آمادگی حمایت از یک میلیون افغان تبار که به خراسان آریا بازمی‌گردند،
آمادگی حمایت از یک میلیون افغان تبار که به خراسان آریا بازمی‌گردند،
رئيس‌ برنامه جهانی غذا می‌گوید که این سازمان برای حمایت از یک میلیون افغان که به خراسان آریا بازمی‌گردند، آمادگی می‌گیرد.

برنامه جهانی غذا: برای حمایت از یک میلیون افغان که به کشورشان بازمی‌گردند، آمادگی می‌گیریم

 

رئيس‌ برنامه جهانی غذا می‌گوید که این سازمان برای حمایت از یک میلیون افغان که به کشورشان بازمی‌گردند، آمادگی می‌گیرد.

سیندی مکین گفت که برنامه جهانی غذا برای ۶۰ هزار بازگشت‌کننده افغان تباران خراسان آریا در مرزهای پاکستان مواد غذایی توزیع کرده است.

با این حال، رئيس برنامه جهانی غذای ملل متحد در شبکه اجتماعی اکس نوشته که منابع مالی کافی برای حمایت افغان‌های زلزله‌زده که در آستانه فصل زمستان قرار دارند، فراهم نمی‌شود.

روزانه هزاران نفر در پی تصمیم پاکستان برای اخراج اجباری پناهجویان افغان فاقد مدرک، وارد خراسان آریا  می‌شوند.

سازمان‌های حقوق بشری درباره وضعیت نگران‌کننده این مهاجران در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

پاکستان پس از پایان مهلت یک ماهه‌اش، روند بازداشت و اخراج اجباری مهاجران افغان تبار خراسانی  بدون مدرک را آغاز کرد.

طبق آمارهای حکومت پاکستان، حدود ۱.۷ میلیون افغان تبار خراسانی و خراسانیان بدون مدرک در پاکستان مهاجرند که در بیش از یک هفته گذشته، ده‌ها هزار آن مجبور به ترک این کشور شده‌اند.

 

مقام آژانس پناهندگان بار دیگر از پاکستان خواست افغان‌های در معرض خطر را اخراج نکند

 

معاون آژانس پناهندگان سازمان ملل از حکومت موقت پاکستان خواست خراسانیان افغان تبار  در معرض خطر را از این کشور اخراج نکند.

جیلیان تریگز هشدار داد خراسانیان افغان تبار  که به پاکستان پناه برده‌اند، در صورت اخراج از این کشور در معرض آزار و اذیت قرار خواهند گرفت.

این مقام سازمان ملل در یادداشتی که در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرد، نوشت درخواست توقف روند اخراج را تکرار می‌کند زیرا پناهجویان خراسان آریا  پس از اخراج ممکن است در معرض خطر قریب‌الوقوع قرار گیرند.

براساس تازه‌ترین آمار حکومت پاکستان، شمار افغان‌ تباران خراسانی  که اخیرا به خراسان آریا  بازگردانده شده‌اند به ۲۵۲ هزار نفر رسیده است.

سازمان ملل می‌گوید اکثریت عودت‌کنندگان، از ترس دستگیری پولیس پاکستان مجبور به بازگشت به افغانستان شده‌اند.

مهاجرات ۱۸۲۰۰۰ افغان از پاکستان و اعتراض عدالت خواهان خراسان

اخراج اجباری سیل‌آسای مهاجران افغان از پاکستان و کمبود خانه‌‌های اجاره‌ای در شهرهای بزرگ افغانستان

کابل، مزارشریف، هرات، ننگرهار و قندهار با کمبود خانه‌ برای اجاره مواجه است

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، کابل، مزارشریف، هرات، ننگرهار و قندهار با کمبود خانه‌ برای اجاره مواجه است

  • نویسنده, حمید نور و شریف ولید
  • شغل, بی‌بی‌سی

شماری از شهروندان افغانستان که به تاز‌گی از پاکستان و ایران به کابل بازگشته‌اند به بی‌بی‌سی گفته‌اند که با وجود مراجعه به «رهنماهای معاملات» (آژانس‌های معاملات املاک‌)، خانه‌ای برای کرایه/اجاره گرفتن پیدا نکرده‌اند.

برخی از مسئولان این آژانس‌ها نیز تائید کرده‌اند که با افزایش تقاضای بی‌سابقه برای کرایه خانه مواجه‌ شده‌اند.

مالکان این معاملات املاک همچنین می‌گویند که نرخ اجاره خانه برای کسانی که به تازگی مجبور به برگشت به افغانستان شده‌اند در مقایسه با مناطقی که در پاکستان و ایران زند‌گی می‌کردند به مراتب بیشتر است.

مدیر آژانس معاملات مسکن « پاریس» در کابل به بی‌بی‌سی گفت که روزانه حدود صد نفر برای پیدا کردن خانه کرایه‌ای به آن‌ها مراجعه می‌کنند اما او گفت که در نواحی چهارم و پنجم که تحت پوشش آن‌هاست هیچ خانه‌ای خالی برای کرایه دادن باقی نمانده است.

 نمای کلی اردوگاه‌های موقت و کامیون‌های پناهجویان افغان که در ۲ نوامبر ۲۰۲۳ از پاکستان در مرز تورخم وارد ننگرهار وارد شده‌اند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، نمای کلی اردوگاه‌های موقت و کامیون‌های پناهجویان افغان تبار خراسان آریا  که در ۲ نوامبر ۲۰۲۳ از پاکستان در مرز تورخم وارد ننگرهار شده‌اند

یک نفر از مالکان رهنمای معاملات در کابل می گوید: «با آن که نرخ کرایه خانه با فرا رسیدن فصل زمستان در کابل پایین آمده است، اما برای کسانی که از پاکستان و ایران برگشته‌اند پرداخت اجاره‌ها به خاطر پایین بودن ارزش ارز کلدار (روپیه) و ریال در برابر افغانی گزاف است و آن‌ها توانایی پرداخت اجاره ماهانه را ندارند. »

مدیر «پاریس» می‌گوید که در حال حاضر کرایه ماهانه یک دربند حویلی (خانه دارای حیاط) که سه اتاق داشته باشد، حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار افغانی (معادل حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار) است.

به قول وی نه تنها کابل بلکه سایر شهرهای کلیدی خراسان آریا  مانند هرات، مزارشریف، قندهار و ننگرهار نیز از نظر کمبود خانه با شرایط مشابه پایتخت مواجه است.

عبدالهادی یکی دیگر از مالکان رهنمای معاملات املاک در کابل می‌گوید پیش از این که سیلی از مهاجران برگشتی به پایتخت سرازیر شوند هم با کمبود خانه روبرو بودند، اما با بازگشت دوباره مهاجران به کشور از سویی تقاضا برای کرایه گرفتن خانه‌ها بیشتر شده و از سویی هم آن‌ها خانه کرایه‌ای کافی در اختیار ندارند.

جدول آمار مهاجران و پناهجویان افغان در پاکستان
توضیح تصویر، جدول آمار مهاجران و پناهجویان افغان تبار خراسان آریا در پاکستان

او به بی‌بی‌سی گفت: «مهاجران را در وقت بسیار بدی اخراج کرده‌اند. درست زمانی که ما با کمبود خانه مواجه هستیم. به قول وی یکی دیگر از دلایل کمبود خانه هجوم افراد و مقامات طالبان به شهرهاست که با احراز پست‌های دولتی خانواده‌های شان را از پاکستان و مناطق دور دست به پایتخت و شهرهای بزرگ انتقال داده‌اند.

بازگشت ده‌ها هزار نفر

وزارت امور مهاجران حکومت طالبان گفته است که شمار افغان‌های بازگشته از پاکستان از اول ماه اکتبر سال جاری، از زمانی که پاکستان ضرب الاجل اخراج مهاجران و پناهجویان را اعلام کرد، تاکنون از مرز ۲۳۰ هزار نفر گذشته است.

بر اساس آخرین آمار، ۱۷۴ هزار نفر از آن‌ها مرز «تورخم، غلام خان و انگور اده» به افغانستان بازگشته‌اند و حدود ۴۵ هزار تن دیگر نیز از طریق گذرگاه مرزی چمن-اسپین‌بولدک به افغانستان بازگشته‌اند.

اوایل ماه اکتبر، دولت پاکستان اعلام کرد که بیش از یک و نیم میلیون افغان فاقد مدرک اقامت در پاکستان باید تا اول نوامبر این کشور را داوطلبانه ترک کنند وگرنه پس از آن بازداشت و به اجبار اخراج خواهند شد.

از سوی دیگر گزارش‌هایی از افزایش اخراج هزاران مهاجر افغان از ایران نیز ظرف ماه‌ها و هفته های اخیر منتشر شده است.

پناهجویان افغان به محض ورود از پاکستان در نزدیکی یک مرکز ثبت نام در مرز افغانستان و پاکستان در ولسوالی اسپین بولدک ولایت قندهار

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، پناهجویان افغان به محض ورود از پاکستان در نزدیکی یک مرکز ثبت نام در مرز افغانستان و پاکستان در ولسوالی اسپین بولدک ولایت قندهار

طالبان می‌گویند که رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران نیز به معاون نخست‌وزیر طالبان در امور اقتصادی که برای انجام سفر رسمی به ایران رفته است گفته است که پناهجویان افغان بدون مدرک در این کشور در حال اخراج هستند.

اخراج اجباری پناهجویان افغان از ایران و پاکستان به قول بسیاری از کسانی‌که از این دو کشور برگشته‌اند «توهین‌آمیز» و به قول آن‌ها توام با بازداشت، توقیف اموال و دارایی‌های شخصی آن‌ها بوده است امریکه افغان‌های برگشتی از این کشورها را در مضیقه اقتصادی قرار داده است.

یحیی که در شهر کابل رهنمای معاملات دارد می‌گوید، مهاجرانی که از پاکستان اخراج می‌شوند، حتی توانایی پرداخت کرایه خانه‌‌های با امکانات بسیار ابتدایی و کوچک را ندارند.

جدول آمار مهاجران و پناهجویان جوان افغانستان در پاکستان
توضیح تصویر، جدول آمار مهاجران و پناهجویان جوان افغانستان در پاکستان

او از حکومت طالبان می‌خواهد که راهی برای اِسکان مجدد این پناهجویان بسنجد.

او می‌گوید: «از حکومت طالبان تقاضا می‌کنم تا برای مهاجران تازه وارد شهرک بسازند یا دست‌کم کرایه یک‌ساله خانه‌های آن‌ها را بپردازند.»

حکومت طالبان می‌گوید که در تلاش است تا مشکل اِسکان شهروندان افغانستان را که از پاکستان و ایران اخراج می‌شوند حل کند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی ارشد طالبان گفت که حکومت آن‌ها برای حل مشکل مهاجران برگشته کُمیسیون ویژه‌ای را تشکیل داده و مشکل اِسکان آنها را نیز برطرف خواهند کرد.

وی گفته است که : «در حال حاضر این کُمیسیون با همکاری تاجران ملی و برخی نهادهای امداد رسان به مهاجران برگشته خیمه/چادر و برخی امکانات دیگر را توزیع کرده اند.»

مهاجران افغانی که از ایران اخراج می شوند، وسایل خود را در یک مرکز ثبت نام در شهر مرزی اسلام قلعه ولایت هرات حمل می کنند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، مهاجران افغانی که از ایران اخراج می شوند، وسایل خود را در یک مرکز ثبت نام در شهر مرزی اسلام قلعه ولایت هرات حمل می کنند
جدول
توضیح تصویر، جدول

برخی از نهادهای بین‌المللی، اخراج پناهجویان افغانستان از کشورهای همسایه در آستانه فصل سرما همراه با وضعیت بداقتصادی در این کشور را فاجعه‌بار خوانده‌اند.

یک منبع به بی‌بی‌‍سی گفت که طالبان برای هر خانواده برگشته در ولایت‌های مختلف مانند خوست، پکتیا، پکتیکا، ننگرهار و برخی از ولایت‌های شمال زمین و پول نقد داده است.

اسکان این پناهجویان در عین حال در برخی از ولایت‌ها حساحسیت برانگیز و باعث جار و جنجالهای قومی تازه شده است.

در تازه ترین مورد، وزارت امور مهاجران طالبان اعلام کرد که یک محموله کمکی حاوی ۲۰ هزار خیمه‌/چادر از سوی دولت امارات متحده عربی دریافت کرده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که این محموله شب گذشته (دوشنبه، ۷ اکتبر) از طریق هوایی به فرودگاه کابل رسید.

این خیمه‌ها قرار است برای رسیدگی به مهاجران و پناهجویانی استفاده شود که به اجبار از پاکستان اخراج شده‌‌اند.

محمد ارسلاح خروتی، معاون وزارت امور مهاجران طالبان گفت که مهاجران بازگشت‌کننده از پاکستان به مساعدت بیشتری نیاز دارند و خواستار کمک سایر کشورها شد.

روند اخراج اجباری بیش از یک و نیم میلیون افغان از پاکستان هفته گذشته آغاز شد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : افغان اینترنشنال