ارتش اسرائیل برای «انتقال به وضعیت هجومی» در مرز با لبنان آماده می‌شود
ارتش اسرائیل برای «انتقال به وضعیت هجومی» در مرز با لبنان آماده می‌شود
فرمانده منطقه نظامی شمال اسرائیل: هدف ما تغییر اوضاع در حوزه امنیت در شمال است و به آمادگی برای گسترش جنگ ادامه می‌دهیم
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال اوری گوردین، فرمانده منطقه نظامی شمال در ارتش اسرائیل اعلام کرد که ارتش به آمادگی خود برای گسترش عملیات رزمی و «انتقال به وضعیت هجومی» در جبهه شمالی این کشور در مرز با لبنان ادامه می‌دهد.

دفتر رسانه‌ای ارتش اسرائیل به نقل از گوردین گفت: «هدف ما تغییر وضعیت در حوزه امنیت در شمال است به گونه‌ای که ما را قادر سازد تا بازگشت امن مردم به منازل خود را فراهم کنیم».

او در ادامه افزود: «همه ما مصمم به تغییر واقعیت در حوزه امنیتی هستیم و همچنان برای گسترش جنگ (در شمال) و انتقال به وضعیت حمله آماده می‌شویم، این ماموریت ماست.» وی افزود: «ما به عملیات دفاعی و ضربه زدن به حزب الله ادامه خواهیم داد.»

شایان ذکر است که تشدید تنش‌ها در مرز شمالی اسرائیل همچنان ادامه دارد، پرتاب موشک به طور منظم از خاک لبنان انجام می‌شود، که ارتش اسرائیل با گشودن آتش و هدف قرار دادن مواضع حزب الله به آن پاسخ می‌دهد. با ادامه این حملات تاکنون بیش از 80 هزار اسرائیلی از مناطق مرزی شمال این کشور تخلیه شده‌اند.

در ادامه آمادگی‌های نظامی ارتش اسرائیل پنج‌شنبه 19 بهمن ویدیویی از تمرین‌های رزمی فشرده نیروهای «لشکر 36» خود را که اخیرا از نوار غزه خارج و به جبهه شمالی در مرز با لبنان اعزام شده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

ارزیابی اطلاعاتی آمریکا: اسرائیل از هدف خود برای نابودی حماس فاصله دارد

«نیویورک تایمز»: مسئولان اسرائیلی بر این باورند که تضعیف حماس چه‌بسا هدفی دست‌یافتنی‌تر باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«نیویورک تایمز» به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که سرویس اطلاعاتی آمریکا این هفته به اعضای کنگره اطلاع داد که اسرائیل، توانمندی‌های رزمی حماس را تضعیف کرده اما به آستانه نابودی این گروه که هدف جنگی اصلی اسرائیل اعلام‌شده، نزدیک نشده است.

مسئولان آمریکایی همچنین با ابراز تردید نسبت به واقع‌بینانه بودن هدف منهدم‌کردن یا نابودی حماس تاکید دارند که این گروه، «عملکردی چریکی» را با پنهان‌شدن در شبکه‌ای از تونل‌ها، در پیش‌گرفته که رخنه در آنها دشوار است. این منابع خاطرنشان کردند که تضعیف حماس چه‌بسا هدفی دست‌یافتنی‌تر باشد.

این گزارش اطلاعاتی ویژه اعضای کنگره، حاوی آمار عوامل مسلح حماس که ممکن است، کشته شده باشند یا تخمینی دقیق از تعداد کشته‌های غیرنظامی، نبود.

از سویی بنا به تخمین مقامات بهداشت غزه، بیش از 27000 فلسطینی اکثرا غیرنظامی در حملات هوایی اسرائیل کشته شده‌اند.

عدم ذکر آمار کشته‌های حماس

مقامات اطلاعاتی ایالات متحده از ارائه برآوردهای دقیق در مورد شمار عوامل کشته‌شده حماس به دلیل غیر دقیق بودن این تخمین‌ها، خودداری کرده‌اند.

مقامات آمریکایی همچنین تاکید کردند که «ایالات متحده طی جنگ‌های پیاپی آموخته است که شمارش تعداد عوامل کشته‌شده دشمن در یک عملیات شورشی یا ضد تروریستی، یک بازی احمقانه است».

طبق گفته این منابع، «عملیات‌هایی که طی آنها عوامل مسلح کشته می‌شوند، اغلب به رادیکالیزه‌شدن دیگر گروه‌ها و افزایش شمار سازمان‌های متخاصم می‌انجامد».

مقامات آمریکایی براین باورند که تعداد عوامل مسلح کشته‌شده، حاکی از موفقیت دولت در حل مسائل منتهی به جنگ نیست.

عملیات اسرائیل در خان‌یونس

این در حالی است که یک افسر ارشد ارتش اسرائیل پنجشنبه گفت که نیروهای اسرائیلی در حال «برچیدن» زیرساخت‌های حماس در خان یونس هستند که بیش از دو ماه از ورود ارتش به این کلان‌شهر در جنوب نوار غزه می‌گذرد.

این افسر اسرائیلی افزود که به‌باور نیروهای ارتش، یحیی سنوار، رهبر حماس در نوار غزه در این منطقه پنهان شده است.

«رویترز» به نقل از این افسر اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود، آورد که عملیات در خان‌یونس برای نابودی حماس یا بازگرداندن هر یک از گروگان‌های موجود در این شهر، کماکان ادامه خواهد یافت حال چه این عملیات دو ساعت، دو روز، دوهفته، دو ماه یا حتی بیشتر زمان ببرد.

نابودی بخش اعظم تیپ خان‌یونس

طبق گفته او ارتش اسرائیل 2 هزار مسلح حماس را کشته و 4 هزار نفر را زخمی کرده و صدها اسیر گرفته است و بخش اعظم تیپ خان‌یونس وابسته به حماس را که قبل از جنگ از 5 گردان نشکیل شده بود، نابود کرده است.

این افسر گفت: «تیپ خان‌یونس، قوی‌ترین تیپ حماس بود و فرمانده آن قدرت زیادی داشت ولی ما تمامی ارکان آن را یکی پس از دیگری نابود می‌کنیم».

فرمانده عملیات حزب‌الله بر اثر حمله پهپادی در جنوب لبنان کشته شد

11 فلسطینی در نتیجه حملات اسرائیل به شهر رفح کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار شبکه «العربیه» از کشته‌شدن 11 فلسطینی در نتیجه بمباران اسرائیل بر دو منزل مسکونی در شهر «رفح» جنوب نوار غزه خبر داد.

این خبرنگار افزود، قایق‌های ارتش اسرائیل دو قایق صید ماهی در دریای «رفح» را هدف قرار دادند که منجر به کشته‌شدن شماری از صیادان فلسطینی شد.

این اتفاق پس از آن افتاد که یک مقام اسرائیلی و یک منبع آگاه فاش کردند، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل اطلاع داده دولت آمریکا نگران گسترش احتمالی عملیات نظامی اسرائیل در شهر «رفح» جنوب نوار غزه است.

بر اساس گزارش وب‌سایت «اکسیوس»، وی همچنین هشدار داد، حمله به شهر پرجمعیت بدون انتقال غیرنظامیان به مناطق امن، می‌تواند منجر به زیان‌های انسانی زیادی شود.

حمله به نهادهای بین المللی

همچنین از اسرائیل خواست، از حمله به نمایندگان سازمان ملل و نهادهای بین المللی که در راستای کمک‌رسانی به آوارگان فلسطینی فعالیت داردند، خودداری کند.

گالانت پیش‌تر قصد حمله نیروهای اسرائیلی به شهر جنوبی رفح برای رسیدن به رهبران حماس که گمان می‌رود در تونل‌های زیرزمین پنهان شده‌اند را تایید کرده بود.

بسیاری از سازمان های بشردوستانه و در راس آن سازمان ملل، خطر عملیات زمینی در شهری که ارتش پیش‌تر از ساکنان شمال و مرکز نوار غزه درخواست کوچ هزاران غیرنظامی به آنجا را کرده بود، هشدار دادند.

هزاران آواره

از زمان آغاز حمله زمینی اسرائیل به شمال نوار غزه، بیش از 80% از جمعیت معادل 1.9 میلیون نفر بر اساس برآوردهای بین المللی، به شهرهای جنوب این باریکه آواره شدند و اغلب آن‌ها در اردوگاه‌های فاقد شرایط زندگی و برخی در پارک‌ها، جاده‌ها و خیابان‌ها پراکنده و پس از آغاز جنگ در شهر «خان‌یونس» به شهر «رفح» آواره شدند.

خبرگزاری «رویترز» از پیشرفت طرح آتش‌بس یک ماهه در غزه خبر داد

منابع آگاه: حماس موضع خود را نرم‌تر کرده و با آتش‌بس طولانی مدت در ازای آزادی برخی اسرای اسرائیلی موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه نوشت، مقامات ارشد حماس به میانجی‌های بین‌المللی اطلاع داده‌اند که آماده مذاکره درباره توافقی برای آزادی برخی از اسرای اسرائیلی‌ در نوار غزه در ازای «توقف طولانی نبرد» هستند.

حماس در هفته‌های گذشته به ویژه پس از ترور العاروری یکی از رهبران این گروه در جنوب لبنان اصرار داشت که درباره پرونده اسرای اسرائیلی در غزه مذاکره نخواهد کرد مگر اینکه این مذاکره به عنوان بخشی از یک توافق جامع و دائمی برای پایان دادن به جنگ در غزه ‌باشد.

موافقت اولیه

«رویترز» روز چهارشنبه گزارش داد، سه منبع برای این خبرگزاری فاش کردند که اسرائیل و حماس تا حد زیادی بر سر امکان مبادله اسرای اسرائیلی با زندانیان فلسطینی در طول یک آتش‌بس یک ماهه توافق کرده‌اند.

این منابع همچنین گفتند که این طرح به دلیل اختلافات بین دو طرف درباره چگونگی پایان دائمی جنگ در غزه به تعویق افتاده است.

تلاش‌های میانجی‌گری فشرده به رهبری قطر، واشینگتن و مصر طی چند هفته گذشته بر رویکردی تدریجی برای آزادی دسته‌های مختلف اسرای اسرائیل، از غیرنظامیان و پایان دادن به سربازان، در ازای توقف درگیری‌ها، آزادی زندانیان فلسطینی و ورود کمک‌های بیشتر به غزه متمرکز شده است.

یکی از این منابع آشنا با روند مذاکرات، توضیح داد که آخرین دور تلاش‌های دیپلماتیک در 28 دسامبر آغاز شد و اختلافات درباره مدت زمان آتش‌بس اولیه را به حدود 30 روز کاهش داد، پس از آن که حماس در ابتدا آتش‌بس چند ماهه را پیشنهاد کرد.

یک منبع دیگر به نقل از یک مقام فلسطینی آشنا با تلاش‌های میانجی‌گری، گفت: «در حالی که اسرائیل به دنبال مذاکره یک مرحله‎ای است، حماس به دنبال دستیابی به یک «توافق جامع» که در آن آتش‌بس دائمی قبل از آزادی اسرا برقرار شود.»

در همین حال دو منبع امنیتی مصری تاکید کردند که تلاش برای متقاعد کردن حماس برای پذیرش آتش‌بس یک ماهه و به دنبال آن آتش‌بس دائمی در جریان است.

ضمانت اجرایی برای مرحله دوم

منابع همان زمان بدون ارائه جزئیات بیشتری گفتند که جنبش حماس خواستار تضمین برای اجرای مرحله دوم توافق یعنی برقراری آتش بس دائمی در توافق اولیه است.

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس برای مذاکره، دو روز پیش در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات جاری گفت، این جنبش همه گفت‌وگوها برای برقراری آتش‌بس استقبال می‌کند اما هنوز توافقی حاصل نشده است.

اخراج 6 تن از رهبران ارشد حماس از غزه

منبع دیگری به نقل از یکی از مقامات ارشد حماس فاش کرد، یکی از پیشنهادات اسرائیل اخراج 6 تن از رهبران ارشد حماس از غزه در ازای آتش‌بس دائمی بود اما حماس این پیشنهاد را به کلی رد کرده است.

این منبع گفت، فهرست افرادی که اسرائیل خواهان اخراج آنها از نوار غزه است، شامل طراحان حملات 7 اکتبر حماس از جمله «یحیی السنوار» و «محمد الضیف» است که تل‌آویو پیشتر آنها را به ترور تهدید کرده بود.

واشینگتن، دوحه و قاهره تلاش‌های خود را برای ایجاد توافقی برای پایان دادن به بحران جنگ در غزه که تهدیدی جدی برای گسترش درگیری و تبدیل آن به یک جنگ منطقه‌ای فراگیرتر است را افزایش دادند.

در همین حال مقامات آمریکایی تأکید کردند که حماس به دلیل عدم اعتماد به طرف اسرائیلی و تعهد آن به هرگونه توافق منعقد شده، خواستار ضمانت‌های اجرایی شدند.

واشینگتن به دنبال دستیابی به توافقی میان اسرائیل و حزب الله برای جلوگیری از تشدید تنش

هاآرتص: آموس هوخشتاین فرستاده آمریکا با مقامات ارشد دیدار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» روز یکشنبه نوشت که آموس هوخشتاین، فرستاده آمریکا در سفر کنونی خود به اسرائیل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، بنی گانتز وزیر در شورای جنگ و همچنین اسحاق هرتزوگ رئیس جمهوری این کشور در تلاش برای دستیابی به توافقی میان اسرائیل و گروه حزب الله لبنان، دیدار خواهد کرد.

با شروع جنگ در نوار غزه در هفتم اکتبر گذشته، تقریباً روزانه گلوله باران‌های فرامرزی میان ارتش اسرائیل از یک سو و گروه حزب‌الله و گروه‌های مسلح فلسطینی در لبنان از سوی دیگر آغاز شد.

حزب الله روز یکشنبه از کشته شدن دو تن از اعضای خود در نتیجه حملات اسرائیل به جنوب لبنان خبر داد.

طی چهار ماه اخیر، آژیر خطر در اغلب شهرک‌های شمال اسرائیل در نتیجه حملاتی از جنوب لبنان به صدا در آمده است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که کشورش از زمان آغاز جنگ با حماس در غزه در ماه اکتبر، بیش از 50 هدف حزب الله در سوریه و 3400 هدف در لبنان را مورد حمله قرار داده است.

در بمباران‌های مکرر اسرائیل تاکنون حداقل 218 نفر در لبنان کشته شدند که بیشتر آنها جنگجویان حزب‌الله و حداقل 26 غیرنظامی بودند.

از سوی دیگر اسرائیل از کشته شدن 9 سرباز و 6 غیرنظامی در شمال این کشور در مرز با لبنان خبر داد.

اسرائیل: از هفتم اکتبر تاکنون بیش از 50 پایگاه حزب‌الله را در سوریه هدف گرفتیم

سخنگوی ارتش اسرائیل: گروه‌های نیابتی ایران «تهدید بزرگی» تشکیل می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل شنبه 14 بهمن اعلام کرد که اسرائیل از 7 اکتبر گذشته تاکنون 50 پایگاه متعلق به حزب‌الله را در خاک سوریه هدف حملات خود قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هاگاری به خبرنگاران گفت:« از ابتدای جنگ از زمین و آسمان بیش از 50 هدف متعلق به حزب‌الله را در مناطق مختلفی از خاک سوریه هدف گرفتیم».

سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین گفت که گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران «تهدید بزرگی» تشکیل می‌دهند.

هاگاری افزود که ارتش اسرائیل بیش از 3400 هدف متعلق به حزب‌الله لبنان را از ابتدای جنگ غزه در کل جنوب لبنان هدف قرار داده است.

به گزارش «فرانس پرس» دانیال هاگاری در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت:« از ابتدای جنگ بیش از 3400 هدف متعلق به حزب‌الله را در کل جنوب لبنان هدف گرفتیم» و افزود که بیش از 200 تن از «تروریست‌ها و فرماندهان» در این حملات اسرائیل کشته شدند.

گالانت: شمار نیروهای ارتش اسرائیل در مرز با لبنان افزایش می‌یابد

یوآو گالانت: نیمی از اعضای حماس در غزه کشته یا زخمی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنوب لبنان و شمال اسرائیل از هفتم اکتبر یعنی آغاز جنگ غزه، تقریبا روزانه شاهد تبادل آتش میان حزب الله و نیروهای اسرائیلی بوده و حزب الله بارها تاکید کرده که این حملات در حمایت از مردم فلسطین است.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در اظهاراتی گفت: «نیروهای اسرائیلی در مرز لبنان جایی که تنش‌ها با حزب الله در حال افزایش است، به زودی مستقر خواهند شد.»

روزنامه «تایمز اسرائیل»، به نقل از گالانت در دیدار با سربازان اسرائیلی در غزه گفت: «سربازان دیگری در شمال اسرائیل مستقر هستد و بزودی کار خود را آغاز خواهند کرد، بنابر این تقویت نیروهای شمال لازم است و نیروهایی از شما به زودی این جبهه را ترک خواهند کرد و برای مقابله با احتمالات به جبهه شمال خواهند پیوست.»

حزب الله، دوشنبه 9 بهمن، مسئولیت 12 حمله با استفاده از موشک «فلق یک» به پایگاه‌های اسرائیلی در نزدیکی مرز را به عهده گرفت.

ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه 9 بهمن اعلام کرد، در پاسخ به حملات حزب الله، به چندین موضع از جمله «تاسیسات و نقطه دیدبانی» در روستاهای «مرکبا»، «الطیبه» و «مارون الراس» لبنان حمله کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین چندین موشک که از لبنان شلیک شده بود را تایید کرد و در پاسخ «سکوهای موشک و مواضع دیگری» در لبنان را هدف قرار داد.

هرزل هالیوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل در اوایل ماه جاری گفته بود، احتمال وقوع درگیری در ماه‌های آینده در شمال کشور بسیار بیشتر از گذشته است.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه» از آغاز تنش بیش از 200 نفر در لبنان کشته شده‌اند و به گزارش ارتش اسرائیل، در مقابل نیز 15نفر از جمله 9 نظامی و 6 غیرنظامی در اسرائیل کشته شدند.

نیمی از اعضای حماس در غزه کشته و یا زخمی شدند

این روزنامه سه‌شنبه 10 بهمن به نقل از گالانت نوشت، حدود یک چهارم اعضای حماس در نوار غزه در این چهار ماه جنگ کشته و یک چهارم دیگر نیز زخمی شدند.

گالانت به تخمین‌هایی اشاره کرد، که حدود 48 تا 60 درصد اعضای حماس دیگر قادر به شرکت در جنگ نیستند و افزود: «کشته یا زخمی و یا زندانی هستند.»

به گزارش مقامات اسرائیل، جنگ اسرائیل و حماس از حمله غافلگیرانه و بی‌سابقه حماس در اسرائیل از هفت اکتبر آغاز شد که 1140 اسرائیلی در این حمله کشته شدند.

به گزارش وزارت بهداشت فلسطین، اسرائیل در پاسخ به حمله حماس، جنگ زمینی، هوایی و دریایی با هدف نابودی حماس در نوار غزه را آغاز کرد که 26637 فلسطینی که بیشتر آن‌ها زن و کودک بودند، جان باختند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی