ارسال هوایی تجهیزات نظامی به نیروهای اسرائیل در خان‌یونس
ارسال هوایی تجهیزات نظامی به نیروهای اسرائیل در خان‌یونس
ارتش اسرائیل اعلام کرد، این اولین بار از سال 2006 در جنگ با لبنان است که تجهیزات نظامی را بارریزی هوایی می‌کند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل، دوشنبه ۲۰ آذر اعلام کرد، حدود هفت تُن تجهیزات برای صدها نیروهای یک تیپ وابسته به لشکر ۹۸ خود که در «خان‌یونس» جنوب غزه مستقر هسند، از هوا بارریزی کرده است.

ارتش افزود، این اولین بار از سال ۲۰۰۶ در جنگ با لبنان است که تجهیزات نظامی را از هواپیما بارریزی می‌کند.

ویدئویی که ارتش اسرائیل منتشر کرده، یک هواپیمای باری از نوع «سی ۱۳۰ جی» متعلق به اسکادران ۱۰۳ نیروی هوایی اسرائیل را نشان می‌‎دهد که تجهیزاتی را بارریزی می‌کند.

خبرنگار شبکه «العربیه» گزارش داد، تل‌آویو و مرکز اسرائیل امروز مورد هدف حمله راکتی قرار گرفتند که باعث بسته شدن فرودگاه تل‌آویو شد.

به گزارش این خبرنگار، ۹ موشک بر فراز آسمان تل‌‎آویو رهگیری شد و یک موشک به شهر «حولون» مرکز تل‌آویو سقوط کرد و بر اثر آن یک اسرائیلی زخمی شد.

ارتش اسرائیل، دوشنبه ۲۰ آذر، از کشته شدن سه افسر اسرائیلی در جبهه‌های نوار غزه خبر داد. ارتش در توضیح این خبر گفت، دو سرگرد و یک کاپیتان و فرمانده گردان ۸۱۱۱ تیپ پنجم از کشته‌های امروز بوده‌اند.

به گفته ارتش، این سه درجه‌دار اسرائیلی یک‌شنبه ۱۹ آذر در جبهه‌های درگیری نوار غزه کشته شده‌اند.

ارتش پیشتر صبح امروز از کشته شدن چهار نیروی دیگر خبر داد که تعداد کشته‌ها به هفت نفر رسید.

جنگ و درگیری‌های سختی بین ارتش اسرائیل و گروه‌های فلسطینی همزمان با بمباران در مناطق مختلف نوار غزه جریان دارد. این درگیری پس از حمله بی‌سابقه حماس به اسرائیل در هفت اکتبر آغاز شد که منجر به کشته شدن ۱۲۰۰ اسرائیلی و ۲۴۰ اسیر شد و تا کنون ۱۳۷ اسیر در بند حماس در نوار غزه هستند

اسرائیل از کشته‌شدن فرمانده گردان «شجاعیه» حماس خبر داد

 

ارتش اسرائیل از کشته‌شدن بیش از ۱۰۰ سرباز اسرائیلی از آغاز عملیات نظامی در غزه خبر داد

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های فلسطینی، سحرگاه دوشنبه ۲۰ آذر گزارش دادند که درگیری‌های شدید در اطراف اردوگاه آوارگان «جبالیا» در شمال نوار غزه همزمان با گلوله‌باران سنگین این اردوگاه از سوی توپخانه اسرائیل در جریان است.

همین رسانه‌ها پیشتر از کشته‌شدن ۳۸ نفر در بمباران رفح و اردوگاه‌های مغازی و نصیرات در نوار غزه خبر دادند.

به گزارش وزارت بهداشت غزه، شمار خسارات جانی حملات اسرائیل به نوار غزه به حدود ۱۸ هزار کشته و بیش از ۴۹ هزار و ۵۰۰ زخمی رسیده و صدها هزار نفر نیز پس از ویرانی خانه‌هایشان در اثر بمباران‌ها به خیل آوارگان پیوستند.

ترور فرمانده گردان شجاعیه

از سویی به گفته اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش، نیروهای اسرائیلی عماد قریقع، فرمانده جدید گردان شجاعیه جنبش حماس را ترور کردند.

ادرعی در «ایکس» نوشت که قریقع، جانشین وسام فرحات فرمانده پیشین گردان شجاعیه پس از ترور او در سوم دسامبر، در حمله هوایی کشته شد.

این در حالی است که گردان‌های قسام هیچ اظهار نظری در خصوص اعلام ترور قریقع نکرد.

۱۰۰ سرباز کشته‌شده

همزمان ارتش اسرائیل از کشته‌شدن بیش از ۱۰۰ سرباز اسرائیلی از آغاز عملیات نظامی در غزه خبر داد. ارتش در پاسخ به سوال «فرانس‌پرس» توضیح داد که پس از کشته‌شدن سه سرباز که هویت آنها در دوشنبه فاش شد، شمار سربازان کشته‌شده به ۱۰۱ نفر افزایش یافت.

پیشترروزنامه «جروزالم پست» گفته بود که ارتش اسرائیل یکشنبه از کشته‌شدن ۳ نفر از افسران ذخیره در نبردهای غزه خبر داده بود که دو نفر از آنها در جنوب غزه کشته‌شده و افسر ذخیره چهارم هم در تصادف رانندگی در جنوب اسرائیل جان باخت.

از سوی دیگر مناطق پراکنده در خان‌یونس در جنوب غزه هدف حملات توپخانه‌ای اسرائیل قرار گرفت.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، جنگنده‌های اسرائیل مناطق شرق غزه و اردوگاه مغازی و شجاعیه و همچنین اردوگاه جبالیا را هدف بمباران‌های سنگین قرار دادند.

مکان ایمن وجود ندارد

از سویی به گفته سازمان جهانی بهداشت، سیستم بهداشتی غزه با تراکم جمعیتی بسیار بالا و روند فزاینده شمار کشته‌ها، در حال «فروپاشی» است.

محله‌های این شهر در اثر بمبارن‌های مداوم کاملا ویران شده و اهالی آن مایوسانه سعی دارند به سمت جنوب فرار کنند.

به گزارش سازمان ملل، جنگ جاری باعث آواره‌شدن ۱٫۹ میلیون نفر شده که معادل ۸۵درصد اهالی غزه است.

ارتش اسرائیل از غیرنظامیان غزه خواسته است برای دورماندن از نبردها، به سمت «مناطق ایمن» بروند.

لین هستینگز، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در سرزمین‌های فلسطینی، که ویزای او در اسرائیل تمدید نشد، گفت: «اعلام یک‌جانبه یک نیروی اشغالگر مبنی بر این که مناطق فاقد زیرساخت، غذا، آب یا مراقبت‌های بهداشتی، «مناطق ایمن» هستند به این معنی نیست که این مناطق از ایمنی برخوردارند».

هزاران نفر از مردم غزه به هر شیوه ممکن، سوار بر خودرو یا کامیون و گاهی گاری یا پیاده فرار می‌کنند.

تبدیل رفح به اردوگاه

رفح، در مرز با مصر، به اردوگاهی بزرگ برای آوارگان تبدیل‌شده و صدها چادر سریعا با استفاده از چوب و پوشش پلاستیکی در آن برپا شده است.

طبق گفته تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، سیستم بهداشتی غزه فرسوده است و این سازمان طی تصمیمی، خواستار کمک‌های بشردوستانه فوری به نوار تحت محاصره شده است.

در پی ناکامی شورای امنیت سازمان ملل در رای‌گیری جمعه درباره «آتش‌بس بشردوستانه» به دلیل وتوی پیش‌نویس قطعنامه از سوی واشینگتن، مجمع عمومی قرار است بعدازظهر سه‌شنبه برای بررسی اوضاع غزه، تشکیل جلسه دهد.

این در حالی است که نوار غزه دوشنبه، در پی تهدید حماس در این خصوص که در صورت عدم پاسخگویی اسرائیل به خواسته‌های این گروه از طریق مذاکره و تبادل اسرا، هیچ زندانی، «زنده» از نوار غزه خارج نخواهد شد، به عرصه حملات هوایی خونین اسرائیل و نبردهای شدید تبدیل شد.

مردان برهنه بازداشت شده فلسطینی در غزه

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه