویران شده است، بیشترین تلفات را در زلزله‌های روزهای پسین داده است.

واپسین آمار نشان می‌دهد که در زمین‌لرزه‌های پسین ۲۴۴۵ تن کشته شده و ۲۴۴۰ فرد دیگر نیز زخمی شده‌اند.

یونیسف یا صندوق کودکان سازمان ملل اعلام کرده که ٩‬٠ درصد از قربانیان زلزله‌های پسین هرات، زنان و کودکان هستند. وضعیتی که به گفته یونیسف، برای رسیدگی به آن ٢٠ میلیون دلار کمک فوری نیاز است.

 

سومین روز زلزله ویرانگر هرات؛ هنوز خیلی‌ها زیر آوار باقی مانده‌اند

آمار قربانیان زلزله ویران‌گر ولایت هرات افغانستان از روز شنبه تا امروز دوشنبه ۱۷ میزان/مهر، به بیش از ٤‬٠٠٠ کشته و زخمی افزایش یافته است. درحالی که در ١٣‬ روستای کاملا ویران‌شده ولسوالی زنده‌جان هرات، هنوز خیلی‌ها زیر آوار گیرمانده‌اند، پس‌لرزه‌ها در این ولایت هم‌چنان ادامه دارد.

باوجود مخالفت‌ها، پاکستان روند اخراج پناهجویان «غیرقانونی» خراسانی  را آغاز کرد

به دنبال تعیین ضرب‌الاجل برای اخراج پناهجویان خراسانی  از پاکستان، ٢٠ خانواده از پناهجویانی که گفته شده مدرک اقامت ندارند، پنج‌شنبه ١٤‬ میزان/٩‬ اکتبر از پاکستان اخراج شده و به سوی مرز تورخم فرستاده شدند.

عکس آرشیفی: خانواده‌ی افغانستانی درحال برگشتن به افغانستان. 13 دسامبر 2019.
عکس آرشیفی: خانواده‌ی خراسانی  درحال برگشتن به افغانستان. ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹٫ Jawad Jalali/EPA/maxPPP

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که این ٢٠ خانواده که به‌گونه «غیرقانونی» در پاکستان زندگی می‌کردند، شامل ٣‬٥٠ تن هستند که توسط «١٦‬ کامیون» به سوی مرز تورخم انتقال داده شدند که پس از تکمیل روند قانونی، وارد خاک افغانستان خواهند شد.

از دو ماه بدین‌سو است که در دولت پاکستان، روی چگونگی اقدام برضد مهاجران افغانستان، گفتگو جریان دارد. درپی این گفتگوها، سرپرست وزارت داخله پاکستان اخیرا اعلام کرد که ١.٧ میلیون مهاجر افغانستانی که بدون مدرک اقامت قانونی در پاکستان زندگی می‌کنند، باید تا اول ماه نوامبر، پاکستان را ترک کنند.

گفته شده که پس پایان مهلت داده شده، نهادهای مربوط دولت پاکستان، روند جمع‌آوری و اخراج پناهجویان افغانستانی را عملا آغاز خواهند کرد.

این تصمیم طالبان با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده و شمار زیادی از نهادهای بین‌المللی حقوق بشری، افزون بر مخالفت با این تصمیم، هشدار داده‌اند که اخراج پناهجویان به افغانستان زیر اداره طالبان، آنان را با «خطر آزار و اذیت طالبان» روبه‌رو می‌کند.

به دنبال اعلام این تصمیم، مقام‌های سفارت طالبان در اسلام‌آباد با مقام‌های دولت پاکستان دیدار کردند.

روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان در خبری نوشته که در این نشست، دو طرف توافق کردند تا پناهجویانی که «مدارک لازم اقامتی» ندارند، باید دوباره به «خیبرپختونخوا در افغانستان» برگردانده شوند.

 

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.

publish Date :

۱۹ میزان ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵

View :

9514 بازدید

By :

[ ]

گزارشگر :

قیام خوراسانی

Comments :

بدون دیدگاه

لینک کوتاه :

https://www.jomhourikhorasan.com/?p=4791

به اشتراک بگذارید :