آلمان، صادرات مستقیم سلاح به عربستان سعودی را ازسر گرفت
آلمان، صادرات مستقیم سلاح به عربستان سعودی را ازسر گرفت
آلمان تائید می‌کند که صادرات مستقیم سلاح به عربستان سعودی را ازسر گرفته و به تحریمی که از سال ۲۰۱۸ پس از کشته شدن جمال خاشقجی، خبرنگار تبعیدی، آغاز شد، پایان داده است

توضیح تصویر، رهبران آلمان و عربستان دو ماه پیش در نشست مشترک کشورهای اروپایی و عربی دیدار کردند

رسانه‌های آلمان گزارش می‌دهند که دولت این کشور برای ازسرگیری صادرات برخی تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی مجوزهای محدودی داده است.

آلمان حدود سه ماه پیش فروش سلاح به هر یک از طرف‌های درگیر در جنگ یمن را ممنوع اعلام کرد، تصمیمی که با استقبال شبه‌نظامیان حوثی مواجه شد.

در عین حال رسانه‌های آلمانی می‌گویند که محدودیت فروش سلاح‌هایی که منحصرا ساخت آلمان هستند دو هفته پیش تمدید شده و همچنان پابرجا است.

حزب چپ آلمان تصمیم دولت برای برداشتن ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان را محکوم کرده است.

تصمیم آلمان برای ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان به دنبال رسوایی قتل جمال خاشقجی اعلام شد؛ منتقد سعودی که پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد و تلاش حکومت عربستان برای لاپوشانی قتل او انتقادهای گسترده بین‌المللی را به دنبال داشت.

پس از قتل جمال خاشقجی، منتقدان حمایت قدرت‌های غربی از عربستان، فشار سیاسی زیادی برای تغییر رابطه با این کشور آوردند و از جمله انتقادها از مداخله نظامی عربستان و متحدانش در یمن بالا گرفت.

آلمان فروش سلاح به عربستان را متوقف می‌کند

یمن

منبع تصویر، GETTY IMAGES

دولت آلمان اعلام کرده است که صدور مجوز صادرات اسلحه برای فروش به هر یک از طرف‌های درگیر در جنگ یمن را متوقف می‌کند.

به این ترتیب فروش سلاح به عربستان سعودی، یکی از بزرگترین خریداران اسلحه آلمان، متوقف می‌شود.

شبه نظامیانی که کنترل بخش‌هایی از یمن را در اختیار دارند از این تصمیم آلمان استقبال کرده‌اند.

حدود دو سال است که ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از عبدربه منصور هادی و علیه شبه نظامیان حوثی و نیروهای متحد آنها در یمن مداخله نظامی کرده است. در این جریان بیش از ۱۰ هزار یمنی که بسیاری از آنها غیرنظامی هستند کشته شده‌اند.

محدودیت فروش سلاح به طرف‌های درگیر در جنگ یمن یکی از مسایل مورد توافق در تشکیل دولت ائتلافی احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان بود.

سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است دولت این کشور دیگر اجازه فروش تسلیحاتی را که تشکیل دولت ائتلافی را به خطر بیندازند، نخواهد داد.

پیش از انتخابات آلمان، دولت خانم مرکل به دلیل فروش سلاح به دولت‌های با سابقه نقض حقوق بشر، مورد انتقاد بود.

شولتز و مرکل

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، توقف فروش سلاح به عربستان یکی از شرایط توافق سوسیال دموکرات‌ها با خانم مرکل بود

چند ماه پیش به دنبال درخواست یکی از نمایندگان چپگرای مجلس آلمان، دولت فاش کرد که صادرات اسلحه به مصر و عربستان سعودی را متوقف کرد.

استفان لیبیش دولت آلمان را متهم کرده بود که دستش به خون غیرنظامیان یمنی آلوده است و فروش اسلحه به عربستان “شرم آور” است.

یکی از مقام‌های مسئول در امور خارجی حوثی‌ها از تصمیم دولت آلمان استقبال کرده و گفته است این “قدمی مهم و مسئولانه” به شمار می‌رود که حاکی از “پایان صبر جهان مقابل تهاجمات سعودی-آمریکایی علیه مردم یمن است.”

آمریکا، فرانسه و بریتانیا بزرگترین فروشندگان سلاح به عربستان سعودی محسوب می‌شوند.

دولت محافظه کار ترزا می در بریتانیا مانند دولت خانم مرکل در آلمان برای فروش سلاح به عربستان با انتقادهای داخلی زیادی روبرو بوده است.

با این حال دولت بریتانیا سیاست خود برای فروش سلاح به عربستان را تغییر نداده است.

عربستان یکی از بزرگترین خریداران سلاح از آلمان بوده است.

گزارش شده که شورای امنیت آلمان به طور محرمانه، با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم و وزیران ارشد تصمیم گرفته است که در واکنش به اعتراض متحدان اروپایی‌اش، اجازه دهد فروش تسلیحاتی که به طور مشترک با این کشورها ساخته شده از سر گرفته شود.

 

 

نشان دادن چراخ سبز برای فروش ۱۵۰ موشک نوع «ایرس-ت» به عربستان سعودی، رسما تائید کرد که تحریم سلاح به عربستان را پایان داده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi. BBC