ادامه تبادل آتش میان اسرائیل و حزب‌الله در جنوب لبنان
ادامه تبادل آتش میان اسرائیل و حزب‌الله در جنوب لبنان
فرمانده ارتش لبنان: تنش‌ها و بمباران‌های متقابل در هر دو طرف مرز با اسرائیل ، تأثیر منفی بر نهادهای دولتی لبنان از جمله ارتش می‌گذارد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که ارتش اسرائیل سه‌شنبه، ۳۰ آبان اعلام کرد که آژیرهای خطر در شمال اسرائیل به صدا درآمده است، حزب الله از هدف‌قراردادن خانه محل تمرکز سربازان اسرائیلی در المطله خبر داد.

طبق بیانیه حزب‌الله در «تلگرام» این خانه مستثقیما هدف قرار گرفت.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش داد که بمباران متناوب اسرائیل، حومه علماالشعب، لبونه و جبل العلام در جنوب لبنان را هدف قرار داد و دو خبرنگار و یک غیرنظامی در بمباران اسرائیل در نزدیکی مرز لبنان با اسرائیل، کشته شدند.

این خبرگزاری بدون بیان جزئیات بیشتر افزود که این حادثه درمنطقه طیرحرفا – الجبین در یک مایلی مرز با اسرائیل رخ داده است. بر اساس همین گزارش در حمله هوائی اسرائیل به روستای کفرکلا در چنوب لبنان، یک زن ۸۰ ساله کشته و نوه‌اش زخمی شد که در بیمارستان دولتی مرجعیون تحت درمان است.

از سوی جوزف عون، فرمانده ارتش لبنان سه‌شنبه اعلام کرد که کشورش با «چالش‌های جدی در سطوح مختلف» مواجه است و تنش‌ها و بمباران‌های متقابل در هر دو طرف مرز با اسرائیل ، تأثیر منفی بر نهادهای دولتی لبنان از جمله ارتش می‌گذارد.

عون در رشته توئیت‌های خود در «ایکس» به مناسبت هشتادمین سالگرد استقلال لبنان گفت: «امروز مقابل صحنه بسیار خطرناکی ایستاده‌ایم که دشمن اسرائیلی به ارتکاب هولناک‌ترین و خونین‌ترین صحنه‌ها در حق مردم فلسطین ادامه داده و حملات خود به حاکمیت میهن و مردم ما در روستاها و شهرک‌های مرزی جنوبی با استفاده از مهمات ممنوعه بین‌المللی را تکرار می‌کند.»

حزب‌الله پیشتر اعلام کرده بود که یکی از اعضای این حزب از شهرک میدون در منطقه بقاع در نتیجه بمباران جنوب لبنان توسط اسرائیل، کشته شده است.

بدین ترتیب شمار کشته‌های حزب‌الله از آغاز تنش‌های مرزی با اسرائیل در پی جنگ غزه از هفتم اکتبر به ۷۷ نفر رسید.

مشاور ارشد بایدن: آزادی گروگان‌های در دست حماس در توقف جنگ موثر خواهد بود

ولی‌عهد بحرین در سخنرانی روز جمعه خود، از حماس خواست زنان و کودکان اسرائیلی را در ازای آزادی زنان و کودکان فلسطینی آزاد کند.

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برت مک‌گرک، مشاور ارشد جو بایدن، رییس جمهور آمریکای در امور خاورمیانه گفت که آزادی گروگان‌های در دست حماس، در توقف جنگ غزه تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

مشاور ارشد بایدن روز شنبه در «گفتگوی امنیتی منامه» در بحرین گفت که آزادی گروگان‌ها همچنین تاثیر مثبتی بر افزایش کمک‌های بشردوستانه خواهد داشت. مک‌گرک افزود: «زمانی که گروگان‌ها آزاد شوند شاهد تغییر آشکاری خواهید بود.»

در این نشست، سلمان بن حمد، ولی‌عهد بحرین در سخنرانی روز جمعه خود، از حماس خواست زنان و کودکان اسرائیلی را در ازای آزادی زنان و کودکان فلسطینی آزاد کند.

گفتنی است نیروهای اسرائیلی روز شنبه خواستار تخلیه فوری یک ساعته بیمارستان الشفا در غزه شدند. این بیمارستان از چند روز پیش تحت محاصره نیروهای اسرائیلی قرار دارد.

همچنین اسرائیل، ضمن هشدار به فلسطینی‌های ساکن شهر خان یونس از آن‌ها خواسته به سمت غرب غزه، خارج از محدوده جنگ و نزدیک به کمک‌های بشردوستانه کوچ کنند.

فیصل بن فرحان: خواستار ازسرگیری روند جدی صلح و برقراری آتش‌بس در غزه هستیم

وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که نمی‌توان پیش از توقف خشونت و تجاوز علیه غیرنظامیان از آینده نوار غزه صحبت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که روند کوچ اجباری فلسطینیان در غزه کماکان ادامه دارد.

بن فرحان، سه‌شنبه ۳۰ آبان در نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عربی-اسلامی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو گفت: «نمی‌توان آنچه در غزه در حال رخ دادن است را دفاع از خود به‌شمار آورد.»

وزیر خارجه سعودی، تصریح کرد که اسرائیل به نقض قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد.

او همچنین خواستار ازسرگیری روند جدی صلح، برقراری آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسانی به غزه شد و افزود: «با همکاری شرکای بین‌المللی برای توقف جنگ در غزه تلاش می‌کنیم.»

بن فرحان با تاکید بر ضرورت محافظت از غیرنظامیان خاطرنشان کرد که «نمی‌توان پیش از توقف خشونت و تجاوز علیه غیرنظامیان از آینده نوار غزه صحبت کرد.»

وزیر خارجه سعودی اظهار داشت: «دوگانگی در اجرای قوانین و هنجارهای اخلاقی بین‌المللی و چشم‌بستن از جنایات وحشیانه نیروهای اشغالگر اسرائیلی علیه فلسطینیان باعث افزایش خشم در جهان اسلام و جهان عرب شده است.»

در نشست مشترک با وزیر خارجه روسیه، وزرای خارجه سعودی، فلسطین، اردن، مصر، اندونزی و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی حضور یافتند.

این نشست بنا بر تصمیم اجلاس اخیر ریاض پیرامون بررسی شرایط وخیم غزه برگزار شد.

دیدار از مسکو دومین دیدار هیئت وزرای مذکور با طرف‌های بین‌المللی جهت بررسی بحران غزه محسوب می‌شود. پیشتر، این وزرا از چین دیدن کرده بودند.

انتظار می‌رود این هیئت با هدف توقف جنگ در غزه با دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دیدار کند.

اسرائیل مجددا شهرک‌های مرزی جنوب لبنان را بمباران کرد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه