اعزام ناوگان هندی به دریای عرب در واکنش به حمله به تانکر نفتی
اعزام ناوگان هندی به دریای عرب در واکنش به حمله به تانکر نفتی
تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله پهپادی به پلوتو را نپذیرفته است، اما ایالات متحده ایران را مسئول اینحمله اعلام کرده است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه یک تانکر نفتی مرتبط با هند در خاورمیانه مورد حمله پهپادی قرار گرفت، نیروی دریایی این کشور اعلام کرد به منظور «بازدارندگی» سه کشتی جنگی به دریای عرب اعزام می‌کند.

به گزارش شبکه جهانی «بی‌بی‌سی»، نیروی دریایی هند روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با نظر به حملات اخیر در دریای عرب، نیروی دریایی هند ناوشکن‌های موشک‌دار هدایت‌شونده کوچی، مورموگائو، و کلکته را برای حفظ بازدارندگی خود به مناطق مختلف این دریا اعزام کرده است.»

تانکر «اِم‌وی چِم پلوتو» اخیرا در ۳۷۰ کیلومتری غرب سواحل گجرات مورد حمله قرار گرفت. این حمله تلفات جانی نداشت، اما باعث آتش‌سوزی شد، که خدمه آن را به سرعت خاموش کردند. سرنشینان کشتی ۲۱ هندی و یک ویتنامی بودند.

پلوتو تانکر شیمیایی متعلق به ژاپن است که تحت پرچم لیبریا فعالیت می‌کند و توسط هلند اداره می‌شود. «آمبری»، یک شرکت تحقیقات امنیت دریایی بریتانیایی، گفته این کشتی با اسرائیل مرتبط است، اما ارتباط آن را مشخص نکرده است.

پس از این حمله پهپادی، یک کشتی گارد ساحلی هند روز دوشنبه پلوتو را تا بمبئی اسکورت کرد.

به گفته ‌بی‌بی‌سی، هند به شدت به محموله‌های سوخت خاورمیانه وابسته است، و هر گونه اختلالی در ارسال نفت خاورمیانه می‌تواند برای هند مشکل‌ساز باشد.

راجنات سینگ، وزیر دفاع هند در این باره گفت که نیروی دریایی هند نظارت خود بر دریاها را افزایش داده است، و افزود هند کسانی که مسئول این حمله هستند را پیدا خواهد کرد و «اقداماتی سخت» علیه آنها انجام خواهد داد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله پهپادی به پلوتو را نپذیرفته است، اما ایالات متحده ایران را مسئول این حمله اعلام کرده است. حوثی‌های یمنی که متحد ایران هستند، اخیرا در واکنش به حمله اسرائیل به نوار غزه، حملات خود به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را افزایش داده‌اند.

ناوگان آمریکا برای دفع حملات حوثی‌ها در دریای سرخ از چه اسلحه‌ای استفاده می‌کند؟

مرکز مطالعات استراتژیک بین‌المللی «سی اس آی اس» می گوید در حالی که پهپادهای حوثی با هزینه بسیار کم عمل می‌کنند، هزینه موشک‌های پیشرفته «اس ام ۶» آمریکایی که می‌تواند موشک‌های بالستیک با ارتفاع بلند و کم را ساقط کند به بیش از ۴ میلیون دلار می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طی روزها و هفته‌های گذشته، حوثی‌ها در یمن ده‌ها حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند. در این میان نیروی دریایی آمریکا چند بار از سرنگونی تعدادی از این موشک‌ها و پهپادها خبر داده اما تا حالا دقیقا نگفته که کشتی‌هایش در برابر حملات حوثی‌ها از چه سلاح‌هایی استفاده می‌کنند.

موشک‌های زمین به هوا و گلوله‌های انفجاری

تعدادی از تحلیلگران نظامی می‌گویند کشتی‌های آمریکایی مجموعه‌ای از سیستم‌های دفاعی از جمله موشک‌های زمین به هوا و موشک‌های انفجاری دارند. این کشتی‌ها دارای قابلیت‌های جنگ الکترونیکی هستند که می‌توانند خطوط ارتباطی بین پهپادها و کنترل‌کننده‌های آنها در سواحل را قطع کنند.

به گزارش «سی ان ان» این تحلیلگران هشدار دادند که کاپیتان‌های ناوشکن آمریکایی از هر سیستمی که استفاده می‌کنند، در نهایت با تصمیم گیری‌ دقیق درباره هزینه این سلاح، ذخیره و اثربخشی آن مواجه هستند.

این در حالی است که هزینه پهپادهای شلیک شده توسط حوثی‌ها بسیار کم در نظر گرفته می‌شود، لذا نیروی دریایی ایالات متحده تلاش می‌کند تا از موشک‌های ارزان قیمت و یا حتی با استفاده از توپ کشتی با حملات پهپادی و موشکی حوثی‌ها مقابله کند.

در باره موشک‌های سریع مانند موشک‌های بالستیک، جان برادفورد، کارشناس امور بین‌الملل در شورای روابط خارجی، گفت که «آنها باید با موشک‌های پیشرفته‌تر رهگیری شوند».

هزینه سنگین

به گزارش مرکز مطالعات استراتژیک بین المللی «CSIS»، ناوشکن آمریکایی دارای موشک‌های هدایت شونده از نوع «آرلی برک» و « يو اس اس لابون» است. این ناوشکن همچنین به موشک‌های پیشرفته «اس ام ۶» مجهز است که می‌تواند موشک‌های بالستیک با ارتفاع بلند و ارتفاع پایین را ساقط کند اما هزینه این موشک‌ها بسیار سنگین است به طوری که قیمت هر کدام از این نوع موشک‌ها به بیش از ۴ میلیون دلار می‌رسد.

به گفته این مرکز حتی موشک‌های«اس ام ۲» که کمتر پیشرفته به شمار می‌روند، قیمت هر کدام از آنها حدود ۲٫۵ میلیون دلار است.

موشک دریایی اسپارو «ای اس اس ام» که برای ضربه زدن به موشک‌های کروز ضد کشتی و تهدیدات پهپادها یا هلیکوپترها در برد تا ۵۰ کیلومتر طراحی شده است، بیش از ۱ میلیون دلار هزینه دارد.

برخی کارشناسان می گویند ایالات متحده احتمالا تاکنون از موشک‌های «اس ام ۲» یا «ای اس اس ام» علیه تهدیدات حوثی‌ها استفاده کرده است.

از ۱۸ نوامبر گذشته، حوثی‌ها در همبستگی با نوار غزه ده‌ها کشتی در منطقه دریای سرخ را مورد حملات موشکی و پهپادی قرار دادند این حملات باعث شد که دست کم ۴ شرکت کشتی‌رانی بین‌المللی کار خود را در این کریدور تجاری مهم جهانی متوقف کنند.

در همین حال، وزیر دفاع آمریکا یک هفته پیش از تشکیل یک نیروی دریایی جدید چندملیتی زیر چتر نیروی دریایی مشترک و رهبری «گروه ضربت ۱۵۳» خبر داد که ماموریت آن حفظ امنیت در دریای سرخ است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة