استفاده اسرائیل از فسفر سفید در جنوب لبنان . و حمله حزب الله
استفاده اسرائیل از فسفر سفید در جنوب لبنان . و حمله حزب الله
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اواخر هفته جاری به اسرائیل سفر خواهد کرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید دوشنبه ۲۰ آذر، به خبرنگاران در هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا، گفت که ایالات متحده نگران گزارش‌هایی مبنی بر استفاده اسرائیل از فسفر سفید است.

وی در این‌باره افزود که «واشینگتن به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع خواهد بود».

کربی خاطرنشان کرد که مهمات حاوی فسفر سفید دارای هدف نظامی مشروع است و با این وجود، در تمام مواردی که چنین مهماتی صادر می‌شود، ایالات متحده از همه کشورهای واردکننده چنین تسلیحاتی کاملاً انتظار دارد که از آن «برای این اهداف مشروع» و «بر اساس قوانین جنگ» استفاده شود.

این مقام آمریکایی با توضیح این‌که واشینگتن خواهان تشدید درگیری و گسترش دامنه جنگ در خاورمیانه نیست، گفت نمی‌خواهیم جبهه دومی ایجاد شود و شاهد تشدید و گسترش دامنه جنگ باشیم، لذا در قبال این گزارش‌ها [مبنی بر استفاده اسرائیل از فسفر سفید آمریکایی در لبنان] نگرانیم.

مجله آمریکایی «واشینگتن پست» پیشتر گزارش داده بود که اسرائیل در جریان حملات اکتبر گذشته به جنوب لبنان از مهمات فسفر سفید وارداتی از ایالات متحده استفاده کرده است.

واشینگتن پست، تاکید کرد که این گزارش بر اساس تجزیه و تحلیل قطعات مهمات و عکس‌هایی از صحنه حادثه توسط خبرنگاران این مجله انجام شده است.

در همین راستا، یک مقام آمریکایی و اسرائیلی یک‌شنبه ۱۹ آذر، به مجله «تایمز اسرائیل» گفت که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اواخر هفته جاری به‌منظور هماهنگی‌ تلاش‌ها به اسرائیل سفر خواهد کرد.

این مقام آمریکایی در ادامه افزود: «سالیوان در جریان این سفر از مقامات اسرائیلی خواهد خواست که کمک‌های بشردوستانه به غزه را افزایش دهند.»

به گفته این مقام آمریکایی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نگرانی‌های کشورش را با تاکید بر لزوم پایبندی اسرائیل به قوانین جنگ، درباره ادامه کشتار غیرنظامیان در نوار غزه، مطرح خواهد کرد.

حزب الله لبنان، شمال سرزمین های اشغالی را با موشک هدف قرار داد.

العالم ـ فلسطین اشغالی
بنابر این گزارش، منابع خبری با انتشار تصاویری از حمله موشکی حزب الله  از جنوب لبنان به شمال فلسطین اشغالی خبر دادند.

در همین حال، منابع عبری زبان نیز گزارش دادند که شهرک معالوت ترشیحا در شمال فلسطین اشغالی از جنوب لبنان هدف حمله موشکی قرار گرفته است.
از سوی دیگر وزارت دفاع یمن دیروز (یکشنبه) اعلام کرد که ارتش این کشور از عبور یک کشتی به سوی   سرزمین های اشغالی   ممانعت به عمل آورد و آن‌ را مجبور کرد که برگردد.

وبسایت روزنامه اسرائیلی  یدیعوت آحارانوت نیز گزارش داد که ارتش یمن می‌گوید یک کشتی را از عبور و حرکت به سوی سرزمین‌ غزه  باز داشته‌است.
شنبه شب (۱۸ آذر ماه) سرتیپ «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که «در صورت عدم تامین نیاز غذایی و دارویی غزه، از عبور کشتی‌هایی که به سمت فلسطین اشغالی از هر ملیتی در حرکت باشند، جلوگیری می‌کنیم و این کشتی‌ها به هدف قانونی برای نیروهای مسلح ما تبدیل می‌شوند».

ارتش اسرائیل از رهگیری ۶ موشک شلیک‌شده از لبنان خبر داد

حزب‌الله کشته‌شدن ۲ نفر از اعضای خود را در «تلگرام» اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل، دوشنبه ۲۰ آذر، اعلام کرد که در پی فعال‌شدن آژیر خطر در شمال این کشور، نیروهای پدافند هوایی، ۶ موشک شلیک‌شده از لبنان به سمت اسرائیل را رهگیری کردند.

ارتش در پلتفرم «ایکس» نوشت که توپخانه ارتش، به منابع آتش شلیک کرد.

خبرنگار «العربیه» نیز با تایید این که ارتش اسرائیل، ۶ موشک از ۸ موشک شلیک‌شده به سمت الجلیل غربی را رهگیری کرد، افزود: «ارتش اسرائیل پس از پرتاب این موشک‌ها، مواضعی در جنوب لبنان را بمباران کرد».

خبرگزاری ملی لبنان هم اعلام کرد که توپخانه اسرائیل، شهرهای ناقوره، مروحین و یارین در جنوب لبنان را زیر آتش گرفت.

۲ کشته حزب‌الله

از سوی دیگر، حزب‌الله در صفحه تلگرامی خود بدون اشاره به جزئیات، از کشته‌شدن دو نفر از اعضای خود خبر داد.

این حوادث، یک روز پس از تشدید درگیری در مرز لبنان با اسرائیل رخ داد که طی آن حزب‌الله، پهپادهای انفجاری و موشک‌های پرقدرت را به سمت مواضع اسرائیل پرتاب کرد و چندین شهر و روستا در جنوب لبنان نیز هدف حملات هوایی اسرائیل قرار گرفتند.

هشدار یونیفل

از سویی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان «یونیفیل» روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کردند: «احتمال بروز خطای محاسباتی که به درگیری گسترده‌تر بیانجامد، در حال افزایش است».

درگیری‌های مرزی به کشته‌شدن بیش از ۱۲۰ نفر در لبنان از جمله ۸۵ عضو حزب‌الله و ۱۶ غیرنظامی و همچنین ۷ سرباز و ۴ غیر نظامی در اسرائیل انجامیده است.

حملات سنگین هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به روستاهای جنوب لبنان

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة